Keringési zavarok kezelése
A keringési zavarok hátterében többféle – sokszor súlyos -betegség állhat. Ha nem komoly problémáról van szó, az alábbi módszerek segíthetnek. Különösen hűvösebb idő vagy mozgásszegény életmód esetén érdemes bevetni őket.
A masszázskezelés előnyei
Sok keringési probléma érinti a végtagokat, vagyis a lábat és a lábfejet, illetve a kart és a kezet. A test ilyenkor „takarékoskodik” a vérrel, és elsősorban az agy, valamint az életfontosságú szervek vérellátásának biztosítására törekszik. A testmozgás ilyenkor kifejezetten áldásos hatású, mivel serkenti a véráramlást, és megdolgoztatja az izmokat (az izmok összehúzódása segít visszapumpálni a vért a szívbe).
A masszázs hathatós segítséget nyújt a vérkeringés – így a végtagok vérellátásának – helyreállításában. Ha rendszeresen végezzük, a visszeresség kialakulásának elkerüléséhez is hozzájárulhat. Emellett a kezelés során termelődő hőnek köszönhetően az izmok is hatékonyabban működnek, így – mint korábban említettük – erősebben pumpálják a vért a szívbe.
Érdemes átnézni a ruhatárunkat is: a szoros lábbeli és ruházat viselete szintén okozhat keringési panaszokat, hiszen az izmok és a bőr elszorítása akadályozza a vér szabad áramlását. Problémát jelenthet, ha rendszeresen, huzamosabb ideig viselünk hasonló ruházatot.
Melegítés
1. Önmasszázs a lábon
Kényelmesen ülve mindkét kezünkkel kezdjük el masszírozni a lábszárunkat bokától térdig. Gyors mozdulatokkal haladjunk felfelé, mintha tehenet fejnénk. Amint a térdhez érünk, térjünk vissza a bokához, és ismételjük meg a műveletet.
2. Önmasszázs a kézen
A kisujj felőli oldalon kezdve nyomkodjuk végig a tenyerünket a kéztőcsonttól az ujjbegyekig mutató-, illetve hüvelykujjunkat használva. Ismételjük meg minden ujjon kétszer, majd végezzük el ezt a frissítő, keringést fokozó masszázst a másik kézen is.
3. A lábfej és a lábujjak nyújtása
Fektessük a jobb lábszárunkat a bal combunkra, és fogjuk meg a talpunkat. Dörzsöljük át a bokát, majd feszítsük le a lábfejet, azután feszítsük vissza a lábszár felé. Eközben tartsuk meg aktívan a lábujjainkat, ezzel is segítve a nyújtást. Ismételjük meg tízszer mindkét lábon.
4. Bokanyújtás
Most, hogy az izmok felmelegedtek, és a bokaízületet is megmozgattuk kissé, végezzünk lábfejkörzést először az óramutató járásával megegyező, majd azzal ellentétes irányban. Körözzünk párszor mindkét irányban, majd cseréljünk lábat, és a másikat is nyújtóztassuk meg.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.