Rendszeres vérnyomásmérés – változtassunk életmódunkon!
Csak a vérnyomás rendszeres ellenőrzésével állapíthatjuk meg, hogy sikerül-e azt egészséges szinten tartanunk. Ezért tehát folyamatosan nyomon kell követnünk vérnyomásunk alakulását, rendszeresen mérve és feljegyezve az értékeket. Sokan nem tudják például, hogy a vérnyomás állandóan ingadozik: már akkor is megugrik, ha csupán felállunk a székből, álmunkban pedig – amint az várható is – lecsökken.
Le a kilókkal!
A túlsúlyos személyek esetében normális testsúlyú társaikhoz képest kétszer-hatszor nagyobb a magas vérnyomás kialakulásának a valószínűsége. (Magyarországon a hipertóniások 41-78 százaléka elhízott.) Ha sikerül lefogyni, ki kell dolgozni egy olyan stratégiát, amely segít az egészséges testsúlyt fenntartani. A cikksorozatunk ebben is segít. A későbbiekben szakértőktől tanulhatjuk meg a tartós fogyáshoz segítő legújabb módszereket.
Mozgás!
A kutatási eredmények egyértelműek: a sokat mozgó személyek körében 20-50%-kal kisebb a valószínűsége a magas vérnyomás kialakulásának, mint a mozgásszegény életet élők körében. Ha tehát régóta mást sem teszünk, csak a tévé előtt tespedünk, kénytelenek leszünk összeszedni magunkat.
Egészséges táplálkozás
Egy kimagasló eredményeket hozó, 1997-ben végzett ameri kai vizsgálatnak, a DASH-nek (Dietary Approaches to Stop Hypertension, étrendi megoldások a hipertónia ellen) köszönhetően ma már tudjuk, hogy a helyes táplálkozás is segíthet a magas vérnyomás csökkentésében. Dióhéjban, a DASH-étrend sok gyümölcsöt, zöldséget és alacsony zsírtartalmú tejterméket tartalmaz.
- A magas vérnyomás kezelése életmódváltással
- Fitten egy életen át – gyakorlatsorok
- Fitt mindennapok, motiváció a testmozgáshoz
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Azt már a korábbi tanulmányok is kimutatták, hogy a magas vérnyomásban szenvedő embereknek csaknem a fele „sóérzékeny”, vagyis ha kevesebb sót fogyasztanak, a vérnyomásuk kimutathatóan csökken. Az újabb eredmények szerint azonban a sóbevitel visszafogása mindenkinél, még a normális vérnyomású személyeknél is csökkenti a vérnyomást.
Kell a kálium!
Általában alacsonyabb a vérnyomásuk azoknak, akik ételeikkel sok káliumot fogyasztanak. A kálium ezt úgy éri el, hogy segít fenntartani sejtjeinkben az egészséges nátriumegyensúlyt. Szervezetünkben egyébként a kálium a harmadik leggyakoribb ásványi anyag. Ha az étrendünk nem elég gazdag káliumban, azaz hüvelyesekben (bab, borsó, lencse), zöldségekben és gyümölcsökben, akkor meg kell találnunk a módját, hogy azzá tegyük.
Kis változás, nagy hatás
Már akkor is sokkal jobb helyzetben vagyunk, ha életmódbeli változtatásokkal bármilyen kis mértékben is, de csökkentjük a vérnyomásunkat. Az alábbiakban láthatjuk néhány egyszerű, a szisztolés vérnyomást (a magasabbik értéket) csökkentő lépés hatását:
- Csökkentett nátriumbevitel (napi 3900 mg-ról 1600 mg-ra)
- Csökkentett nátriumbevitel és megnövelt káliumbevitel (napi 2100 mg-ról 2700 mg-ra)
- Csökkentett nátriumbevitel, megnövelt káliumbevitel és mérsékelt fogyás (kb. 6 kg)
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.