A kiegyensúlyozott immunrendszer titka
Gondolta volna, hogy apácák őrzik az erős és egészséges immunrendszer titkát? Az Isteni Előrelátás Nővérei (Sisters of Divine Providence) nevű amerikai szerzetesrend tagjaival végzett kísérletek bizony erre utalnak.
Ahogy azt bármelyik alváshiányos ember megerősítheti, a kiadós éjszakai alvás valóságos életelixír – akárcsak a testmozgás, a hahotázás és a jó barátok társasága.
Dr. Bruce S. Rabin, a Pittsburghi Egyetem Orvosi Kara Agy-, Viselkedés- és Immunitáskutató Központjának igazgatója állítja, hogy az a jó érzés, amely e tevékenységek során átjár minket, hatékonyabbá teszi az immunrendszert a betegségek leküzdésében.
Amikor valaki feloldódik és ellazul, egyúttal lecsillapítja az agynak azt a területét, amely stresszhormonokat termel. Ekkor – akár optimistának érzi magát, akár egy jó viccen mulat, vagy csak úgy egyszerűen kellemes a közérzete – lényegében támogatást nyújt az immunrendszerének: megóvja azoktól a hatásoktól, amelyek akadályoznák védelmi feladatainak ellátásában. Dr. Rabin szerint legalábbis ez így működik.
Az immunrendszer ilyen módon való támogatásának jelentőségét akkor tudja igazán felbecsülni, ha megismeri, milyen káros hatásokat vált ki a stressz a szervezetben. Ha megszerezte a szükséges tudást a stresszreakciókról, a könyvben található számos módszer egyikével meg kell tanulnia megerősíteni természetes védelmi vonalait a stressz és annak élettani következményei ellen. Végül is valószínűleg nem az Isteni Előrelátás Nővérei az egyetlenek, akik képesek javítani immunrendszerük működését. Ha nekik sikerült, Önnek is sikerülni fog, még ha valami egészen más módszert választ is.
A stressz megbosszulja magát
Valahányszor feszültek és idegesek leszünk az alváshiánytól, a túlfeszített munkatempótól, a munkahelyi és családi problémáktól, a rosszul alakult hétköznapi helyzetektől vagy akár a magánytól, stresszhormonok tapadnak immunsejtjeinkhez, meggátolva azt a képességüket, hogy leküzdjék a betegségeket.
Ilyenkor – magyarázza dr. Rabin – egyes agyterületek aktiválódnak, és fokozzák a stresszhormonok, főként a kortizol termelődését, s ezzel megnövelik a betegségek előfordulásának kockázatát. A stresszhormonok fokozott termelése következtében a szervezet nem tud eredményes harcot folytatni a fertőzések ellen, idővel pedig egyéb problémák – magas vérnyomás, szívbetegség, cukorbetegség – is felléphetnek.
Alvást segítő gyógynövények
Az alábbi gyógynövények segítenek ellazulni és elaludni, így stresszoldásra is kiválóan használhatók. Mivel a gyógynövénykészítmények gyártónként némileg különbözhetnek, mindig tartsa be a csomagoláson vagy a tájékoztatóban lévő előírásokat, különösen az ajánlott mennyiséget illetően.
Orvosi macskagyökér (Valeriána officinalis)
Ez a gyógynövény megbízható gyógyír idegesség és álmatlanság ellen. Nyugtató hatású, de nem vezet rászokáshoz vagy függőséghez. Nem szabad azonban együtt alkalmazni más alvást segítő vagy hangulatbefolyásoló szerekkel. A valeriána kapható tabletta, tea vagy tinktúra formájában. Kellemetlen szaga és keserű íze miatt nem biztos, hogy mindenki tudja tea ként fogyasztani.
Golgotavirág (Passiflora)
Ez az egyik legjobb altató hatású gyógynövény, amely nem okoz reggeli kábultságot. Tea, tabletta vagy kapszula formájában is fogyasztható. A teához forrázzon le néhány tealevelet egy csésze vízzel, hagyja ázni, majd vacsora előtt igya meg.
Komló (Humulus lupulus)
Az általában sörízesítőként ismert komlóval könnyebb ellazulni. Ám a súlyos depresszióval küzdőknek kerülni kell, akárcsak a terhes nőknek. Szárított virágzatából keserű tea főzhető, de az ital nem olyan hatékony, mint a kapszula, a tabletta vagy a tinktúra.
Kamilla, orvosi székfű (Matricaria recutita vagy chamomilla)
Ez a jótékony gyógynövény nyugtatja az idegeket, előmozdítja a relaxációt. Leginkább teaként kapható, de tabletta és kapszula formájában is árulják. A teát úgy készítse el, hogy 1 teáskanál kamillavirágot leforráz 2,5 deciliter forró vízzel, s lefedve állni hagyja 20-25 percig. Naponta 2-3 csészével nyugodtan fogyaszthat belőle. Aki súlyos szénanáthában szenved (allergiás a parlagfűre, őszirózsára, krizantémra), annak kerülnie kell a kamillát, mert allergiás reakciókat válthat ki.
Kaliforniai kakukkmák, kaliforniai pipacs (Eschscholzia califomica)
Ez a virág nemcsak Kalifornia állam jelképe, nagyszerű nyugtató és fájdalomcsillapító is. A teljes növény fel használható, de főként a gyökere. Gyorsabb elalvást és nyugodt pihenést biztosít. Elsősorban tinktúraként használják.
Citromfű (Melissa officinalis)
Tökéletes megoldás, ha este olyan sok gondolat kavarog a fejében, hogy nem tud elaludni. A citromfűtea oldja a feszültséget, csillapítja az izgatottságot, így biztosítja az éjszakai pihenést. Egy evőkanál szárított citromfüvet forrázzon le 2,5 dl vízzel, és hagyja állni 15 percig. Leszűrve, mézzel ízesítve fogyasztható. Nyáron behűtve kellemes üdítőital.
Az alvás gyógyító ereje
Dr. Charles F. Reynolds, a Pittsburghi Egyetem tanára, egyben az Alvás- és Kronobiológiai Központ igazgatója szerint a bemutatott vizsgálatba bevont apácákhoz hasonlóan egy kiadós éjszakai alvással bárki lökést adhat immunrendszerének.
„A rossz alvás hatással van az agyi fehérjeszintézisre, ez pedig befolyásolja emlékező- és tanulási képességünket” – mondja dr. Reynolds, aki részt vett az apácák alvásvizsgálatában. Azt javasolja, hogy az optimális 7-8 órás éjszakai pihenésre 15-30 perces „leeresztéssel” hangolódjunk rá lefekvés előtt. Ez egy kellemes meleg fürdő éppúgy lehet, mint lágy, megnyugtató zene hallgatása.
Lazítson
„Ahogy a stressz kihat a hormonokra, úgy a relaxáció is – mondja dr. Rabin. – Ha kikapcsolódunk, megnyugszanak azok az agyterületek, amelyek a stresszhormonok termelődését fokozzák.”
Ez azt jelenti, hogy már a legegyszerűbb szabadidős tevékenységekkel – például festéssel, kertészkedéssel, olvasással vagy okosan eltöltött vakációval – is sokat lehet tenni az immunrendszer támogatásáért.
A kutatók szerint a nyaralás, szabadságolás akár élet-halál kérdése is lehet!
Több mint tizenkétezer középkorú, a szívbetegség szempontjából nagy kockázatnak kitett férfi körében végeztek vizsgálatot a hosszabb pihenés és a halálozás közötti kapcsolat tárgyában.
„Azok az emberek, akik nem mennek szabadságra, valószínűleg folyamatosan készenlétben érzik magukat. Ez a fajta éberség összefüggésbe hozható a megemelkedett vérnyomással – mondja dr. Brooks B. Gump, az oswegói New York-i Állami Egyetem Pszichológia Tanszékének tanársegédje, a vizsgálatot végző csoport tagja. – Ezek a vérnyomásbeli kiugrások lehetnek felelősek azért, hogy az artériák fala károsodik, és érelmeszesedés alakul ki.”
Gondoljon a legutóbbi vakációjára, és idézze fel, hogy mennyire élvezte családja, illetve barátai társaságát. Teniszezett, úszott, sétált egy nagyot vagy elment biciklizni? Miközben jól érezte magát, immunrendszerének is megadta az igencsak megérdemelt pihenést azáltal, hogy csökkentette a stresszhormonok mennyiségét. Most ahelyett, hogy bűntudatot érez a munkából és egyéb feladatoktól való távollét miatt, tegyen immunrendszerének egy szívességet, és tervezzen be erre az évre is egy hosszabb szabadságot.
Élénk társas élet
Akár hiszi, akár nem, immunrendszerét is támogatja, ha van egy vagy inkább két-három barátja. Lehet, hogy meglepően hangzik, de minél nagyobb társas életet él, annál kisebb az esélye, hogy náthás lesz.
A hosszú évekig tartó vizsgálat alatt dr. Dávid Skoner, a Pittsburghi Gyermekkórház Allergológiai és Immunológiai Osztályának vezetője és kollégái több mint ezer férfit és nőt oltottak be náthavírusokkal, hogy megállapítsák, kik a legfogékonyabbak a betegségre.
A résztvevőket egy hétre hotelszobákba költöztették be, ahol azok olvasással, tévénézéssel és pihenéssel töltötték az időt. Előbb azonban a kutatók pszichológiai teszteket végeztettek velük, hogy meghatározzák, melyik személyiségtípusba tartoznak. A szállodai hét során egyesek náthásak lettek, mások nem.
A szakemberek arra jutottak, hogy azok, akik legfeljebb három emberrel érintkeztek – beleértve a házastársakat, szülőket, gyerekeket, barátokat és kollégákat – legalább kéthetente egyszer náthásak lettek. A betegség négyszer nagyobb valószínűséggel érte utol őket, mint azokat a társaikat, akik legalább hat személlyel tartották a kapcsolatot. „Ez jól mutatja, milyen fontos a stresszmentes életre való törekvés – mondja dr. Skoner. – Ehhez pedig nem árt sok barátot szerezni akár a munkahelyen, akár a templomban vagy az iskolában.”
Nehézkesen mozog a társas kapcsolatok világában?
Dr. Rabin szerint az immunrendszer támogatása érdekében akkor is tanácsos aktív életet élni, ha valaki egyébként nem barátkozik könnyen. Vágjon bele: egykettőre leküzdheti beilleszkedési problémáit, új barátokra lelhet, és még egészségesebbé is válhat!
Lendüljön mozgásba
Miért van az, hogy a rendszeresen testmozgást végzők kevésbé hajlamosak a megbetegedésekre, amikor feszültséggel járó élethelyzetbe kerülnek? A stressz által érintett agyterületek részben ugyanazok, mint amelyeket a testmozgás aktivál. „Ha a sport révén folyamatosan bekapcsoljuk ezeket az agyterületeket, egyre nehezebben lépnek működésbe a stressz hatására” – magyarázza dr. Rabin.
A szakember azt tanácsolja, hogy mindenki tekintse a testmozgást egyfajta gyógyszernek, amellyel megelőzheti az immunrendszer betegségeit. A sport előnyeinek minél tökéletesebb kihasználása érdekében olyan tevékenységet válasszon, amellyel hetente ötször 30-45 percre fel tudja gyorsítani a szívritmust.
Nézze a dolgok jó oldalát
Cathy Raphael ékszerész és mesemondó, aki könyvet is írt a játék fontosságáról, arról számol be, hogy amikor vicces történetekkel próbál megnevettetni másokat, szomorkás barna, illetve sötétkék ruháit tüzes rózsaszínre, lilára és más vidám színűre cseréli, miközben a saját közérzete is javul. Úgy gondolja, hogy ugyanez a környezetében lévő emberekről is elmondható.
A néhai Norman Cousins valószínűleg előre megjósolta volna a kutatás eredményét. Több mint húsz évvel ezelőtt Egy betegség anatómiája, ahogy azt a beteg észleli című könyvében azt írta, hogy tíz perc valódi hahotázás legalább kétórányi fájdalommentes alvást jelentett számára.
A kötőszöveti betegségben szenvedő Cousins beszámolt róla, hogy lábadozása során a fájdalom leküzdésében rengeteget segített rajta a pozitív életszemlélete. Rendszeresen a Kandi kamera-sorozat hírhedt átveréseit nézte, és sok-sok bohózatot. Az egyik nővér szórakoztató történeteket olvasott neki. „Nagyon lelkesített a felfedezés, hogy élettani alapja van az ókori elméletnek, miszerint a nevetés gyógyít” – írta.
Cathy Raphael szerint, ha valami, akkor Cousins példája jól mutatja, hogy a játék és a nevetés valóban csodákra képes.
Az érintés ereje
Kínai orvosi szövegekben már négyezer évvel ezelőtt értekeztek az érintés pozitív hatásairól. A nyugati orvoslás szintén évszázadok óta ajánlja terápiás módszerként.
Egy vizsgálat során húsz férfit, akiknek az immunrendszerét HIV-vírus gyengítette, hetente ötször mintegy 45 percig masszíroztak egy hónapon át. Dr. Gail Ironson, a Coral Gables-i Miami Egyetem pszichológia- és pszichiátriaprofesszora az alábbi megállapításokkal összegezte a kutatás eredményeit:
Ezenkívül az érintetteknél nőtt azoknak a sejteknek a száma is, amelyek a vírusokat és a tumorsejteket pusztítják.
Dr. Ironson és két kollégája a miami Erintéskutató Intézetből nemrégen fejeztek be egy másik vizsgálatot, amelynek keretében mellrákkal küzdő nőknél kutatták a masszázs hatását. A mellrák l-es vagy Il-es stádiumában műtéten átesett harmincnégy asszony hetente két masszázst kapott öt héten át.
A kísérletet követően a résztvevők a depressziós hangulat, a szorongás és a betegségük miatt érzett harag mértékének csökkenéséről számoltak be, szervezetükben pedig kimutathatóan megsokszorozódott a természetes ölősejtek száma, valamint az érzelmi állapot szabályozásában szerepet játszó ingerületátvivő anyagok, a dopamin és a szerotonin mennyisége.
Írja ki magából a stresszt
Ha papírra veti gondolatait, azzal talán lelki és testi problémáit is sikerül új megvilágításba helyeznie.
A vizsgálat másik biztató eredménye, hogy a baktériumokkal és vírusokkal szembeni antitestválasz erőteljesebb volt a jegyzeteket készítő résztvevőknél, mint akik nem éltek ezzel a lehetőséggel. A tanulság? Ragadjon tollat, és írja le gondolatait ahelyett, hogy magába fojtja a problémákat.
Igyon sok folyadékot
Mindenki tudja, milyen kellemetlen, ha az embernek kiszárad a szája. Nos, épp így éreznek az immunsejtek is, amikor dehidratálódnak. Elegendő víz nélkül a szervezet kiszárad és „ellustul”. Nem csoda, hiszen a szervezetnek ilyenkor még keményebben kell dolgoznia, hogy pumpálja a vért, amely a folyadékbevitel elégtelenségéből fakadóan sűrűbb, és nehezebben áramlik. Mindez számtalan különböző egészségi problémát okozhat. Ezért ne feledje: naponta igyon meg nyolc pohár vizet, hogy sejtjei üdék és egészségesek maradjanak.
Álmodozzon, meditáljon, imádkozzon, vagy próbálja ki mindhármat
Az irányított képzelet (más kifejezéssel irányított vagy vezetett imagináció, képfelidézés) egy relaxációs technika, amely az álmodozáshoz hasonlít. Azon alapul, hogy a páciens lelki szemei előtt lepergő, a meditációt vezető szakember vagy önmaga által előhívott bizonyos képek keltette képzetek erősítik az immunrendszer védekezőképességét a betegségekkel szemben. Ekkor is arról van szó, mint más ellazító tevékenységeknél, hogy lecsillapodik az az agyterület, amely máskülönben fokozná a stresszhormonok termelődését.
Dr. Harold G. Koenig, a Duke Egyetem (Durham, Észak-Karolina) Vallás-, Spiritualitás- és Egészségkutató Központjának igazgatója arra biztatja betegeit, hogy legyenek nyitottak Isten felé. A szakember azonban egyetért azzal, hogy a nem vallásos hátterű meditáció is hatékony lehet. A hit gyógyító ereje című könyvében imára vagy más meditációra buzdítja olvasóit, attól függően, hogy melyik áll közelebb hozzájuk. Ugyanakkor hangsúlyozza, hogy valamilyen hitrendszerrel rendelkezni kell ahhoz, hogy a meditáció, illetve az ima valóban hatékonyan erősítse az immunrendszert.
Dr. Koenig szerint az önmagunkról való időnkénti megfeledkezés, a társas kapcsolatok, a jó barátságok, a közös imádkozás, mások szolgálata a kulcsa az immunrendszer segítésének.
Az Isteni Előrelátás Nővérei minden bizonnyal elsőként értettek volna egyet dr. Koenig tapasztalataival. Amikor a Pittsburghi Egyetem szakértői az apácák kitűnő éjszakai pihenését szigorúan beosztott, zsúfolt napirendjüknek tulajdonították, amely mellett nincs idő az aggodalmakra, a nővérek tiltakoztak.
Szerintük az, hogy ilyen jól alszanak, a helyzetükből adódik. Ok minden éjjel tiszta lelkiismerettel fekszenek le, amelyet vallásos hivatástudatuk erősít.
„Nekem mindkét magyarázat tetszett, a tudományos és a teológiai is – vallja be dr. Reynolds, a kutatás vezetője. – Bármi is az igazság, az apácák kétségkívül aktívak, elfoglaltak és életerősek.”
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.