Hipertóniások figyelem: tunyaság, mozgásszegénység tilos!
Egyértelműen bizonyított, hogy a magasabb vérnyomáson és magasabb koleszterinszinten kívül a civilizált ember mozgásszegénysége hajlamosít elsősorban érelmeszesedésre. Ha tehát valaki bőven táplálkozik vagy a kelleténél több zsíros ételt eszik, de eleget mozog, fizikai munkát végez, többé-kevésbé védett az érelmeszesedés ellen.
A hipertónia nem zárja ki a mozgást
Ha nem szenved valaki szívelégtelenségben vagy nincs mozgásszervi megbetegedése, a hipertónia nem akadálya a mozgásnak, sőt fokozott mértékben igényli a mozgást, mint az érelmeszesedés ellenszerét. Természetesen semmi esetre sem alkalmas a hipertóniás versenysportolónak. Hiszen a versenysportolók életmódja, testi és idegrendszeri terhelése nem feltétlenül és nem minden esetben szolgálja az egészséget.
Teljesítményük, ambíciójuk és akaraterejük, amellyel egy-egy csúcsot elérnek, minden tiszteletet és megbecsülést megérdemel. Ez a tisztelet azonban nem azonos az irigységgel. Sajnos, a mai sportolók közt akadnak, akik – függetlenül attól, hogy amatőrök vagy profik – a biztos siker érdekében gyakran szednek doppingszert. Sportolásuk, bár szolgálja saját érvényesülési vágyukat, sőt használ az egyes országok tekintélyének is, egyáltalán nem garancia arra, hogy idővel nem válnak hipertóniásokká vagy – különösen sikertelenség esetén – idegrendszerükben, személyiségükben károsodottá.
Az érelmeszesedést is csökkenti a mozgás
Az érelmeszesedés megelőzésére vagy a kisebb-nagyobb mértékben már kialakult érelmeszesedés súlyosbodásának, progressziójának gátlására mindössze csak annyi mozgásra van szükségünk, amennyit természetes biológiai ritmusunk megkíván. Ez viszont az esetek döntő többségében több, mint amennyit az elkényelmesedett, modern ember teljesít. Napi egyórás séta, félórás kerékpározás, kerti munka – még inkább, ha mód van rá, úszás – elég ahhoz, hogy testi kondíciónkat megtartsuk és az érelmeszesedésnek elejét vegyük.
A buzdítás a mozgásra majdnem azonos a tunyaság kerülésére biztatással. Mégsem árt ez utóbbit mint a modern életforma egyik gyakori kísérőjelenségét külön kipellengérezni. Hazánkban és mindenütt, ahol magas fokon áll a civilizáció, a negyven év feletti lakosságnak nagy százaléka nemcsak hipertóniás, hanem televíziónéző is.
- Magas vérnyomás mint betegség
- „Erősítő” edzéstípus – mit jelent és mi a hatása?
- Testmozgás kérései
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
A két-három órás, nemegyszer felfokozott izgalom állapotában töltött egy helyben ülés az egészségesnek sem, még inkább a hipertóniásnak nem tesz jót. Különösen nem, ha a tunyán egy helyben ülve bőségesen fogyasztanak sört vagy bort. Mindez természetesen nem jelenti azt, hogy ne nézzünk televíziót, hiszen enélkül sok hasznos szórakoztató információtól fosztanánk meg magunkat.
Ne legyünk a televízió rabjai!
A hipertóniás ember lehetőleg mindig válogassa ki magának a televízió programjából azt, ami érdekli, de semmi esetre se legyen a képernyő karosszékhez láncolt rabja, akinek rabsága a bemondónő délutáni műsort megnyitó köszönésével kezdődik és a műsor végét jelző „Jó éjszakát !”-tal fejeződik be. Az órák hosszat tartó mozgáshiány nemcsak azért káros a hipertóniásnak, mert ez idő alatt nincs kalóriát igénylő mozgás, és így a vér zsír- és koleszterintartalma felszaporodik, hanem azért is, mert a mozgáshiány közvetlenül is veszélyezteti az érrendszert.
A kevés mozgás növeli a trombózis kialakulásának kockázatát is
A teljes mozdulatlanságban bekövetkezett lassúbb keringés és a közben létrejövő vérzsírkoncentráció-emelkedés egyértelműen növelheti a vér alvadáskészségét. Ez a vérrögképződés, tehát a trombózis veszélyét rejti magában. Ez pedig akár a verőeres, akár a visszeres rendszerben következik be, a normális vérnyomású és a hipertóniás embernek egyaránt veszélyes.
Fokozatosan terheljük magunkat
Amikor a fiatal vagy idős hipertóniásnak mozgást, sportot, kerti munkát vagy turisztikát javasolunk, nem szabad megfeledkezni arról sem, hogy ki mennyi ideig mulasztotta azt el. Az az ember, aki éveken vagy évtizedeken keresztül nem sportolt és hipertóniás létére egészsége érdekében elhatározza, hogy mulasztását be fogja hozni, ne kezdjen előzetes orvosi vizsgálat nélkül sportolni.
A hirtelen, minden előtréning nélkül alkalmazott fizikai terhelés sajnos gyakran válik bumeránggá. A fáradtság a legjobb szándékot is derékba törheti, és a hirtelen, túlzott terhelés a szívet és a vérkeringést is veszélyeztetheti.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.