Fáradékonyság lehetséges okai és megelőzése
Tünetek
Prevenció első körben
Jó éjszakát! Az alvás arra való, hogy a test kipihenje magát és feltöltődjön energiával. Aki éjszakánként nem tud aludni, forgolódik az ágyban, folyton fölkel, vagy mindig túl korán ébred, és kialvatlannak érzi magát, olvassa el az Álmatlanságnál írtakat. Az erős horkolás rendszerint obstruktív alvási apnoéval jár (éjszakai visszatérő légzéskimaradás), ami a nappali fáradtság egyik gyakori oka. (Lásd még: Horkolás.)
Rendszeres séta. A tempós gyaloglás sokkal hatékonyabban és tartósabban javítja az erőnlétet, mint egy szelet csokoládé, kávé, „energiaital” vagy egyéb serkentőszer. Ehhez tízpercnyi séta is elég, jól kilépve. Ha pedig hetente háromszor napi húsz percet kiadós sétával töltünk, a vitalitás 20 százalékos javulását tapasztaljuk, míg a fáradékonyság 65 százalékkal csökken.
Vitaziláló reggeli.
Hogy milyen a jó, rostdús reggeli? Például pirítós vagy barna kenyér kiskanálnyi mogyoróvajjal vagy egy szelet sajttal; gyümölcs; tejjel meglocsolt teljes kiőrlésű cereália (olyan reggelizőpehely, amelyben adagonként legalább 5 gramm rost van); zabkása őrölt lenmaggal megszórva. Uzsonnára pedig ne csokit vagy más édességet együnk, hanem dióféléket, magvakat, müzliszeletet, mogyoróvajjal megkent abonettet vagy korpás kekszet.
Vérvizsgálat. A fáradtság nagyon gyakori oka a vashiány (ami nem jár feltétlenül vérszegénységgel) és a csökkent pajzsmirigyműködés – az utóbbi azt jelenti, hogy nem termelődik elegendő pajzsmirigyhormon. Mindkét állapot főleg nőknél fordul elő, és csak vérvizsgálattal mutatható ki, tehát sokan nem is tudnak róla. Amerikában egy kimutatás szerint a nők 16 százaléka vashiányos.
Prevenció második körben
Egy kis napozás. A napfény jókedvűvé tesz és vitalizál. A napozáshoz nem kell feltétlenül kifeküdni a verőfényre, és főleg nem kell pecsenyévé süttetni magunkat.
Egy kis koffein… A koffein gátolja az altató hatású adenozin termelődését az agyban. Aki tehát túl sokat kávézik, és estefelé is felhörpint egy feketét, számítson rá, hogy éjjel nem sokat fog aludni. Viszont reggeltől körülbelül délután 2 óráig nyugodtan ihatunk egy-egy kávét (ám két kávé között négy-hat óra teljen el), jótékonyan élénkít ugyanis addig, amíg arra szükség van.
…vagy egy kis borsmenta. E fűszer illóolaja kitűnően élénkít és vitalizál, méghozzá pillanatok alatt. Bioboltban vagy patikában vegyünk borsmentaolajat, s óránként dörzsöljünk szét egy cseppet a kezünkön, vagy tegyük zsebkendőre, és szagolgassuk.
Élvezzük az életet! A magány és az unalom a depresszió melegágya, ami fáradékonyságot, tespedést, betegségeket, sőt végső soron korai elhalálozást okozhat. A lényeg, hogy rendszeresen kimozduljunk otthonról, és sokat legyünk olyan emberek között, akikkel jól érezzük magunkat – testnek és léleknek egyaránt csodálatosan jót tesz az aktív társasági élet. Lépjünk be például dalárdába, sportklubba, túramozgalomba, olvasó vagy hímzőkörbe, vallásos közösségbe, alkotótáborba, kulturális vagy karitatív szervezetbe, városszépítő egyletbe stb. – minden jó, ami hozzásegít, hogy ne a négy fal között, egyedül teljenek a napjaink.
Összefoglalás
Figyelmeztető tünetek. Az erőnlét romlása, a vitalitás csökkenése, renyheség, tespe-désre való hajlam, figyelem-összpontosítási nehézség.
Új fejlemények. A mellrák gyógyításánál alkalmazott kemoterápia mellékhatásaként tartós fáradékonyság lép fel, mely a kezelés befejezése után akár fél évnél tovább is fennállhat. Ám az oly jótékony testmozgás még a rákos betegek fáradékonyságát is hatásosan enyhíti – ez derül ki egy újabb kimutatásból, mely több vizsgálat eredményeit összesíti.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.