Agyserkentő masszázs
Az agynak vérre és tápanyagokra van szüksége a megfelelő működéshez, az ellátást azonban a helytelen testtartás, illetve a nyakizmok merevsége, a fejbőr feszessége korlátozhatja. A masszázs és a nyújtás egyaránt javíthatja a keringést, így fokozhatja a szellemi éberséget.
Néhány jó tanács
Egy kis odafigyeléssel, némi apró életmódbeli változtatással sokat tehetünk koncentrálóképességünk javítása érdekében.
A nap folyamán bőséges vízmennyiség fogyasztásával mindenképpen biztosítsuk a folyadékpótlást – sokan nincsenek tisztában azzal a ténnyel, hogy a megfelelő folyadékbevitel nélkülözhetetlen az agy és az izomzat optimális működéséhez. Lehetőleg ne jéghidegen igyuk a vizet, szobahőmérsékleten ugyanis a szervezet könnyebben tudja hasznosítani. Ha frissítőbb hatásra vágyunk, egyszerűen tegyünk a pohárba citromkarikákat; így a C-vitamin-bevitelt is növelhetjük. Folyadékpótlásra az édesítőszerek nélkül fogyasztott gyógy-teák is kiválóan alkalmasak.
Amennyiben lehetőségünk nyílik rá, tegyünk egy rövid sétát napközben.
Erre ebédidőben vagy délután kerüljön sor. Ne liftezzünk, hanem lépcsőzzünk, e-mail írása helyett menjünk át személyesen munkatársunkhoz, még ha másik emeleten dolgozik is.
A koffein vízhajtó hatású, ezért tea vagy kávé fogyasztása előtt lehetőleg igyunk vizet, és próbáljuk korlátozni a csészék számát. A csokoládé, a sütemények, illetve más édességek élénkítenek, és javítják a koncentrációt, de csak rövid távon: hatásuk mindössze 30-60 percig tart. Fogyasszunk inkább némi ízletes gyümölcsöt.
Frissítő ebédszünet
Élénkítő masszázs
Az alábbiakban egy könnyen elvégezhető, öt lépésből álló, tízperces technikát mutatunk be, mely kitűnően javítja a fejbőr vérellátását, segíti az összpontosítást, és fenntartja a szellemi éberséget – mindezek segítségével elkerülhető, hogy reggeli vagy délutáni serkentőnk után nyúljunk. A fogásokat állva és ülve is elvégezhetjük, akár munka közben rövid szünetet tartva.
1. Helyezzük mindkét kezünket a fejünkre. Hagyjuk így tíz másodpercig, majd lassú, körkörös mozdulatokkal kezdjük masszírozni a fejbőrt. Képzeljük el, amint az aznapi problémákat feldolgozzuk, és egyre inkább ellazulunk. Folytassuk pár percig a műveletet, mely kiválóan fokozza a fejbőr érhálózatának vérellátását.
2. Ujjbeggyel is masszírozzuk át ugyanezt a területet. Próbáljuk meg kitapintani az esetleges feszülést a fejbőrön, ami akadályozhatja a vér szabad áramlását. Apró, körkörös mozdulatokkal masszírozzuk át az egész fejbőrt.
3. Következő lépésként helyezzük három középső ujjunkat a tarkónkra és a nyakunkra. A tarkónkat dörzsölve melegítsük fel a nyakizmokat, hogy minél jobban ellazuljanak. Ez a fogás az agy vérellátását fokozza. Folytassuk a műveletet egy percen keresztül.
4. Ujjainkat egymásba fonva helyezzük tenyerünket a tarkónkra, majd lassan nyomjuk előre a fejünket. Akkor jó, ha érezzük, ahogy nyúlik a tarkó. Ha kényelmetlen, hagyjuk abba a nyújtást. Maradjunk így húsz-harminc másodpercig, azután ismételjük meg a gyakorlatot.
5. Végezzünk lassú fejkörzést az óramutató járásával ellentétes irányban. Három fejkörzést követően körözzünk az ellentétes irányba is. Mindez körülbelül egy percet vegyen igénybe.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.