Szurokfű – a fűszer, mely görcsoldónak is tökéletes
Az Origanum név a görög orosz (= hegy) és ganosz (= fény, dísz) szavakból származik. Az Origanum nemzetségbe tartozó fajokat évezredek óta használja az emberiség. A Bibliában említett „izsóp” nagy valószínűséggel Origanum syriacum L. (Lamiaceae) volt. A szurokfű fajokat ma is széleskörűen használják fűszernövényként az élelmiszeriparban. A gyógyászatban is egyre nagyobb a jelentőségük, főként a magas karvakrol- és timoltartalmú fajoknak. Régen festőnövényként szőttesek rozsdabarnára színezésére használták a szurokfüvet.
A szurokfű Európában, Iránban, a Közel-Keleten és a Himalájában őshonos. Köznyelvi neve a vad majoránna, amit gyakran összetévesztenek rokonával, a majoránnával (Origanum majoranna, amivel néha együtt nő. A birkák és a kecskék szívesen legelik mindkét növényt, a szarvasmarhák azonban elkerülik. A timol magasabb aránya miatt a növény jobban hasonlít a kakukkfűhöz, mint a majoránnához.
Az ókori egyiptomiak úgy tartották, hogy a szurokfű gyógyít, fertőtlenít és tartósít. A görögök a növényt oros ganosnak, a „hegy örömé”-nek nevezték, és szurokfűvel és más oregánófajjal koronázták meg a frissen házasodott párt. A görögök úgy aknázták ki a növény olajának nyugtató és terápiás hatását, hogy a fejüket masszírozták vele. A rómaiak, akik Britanniában elterjesztették, a boldogság és a házasság harmóniájaként tartották számon. Végül az oregánó elérte Észak-Amerikát, ahová az európai telepesek vitték.
Régen a virágzó részeket feldolgozták, hogy festéket nyerjenek belőle, amely a gyapjúruhát lilára, a lenvásznat vörösesbarnára festette, bár egyik sem volt színtartó. Ugyanakkor a levélcsokrokat bútorfényezésre használták, illatosítóként.
- Virginiai csukóka
- Festő csülleng
- Gileád balzsama
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
A komló előtt a szurokfű volt az egyik olyan növény, amivel a sört ízesítették. A virágzó hajtáscsúcsok tartósítják is a sört.
- Tavasszal szórjuk az apró magvakat csíráztató tálcákba. Hagyjuk fedetlenül, és legalább 15 °C-on vagy melegebb helyen tartsuk, hogy elősegítsük a csírázást.
- Az új növekményről szedett hajtásdugványokkal is lehet szaporítani, és tőosztással is, tavasszal.
- Ne öntözzük túl; amikor a növény gyökere beszövi a cserepet, ültessük ki.
- Jó vízelvezetésű, száraz, lúgos, tápanyagban gazdag talajba helyezzük. Napos termőhelyen erősebb aromája lesz.
- Virágzás után vágjuk vissza a kifejlett növényt
Levelei keresztben átellenesek, áttetszően pontozottak, 3-5 cm hosszúak, csúcsban hegyesek, tojás alakúak, ép szélűek. Virágzata sokágú bog, a szirmok ritkán fehér, általában rózsaszín vagy bíborvörös színűek, kétajkúak, négy majdnem egyforma karéjjal. A négy porzó és a bibe kiemelkedik a virágból.
Egész nyáron virágzik. A virágok illata a majoránnára és a kakukkfűre emlékeztet. Termése négy barna makkocska, a maradandó csészében jön létre, egyenként kb. 1 mm átmérőjűek. A virágzó növény felső (legfeljebb 40 cm hosszú) részét gyűjtik júliustól augusztusig. Íze szintén hasonló a majoránnáéhoz és a kakukkfűéhez, kicsit kesernyés, sós.
Kémiai alkotórészek:
illóolaj (karvakrol timol), csersav, keserűanyagok, gyanta.
Az Origanum oniles L. (ciprusi szurokfű, rigáni) a görög konyha híres, tetszetős fűszernövénye, egyedülállóan finom aromája miatt. Találkozhatunk vele az igazi olasz éttermek pizzáin is. A kereskedelemben sokszor hamisítják, de ínyencek azonnal észreveszik a különbséget. Az Origanum oniles Eurázsiában a mediterrán régióban, főként Cipruson honos.
Az Origanum vulgare L. (közönséges szurokfű) rendszertanilag gyűjtőnévnek tekinthető, amely morfológiai változatai alapján taxonómiáikig hat alfajra osztható. Az alfajok nem csak megjelenésükben, hanem az illóolajuk mennyiségében és összetételében is különböznek.
Az Origanum vulgare L. subsp. hirtum (Link) Ietsw., a görög szurokfű. legendás fűszernövény, Dél-Európában korábban legnagyobb mennyiségben gyűjtött, ma több helyen termesztett alfaj. Az Origanum vulgarct Hippokratész és Dioszkuridész is a gyógynövények között említi.
A VIII. Magyar Gyógyszerkönyvben hivatalos drog, az Origani herba (szurokfű levél és virág) a ciprusi vagy a közönséges (görög) szurokfű szárrészektől mentes, megszárított levele és virága, vagy e két faj szárított leveleinek és virágainak keveréke. A Gyógyszerkönyvi előírásnak megfelelő drog legalább 25 ml/kg illóolajat és minimálisan 1,5% karvakrolt és timolt tartalmaz.
Jellemző vegyületek, hatóanyagok
Mindkét faj több mint 2% illóolajat tartalmaz, amelyben a karvakrol, timol. p-cimén. γ-terpinén a főbb komponensek. Ezen kívül mintegy 8%-ban fahéjsav-származékokat
(rozmaringsav, kávésav seb.), flavonoidokat (luteolin, apigenin seb.), tricerpéneket (oleanolsav, urzolsav) tartalmaz a drog.
Farmakológia, gyógyászati alkalmazás
Hagyományos alkalmazás
A népi gyógyászatban nyáron a virágzáskor gyűjtött levelét és virágát, valamint a belőle nyert illóolajat használták. Az illóolajat tüdőgyulladás kezelésére, fogfájás enyhítésére, külsőlegesen reuma, köszvény esetén alkalmazták. Forrázatát megfázás, köhögés és hasmenés, valamint fájdalmas, görcsös menstruáció esetén használták. Antiszeptikus szappanok készítésére is felhasználták.
Preklinikai vizsgálatok
Az említett Origanum fajokból nyert kivonatokkal és illóolajjal, illetve az izolált tiszta vegyületekkel nagy számú in vitro és állatkísérletet végeztek.
Mindkét faj jelentős antibakteriális (pl. Eschericbia coli, Klebsiella pneuinoniae, Salmonclla enterica, Staphylococcus aureus) és antifungális aktivitással rendelkezik. Javarészt a növények timol- és karvakroltartalma felelős ezen hatásokért, a kivonatok és az illóolaj hatáserőssége még a fenolét is meghaladja. In vitro vizsgálatok során kimutatták, hogy a karvakrol jelentősebben csökkenti a Candida albicans növekedését, mint az általában alkalmazott gombaölő készítmények. Parazitaellenes hatását is dokumentálták.
Egyéb vizsgálatok igazolták a szurokfű fajok simaizomgörcs-oldó hatását is, amely többek között flavonoidtartalmuknak köszönhető, de a timol és a karvakrol is rendelkezik spazmolitikus hatással.
A szurokfű antioxidáns hatására vonatkozóan a közelmúltban kezdődtek kutatások. A jelentős antioxidáns hatás valószínűleg a növényben található fahéjsav-származékokra (rozmaringsav, kávésav stb.), flavonoidokra vezethető vissza.
Humán bizonyítékok
Az évszázados alkalmazás tapasztalatait nem támasztják alá modern humán vizsgálatok.
Indikációk, adagolás
Az Orignni herba elsősorban fűszernövényként jelentős, de az illóolaj-összetétel hasonlósága miatt a Thymi és a Serpylli herbához hasonlóan antiszeptikus köptetőként alkalmazható. Antiszeptikus, köptető, nyákoldó, enyhe görcsoldó hatása révén légúti hurutok kezelésére, étvágy- és emésztésjavítóként használható.
Átlagos egyszeri dózisa 1 evőkanálnyi drog, amiből 250 ml vízzel készíthető forrázat. Ez az adag naponta 2-3-szor alkalmazható.
Nemkívánatos hatások, ellenjavallatok, interakciók
Ellenjavallat, interakció nem ismert. Nagyon ritkán allergiás reakciót válthat ki. Kisgyermekeknél az illóolaj alkalmazását kerülni kell.
Alkalmazás:
Légúti megbetegedések esetén köptetőként használhatjuk, oldja a bronchusok görcsét is. Hatásos torokgyulladás elleni öblögetőszer, megszünteti a menstruációs fájdalmaknál fellépő görcsöket, az emésztési panaszokat. Reuma, köszvény enyhítésére napjában többször fogyasztható. Reumaellenes bedörzsölőszerek és teakeverékek alkotóeleme. Fűszerként helyettesíthető vele a kakukkfű és a majoránna. Ha együtt használják, erősítik egymás aromáját. Olaszországban az egyik leggyakrabban használt fűszer. Főleg a paradicsomos ételek ízesítője. Különösen finom ízt ad a húsoknak, a sajtos, rizses ételeknek. Virágát, friss hajtását tehetjük salátákba is, vagy mártásokat is fűszerezhetünk vele.
Likőrökhöz és borokhoz is lehet adni önállóan vagy fűszerkeverékben alkalmazva. Mutatós virágaival és talaj iránti igénytelenségével bárhol kertünk dísze lehet. Illóolaját a kozmetikai és az illatszeripar is felhasználja. Állatgyógyászatban teáját étvágyjavítónak használják. Főleg galambokat itatnak vele.
Szerző: Szentgyörgyváry Lóránt
Szakmai gyakorlatok és tanulmányok: Életmód-tanácsadás, kiropraktika és reflexológia. Minden érdekel ami az egészséggel vagy annak megőrzésével kapcsolatos. Az oldalon rendszeresen publikálom a saját cikkeimet.