Magasvérnyomás kezelése

Béta blokkoló vérnyomás csökkentő – hogyan hat?

Béta-blokkolók: a szívmentők

A diuretikumokhoz hasonlóan a béta-blokkolókat is évtizedek óta használják a magas vérnyomás csökkentésére. Eredetileg az angina kezelésére fejlesztették ki – ezt a visszatérő mellkasi fájdalmat az artériák elzáródása okozza, ami csökkenti a szívbe áramló vér mennyiségét. Az orvosok csak később fedezték fel, hogy a béta-blokkolók a vérnyomást is csökkentik.

Gyógyszer vérnyomás

Hogyan hatnak? A béta-blokkolók a szív és az erek sejtjeiben lévő úgynevezett béta-adrenerg-receptorokra hatnak, és ezáltal segítik a szívet (és csökkentik a vérnyomást). Az adrenalin és a noradrenalin, azaz a két stresszhormon hatására ezek a receptorok váltják ki az erek összehúzódását, valamint a szívverés gyorsulását és erősödését. A béta-blokkolók hozzákapcsolódnak a receptorokhoz, és meggátolják a hormonoknak a szívre kifejtett fent leírt hatását. A gyógyszerek e csoportja a vérnyomás emelésére képes renin nevű hormon felszabadulását is gátolja.

A béta-blokkolók különösen alkalmasak azon magas vérnyomásos betegek kezelésére

Akik más szívrendellenességben is szenvednek, például anginában vagy szívritmuszavarban. Azt is kimutatták, hogy e készítmények csökkenthetik a második szívroham kockázatát – egy tanulmány szerint akár 40 százalékkal.

Jegyezzük meg! A béta-blokkolókat a zöld hályog, a migrén és egyes, remegéssel járó betegségek kezelésében is alkalmazzák. Emellett segíthetnek a szociális fóbiák és egyéb szorongásos panaszok leküzdésében is.

Nem mindenkinek. Mivel a béta-blokkolók csökkentik a szívverések számát és erősségét, a pangásos szívelégtelenségben szenvedők számára veszélyesek lehetnek.

Szív
A béta-blokkolók csökkentik a szívverések számát!

Emellett kis mértékben beszűkítik a tüdő légutait is, ezért általában nem írják fel őket asztmában vagy tüdőtágulatban szenvedőknek. (Az aszt-mások számára jó hír, hogy az utóbbi években piacra került a béta-blokkolók egy új csoportja. Az úgynevezett béta-i-szelektív gyógyszerek csak a szív és az erek receptoraira hatnak; szinte egyáltalán nincsenek hatással a tüdőre. Úgy tűnik, hogy a szelektív béta-blokkolóknak a koleszterin- és a vércukorszintre is kisebb hatásuk van, mint a nem szelektív változatoknak.)

Mivel a béta-blokkolók csökkentik a szervezet adrenalin kiváltotta reakcióját, könnyen elleplezhetik az alacsonyabb vércukorszint figyelmeztető jeleit is, ami szintén veszélyes lehet. Nem szabad béta-blokkolókat adni depressziós pácienseknek sem, mivel e gyógyszerek ronthatnak az állapotukon.

Gyógyszerek

Kutatási eredmények. Ha magas vérnyomásunk ellen béta-blokkolókat szedünk, 28 százalékkal megnő a cukorbetegség kialakulásának kockázata – áll a baltimore-i Johns Hopkins Egyetem Orvosi Kara kutatóinak egyik tanulmányában. Ha béta-blokkolókat szedünk és túlsúlyosak vagyunk, vagy a családunkban vannak cu-korbetegek, kérdezzük meg orvosunktól, nem szedhetnénk-e másféle vérnyomáscsökkentőt.

Mellékhatások

A leggyakrabban kimerültség jelentkezik. Ha szeretünk sportolni és egyéb fizikai tevékenységeket végezni, akkor e gyógyszerek talán nem nekünk valók. Kérdezzük meg az orvosunktól, hogy mennyire intenzív testmozgást végezhetünk a szer szedése közben. Egyesek emellett szédülést is tapasztalnak, főleg felkeléskor. (Segíthet, ha felkeléskor/felálláskor csak lassan változtatjuk meg a testhelyzetünket.)

Gyógyszerek

Lehetséges mellékhatás még a ziháló légzés (azoknál, akiknek a tüdeje érzékeny az allergénekre és az irritáló anyagokra, illetve azoknál, akik tüdőbetegségben szenvednek); az impotencia; a csökkent libidó (mindkét nemnél); az alvászavar vagy élénk, olykor ijesztő álmok; a gyomorégés, hasmenés, székrekedés és felfúvódás; a kéz- és a lábfej hidegsége (különösen idősebbeknél); és a súly-gyarapodás. A béta-blokkolók emellett megnövelhetik a vérben a trigliceridek és a cukor koncentrációját is.

E gyógyszerek mellékhatásai általában átmeneti jellegűek. Ha nem múlnak, vagy kellemetlenné, esetleg zavaróvá válnak, forduljunk orvoshoz.

A béta-blokkolók szedése

  1. E készítményeket evés közben vagy nem sokkal evés után vegyük be. Az étel lassítja a gyógyszer felszívódását, és segít a mellékhatások enyhítésében.
  2. Naponta mérjük meg és írjuk fel a pulzusszámunkat, nehogy túlságosan lecsökkenjen. Kérdezzük meg orvosunktól, hogy esetünkben mi számít túl alacsony pulzusnak. Ha e szintre esik, hívjuk fel orvosunkat, és kérdezzük meg, hogy aznap is bevegyük-e a gyógyszert.
  3. Ne hagyjuk abba a gyógyszer szedését orvosunk tudta nélkül! A béta-blokkolók igen nagy hatással vannak a szívre, veszélyes lehet szedésüket hirtelen abbahagyni.
Tibor Griffel

Szerző: Griffel Tibor

Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.