Csípések, harapások: 36 kezelési javaslat
Azt mondja az egyik szúnyog a másiknak: „A múltkor arról panaszkodott egy fickó, hogy már egy hete nem harapott belé senki. Úgyhogy én megtettem.” Egyáltalán nem vicces, igaz? Nos, a csípések és harapások sem azok, pláne ha ön kapja őket. A legtöbb bogárcsípés idegesítő, őrülten viszket, csúnya dudorokat okoz, de szerencsére pár nap alatt elmúlik. Arra az esetre, amikor a csípés az átlagosnál kellemetlenebb, az orvosok a következőket ajánlják.
LEGYEK ÉS SZÚNYOGOK
Ezek az aprócska lények igen kellemetlenné tehetik az életét, ha úgy döntenek, hogy megkörnyékezik önt. Íme a teendők.
Fertőtlenítse a csípést!
A legyek és a szúnyogok fertőzéseket terjeszthetnek. „A csípés környékét alaposan mossa meg vízzel és szappannal, aztán tegyen rá fertőtlenítőszert” – ajánlja dr. Claude Frazier allergológus Észak-Karolinából.
Dörzsöljön bele egy aszpirint!
Dr. Herbert Luscombe, a Thomas Jefferson Egyetem nyugdíjas professzora szokatlan gyógymódot javasol. A csípés után, amilyen hamar csak lehet, nedvesítse meg bőrét és dörzsöljön szét a csípés helyén egy aszpirintablettát. Ezt a módszert az aszpirinre allergiásak ne alkalmazzák!
A viszketés enyhítése
A légy- és szúnyogcsípések okozta duzzanatok intenzív, akár három-négy napig is tartó viszketéssel járhatnak. Dr. Frazier ilyen esetekben az alábbiakat javasolja.
- Harapások és rovarcsípések ellátása
- Ha kivakarom a szúnyogcsípéseket, elfertőződnek?
- Csípések, harapások kezelése gyerekeknél
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
- Jégpakolás.
- Só. Keverje össze vízzel, és tegye a csípésre.
- Szódabikarbóna. Egy pohár vízben oldjon fel egy teáskanálnyit. Merítsen egy kendőt az oldatba, és 15-20 percre helyezze a csípésre.
- Keserűsó. Oldjon fel egy teáskanálnyit egy liter forró vízben. Hűtse le, és használja úgy, mint a szódabikarbónát.
Jobb félni, mint megijedni
Az alábbi szerek alkalmazásával elkerülheti a csípést. Ne feledje, minél melegebb van, annál aktívabbak a legyek és a szúnyogok. A szúnyogok nedves környezetben, tavak és rétek közelében a legharciasabbak. Egyes fajaik különösen a nap késői szakában aktívak, és sötétedés után vonzódnak a kerti fényekhez. Naplemente után fő a fokozott óvatosság!
Tiamin-klorid. „Ez a szájon át szedhető B-vitamin a bőrön keresztül kiválasztódik, és elriasztja a rovarokat” – mondja dr. Frazier. Szedése egyeseknél viszketést, kiütéseket okozhat.
Rovarriasztó. Az N,N-dietil-m-toluamid- (DEET-) tartalmú hétköznapi rovarriasztók is hatásosak. Kenje be bőségesen a veszélyeztetett bőrfelületet. A szemkörnyéken legyen óvatos – ha az izzadtsággal a szembe kerül, erősen csíp. Ne használja túl gyakran, különösen gyermekek esetében.
Hypo. „Mielőtt a szabadba menne, fürödjön meg nagyon híg hypós oldatban” – ajánlja dr. Luscombe. Egy kád meleg vízbe keverjen kétkupaknyi hypót, és áztassa magát 15 percig.
Fürdőolaj. Bizonyos fürdőolajok is rovarriasztó hatásúak.
Fényvédő szerek. Egyes fényvédő szerek ugyancsak távol tartják a rovarokat.
Cink. Dr. George Shambaugh allergológus, az Illinois állambeli North-Western Orvosegyetem tiszteletbeli professzora azt ajánlja, hogy szedjen naponta (legalább 60 mg) cinket természetes védekezésként. Ahhoz, hogy a rovarok távol tartásához elegendő cink gyűljön fel a szervezetében, legalább egy hónapra van szükség. (Ennél több cinket csak orvosa beleegyezésével és ellenőrzése mellett szedhet.)
Amikor a helyes kis pókocska gonosszá válik
- Mossa ki a sebet és fertőtlenítse fertőtlenítőszerrel.
- Használjon jégpakolást, hogy lassabban szívódjon fel a méreg.
- „Semlegesítse a méreg egy részét úgy, hogy a csípés helyét benedvesíti, és egy aszpirintablettát dörzsöl bele” – teszi hozzá dr. Herbert Luscombe. Ezt a módszert az aszpirinre allergiásak vagy érzékenyek ne próbálják ki.
Szemébe vagy a szeme környékére. A hypós víz a sebes bőrt is erősen marhatja. Hatása órákig eltarthat. Gyermekek esetében ezt a megelőzési módszert soha ne alkalmazza!
KULLANCSOK
A kullancsok nem kényes jószágok. Nekik aztán mindegy, hogy milyen állaton lakmároznak. Az embert is szabad prédának tekintik. Az önbe csimpaszkodó példányt szerencsére el lehet távolítani.
A vadállat eltávolítása
A kullancsok különös problémát jelentenek, mert apró állkapcsaikat a bőrbe mélyesztik, és ott életre-halálra megkapaszkodnak. Nem lehet őket elhessegetni, mint a legyeket, sem erőszakosan kitépni, mert a szájrész benn maradhat, ami fertőzést okozhat. Íme, néhány gyengédebb módszer a kullancs eltávolítására.
Szedje ki finoman!
Dr. Luscombe azt ajánlja, hogy csipesz segítségével nagyon lassan húzza ki a kullancsot. „Ha nem jár sikerrel, egy kis hővel is próbálkozhat. Fújjon el egy égő gyufát, és a végét óvatosan érintse a kullancshoz. A meleg távozásra késztetheti.” Ha nincs kéznél csipesz, próbálkozzon az alábbiakkal.
Irritálja!
Dr. Frazier szerint a kullancs fejkörnyékére felvitt petróleum, paraffin, benzin vagy a patikában kapható alkohol meglazítja az állat harapását. Legyen türelmes: a hatás csak mintegy tíz perc után figyelhető meg. Mivel gyúlékony szerekről van szó, forró gyufa közelében ne alkalmazza őket. Ráadásul – dr. Frazierrel ellentétben – más orvosok ezt és a következő technikát nyomatékosan ellenzik. Véleményük szerint ilyen behatásokra a kullancs fuldokolni kezd és sokkal több nyálat fecskendez a sebbe, növelve a fertőzés kockázatát. Ők azt javasolják, inkább szabad kézzel próbálja eltávolítani a kullancsot – ha beleszakad, az a kisebbik baj.
Próbálkozzék a Benforado-módszerrel!
Dr. Joseph Benforado, a Wisconsin-Madison Egyetem nyugalmazott professzora néhány esztendeje egy cserkésztábor orvosa volt. Egészen sajátos módszerrel távolította el a kullancsokat.
Fogott egy nagy szöget, és egy gyufa lángjánál felforrósította. Ezután egy zsebkés lapos felét a kullancs hasa alá csúsztatta. A forró szög hegyét a kullancs hátára helyezte, így az állat a kés és a szög közé került. Amikor a kullancs lábai a meleg hatására rángatódzni kezdtek, a kés élét 90 fokkal elfordította, így a kullancs a fejére állt. Ezután az eszközök segítségével óvatosan felfelé, a harapásától távolodva próbálta eltávolítani a kullancsot. „A célom természetesen a kullancs felbosszantása, nem pedig a megsütése volt” – mondja dr. Benforado. Sajnos a nyálazás veszélye ebben az esetben is fennáll.
Fertőtlenítsen!
Miután a kullancsot kiszedte, szappannal és vízzel mossa meg a harapás környékét, aztán jóddal vagy más fertőtlenítővel fertőtlenítse a sebet.
Legyen résen!
Bár úgy tűnik, hogy e kellemetlen élősködő főszezonja a június és július, bizonyos helyeken kora tavasztól késő őszig rengeteg a kullancs. Ha sok időt tölt a szabadban, különösen olyan környéken, ahol sok a fa és magas a fű, tegye meg az alábbi óvintézkedéseket.
- Frazier szerint ha meg akarja tudni, vannak-e kullancsok a környéken, kössön fehér flaneldarabra egy madzagot, és húzza végig a fűben és a bokrok alatt, aztán alaposan vizsgálja meg. Ha vannak ott kullancsok, akkor néhány biztosan az anyaghoz tapad.
- Öltözzön fel jól, viseljen hosszúnadrágot, magas szárú zoknit és hosszú ujjú felsőt: minél kevesebb bőrfelületet hagyjon szabadon.
- Este lefekvés előtt alaposan vizsgálja meg a testét. Egyes kullancsfajok nagyon kis méretűek, nehéz őket észrevenni.
KUTYÁK ÉS MACSKÁK
Mi a teendő akkor, amikor a négylábú barátok barátságtalanná válnak?
Mérje fel a kárt!
A legkisebb harapás esetén is okvetlenül kérjen orvosi segítséget.
Alaposan mossa ki a harapás helyét!
„Az állatharapások sok, különösen a macskaharapás, súlyos fertőzést okozhatnak” – mondja dr. Stephen Rosenberg, a Columbia Egyetem közegészségtan tanszékének társprofesszora. A sebeket alaposan tisztítsa meg szappannal és vízzel, hogy a nyálat és a többi fertőző anyagot eltávolítsa. A tisztítást végezze öt teljes percig.
Orvosi segítség
Fő az éberség
Minden harapásnak, csípésnek lehetnek szövődményei. Ne feledkezzen meg az alábbi lehetséges problémákról sem!Bakteriális fertőzés. Jeff Rusteen elsősegélynyújtó szerint minden állat okozta sebet folyamatosan figyelni kell. Ha bepirosodik, fáj vagy beforrósodik, valószínűleg fertőzés alakult ki. Ilyenkor kérje szakember segítségét.
Zúzódásos sérülés. Előfordulhat, hogy egy nagy termetű kutya, például német juhász, a bőr átszakítása nélkül harapja meg. Ha a végtag mindkét oldalán harapásnyomot lát, Rusteen szerint elképzelhető, hogy belső sérülése van. A zsibbadás vagy a végtag elszíneződése (például bekékü-lése) szerkezeti károsodásra utalhat. Ilyenkor keresse fel orvosát vagy a rendelőintézetet.
Veszettség. „Az összes meleg vérű állat hordozhat veszettséget” – állítja dr. Stephen Rosenberg. Ez a betegség a legtöbb országban jelen van. Ha megharapja valami, sürgősen kérjen orvosi tanácsot. Minden harapást kötelező bejelenteni a hatóságoknak.
Agyvelőgyulladás. Közép- és Kelet-Európában fertőzött kullancsok terjesztik a súlyos, gyakran halálos agyvelőgyulladást. Védőoltással ez megelőzhető.
Sziklás-hegységi foltos láz. „Ha Amerika bizonyos részén éri kullancscsípés, a csuklója és a bokája körül kiütés alakulhat ki, ami a test többi részére is átterjedhet” – hívja fel a figyelmet dr. Herbert Luscombe. A kiütést magas láz és szaggató fejfájás követi. A betegség halálos lehet, ezért a fenti tünetek esetén azonnal forduljon orvoshoz!
Lyme-kór. Ezt a betegséget is kullancsok terjesztik. Dr. Luscombe szerint a Lyme-kór egy gyűrűszerű folttal kezdődik a csípés helyén. Bár kezelés nélkül nagyon komoly betegség alakulhat ki, a kórokozó antibiotikummal könnyen elpusztítható. A beteg akár néhány hétig tünetmentes lehet, ezért a csípés helyére nagyon oda kell figyelni.
Állítsa el a vérzést!
„Kisebb vérzés esetén fedje be az egész sebet egy vastag steril gézzel vagy többrétegű tiszta anyaggal – tanácsolja dr. Rosenberg. – Ha nincs kötszer, mossa meg alaposan a kezét, és szorítsa a sebre. Tehet jeget is a gézre (de ne közvetlenül a bőrre), és a sérült testrészt emelje a magasba.
Kötözze be a sebet!
Amikor elállt a vérzés, steril kötéssel vagy tiszta anyaggal fedje be a harapás helyét. Lazán kösse vagy ragassza le.
Csökkentse a fájdalmat!
„A fájdalom csillapítására használjon aszpirint vagy paracetamolt” – ajánlja Rusteen. Ezek a gyógyszerek akkor is használhatók, ha a harapás nem szakította át a bőrt. Ha a sérülés feldagad, tegyen rá jeget.
A tetanuszinjekció a megoldás
„Minden állat harapása tetanuszhoz vezethet” – figyelmeztet dr. Rosenberg. Ha az elmúlt egy évben nem kapott emlékeztető oltást, forduljon orvosához.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.