Ricinus, ricinusolaj – hatóanyagai, gyógyászati használat, hatások, ellenjavallatok
Ricinus (Ricinus communis) történet, alkalmazott drogjai
A ricinusolaj az egyik legtradicionálisabb, ám egyre inkább visszaszoruló növényi eredetű hashajtó szer. Népszerűségvesztésének fő okai közé tartozik, hogy a hashajtó hatás hasi görcsökkel társul, és ma már számos, hasonlóan hatásos, de biztonságosabban alkalmazható, kevesebb mellékhatással rendelkező laxatívum van forgalomban.
Az olaszországi fasizmus évei alatt a ricinusolajat politikai foglyok vallatása, kínzása során is használták. A „ricinusolajat használ” kifejezés Olaszországban napjainkban az inkorrekt, erőszakos politikai cselekvés szinonimája.
Az olajai korábban robbanómotorok kenőanyagaként alkalmazták, napjainkban biodí-zcl-üzemanyagként kísérleteznek vele. A kozmetikai iparban is alkalmazzák, kihasználva azt az előnyös tulajdonságát, hogy jól elegyedik az alkohollal. Gyógyszeripari segédanyagként az olaj polietoxilált származékát alkalmazzák Crempohor EL néven, amelyet lipidoldékony vegyületek vízben történő szolubilizálására használnak fel. A Cremophor EL in vitro multidrogrezisztencia-csökkentő hatást mutatott, amely tulajdonsága különösen előnyössé teszi daganatellenes készítmények formulálására (a paklitaxelt is ezzel a segédanyaggal szolubilizálják).
A Ricinus communis L., (Euphorbiaceae) szubtrópusi, évelő növény, amely mérsékelt ég-övön egyévesként termeszthető. Nagy, dekoratív levelei miatt hazánkban dísznövényként fordul elő.
A hashajtó hatású ricinusolajat (Ricini oleum virginale Ph. Hg. VIII.; natív ricinusolaj) a növény magjából hideg préseléssel állítják elő. A VIII. Magyar Gyógyszerkönyvben a hidrogénezett (Ricini oleum hydrogenatum), a Ph. Eur. 5.8 kötetében a finomított ricinusolaj (Ricini oleum raffinatum) is hivatalos. A hidrogénezett ricinusolajat a natív ricinusolajból állítják elő, csaknem fehér vagy halványsárga szilárd anyag, amelyet gyógyszer-technológiai segédanyagként használnak fel.
- Virginiai csukóka
- Festő csülleng
- Gileád balzsama
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Jellemző vegyületek, hatóanyagok
A mag 40-50% zsíros olajat, fehérjét (köztük a nem nevű toxalbumint) tartalmaz. A hideg préseléssel és az olaj vizes „mosásával” biztosítható, hogy a zsírosolaj ne tartalmazza a rendkívül toxikus, vízoldékony lektin jellegű fehérjét, a ricint és a szintén mérgező ricinin nevű alkaloidot. A ricinusolaj nagy mennyiségben tartalmaz ricinolsav-gliceridésztert, amely a bélben a lipázok hatására glicerinre és ricinolsavra bomlik. A hidrogénezett ricinusolaj főként 12-hidroxisztearinsav trigliceridjeiből áll.
Általános hatása
Hűtő vértisztító, de következményesen fűt. Epehajtó, méregtelenítő, gyulladáscsökkentő, hashajtó, fájdalomcsillapító, görcsoldó, feszültségcsökkentő, nyugtató, ingercsökkentő hatású. Nem emésztésre, hanem elengedésre ösztönöz. Ápolja a bőrt.
Lélektani hatása
Könnyít a lelki terheltségen. Radikálisan csökkenti az indulatoskodást, a maró rosszindulatot, a gyűlölködést, az irigységet, a sértődöttséget. Az aktivitás csökkentésével nyugtat, de a mérgelődés okát is segít szüntetni. A bolhából elefántot csináló gondolkodást, a problémák felfújására való hajlamot segít felülírni. Olajozottá teszi az elmebeli változást és mozgást, nyugtatja a gondolkodást, és finomítja érzékenységét. Lehetővé teszi a mérgezett tűz, vagyis a rosszindulatú törekvések felszámolását, elengedését. Radikális hatásmechanikája az erős testi-lelki kontraszt segítségével lehetővé teszi a hibák, a helytelen látásmód felismerését, megkönnyíti korrigálásukat, és ezzel harmonikusabb, letisztultabb létezés felé terel. Segíti a tisztább, fiatalosabb törekvések megjelenését.
Részletes ismertetése
Az emésztőcsatornából elejétől a végéig eltünteti a tűz energia megnyilvánulásaiként jelenlévő emésztőnedveket, visszafogja az emésztőenergiát. Csökkenti a gyomorsavat, ezzel együtt a gyomor emésztőenergiáit, és a lerakodott, egyébként nehezen ürülő hurutjait is eltávolíthatóvá teszi. Ellazítja a nyelőcsövet. Gyomorsavtúltengés, illetve nyelőcső-, gyomor- és nyombélfekély esetén alkalomszerűen ajánlott. Kihajtja az epét, legyen az bármilyen, s ezzel egyúttal fiatalítja is.
A belek mozgását egyrészt olajozottabbá, könnyedebbé teszi, másrészt serkenti. A bélfalak összetapadását csökkenti, így a béltartalom és az esetleg megjelenő gázok továbbhaladását, gyors ürítését a közvetlen olajozás révén fokozza.
Érdemes nyáron vagy nyár végén alkalmazni, mert kiűzi a testből, a belekből a megrekedt hőt, forróságot. Ez akár hidegrázáshoz is vezethet, amit forró fürdővel rögtön ellensúlyozhatunk. Nem érdemes rendszeresen vagy beteg, legyengült állapotban alkalmazni, mert az aktivitással együtt ideiglenesen a szervezet ellenálló képességét is csökkenti.
Az idegrendszerre kettős hatása van. Egyrészt a vastagbélfal beolaj ozása révén csökkenti a szeleket. Másrészt gátolja a bélfal felszívóképességét, így nem kerülnek újabb irritatív anyagok, rosszul emésztett táplálékok, mérgek a bélfalba. Ennek következtében csökkenti az ingerelhetőséget, és emeli az ingerküszöböt. Emellett a bél kiürülését követően a szervezetben lévő mérgek utánpótlása megszakad, feldolgozásuk könnyebb lesz. Ennek eredménye az idegrendszer megnyugvása, működésének stabilizálódása. Mindez azért lehetséges, mert az idegrendszer működése nagy területen és nagymértékben összekapcsolódik a bélműködéssel, s erős az oda-vissza hatás.
Olajos masszázsa feszültségoldóként hat az izomzatra, és az ízületek ropogását, kattogását is jelentős mértékben csökkenti.
Az altesti gyulladások, méreganyag-lerakódások felszámolására is alkalmas.
Farmakológia, gyógyászati alkalmazás
Hagyományos alkalmazás
A ricinusolaj a középkortól népszerű és gyakran alkalmazott hashajtó volt. Fénykorát a 17-18. században élte, amikor úgy gondolták, az egészség fenntartásához alapvető fontosságú a rendszeres hashajtás. Kellemetlen mellékhatásai. Íze a korszerűbb szerek megjelenése és a hashajtással kapcsolatos orvosi álláspont megváltozása miatt a ricinusolaj használata erősen visszaszorult. Tradicionálisan különböző bőrpanaszok kezelésére is felhasználták.
Preklinikai vizsgálatok
A ricinusolaj hashajtó hatásáért a ricinolsav felelős. Mivel a gliceridek enzimatikus bomlása már a vékonybélben megindul, a ricinolsav hatása már ott is érvényesül, nemcsak a vastagbélben (ezért jelentkeznek a kellemetlen hasi görcsök). A hatás mechanizmusa még nem teljesen tisztázott, de szerepe lehet a Na+-K+-ATP-áz gátlásának, az adenilát-cikláz aktiválásának, a prosztaglandinok tokozott képződésének.
Humán bizonyítékok
A ricinusolaj alkalmazásával kapcsolatban rengeteg humán tapasztalat, vizsgálati eredmény áll rendelkezésre, de a korszerűbb hashajtók megjelenése és az olaj visszaszorulása miatt az utóbbi évtizedekben nem végeztek klinikai vizsgálatokat.
Indikációk, adagolás
A ricinusolaj drasztikus hashajtóként székrekedés kezelésére vagy műtéti előkészítésre használható. 5-10 grammos dózisának hatása 8 órán belül jelentkezik. Gyorsabb (2-4 órán belüli) hatáshoz nagyobb adag alkalmazása szükséges (maximum 30 g). Krónikus székrekedés esetén nem alkalmazható. Elégtelen epe- és/vagy hasnyálelválasztás esetén a hatás mérsékelt, mivel kisebb mennyiségű ricinolsav képződik a béltraktusban. Éhgyomorra bevéve a hatás gyorsabban alakul ki.
Nemkívánatos hatások, ellenjavallatok, interakciók
Mivel a ricinusolaj kolagóg hatással is bír, epeúti obstrukció esetén ellenjavallt. Méh-izom-kontrakciót okozó hatása miatt vetélést okozhat, ezért terhesség alatt nem alkalmazható. Nem használható hashajtásra mérgezés esetén, mert segítheti a zsíroldékony toxinok felszívódását.
A ricinus magjai ricinin- és ricintartalmuk miatt igen mérgezőek, már 3-4 mag elfogyasztása is halált okozhat, ugyanis a ricin letális dózisa néhány milligramm. A ricinusmag nagyon hasonlít a tarkababhoz, ami nagyban hozzájárul ahhoz, hogy a mérgezések általában gyermekek körében fordulnak elő.
Szerző: Szentgyörgyváry Lóránt
Szakmai gyakorlatok és tanulmányok: Életmód-tanácsadás, kiropraktika és reflexológia. Minden érdekel ami az egészséggel vagy annak megőrzésével kapcsolatos. Az oldalon rendszeresen publikálom a saját cikkeimet.