Milyen zöldség és gyümölcslevet válasszunk, amelyik egészséges?
A gyümölcslevekben bőven található tápanyag, és számos betegség, ill. panasz leküzdésében segíthetnek. Egyetlen 125 ml-es pohárnyi lében annyi tápanyag van, mint egy adag zöldségben, ill. gyümölcsben, ezért fogyasztásuk az egészséges étrend elengedhetetlen eleme. Másfelől viszont hiányzik belőlük a friss zöldségek és gyümölcsök rosttartalma, s olykor meglepően sok energiát tartalmaznak természetes cukrok formájában. Ha a kisgyermekeknek túl sok gyümölcslét adunk, az növelheti a fogszuvasodás veszélyét, sőt akár az egészséges fejlődést is akadályozhatja.
Kortyolható előnyök
A legtöbb zöldség- és gyümölcslé kiváló káliumforrás, így szerepük lehet a vérnyomás szabályozásában. Sokuk tartalmaz nagy mennyiségű, a rák ellen igen hatásos antioxidánst, pl. C-vitamint. Egy pohárnyi (250 ml) narancs- vagy grépefrútlé – akár frissen facsarják, akár sűrítményből készítik – a felnőtteknek ajánlott napi C-vitamin-mennyiség 100-200%-át fedezi. Gyakran C-vitaminnal dúsítják azokat a leveket, amelyek természetes állapotukban kevés C-vitamint tartalmaznak. A sárgabarack- és a mangólé C-vitaminban és béta-karotinban egyformán gazdag.
A citrusfélék levében sok a folsav is: ez a B-vitaminok közé sorolt vegyület segíthet a szív- és érrendszeri betegségek és fejlődési rendellenességek megelőzésében. A folsav -amelyből a narancslé különösen sokat tartalmaz – segíthet az emlőrák megelőzésében; e téren még folynak a vizsgálatok. Kapható kalciummal dúsított narancslé is.
Bár sokan jobban szeretik maguk frissen elkészíteni a gyümölcs- és zöldségleveket, az üzletben vásárolt termékek is igen táplálóak. A citrusfélék levét pl. olyan gyorsan dolgozzák fel, hogy vitamin- és ásványi anyag-tartalmuk nagy részét megőrzik. A dobozban tárolt gyümölcslében azonban az oxidáció miatt folyamatosan csökken a tápanyagtartalom. Ha egy doboz a jelzés szerint hamarosan lejár, inkább ne vegyük meg.
Három különleges nektár
Bizonyos gyümölcslevek olyan tulajdonságokkal rendelkeznek, amelyek különleges szerepet töltenek be az egészség javításában -de ártalmasak is lehetnek. Íme három példa:
- Kékszőlőlé. Segíthet a rákos daganatok és a szívroham megelőzésében. A szőlő héjában lévő festékanyag igen sok flavo-noidot tartalmaz, vagyis ugyanazokat az anyagokat, amelyek a héjával együtt erjesztett szőlőből készülő vörösborok egyes kedvező tulajdonságait is adják. Egy tanulmány szerint napi 300-350 ml kékszőlő-lé fogyasztása 40%-kai – vagyis az aszpirin hatásával megegyező mértékben -csökkenti a vérrögképződési hajlamot.
- Vörösáfonyalé. Húgyúti fertőzések megelőzésére tartják alkalmasnak – a jelek szerint nem alaptalanul: gátolja a baktériumok megtapadását a húgyhólyag falán. A vörös áfonya leve azonban nem alkalmas a makacs fertőzések kezelésére; ha úgy gondoljuk, hogy húgyúti fertőzésünk van, forduljunk orvoshoz.
- Grépfrútlé. Ez az energiában viszonylag szegény, C-vitaminban és káliumban viszont annál gazdagabb gyümölcslé képes megemelni bizonyos gyógyszerek koncentrációját a vérben. Ezt azzal éri el, hogy a vékonybélben csökkenti az adott vegyületeket lebontó enzimek mennyiségét. A grépfrútlé az antihisztaminokra, a nyugtatókra, a proteáz-gátlókra, a kalcium-csatornát és az immunrendszert gátló gyógyszerekre hathat. Nincs ok aggodalomra, ha rendszeresen iszunk grépfrút levet és a gyógyszereinkkel kapcsolatosan nem tapasztalunk mellékhatásokat. De ha valamilyen gyógyszer szedése mellett növelni szeretnénk napi grépfrútlé-fogyasztásunkat, előbb kérdezzük meg erről az orvosunkat.
Hátrányuk is van?
Ha tartani akarjuk a súlyunkat, ne feledjük, hogy míg a zöldséglevek energiatartalma rendszerint alacsony – egy pohár (250 ml) paradicsomlével csupán 46 kcal (191 kJ) energiát fogyasztunk -, a kedvelt gyümölcslevek jó részénél ugyanez az érték 110-190 kcal (458-790 kJ) is lehet. Napi több pohár gyümölcslé így már egészen jelentős kalóriabevitelt eredményezhet. Ha sok gyümölcslevet iszunk, hígítsuk vízzel vagy ásványvízzel.
A gyümölcsök, nem úgy mint a lé, nagy mennyiségű rostot is tartalmaznak, ami segít a bélműködés szabályozásában, megvéd a bélráktól, a cukorbetegségtől, a szív- és érrendszeri betegségektől (kivétel a szilvalé, amely közel ugyanannyi rostot és vasat tártai maz, mint az egész szilva). A rostoktól egyébként fokozódik a jóllakottság érzése. Bánjunk csínján a gyerekeknek adott gyümölcslevekkel. Egyévesnél fiatalabb gyerekek ne kapjanak gyümölcslevet, kéthároméves korban pedig naponta legfeljebb 125-250 ml-nyit, lehetőleg az étkezésekhez. Ha egy gyerek sok gyümölcslét iszik, akkor kevesebb tejet fogyaszt, sőt, akár az evésben is visszaeshet. Egy vizsgálat során a napi 350-900 ml gyümölcslevet fogyasztó gyerekeknél (ez teljes energia-bevitelük 25-60%-ának felelt meg) azt tapasztalták, hogy nem növekedtek és nem fejlődtek rendesen. A túl sok gyümölcsital – főként az almaié – hasmenést is okozhat.
Válasszuk a pasztőrözöttet!
Volt egy híres eset, amikor a pasztőrözet-len almamust kólibacilussal fertőződött, és emiatt egy gyermek meghalt. Csak pasztőrözött gyümölcsleveket vásároljunk! Ha otthon készítünk gyümölcslevet, a felhasznált gyümölcsöket előtte folyó víz alatt kefével tisztítsuk meg. A gyümölcsprést vagy -centrifugát használat után mossuk ki.
Gyümölcslé vagy gyümölcsital?
Attól függ. A 100%-ban gyümölcsből készült levek táplálóbbak a nektároknál, mivel nagy mennyiségben tartalmazzák a gyümölcs egészséges vegyületeit. A nektárok viszont nagyrészt alma-, körte- vagy fehérszőlőlevet tartalmaznak, amelyek olcsók, de a tápértekük is kicsi. Némelyik hozzáadott cukrot tartalmaz (bár a szervezet nem tud különbséget tenni a természetes gyümölcscukrok és az egyéb cukrok, pl. a magas fruktóztartalmú kukoricaszirup között.)
A legtáplálóbbak azok a 100%-os gyümölcslevek, amelyek cukor hozzáadása nélkül készülnek, olyan összetevőikből, mint a narancs, a bogyós gyümölcsök (pl. áfonya, szeder, málna stb.) vagy a sárgabarack.
Szerző: Szentgyörgyváry Lóránt
Szakmai gyakorlatok és tanulmányok: Életmód-tanácsadás, kiropraktika és reflexológia. Minden érdekel ami az egészséggel vagy annak megőrzésével kapcsolatos. Az oldalon rendszeresen publikálom a saját cikkeimet.