Közönséges mandula, napraforgó összetevői, Nemkívánatos hatások, ellenjavallatok, interakciók
Közönséges mandula (Prunus dulcis) története, alkalmazott drogjai
A Prunus dulcis a Rosaceae családba tartozó, fehér vagy rózsaszín virágú fa, amely a mediterrán országokban honos, de Iránban és az Egyesült Államokban is megtalálható. Mindkét változatának (Prunus dulcis var. dulcis (édes mandula), Prunus dulcis var. amara (keserű mandula) magja nagy mennyiségű olajat (50-60%) tartalmaz és egymástól mindössze egy cianogén glikozid, az amigdalin jelenlétében különbözik, amely csak a keserű típusban található meg.
A mandula néhány kultúrában igen megbecsült szerepet tölt be. A zsidóknál a remény és az éberség szimbóluma volt korai virágzása miatt, a kínaiaknál pedig a női szépség jelképe. Indiában úgy tartották, hogy serkenti az agyműködést. A keresztény szimbolizmus gyakran alkalmazta a mandulaágat festményeken, amint körülöleli a kis Jézust.
A mandula (Rosaceae) termése hosszúkás alakú, csonthéjas, a mag ovális, lapított, és vékony, redőzött hártya borítja, amely könnyen eltávolítható.
A natív mandulaolaj (Amygdalae oleum virginale Ph. Hg. VIII.) a keserű (Prunus dulcis (Miller) D. A. Webb. var. amara) és az édes mandula (Prunus dulcis (Miller) D. A. Webb. var. dulcis) érett magvaiból hideg sajtolással nyert sárga színű, tiszta folyadék. A finomított mandulaolajat (Amygdalae oleum raffinatum Ph. Hg. VIII.) azonos módon nyerik, de további finomításnak vetik alá.
- Virginiai csukóka
- Festő csülleng
- Gileád balzsama
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Jellemző vegyületek, hatóanyagok
Az olaj gazdag telítetlen zsírsavakban. Olajsavat (60-80%), linolsavat (20-30%), palmi-tinsavat (5-10%), sztearinsavat, linolénsavat és mirisztinsavat tartalmaz.
Farmakológia, gyógyászati alkalmazás
Hagyományos alkalmazás
A mandulaolajat tradicionálisan külsőleg bőrpuhítóként, különböző bőrpanaszok esetén alkalmazzák.
Preklinikai vizsgálatok
A gyógyászatban segédanyagként használják fel, preklinikai vizsgálatokat nem végeztek.
Humán bizonyítékok
A droggal nem végeztek humán vizsgálatokat.
Indikációk, adagolás
A mandulaolajat a gyógyszergyártásban oldószerként, olajos injekciók előállítására használják. A kozmetikai iparban krémek, kenőcsök olajok előállítására alkalmazzák.
Nemkívánatos hatások, ellenjavallatok, interakciók
A keserű mandula magja cianogénglikozid-tartalma miatt toxikus lehet (gyermekek esetén 10 mag, felnőtteknél 60 mag halálos mérgezést okozhat). Az édes mandula esetén mérgezési eset nem ismert, mivel a növény magja nagyon alacsony koncentrációban tartalmazza a mérgező vegyületeket.
Milyen alkotóelemekből áll?
A mandula 54%-a zsír, 20%-a fehérje, 10%-a szénhidrát. A mandulaolaj igen gazdag telítetlen zsírsavakban. Emellett jelentős mennyiségben tartalmaz E-vitamint, amely antioxidánsként védi a zsírsavakat az avasodástól, s óvja sejtmembránjainkat is. Figyelemre méltó még az anyagcsere-folyamatokat segítő B2-vitamin-tartalma, emellett jelentős mennyiségben tartalmaz káliumot, kalciumot és magnéziumot.
Egészséges élvezet
Lehetőség szerint ne vásároljunk őrölt mandulát, mert a helytelenül tárolt mandulában rákkeltő aflatoxin nevű mérget tartalmazó penészgombák üthetik fel a fejüket. Ha nem szeretjük belső héjával fogyasztani a mandulát, egy pillanatra forró vízbe mártva könnyen lehúzhatjuk barna, belső héját. A keserű mandulának csak az olaját használják fel likőrök és sütemények ízesítéséhez. A keserű mandula többféle mérgező anyagot, többek között ciánt tartalmaz, amelyet azonban az étkezési célra szolgáló olajból kivonnak.
Egészségtani jelentősége
A mandulában található telítetlen zsírsavak hozzájárulhatnak a koleszterinszint csökkentéséhez, de csökkentik a magas vérnyomás kialakulásának kockázatát, s ennek révén a szív- és érrendszeri megbetegedések, a szélütés, valamint a vesebetegségek elkerülését.
Közönséges napraforgó (Helianthus annuus) történet, alkalmazott drogjai
A Helianthus annuus C. (Asteraceae) Észak-Amerikában honos, Európába a spanyol felfedezők által áthozott növény. Hazánkban a 18. századtól ismert. Az 1-2 m magasra növő, tányérszerű fészekvirágzatú növényt magja miatt ipari növényként nagy területen termesztik.
A finomított napraforgóolaj (Helianthi annui oleum raffinatum Ph. Hg. VIII.) a napraforgó magvaiból mechanikus sajtolással vagy kivonással nyert, finomított zsírosolaj.
Jellemző vegyületek, hatóanyagok
A mag zsírosolaj-tartalma körülbelül 3 5-50%. A napraforgóolaj trigliceridjeit felépítő fő zsírsav a linolsav (48-74%) ill. az olajsav (14-40%), kisebb mennyiségben a palmitmsav és a sztearinsav.
Farmakológia, gyógyászati alkalmazás
Hagyományos alkalmazás
A napraforgóolajat a népi gyógyászatban hashajtóként, külsőleg nehezen gyógyuló sebek és pikkelysömör kezelésére használták.
Preklinikai vizsgálatok
A napraforgóolajjal nem végeztek preklinikai vizsgálatokat.
Humán bizonyítékok
Az olajjal nem végeztek humán vizsgálatokat.
Indikációk, adagolás
A napraforgóolajat a gyógyászatban kenőcsök, lemosó olajok és olajos injekciók alapanyagaként hasznosítják. Magas telítetlenzsírsav-tartalma miatt értékes tápanyag.
Nemkívánatos hatások, ellenjavallatok, interakciók
Nemkívánatos hatások nem ismertek.
Szerző: Szentgyörgyváry Lóránt
Szakmai gyakorlatok és tanulmányok: Életmód-tanácsadás, kiropraktika és reflexológia. Minden érdekel ami az egészséggel vagy annak megőrzésével kapcsolatos. Az oldalon rendszeresen publikálom a saját cikkeimet.