Paradicsomlé – termesztett paradicsom, a vér és vesetisztító
A burgonyafélék (Solanaceae) családjába tartozó kultúrnövény. A kultúrparadicsomra vonatkozó legrégebbi régészeti leletek Közép-Amerikából származnak. A paradicsom az Andokban őshonos, az ősi vadon élő alakok mára eltűntek. Hő-, fény- és vízigényes növény. Magyarország egész területén termesztik, ritkán elvadulhat. Szárának magassága fajtától függő, a törpe 20 cm-től az 1-2 m szárhosszúságot is elérheti (kúszó fajták), szára üreges, elágazó, az egész növény mirigyes, szőrös, jellemző szagú. Levele egyenlőtlenül, páratlanul, szárnyasán összetett, a levéllemez mélyen hasogatott, a levélszél fűrészes. A levelek a szárhoz hasonlóan mirigyszőrösek.
Virágai halványsárga színűek, aprók, a hajtáscsúcsokon fürtökben állnak. Kedvező körülmények között a vegetációs időszakban – júliustól augusztusig – folyamatosan nyílnak. Jellemző az öt szirom- és öt csészelevél. A kinyílt virágok szirom- és csészelevelei visszahajlóak, a csészelevelek a terméscsúcsokon maradók. Egy egyeden egyszerre lehet jelen a virág, az éretlen és az érett termés. Termése nedvdús, sokmagvú, éretten élénkpiros vagy sárga színű. Mikor Európában először meglátták, piros színe miatt azt hitték, mérgező. A családra jellemző mérgező glükoalkaloidok a paradicsomban is előfordulnak, de éréskor lebomlanak. Alakja, mérete fajtától függően változó, gömbölyű, hengeres, szív vagy körte formájú. Mérete a cseresznyényitől az almányi bogyókig minden nagyságban előfordul. A termés külső burka általában sima, de vannak gerezdes fajok is.
Kémiai alkotórészek: A paradicsomlé több mint 1000 különböző fitokemikáliát tartalmaz. Közülük kiemelkedő: vitaminok (főleg C, A), likopin, nyomelemek (kén), ásványi sók (kálium, foszfor, szilícium), antocián (növényi festékanyag), növényi savak (P-kumarinsav, klorogénsav – gátolják a nitrózaminok sejten belüli kialakulását), solamin, flavonoidok, cukor.
Hatás:
A nyers, érett gyümölcs és a gyümölcslé vér- és vesetisztító, gyulladáscsökkentő, keringést serkentő, érelmeszesedést gátló. Koleszterinszint-csökkentő és vörös festékanyaga révén antioxidáns, véd az UV-sugaraktól. Gátolja a daganatos sejtek képződését, növekedését. Megelőzi a májbetegséget, kezdődő májproblémáknál megszünteti a fájdalmakat. Nőknek változókor idején különösen ajánlott, csökkenti a hormonális változásokkal járó panaszokat.
Alkalmazás:
Napi 3-4 dl paradicsomlé a fogyó- és salaktalanító kúrák könnyen elkészíthető itala. Kitűnő üdítő és tápláló folyadék minden korosztály számára.
Külsőleg:
Paradicsomkarikákkal gennyes pattanásokat, keléseket borogatnak, gyorsan csillapítja a gyulladást, „kiszívja”, fertőtleníti a beteg területet.
Legfontosabb tudnivalók a paradicsomról dióhéjban
- Meglehet, ellentmondásosnak tűnik, de a konzervparadicsom több C-vitamint tartalmaz, mint a télen és tavasszal kapható melegházi friss, főként importáru. A konzerváláshoz ugyanis a napsütötte déli régiók teljesen érett termését használják fel, közvetlenül a betakarítás után. így a fényre és melegre érzékeny C-vitamin-tartalom kevésbé károsul.
- Az éretlen paradicsom fejfájást, kimerültséget idézhet elő. Ezért mindig gondosan el kell távolítani a szárcsonknál látható zöld részt, ez tartalmazza ugyanis a szervezet számára káros szolanint.
- A paradicsom érést elősegítő természetes gázt, etilént bocsát ki. Ezért a vele együtt tárolt zöldségfélék gyorsabban beérnek, illetve indulnak romlásnak.
- A paradicsomlé remekül alkalmazható másnaposság ellen. Gyorsan pótolja
- a szervezet ásványianyag- és vitaminveszteségét, ami az alkohol vízelvonó hatásaként állt elő.
Legyen friss paradicsom, ivólé vagy mártás, a benne található magas béta-karotin tartalom optimálisan védi sejtjeinket a szabad gyökökkel szemben.
A paradicsom egészségtani jelentősége
Magas C-vitamin-tartalmának köszönhetően a paradicsom erősíti az immunrendszert és az idegrendszert, segít elkerülni a stressz káros következményeit, ideális táplálék lábadozás esetén. A likopin óvja és stabilizálja sejtjeink olajos-nedves védőmembránját, így szinte páncélzatot képez a szabad gyökökkel szemben. Rendszeres fogyasztása rákmegelőző hatású. Antioxidánsként hatást gyakorol a koleszterin-anyagcserére is. Mérsékelten csökkenti a koleszterinértéket, így segít az érelmeszesedés elkerülésében.
A likopin legnagyobb mértékben a főtt paradicsomból hasznosul, ha némi zsiradékkal társul, mert a melegítéssel a sejtburok felszakad, és így nagyobb mennyiségű likopin szabadul fel. A zsír ugyanakkor elősegíti, hogy a lipofilén anyagokat a szervezet könnyebben fel tudja venni. 100 g paradicsom több mint ½ g ásványi anyagot tartalmaz, mindenekelőtt káliumot. Ez vízhajtó hatású, ennek révén vérnyomáscsökkentő.
Épp ezért is alkalmas az egyébként is kalóriaszegény paradicsom fogyókúra céljára. Bár 94% vizet tartalmaz, mégis eléggé laktató.
A paradicsom inkább a meleget kedveli, tároljuk lehetőleg 12-16 °C-on, azaz ne a hűtőszekrényben. A túlságosan hideg tárolás következtében veszít zamatából, héja és húsa jeges lesz.
Insalata caprese (Mozzarellás paradicsom)
Hozzávalók (2 személyre)
125 g mozzarella (kis golyós), 30 dkg paradicsom, ½ csokor friss bazsalikom, 3 evőkanál olívaolaj, 2 evőkanál citromlé, ½ gerezd fokhagyma, só, őrölt bors
Elkészítés
A mozzarellát lecsöpögtetjük, a kis gömböket felszeleteljük. A paradicsomot megmossuk, karikákra vágjuk. A mozzarella és a paradicsom kari kákát soronként felváltva lapos tányérra rendezzük. A bazsalikomot leöblítjük, a leveleket a szárról letépkedjük, a sorok közé dugdossuk. Az olajból és a citromléből öntetet készítünk, sózzuk, borsozzuk, hozzáadjuk a megtisztított és átnyomott fokhagymát, majd a salátára öntjük.
Szerző: Szentgyörgyváry Lóránt
Szakmai gyakorlatok és tanulmányok: Életmód-tanácsadás, kiropraktika és reflexológia. Minden érdekel ami az egészséggel vagy annak megőrzésével kapcsolatos. Az oldalon rendszeresen publikálom a saját cikkeimet.