Hogyan fogyjunk tartós eredménnyel? Mennyi kalóriára van szükségünk?
Lefogyni könnyű. Az alacsonyabb testsúly megtartása viszont kemény dolog. A fogyókúrás diéták rövid távon hatékonyak lehetnek, de a súlyfelesleg hamar visszatér.
A fogyásnak és az alacsonyabb testsúly megtartásának csak egy bizonyítottan működőképes módja van: egyszerű, de alapvető változtatásokat kell bevezetni az étrendünkben és a testmozgás területén. Ezek a változások mindennapi életünk részévé kell hogy váljanak, tehát gondolkodjunk el rajta, hogy képesek vagyunk-e áldozatot hozni.
Függetlenül attól, hogyan akarunk célt érni, nem árt megismerni a fenntartható súlycsökkentés alapelveit, és kerülni az olyan programokat és termékeket, amelyek kísértést jelentenek.
Tényleg túlsúlyosak vagyunk?
A testtömegindex (TTI) alapján megállapítható, hogy túlsúlyosak vagyunk-e vagy sem. Értéke alapján felmérhetjük, milyen mértékben vagyunk kitéve bizonyos egészségügyi kockázatoknak. A TTI kiszámításához osszuk el kg-ban mért súlyunkat m-ben mért magasságunk négyzetével. Ha a TTI 20-25 között van, akkor a testsúlyunk megfelelő. A 25-nél magasabb érték túlsúlyosságot jelez, és meg kellene próbálni legalább nem hízni. A 27-nél magasabb érték azt jelenti, hogy fokozottan ki vagyunk téve a cukorbetegség, a szélütés és a szívinfarktus veszélyének. Ha súlyfeleslegünk a test középső részére összpontosul (pocak), vagy esetünkben legalább két kockázati tényező áll fenn, pl. magas vérnyomás vagy emelkedett koleszterinszint, akkor fogynunk kell.
Hogyan fogyjunk tartós eredménnyel?
- Fogyókúrás tabletták – hatásos és biztonságos?
- Fogyás – Könnyebben fogyhatok, ha mindennap reggelizek?
- Az elhízás diétás kezelése
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Ha sikerült leadni a testsúlyunk 10%-át, próbáljuk meg pár hónapig tartani új súlyunkat. Ebben segít a testmozgás: megakadályozza a leadott kilók visszavételét. Mivel felpörgeti az anyagcserét, hatékonyabban ég el a szervezetben lerakódott zsír. Az izmok erősítésével tovább növelhetjük az elégetett kalóriamennyiséget, mert az izmok kalóriaszükségletét nyugalmi állapotban is ki kell elégíteni. A rendszeres testmozgás persze más szempontból is jót tesz az egészségnek.
Mennyi kalóriára van szükségünk?
A testsúly fenntartásához, az alapvető élettani funkciók (a szívműködés, az anyagcsere és a légzés) ellátásához és más tevékenységekhez szükséges mennyiségre. Ez egy 65 kg súlyú, 50 éves nő esetében napi 1800 kcal (7500 kJ).
Egy közepesen aktív 35 éves, 72 kg-os férfinak a testsúlya fenntartásához ennél több – naponta kb. 2700 kcal (11 260 kJ) – energiát kell elfogyasztania. Az egészséges fogyáshoz csökkentheti az energiabevitelt és fokozhatja a testmozgást – ez utóbbi megnöveli a kalóriaszükségletet. Ha sikerül lefogynia, az alapvető élettani funkciókhoz szükséges energiamennyiség csökkenni fog, de a testmozgás miatt többet ehet anélkül, hogy visszahízna.
Kártékony fogyókúrák
Sokan rájöttek már, hogy egyes divatos fogyókúrák egészségtelenek és kevéssé hatéko nyak: ritkán eredményeznek tartós súlycsökkenést, ráadásul az egészségünk is rámehet.
A leggyakoribb hiba a túlzott, drasztikus kalóriamegvonás. Az alapvető élettani funkciók ellátásához sem elegendő energiát nyújtó fogyókúrák rosszulléthez vezethetnek, táplálkozási szempontból sem megfelelőek, ráadásul tartós károsodást okozhatnak. Lelassítják az anyagcserét, így a szervezetnek nehéz elégetnie a zsírt. A túlzottan energiaszegény fogyókúrák hatására a szervezet egy idő után figyelmen kívül hagyja a természetes éhségérzetet. Amikor abbahagyjuk a fogyókúrát, az étkezések tekintetében külső jelekre, ételhirdetésekre, hangulatokra hagyatkozunk, ami megint helytelen étkezési szokásokhoz és visszahízáshoz vezet. Miről ismerszik meg az egészségtelen és hatástalan fogyókúra?
- A reklámokban olyan szavakat használnak, mint erőfeszítést nem igénylő, könnyű, garantált, áttörés és természetes, vagy a zsír elégetését, blokkolását, eltüntetését ígérik.
- Bizonyítatlan hivatkozások vagy előtte-utána fotók. Ha a fogyókúra tényleg hatékony lenne, az állításokat orvosi szakfolyóiratokban közzétett tudományos vizsgálatok támasztanák alá.
- A hangsúly egy étel vagy ételcsoport (pl. grépfrút, káposztaleves, fehérjében gazdag ételek, szénhidrátban gazdag ételek) nagy mennyiségben történő fogyasztásán van.
- Kevés ételfélére korlátozott szigorú étrend.
- Egyes tápanyagcsoportok kombinálásának vagy különválasztásának megkövetelése (pl. egy csak fehérjét tartalmazó étkezés után egy csak szénhidrátot tartalmazó étkezés következik).
- Az állítólag „titkos”, vagy „csak természetes”, vagy „zsírpusztító” összetevőket tartalmazó termékek.
- Testmozgás nélküli súlycsökkenést ígérő programok.
Milyen a jó fogyókúrás program?
- Bizonyított hatékonyság: hosszú távú adatok állnak rendelkezésre minden ügyfélről, nem csak a sikertörténetekről.
- Szakmai megbízhatóság: A programot szakképzett dietetikus vezeti pszichológus és testedző segítségével.
- Fokozatos testsúlycsökkentés: A program legfőbb célja a hosszú távú étkezési szokások megváltoztatása.
- Kiegyensúlyozott táplálkozás: A megengedett ételek listája tartalmazza az alapvető táplálékcsoportokat. A program része az egészséges ételek elkészítésének oktatása is.
- Könnyen hozzáférhető ételek: Valamennyi ajánlott étel beszerezhető a szupermarketekben.
- Testedzési tanácsok: Megismerteti az egészséges, biztonságos testmozgás alapelveit.
- Megváltozott szokások: írásos anyagot, vagy ami meg jobb, személyes tanácsadást adnak a megváltozott étkezési szokásainkkal kapcsolatosan.
- Utókezelés: A célként kitűzött súly elérése után is folyamatosan segítséget kapunk.
Ételhelyettesítők
Az ételhelyettesítő italokból a fogyókúrás ipar nagy forgalmat bonyolít. Ezek folyadékkal – tejjel, vízzel, esetleg gyümölcslével – összekeverendő por formájában kaphatók. Alacsony zsírtartalmuk, magas fehérje- és rosttartalmuk, ill. a bennük lévő vitaminok és ásványi anyagok révén kiegyensúlyozott táplálkozást biztosítanak korlátozott energiabevitel mellett. Szakértők azt tanácsolják, hogy legfeljebb napi egy étkezést helyettesítsünk velük. Amikor ilyen terméket vásárolunk, ellenőrizzük a címkén az alábbiakat:
- Tartalmaz-e tápláló fehérjeforrásokat, pl. gabonaféléket, hüvelyeseket, tej savót vagy hidrolizált fehérjét.
- Nincs-e benne kazein (tejfehérje). Ezt nehéz megemészteni, és allergiás reakciót válthat ki.
- Tartalmaz-e legalább 5 g oldható és nem oldható rostot vegyesen. Jó keverék pl. a zab- és búzakorpa.
- Tartalmaz-e megfelelő vitaminokat, ásványi anyagokat és esszenciális zsírsavakat.
- Alacsony-e a zsírtartalma, nincs-e benne hozzáadott cukor, mesterséges ízesítő és adalékanyagok.
„Zsírégető” tabletták
Az 1980-as években két elhízottság elleni gyógyszer, a fenfluramin és a dexfenfluramin forradalmi változásokat ígért a súlycsökkentés terén. Ezeket egy másik hatóanyaggal, a phen-terminnal kombinálták. Nagy riadalmat keltett azonban, amikor 1997-ben leírták, hogy ez a kombináció súlyos, életveszélyes szívbetegséget okozhat. A felhasználók 30%-ánál súlyos EKG-elváltozásokat találtak, így ezeket a szereket azóta kivonták a forgalomból.
Szakértők szerint kevés fogyókúra éri meg az árát, és néhány kifejezetten veszélyes. Az orvosok többsége nem támogatja a súlycsökkentő szerek használatát, inkább az életmódbeli változások szükségességét hangsúlyozzák, íme a tények pár fogyókúrás termékről.
- Króm-pikolinát. A krómot mostanában izomépítő és súlycsökkentő szerként vizsgálják, de hatásosságát tudományos bizonyítékok nem támasztják alá. Nagy mennyiségben sejtkárosodást okozhat.
- L-karnitin. Ez az aminosav egyesek szerint növeli a zsírtartalékok elégetésének ütemét.
- Vízhajtók és hashajtók. Ügy vélik, hogy a hashajtók a belek „kipucolásával” segítik a súlycsökkenést. De mivel hatásukat a vastagbélben fejtik ki, az energia felszívódása pedig a vékonybélben történik, a hashajtók valójában nem fogyasztanak. A vízhajtók csak vízvesztést eredményeznek, nem súlycsökkenést. Orvosi ellenőrzés nélkül alkalmazva mindkettő komoly egészségügyi problémákat okozhat. Soha ne használjunk olyan fogyasztószert, amitől sűrűn kell vizelni vagy székelni.
- Pektin, psyllium és a magas rosttartalmú tabletták. E termékek nagy mennyiségű vízzel bevéve megduzzadnak a gyomorban és teltségérzetet okoznak. Ugyanezt a hatást érjük el, ha több babot, zabkorpát, gyümölcsöt, zöldséget fogyasztunk; ezek olcsóbbak és táplálóbbak is.
- Étvágycsökkentő gyógyszerek. Ezek a termékek állítólag csökkentik az étvágyat és gyorsítják az anyagcserét. Mellékhatásként veszélyes vérnyomás-emelkedést, tápanyaghiányt, kiszáradást és függőséget okozhatnak, mert mind nagyobb adagok kellenek ugyanazon hatás eléréséhez.
- Hidroxicitromsav. Egy indiai citrusféléből készült kivonat, amely állatkísérletekben csökkentette az étvágyat, de embereken még nem tesztelték alaposan, és veszélyes mellékhatásai lehetnek.
- Gyógynövénykivonatok. A ma huang (ephedra, kínai csikófark) hörgőtágító hatása miatt bizonyos asztmagyógyszerek alapanyaga, de az amfetaminhoz hasonló hatást is kivált a központi idegrendszerben. Javítja a koncentrálóképességet, csökkenti az étvágyat és növeli a zsírégetést. Ezért szerepel a doppinglistán és az ún. heráldrogok között is. Az ephedrakivonat (főleg más hatóanyagokkal kombinálva) nem veszélytelen, számos mellékhatása van (vérnyomásemelkedés, szívdobogás, remegés, bőrgyulladás, fejfájás, idegesség, álmatlanság), sőt – akár az amfetaminnál – fennáll a szívinfarktus és az agyvérzés veszélye is.
A koplalás gyorsabb?
- Az éhezés veszélyes az egészségre. A koplalás alatt veszítünk izmaink tömegéből. Ez köszvényt, egyeseknél pedig akár halálos kimenetelű szívritmuszavart okozhat.
- A böjtölés nem méregteleníti a szervezetet. Valójában a máj és a vesék felelnek ezért, és ezek a böjtöléstől függetlenül működnek.
- Ha más, pl. vallási okból böjtölünk, ajánlott néhány irányelvet betartani. Először is: soha ne böjtöljünk 24 óránál tovább. A böjt ideje alatt igyunk sok folyadékot, hogy a szervezetünk ne száradjon ki. Ha gyógyszert szedünk, beszéljük meg a koplalást az orvosunkkal.
Szerző: Szentgyörgyváry Lóránt
Szakmai gyakorlatok és tanulmányok: Életmód-tanácsadás, kiropraktika és reflexológia. Minden érdekel ami az egészséggel vagy annak megőrzésével kapcsolatos. Az oldalon rendszeresen publikálom a saját cikkeimet.