Stroke után: hogyan tovább?
Bár a stroke-ot általában a legsúlyosabb válsághelyzetek közé sorolják, a gyógyulás esélyei, különösen az időben megkezdett kezelés esetén nagyon jók. Stroke (más néven agyi érkatasztrófa) szinte bármely életkorban előfordulhat, de a középkorúakat és ennél idősebbeket érinti leginkább: az esetek 70 százalékában a 65 év felettieket.
A stroke súlyossága változó, és a kimenetele nem feltétlenül függ össze az életkorral. Ha tehát valakit idős korban ér stroke, az nem jelenti automatikusan azt, hogy a következményei az ő esetében súlyosabbak lesznek, mintha 15 évvel fiatalabb lenne. Az agyi katasztrófák egy része súlyos és maradandó fogyatékosságot okoz, de sok esetben a tünetek csak átmeneti jellegűek, és az érintettek maradéktalanul felgyógyulnak.
Az azonnali cselekvés fontossága
Napjainkban minden eddiginél nagyobb esély van rá, hogy a diagnózis gyors felállítása után az időben megkezdett terápia nagymértékben csökkenti a maradandó fogyatékosság kialakulásának kockázatát. A kezelést általában több orvosi szakterület képviselőiből álló csapat végzi. Hazatérésük után a betegeket gyakorlati tanácsokkal látják el, esetleg pszichológus segíti őket, és szociális támogatást is kaphatnak.
Nem lehet eléggé hangsúlyozni, mennyire fontos a tünetek korai felismerése és a kezelés lehető legkorábbi megkezdése. Már 3 perccel a stroke bekövetkezte után megkezdődik az agysejtek közti kommunikáció károsodása, gyors beavatkozással azonban 94 százalékban helyreállítható. A stroke-ot követő órákban a pontos diagnózis felállítása és a hatékony kezelés mielőbbi megkezdése döntő mértékben befolyásolja azt, hogy a beteg milyen gyorsan és milyen mértékben fog felépülni.
Diagnosztikai vizsgálatok- 24 órán belül
Van néhány alapvető vizsgálat, amelyet minden stroke-központban elvégeznek. Stroke gyanúja esetén ide szállítja be a mentő a beteget.
- Stroke – teendők
- Szélütés (stroke), vizsgálatok és ellátás
- Antipszichotikumok és a stoke
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
A képalkotó vizsgálat célja a stroke felmérése és az érintett agyterület azonosítása. A CT-(computer tomográfia) vagy MRI-(mágneses rezonancia) vizsgálat eredménye alapján kezdik meg a lehető leggyorsabban a kezelést. Ezekre a vizsgálatokra azért kell a lehető leghamarabb sort keríteni, hogy megállapítsák, milyen típusú stroke-ról van szó. Ez szó szerint élet-halál kérdése lehet, ugyanis a vérrög okozta stroke kezelésére szolgáló vérrögoldó gyógyszer a vérzéses stroke-ot tovább súlyosbíthatja.
Az agyi véráramlás útját elzáró vérrögök okozta stroke egyébként sokkal gyakoribb, mint az agyvérzés. Az utóbbi idők egyik legfontosabb áttörése az úgynevezett trombolitikus terápia, amelynek során rendkívül gyors és erőteljes hatású vérrögoldó gyógyszereket juttatnak a véráramba. A szert a stroke bekövetkeztétől számított 4,5 órán belül kell beadni – minél előbb, annál jobb.
Ideggyógyászati vizsgálatok, például nyelésteszt: A betegnek általában ellenőrzik a nyelési képességét is. Először egy vagy több kiskanálnyi víz lenyelésére kérik, majd ha ez sikerült, itatnak vele egy fél pohárral. A betegek több mint egyharmada nem képes rendesen nyelni az első néhány napban, ami azért veszélyes, mert így az étel és a folyadék a légcsőbe, onnan pedig a tüdőbe kerülhet. E probléma fennállásáról minél előbb meg kell győződni, és szükség esetén gondoskodni kell mesterséges táplálásról. A későbbiekben beszédterapeuta is segíthet a nyelési nehézség korrigálásában.
…Egy héten belül
Az alábbi vizsgálatokat rutinszerűen elvégzik a kórházban:
- Vérnyomásmérés és koleszterinszint-vizsgálat. Magas vérnyomás korrigálására vagy a vérzsírszint csökkentéséhez megfelelő gyógyszer felírására van szükség.
- Vércukorvizsgálat. Az olyan cukorbetegeknél, akiknek a vércukorszintje nincs megfelelően beállítva, nagyobb a stroke veszélye, ezért az ő esetükben módosítani kell a betegség kezelésén is.
- EKG (elektrokardiogram). Az esetleges szívritmuszavar (pitvarfibrilláció) kimutatására, amely a betegek mintegy negyedénél fordul elő.
- A kilátások felmérése. Mivel az elszenvedett stroke esetén igen magas egy következő stroke veszélye, az orvosok tanácsokkal látják el a beteget: megfelelő életmódbeli változtatásokkal, kezelésekkel és gyógyszerekkel jelentősen csökkenthető a kockázat.
- Műtét. Amennyiben a nyaki verőér szűkülete, illetve elzáródása áll a stroke hátterében, műtéti megoldás is szóba jöhet. Ennek során érsebészeti eljárást alkalmaznak, hogy csökkentsék az újabb stroke kockázatát.
Figyeljen az alábbi tünetekre:
- Az arc izmainak gyengesége – mosolygáskor eltorzul az érintett arca.
- Izomgyengeség a karban – a beteg nem képes mindkét karját ugyanolyan mértékben felemelni. (Enyhébb esetben ügyetlenségnek tűnhet.)
- Beszédzavar – a beteg nem tud tisztán, artikuláltan beszélni.
- Látászavar – kettős látás.
- Hirtelen, nyilvánvaló ok nélküli egyensúlyzavar, elesés.
Ha ezek bármelyikét észleli, azonnal mentőt kell hívni, még akkor is, ha néhány percen belül elmúlik a probléma. Fontos: a stroke NEM okoz fájdalmat. Mondja el a diszpécsernek és a mentősöknek, hogy stroke-gyanús esetről van szó.
A leggyakoribb következmények
Ha stroke érte, közvetlenül utána, vagy a rá következő hetekben, hónapokban az alábbi tünetek némelyikét – lehet, hogy mindegyikét – észlelheti magán. Megfelelő kezeléssel a tünetek sok esetben megszüntethetők vagy jelentős mértékben enyhíthetők.
- Féloldali zsibbadás, izomgyengeség (hemiparesis) vagy izombénulás (hemiplegia).
- Az izmok és ízületek merevsége az érintett oldalon.
- Járási nehézség a szédülés, egyensúly- vagy mozgáskoordináció zavar miatt.
- Féloldali petyhüdt arcizmok.
- Zavartság, beszédzavar (idegen szóval afázia), beszédértési, olvasási és írási nehézségek.
- Látászavarok.
- Heves fájdalom, amely gyakran csak hetekkel vagy hónapokkal később lép fel.
- Érzékelési problémák, pl. a távolság vagy sebesség megbecsülése esetén, illetve az ismerős dolgok felismerésében.
- Változások a mentális folyamatokban, pl. a tanulásban, az összpontosításban, az emlékek felidézésében, döntéshozatali és tervezési nehézségek.
- Depresszió, szorongás, az önbecsülés hiánya, a magabiztosság elvesztése.
A legfontosabb teendők
A stroke-ot követő első napokban egy családtagnak vagy barátnak kell képviselnie önt.
A kezelés megértése nagyon fontos a stroke-on átesett betegek számára. Egyes esetekben az illető elég jó állapotban lehet ahhoz, hogy részt vegyen a döntéshozatalban, máskor viszont egy rokonnak vagy barátnak kell az érdekében eljárnia – vagy legalábbis közvetítőként segítenie. Az alábbi tanácsok a stroke elszenvedőjének, illetve az érdekében cselekvő személynek szólnak:
- Írja össze, hogy mit szeretne kérdezni az orvostól, hogy ne feledkezzen meg róluk, amikor személyesen találkoznak. Figyeljen rá, hogy az ellátását végző orvos értesüljön az esetleges egyéb betegségeiről. Ha a beteg erre maga nem képes, akkor egy barátnak vagy
- rokonnak kell közölnie ezeket az információkat.
- Győződjön meg róla, hogy a kórházban mindent megtesznek a fertőzések elkerülése érdekéhen,
- Derítse ki, hogy ki irányítja a kezelését, hogy. vele beszélhesse meg az esetleges problémáit.
- Ha másvalaki érdekében jár el, arról is gondoskodjon, hogy a kezelést végzők tudják, mi az ön szerepe.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.