A csukló alagútszindrómájának tünetei, kezelése
Mi a Carpalis alagút-szindróma?
A Carpalis alagút-szindrómát a csukló középső idegszálára gyakorolt nyomás váltja ki, ami bizsergést, égő érzést és fájdalmat okoz az ujjakban. Ez az ideg továbbítja azokat az impulzusokat, amelyek lehetővé teszik az ujjakon keresztüli érzékelést. Kilenc hajlítóín mellett a középső idegszál egy keskeny csatornán, a kéztőcsatornán halad át, és ez abban a szűkületben található, ahol a probléma kialakulhat.
A kéztőcsatornában a nyomás bármely okból történő megnövekedése a középső idegszálra gyakorol nyomást, így akadályozza annak vérellátását, és az ideg működészavarát okozza. A központi ideg összenyomódása közvetlenül a könyök alatt az alkaron is jelentkezhet.
Ezt a görgeteg csavaróizom szindrómájának nevezik és a Carpalis alagút-szindrómához hasonló, de azzal nem teljesen megegyező tünetei vannak. A Carpalis alagút-szindróma valamely ismétlődő kézmozgásra adott válaszként is kifejlődhet, mint például számítógép billentyűzetén való gépelés, de társulhat olyan állapotokhoz is, mint a reumás ízületi gyulladás.
Az elégtelen pajzsmirigyfunkció és a cukorbetegség szintén hajlamosíthatja ezeket a betegeket az ilyen tünetekre. A kiváltó tevékenység megszüntetése/megszakítása rendszerint a tünetek gyors javulását eredményezi.
Étrend és étrend-kiegészítők
Hatásos lehet egy gyulladáscsökkentő étrend, amely kizárja a tejtermékeket és a glutént. Próbáljunk meg nagy mennyiségű halolajat, gyömbért, kurkumát és sárga gyömbérgyökeret is beépíteni az étrendbe. A csökkent B6-vitaminszintet összefüggésbe hozták az alagút-szindrómával, ezért ajánlott a B6– és a B12-vitamin pótlása.
- Rohamokban jelentkező fejfájások
- Hirtelen látászavar tünetei
- A libidó csökkenése és okai
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Mi a helyzet a gyógyszerekkel?
Nem szteroid gyulladásgátló gyógyszerekkel (NSAID) – például ibuprofennel, diklofenákkal és naproxennel – enyhíteni lehet a nyomást és a fájdalmat. Jó eredmények érhetők el szteroidot tartalmazó injekciók helyi alkalmazásával.
Mi történik a műtét során?
A műtéti kezelés során úgy csökkentik a gyulladt ideg nyomását, hogy a hajlító-inat bemetszik. A hajlítóinat kiemelik az idegcsatornából, hogy nagyobb teret biztosítsanak, és ezáltal enyhítsék a területen lévő nyomást. Ezt ma már többnyire endoszkóppal végzik, amely kevésbé invazív beavatkozás.
Gyógynövények
Általánosságban erre az állapotra nem alkalmaznak belsőleges gyógynövénykészítményeket, de bizonyos kínai krémeket helyileg alkalmazva az érintett területen ki lehet próbálni. Például a Wan Hua olajat, amelyet naponta háromszor lehet a csuklón alkalmazni. Segít enyhíteni a fájdalmat és csökkenti a gyulladást Összetevői:
- hamisginzenggyökér [Panax pseudoginseng, P. notoginseng],
- felemáslevelű páfrány gyökértörzse [Drynaria fortunei],
- pórsáfrányvirág [Cartha-mus tinctorius],
- aloélevél [Aloe vera],
- sárkányvérpálmanedv [Daemonorops draco Calamus draco, vagy Dracaena cambodiana],
- tömjén [Olibanum, Boswellia carteri],
- mirha [Myrrha, Commiphora myrrha és más hasonló fajok],
- piroluzit [Mn02],
- illatos tündérfavirág [Chimonanthus fragrans Calycanthuspraecox]).
Mit segít az akupunktúra?
Mit tesz az akupresszúra?
A Yang Chi és a Yang Xi pontokra kell a hüvelykujjal nyomást gyakorolni. A Yang Chi pont a kézháton, a csuklóhajlat vonalában az ín singcsont (az alkar külső csontja) felőli végződésénél helyezkedik el. A Yang Xi pont a csuklónak a hüvelykujj eredésénél lévő területén található. Amikor a hüvelykujjal felfelé mutatunk, akkor az ínak közötti mélyedésben megtalálható.
Figyeljünk a táplálkozásunkra!
A vízvisszatartás elkerülése céljából igyunk néhány óránként 1 pohár vizet. Fogyasszunk B6-vitaminban gazdag ételeket, ilyenek a bab, a sörélesztő, zöld leveles zöldségek és a búzacsíra. Kerüljük a nátriumtartalmú ételeket, mert ezek hozzájárulnak a vízvisszatartáshoz és súlyosbítják a tüneteket.
Szedjünk étrend-kiegészítőket!
Egy jó minőségű multivitamin megfelelő tápanyagokat biztosít a szövetgyógyulás elősegítéséhez. Kövessük a termék csomagolásán található használati útmutatót!
Vizsgálatokkal kimutatták, hogy a B6-vitamin enyhíti az idegek gyulladását. Szedjünk naponta háromszor 20 mg-ot.
A kalcium és magnézium kombinált bevitele csökkenti az idegek ingerlékenységét és lazítja a feszült izmokat. Szedjünk 500 mg kalciumot és 250 mg magnéziumot.
Fogyasszunk gyógynövényeket!
Fogyasszunk naponta háromszor 500 mg bromelaint természetes gyulladásgátló hatásáért. A fehér fűz (Salix alba) enyhíti a fájdalmat, kétszer naponta fogyasszon olyan terméket, amelynek szalicintartalma 120 mg, vagy fogyasszunk 5 ml-t tinktúrát. A gyömbér is gyulladásgátló tulajdonságú és enyhíti a fájdalmat. Szedjünk belőle napi 3 alkalommal 1-2 g-ot, vagy 1-2 ml tinktúrát. A Ginkgo biloba megfelelő készítményeiből, naponta kétszer 120 mg javítja a vérkeringést. Győződjünk meg róla, hogy a termék legalább 24% flavonglikozidot tartalmaz.
Alkalmazzunk hidroterápiát!
Hideg-meleg váltófürdőt lehet alkalmazni a vérkeringés javítására és a fájdalom enyhítésére. Merítsük a fájó kezet és csuklót 3 percre meleg, majd 30 másodpercre hideg vízbe. Ismételjük háromszor.
A felsorolt szerek helyes alkalmazás mellett hatásosak lehetnek a szindróma enyhe és középsúlyos eseteinek kezelésében. Ugyanakkor, ha a tünetek visszatérők és/vagy állandósulnak, kérjünk tanácsot tapasztalt homeopata orvostól.
- Aconitum napellus: Használjuk a jellemzően éjszaka jelentkező fájdalom és bizsergő érzés kezelésére. A tünetek elég komolyak lehetnek ahhoz, hogy felébresszék a beteget álmából, és ezzel még több problémát okozzanak neki.
- Arnica montana: Bizsergő érzés és fájdalom tapasztalható, nagyon jól behatárolhatóan görcsös fájdalom jelentkezik – ezek az Arnica betegségtünetei. Ez a szer akkor is alkalmazható, ha a fájdalom és az érzékenység tüneteit a túlzott mozgás, sérülés vagy trauma okozta.
- Ruta graveolens: Amennyiben a fent leírt tüneteken segít az Arnica, de tartós javulást nem tapasztalunk, a terápia folytatásaként alkalmazzuk a Rutát. A jellemző tünetek közé tartoznak a bénultság, a merevség és az állandó fájdalom még akkor is, ha a beteg pihenteti az érintett testrészt.
- Rhus toxicodendron: Jellemzően akkor használják a szert, ha adott mozdulat elindításakor a tünetek felerősödnek, de enyhe mozgásra javulnak. A tünetek rosszabbodnak továbbá nedves vagy hideg környezetben, vagy ha túlerőltette az ízületet a beteg. Jellemző, hogy a kart és a csuklót erőtlennek és gyengének érzi a beteg, a kellemetlen érzés pedig csak fokozódik, amikor elaludna este, de nem bír.
Acarpalis alagút-szindróma tünetei enyhíthetők csuklószorító alkalmazásával, a kezek és a csukló nyújtásával, tornáztatásával, de ha a kínzó tünetek tartósan fennállnak vagy súlyosbodnak, a műtét jelenthet megoldást. Növényi eredetű készítményekkel a fájdalom az esetek egy részében csillapítható.
Mit tesz a meleg-hideg borogatás?
A meleg fokozza a vérkeringést javítja a vérellátást. A hideg csökkenti a duzzanatot és a gyulladást. Három percig takarjuk be meleg vizes borogatással a csuklót, majd fél percig borogassuk hideg vízzel. Ezt egymás után többször megismételhetjük, de fontos, hogy az utolsó borogatás hideg legyen.
A vérkeringés fokozható, ha a csuklót illóolaj-tartalmú készítménnyel vagy néhány csepp illóolajjal dörzsöljük be. Ilyen célra alkalmas a lucfenyő (Picea abies), az eukaliptusz (Eucalyptus globulus), az erdeifenyő (Pinus sylvestris), a borsosmenta (Mentha piperita), a rozmaring (Rosmarinus officinalis) és a teafa (Melaleuca alternifolia) illóolaja.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.