Rákos betegek terápiás kezelése
A daganatos betegségek népegészségügyi jelentősége igen nagy, mivel a halálozási statisztikákban világszerte és hazánkban is a második helyet foglalják el a szív- és érrendszeri betegségek és a sérülések között.
Hazai adatok
Ma már beszélünk alternatív és konvencionális (hagyományos) kezelési módokról. Ezeket csak a daganatok keletkezése és lefolyása ismeretében érthetjük meg.
A daganatok keletkezése
A daganatok keletkezésében külső körülményeknek és az örökletes tényezőknek egyaránt jelentőségük van. Vannak örökölhető daganatok, mint például az úgynevezett medullaris pajzsmirigyrák vagy a retinoblastoma (szemérhártya daganata).
A külső tényezők szerepét jól mutatja az időskori emlőrákokkal kapcsolatos megfigyelés. Amennyiben a nők alacsony emlőrákos morbiditású (ritka az emlőrák előfordulása) országból magas előfordulású országba vándoroltak ki, a 2. generációban már hasonló, a 3.-ban már teljesen azonos volt az előfordulás a befogadó népességével. A magyarázatot a táplálkozási és szexuális szokások átvételében találták meg.
Mi a szerepe az őssejteknek a daganatok kialakulásában?
A daganatsejtek az őssejtekből jönnek létre, ha azok nem differenciálódnak alapszövetté vagy nem vesznek részt a reprodukcióban. Legalább 2 mutációnak (génváltozásnak, génkárosodásnak) kell létrejönnie, mások szerint inkább 5-6 mutáció szükséges a daganatsejt keletkezéséhez.
A karcinogén (rákkeltő) hatások egyben mutagén (génkárosodást előidéző) tényezők is, lehetnek ionizáló sugárzások, vegyi hatások és vírusok. Ez utóbbiak a nyirokcsomók, az epipharynx (a garat felső szakasza), máj- és méhnyakrák keletkezésében játszanak szerepet.
Mások a biológiai aktivitásuk jelei, más gyógyszerekre reagálnak.
Ki, hogyan reagálnak a daganatos sejtekre?
Kialakul a daganatos betegség preklinikai stádiuma, amely során az onkogének (rákbetegség kialakulásának kódját hordozó gének) és daganatellenes (szupresszor) gének élet-halál harca indul meg. Amennyiben a szupresszor gének megsérülnek, a szervezet védtelen marad az onkogén hatásokkal szemben és kialakul a daganatos betegség klinikai stádiuma. Ez már tüneteket és panaszokat okoz.
A preklinikai fázis igen hosszú, a növekedési idő 75%-át teszi ki. Ez 35 duplikációs időt jelent, ekkor éri el a daganat az 1 cm nagyságot, amely a kimutathatóság határa. A hosszú idő lehetővé teszi a szűréssel történő kimutatását, de sajnos a távoli mikrometasztázisok és rezisztens (ellenálló) sejtklónok további kialakulását is.
Mikortól halálos a daganatos betegség?
A klinikai stádium 15 megkettőződési ideje alatt a daganat olyan hatalmasra nőhet, hogy az élettel összeegyeztethetetlen. A daganatok jellegzetessége, hogy a szervezet irányításától függetlenül, korlátlan mértékben növekednek, szöveti határokat nem respektálva infiltrálják (beszűrik, átjárják) a környezetüket, vér- és nyirokerekbe törnek be, és távoli áttéteket hoznak létre.
Az áttétképződés „cascade” mechanizmus szerint jön létre, amely azt jelenti, hogy nem az alapelváltozásból szóródnak, hanem lépcsőzetesen a tüdőből, májból, csontokból, bőrből. Ezt azért fontos tudni, mert a daganatok megelőzésének 3 fontos útja van.
Mit tehetünk a rák kialakulása ellen?
Az elsődleges megelőzés a daganatkeltő hatások kiiktatása (dohányzás, alkohol, vegyi anyagok), a másodlagos megelőzés a korai felismerés (szűrések), a harmadlagos megelőzés a daganatos szóródás megakadályozása az adjuváns kezelések útján. Ez azt jelenti, hogy az elsődleges tumor eltávolítása után csaknem mindig szükség van erre a megelőző kezelésre.
Mikor tekinthetjük egészségesnek egy rákos beteget?
A daganatok lefolyásában van egy igen fontos jelenség, amelyről kevesen tudnak. Ez a daganatok spontán regressziós hajlama, amely azt jelenti, hogy kimutatható ok nélkül a daganat visszafejlődik. Eközben keletkezhetnek regionális vagy távoli áttétek is. Különösen melanomák esetén fordul elő gyakran, és a jelenség nem ismerete téves következtetésekhez vezethet. Hasonlóan rejtélyes és megmagyarázhatatlan, ha a daganatos betegség 10 év után aktiválódik és kezd el távoli áttéteket adni.
Kiújulhat a rák?
A kiújulás mindig a „szunnyadó” sejtekből jön létre. Ezek olyan nem szaporodó stádiumban lévő sejtek, amelyeket valamilyen hatás osztódással történő szaporodásra késztet (proliferációba visz) és belépnek az áttétképződés lépcsőzetes mechanizmusába. Emiatt – orvosi szempontból – nem célszerű a daganatos betegség gyógyult stádiumáról beszélni, inkább az egyensúlyi állapotot kell hangsúlyozni.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.