Alkoholfogyasztás – mennyire káros az ivás? Hogyan hat a szívünkre?
Mindenki másként viszonyul a szeszes italokhoz. Egyesek a vacsorához isznak bort, mások inkább focimeccs nézése közben frissítik magukat egy korsó hideg sörrel. Vannak olyanok, akik egyáltalán nem isznak, mások viszont túlzásba viszik. Az ember 10 000 éve élvezi az erjesztett italokat, és majdnem ugyanennyi ideje folyik a vita a szeszes italok kedvező és káros egészségi hatásairól.
Tény, hogy az alkohol éppúgy lehet gyógyító hatású, mint mérgező
Az, hogy kettős természetének melyik oldala érvényesül, a mennyiségtől függ. A mértékkel fogyasztott alkoholnak – vagyis naponta legfeljebb egy-két pohár italnak – számos előnye van. A kutatások szerint a mértékletes alkoholfogyasztók a nagyivóknál és az absztinenseknél is tovább élnek, s szívük is sokkal egészségesebb.
Vizsgálatok sorozata – melyek keretében összesen mintegy 750 000 főt vizsgáltak meg bizonyította, hogy a mértékletes alkoholfogyasztás 30-40 százalékkal csökkenti a szívbetegség, a szívroham és a keringési rendszer problémái által okozott halálozás kockázatát. A mértékkel ivók egyébként általában is egészségesen élnek. A felmérések szerint a nem ivóknál és a sokat ivóknál is nagyobb valószínűséggel tartják meg egészséges testsúlyukat, alszanak napi 7-8 órát és mozognak rendszeresen. Többnyire a társadalmi-gazdasági helyzetükkel is meg vannak elégedve. Programunk szempontjából nézve tehát a szívük testileg és lelkileg is boldog.
Ennek az ellenkezője érvényes azokra, akik túl sokat isznak!
A szeszes italok hatóanyaga, az etanol (vagy etil-alkohol) túl nagy mennyiségben fogyasztva gátolja a tudati funkciókat és károsítja a belső szerveket. A túlzásba vitt ivás közvetve vagy közvetlenül magas vérnyomást, elhízást, cardiomyopathiát (a szívizom súlyos gyengeségét), szívelégtelenséget, szívritmuszavarokat és hirtelen szívhalált okozhat. Az egyéb veszélyek között megemlítendő az alkoholizmus mint betegség, és a szeszes italok fogyasztásának gyakran van szerepe a közlekedési balesetekben is.
Aszpirin vagy alkohol?
Mivel a túlzott ivás veszélyei sokkal nagyobbak a mértékletes alkoholfogyasztás előnyeinél, ha most akarnánk elkezdeni inni, naponta csak egy pohár bort igyunk meg – vacsora közben. A Brit Szívalapítvány szerint napi egy-két egységnyi bor a 40 év feletti férfiak és a menopauzán túl lévő nők esetében védelmet nyújthat a szívroham ellen.
Az alapítvány ugyanakkor arra is felhívja a figyelmet, hogy a nagyobb mennyiségű alkohol emelheti a vérnyomást, és szerepe lehet a hízásban és számos egyéb súlyos egészségi és szociális probléma kialakulásában. Amennyiben valaki rendszeresen, de mértékkel fogyaszt alkoholt, az alábbi tanácsok megfogadásával kihasználhatja az alkohol szívet védő hatásait.
A csodálatos szőlő
Akár gin-tonikot iszunk, akár sört, akár egy pohár bort, az alkohol minden formájának van némi szívvédő hatása.
Noha minden fajta ital jót tehet a szívnek, a bor tűnik a legegészségesebbnek. Eléggé közismert a „francia paradoxon” – vagyis az a furcsa tény, hogy bár a franciák közül sokan dohányoznak és fogyasztanak telített zsírokban gazdag táplálékot, mégis feleakkora kockázatuk van a keringési betegségek miatti elhalálozás tekintetében, mint mondjuk a briteknek.
A kutatók sokáig kizárólag a franciák vörösborfogyasztásának tulajdonították ezt, de ma már úgy látszik, fontos szerepe van benne mediterrán jellegű – tehát sok friss zöldséget és gyümölcsöt, olívaolajat, fokhagymát és halat tartalmazó -étrendjüknek is. A francia életmódnak más olyan elemei is vannak, amelyek jót tesznek a szívnek – például a mindennapos testmozgás és a nyugodtabb életszemlélet -, de vitathatatlan tény, hogy a borban lévő egyes anyagok védelmet nyújtanak a szív ellenségeivel szemben; a kutatások emellett azt is igazolták, hogy a borivó nemzetekben alacsonyabb a szívbetegségek aránya, mint az inkább a sört vagy a tömény szeszes italokat kedvelő népeknél.
A bor antioxidánsai, a polifenolok közé tartozik például a quercetin nevű flavonoid és a resveratrol, s úgy látszik, hogy mindkét anyag gátolja a szervezetben lévő LDL-koleszterin oxidációját. Ennek következtében csökken annak valószínűsége, hogy a koleszterin lerakódik az erek falában. A kutatók most a bor vegyületeinek egy másik csoportját, a saponinokat is intenzívebben tanulmányozzák. Ezek a szőlő viaszos héjában vannak jelen, és valószínűleg azáltal védik a szívet, hogy a koleszterinhez kapcsolódva megakadályozzák annak vérbe történő felszívódását. Lehetséges, hogy a gyulladásokat is csökkentik.
Ésszel igyunk!
Ha iszunk, döntsünk okosan! Az alábbi tanácsok segítenek abban, hogy az alkohol fogyasztása élvezetes legyen, és a szívünknek is jót tegyen.
- Jobb a testesebb Elnézést kérünk a chardonnay-rajongóktól, de sajnos tény, hogy a kedvező egészségi hatások tekintetében a fehérborok versenyben sincsenek a vörösekkel. Ennek az az oka, hogy a fehérborok hagyományosan a szőlő héja nélkül készülnek (vagy a héjakat is tartalmazó masszát az erjedési folyamat korai szakaszában eltávolítják), márpedig a szívvédő hatású anyagok java része éppen abban található.
- A vörösborok közül is inkább a testesebb fajtákat válasszuk, mivel ezekben több a kedvező hatású anyag. Ilyen például a cabernet sauvignon, a cabernet franc, a merlot, a zweigelt, a pinot noir, a kékfrankos vagy a burgundi.
- Igyunk a vacsorához! Egyes kutatásokból úgy tűnik fel, hogy a bor koleszterinellenes, véralvadásgátló hatása akkor érvényesül a legjobban, ha a főétkezéshez isszák. További előny, hogy az étkezés közben fogyasztott bor csökkentheti az ételekkel terjedő fertőzések kockázatát.
- Szedjünk táplálékkiegészítőket! Az alkohol gátolja a folát felszívódását, a vérben lévő folátot pedig semlegesíti. Ez ártalmas lehet, mivel a folát segít kitakarítani a szervezetből a homociszteint – igaz, maga a bor is csökkenti a homociszteinszintet, így a két hatás kiegyensúlyozhatja egymást. Az is tény viszont, hogy az emberek többsége eleve kevés leveles zöldséget és más, folátban gazdag ételt eszik. E hiány enyhítésére érdemes lehet napi rendszerességgel szedni folsavat is tartalmazó multivitamint.
- Alkohol nélküli előnyök A szóló kínálta kedvező hatások egy részét az alkohol nélkül is élvezhetjük, a piros szőlőlében például sok megtalálható a vörösborban is jelen levő hatóanyagok közül. Tisztában kell lennünk azonban azzal, hogy maga az alkohol is jót tesz a szívnek, tehát a szesz nélküli italok fogyasztása valamivel kevésbé kedvező a keringési rendszerre nézve.
Mennyi egy egység?
- 1 korsó (1/2 I) világos sör = 2 egység
- 1 korsó erős világos sör – 3 egység
- 1 korsó pilseni sör = 2 egység
- 1 korsó almabor = 2 egység
- 175 ml bor = 2 egység
- 1 kupica „tömény” (egy „feles”) = 1 egység
- 1 pohár alkopop (üveges koktél) = 1,5 egység
- 1 üveg bor = 7-9 egység
- 1 üveg vodka = 32 egység
- 1 kis pohár sherry = 1 egység
- Vigyázzunk a koktélokkal! A kevert italok számos összetevőjében sok a cukor, és így a kalória is. Igyunk ásványvízzel, édesítetlen gyümölcslével vagy az üdítők diétás változatával készült italokat, és kerüljük azokat, amelyekben magas kalóriatartalmú összetevők, például gyümölcsszörp vagy tejszín van. Óvakodjunk az úgynevezett „alkopop” italoktól (ezek a fiatalok körében népszerű, palackozott koktélok, alkoholos üdítőitalok), az ír kávétól és a különféle kevert koktéloktól is.
- Minden nap egy keveset! Napi egy-két ital elfogyasztása nem ugyanaz, mint ha hét közben egyáltalán nem fogyasztunk alkoholt, aztán a hét végén jól leisszuk magunkat. Kimutatták, hogya minden nap egy keveset ivó férfiaknál kisebb a szívroham kockázata, mint a ritkábban, de nagyobb mennyiséget fogyasztóknál.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.