Gyógynövények

Sárga tárnics – összetevői, alkalmazás, adagolás, ellenjavaslatok

Sárga tárnics (Gentiana lutea) története, alkalmazott drogjai

A sárga tárnics (Gentiana lutea L., Gentianaceae) Közép- és Dél-Európa hegyvidékein ho­nos évelő növény, amelynek ősszel begyűjtött gyökerét használják a gyógyításban.  1-1,5 m magas, 2 éves vagy idősebb példányainak gyökere akár 1 m hosszúra is nőhet.

A sárga tárnics az egyik legkeserűbb és leggyakrabban alkalmazott keserűanyag-tartalmú növény világszerte (a világ más részcin, pl. Indiában, Kínában a sárga tárniccsal rokon, helyileg honos fajokat használnak fel). A tárnicsfajokat már az ókorban is használták emésztési panaszok enyhítésére. Gyógyhatásúkat állítólag Gentius illír király fedezte fel, akinek em­lékét őrzi a nemzetség neve.

A Ph. Hg. VIII.-ban a sárga tárnics gyökere (Gentianae radix) és az abból készült tinktúra (Gentianae tinctura) hivatalos. A gyökérdrog keserűértéke legalább 10 000.

Lélektani hatása

Oszlatja a gyötrődést, a nyomasztottságot, a szorongást. A csapdába esett lel­ket felszabadítja. Segíti a laza, oldott, „vagány”, de átgondoltan bátor viselkedés megjelenését, természetesen nem túlzásban fogyasztva. Minden méreg, illetve feldolgozhatatlan élmény átalakítását, elengedését megkönnyíti. Csillapítja a he­ves indulatot és a rosszmájú megjegyzésekre való hajlamot, illetve az azok okoz­ta sérülések égető érzését. Szünteti a képzelgéseket, kezeli az elfajult szexuális vágyakat

Részletes ismertetése

Az emésztési gyengeség ellenszere, mivel általános étvágyjavító, emésztésserkentő. A gyomor hurutos állapotait szünteti, akárcsak túlzott savtermelését szabályozza. Ezért kiváltképp a túlsúlyos emberekben kialakult gyomor- vagy vékonybélfekély gyógyításához javasolt édesgyökérrel és korianderrel együtt kis mennyiségben adni. Gyomorrontás, gyomorégés, émelygés esetén is javallt. A hízásra hajlamos egyének­nek étkezés előtt érdemes bevenniük bármilyen elkészítési formában, hogy a nehéz­ségérzetet, az emésztetlen tápanyag keringését és lerakódását elkerüljék.

Mivel fokozza a bélnyálkahártya ingerlékenységét, ezért serkenti a bélmozgást, szünteti a bélrenyheséget, így székletpangás esetén kiváló. Kúraszerű alkalmazása az erjedésből származó bélfelfúvódást, a belek fertőzését, a bélhurutot, illetve az emész­tőcsatornában magukat otthonosan érző egysejtű élősködőket, parazitákat, férgeket kipucolja, de ilyenkor ajánlott szélcsökkentőkkel kiegészíteni. Keserűségénél fogva a túlzott emésztőnedv-termelést visszafogja, édes íze miatt pedig testszerte csökkenti a savak roncsoló, irritáló, illetve az emésztőnedvek lebontó hatását. A tárnics az elhí­zásban, kényszerevésben szenvedők gyógyszere.

A zsírmájat és a máj túlműködését, fokozott epetermelését, gyulladását (a sárga­ságot) eredményesen kezelhetjük vele. Az ezerjófűhöz hasonlóan a lép megnagyob­bodását, elzsírosodását és gyulladását, de a hasnyálmirigy-gyulladást is kiválóan gyógyítja. A vércukorszintet és a koleszterinszintet csökkenti.

Hűtő vértisztítóként a szervezetben található összes gyulladást visszaszorítja. Ha­tékonyan csillapítja az éles, homlok- és halántéktáji fejfájással járó hőtolulást. Elis­mert a lázas állapotok utáni gyengeség kezelésében. Alkalmas vérmérgezés, illetve a szervezetbe került egyéb mérgek, fertőzések felszámolására. Fogyasztása a vérkép javulását eredményezi. Kígyó vagy eb marását, miután megnyitottuk, kiszívtuk, eset­leg köpölyöztük, alkoholos oldatával vagy főzetével borogassuk, miközben porát, fő­zetét vagy akár a friss gyökeret belsőleg is fogyasszuk.

A felszíni sebek fertőtlenítésére lemosóként, áztatóként javallt, akárcsak a rothadó, mély sebek esetében. A bőrfelszín keléseit, furunkulusait szintén kezelhetjük vele lemo­sóként, pakolásként vagy belsőleg. Ez a módszer véraláfutások elmulasztására is alkalmas.

Kiváló a nehezen meginduló, elégtelen havi vérzés, a méhrenyheség, a fehérfo­lyás kezelésére. Szülés után a bennmaradt feleslegeket távozásra serkenti. Régen a halott magzat kihajtására is használták. Petefészek gyulladása, cisztája esetén is al­kalmazható, felfázás ellen melegítőkkel kombinálva javallt.

Hatásos idegerősítő – természetesen mértékkel alkalmazva -, olyannyira, hogy a spontán és a korai magömlés visszafogására is alkalmazható.

Jellemző vegyületek, hatóanyagok

A tárnicsgyökér az amara purák közé tartozik, ugyanis íze tisztán keserű (nincs aromás, csípős stb. mellék-, illetve utóíze), illóolaj-tartalma alacsony. A növény iridoidtípusú kc-serűanyagai közül mennyiségileg a genciopikrin a legjelentősebb (2-3%), amelynek kese­rűértéke 12 000. Kisebb mennyiségben sokkal keserűbb anyagokat is tartalmaz: az ama-ropanin keserűértéke 20 000 000, az amarogentiné 58 000 000 (utóbbi a legkeserűbb vegyületek közé tartozik). A drogban egy keserű ízű diszacharid, a genciobióz is meg­található (5-8%)

Farmakológia, gyógyászati alkalmazás

Hagyományos alkalmazás

A tradicionális gyógyászatban a tárnics gyökerén kívül a növény kevésbé keserű levelét is felhasználják. A tárnicskivonatot tartalmazó, erősen keserű röviditalokat régóta alkalmaz­nak az étvágy és emésztés javítására. A tárnics illóolaját tartalmazó, nem keserű italok nem bírnak ilyen hatásokkal.

Preklinikai vizsgálatok

A tárnics nagy múltra visszatekintő tradicionális alkalmazását kevés modern vizsgálatban tanulmányozták. A gyökérdrog állatkísérletekben fokozta az epe- és gyomornedv-elvá­lasztást, valamint a vékonybél enzimjeinek szekrécióját.

A keserűanyag-tartalmú növények hatása azonos módon alakul ki. A keserű íz a száj­nyálkahártya ízérző receptoraiból induló, a nervus vagus által közvetített reflexszel tokozott nyál- és gyomornedv-elválasztást idéz elő. A keserűanyagok az emésztés további fázisait is segítik az epe- és hasnyálszekréció, az epehólyag-összehúzódás valamint a bélperisztal­tika fokozásával. Hatásuk 2-3 órán át tart.

A keserűanyagok étkezés előtt 20-30 perccel alkalmazva fejtik ki maximális aktivitásukat. A készítmények keserű ízét lehetőleg ne fed­jük el édesítéssel, mivel így csökken a hatás (egyes vélemények szerint az édesítés nem befolyásolja a hatásosságot, mivel a szubjektív ízérzéstől függetlenül kialakul a nervus vagus által közvetített reflex). A készítmények nagy része folyékony gyógyszerformájú, mivel a folyadékok nagyobb felületen érintkeznek az ízérzékelő receptorokkal, ezáltal intenzívebb ízérzést (és fokozottabb hatást) váltanak ki.

Humán bizonyítékok

A vizsgálatok zöme szerint a keserűanyagok elégtelen gyomornedv-elválasztás esetén fo­kozzák a szekréciót, egészséges egyéneknél nincs különösebb hatásuk. A keserűanyag-tar­talmú növények a primer étvágytalanságon kívül elégtelen gyomornedv- vagy epeelválasz­tás következtében kialakuló diszpepszia kezelésére is alkalmazhatóak.

Egy nyílt humán vizsgálatban a tárnicsgyökér kivonata fokozta egészséges önkéntesek gyomornedv-elválasztását, epekiáramlását, a fehérje- és zsíremésztést.

Indikációk, adagolás

A tárnics diszpepsziás panaszok enyhítésére és étvágytalanság esetén alkalmazható. Ét­vágyjavító hatása miatt roboránsként is elismert. A gyökérdrog napi adagja 2-4 g. A gyö­kérdrogból készített főzet (1 g drogot 150 ml vízben 5 percig forralni, de hideg áztatással is készülhet a tea) és tinktúra is alkalmazható. Csak szárított drogot szabad felhasználni, mert a nyers gyökér émelygést, hányingert okozhat.

Nemkívánatos hatások, ellenjavallatok, interakciók

A sárga tárnicsnak nem ismertek specifikus ellenjavallatai, nemkívánatos hatásai, de érvé­nyes rá mindaz, amit a keserűanyagokkal kapcsolatban tudunk. A keserűanyagokat tartal­mazó növények drogjait nem ajánlatos hosszú távon alkalmazni, túladagolásuk csökkenti a gyomornedv-szekréciót.

Hosszú ideig tartó alkalmazás során terápiás dózis mellett is csökkenhet az étvágy. Túl nagy dózisuk hányingert, fejfájást is okozhat, enyhe negatív kronotróp hatás is kialakulhat. Gyomor- vagy duodenális fekélyben szenvedőknek a kese-rűanyag-tartalmú drogok alkalmazása ellenjavallt, mert a gyomorsav-elválasztás fokozása súlyosbítja a panaszokat. Különösen érzékeny egyének esetén a tárnicsgyökér fejfájást okozhat.

Ismert hipaciditás esetén is javasolt a keserűanyag-tartalmú készítmények alkalmazása. Teljes anaciditás vagy ismeretlen okú gyomorsavhiány esetén azonban tisztázni kell, hogy a panasz hátterében nem a gyomor malignus megbetegedése áll-e. A drogban található két vegyület (gentizin és izogentizin) in vitro mutagén hatású, ezért várandós nőknek a drog fogyasztása nem ajánlott.

Lóránt Szentgyörgyváry

Szerző: Szentgyörgyváry Lóránt

Szakmai gyakorlatok és tanulmányok:  Életmód-tanácsadás, kiropraktika és reflexológia. Minden érdekel ami az egészséggel vagy annak megőrzésével kapcsolatos. Az oldalon rendszeresen publikálom a saját cikkeimet.