Egészségesek a zöldségek? Mire figyeljünk az elfogyasztása során, hogy ne legyen káros?
Gyermekkorunkban gyakran hallottuk szüleink intelmeit: „Edd meg szépen a főzeléket is!” Valójában azonban a felnőt tek sem fogyasztanak elegendő zöldséget. Ez nagy baj, mivel a sok zöldség megvéd a magas vérnyomástól, a cukorbetegségtől, a szélütéstől, a szív- és érrendszeri betegségektől és különféle rákos megbetegedésektől.
A természet csodatevő ételei
A nátriumban gazdag és káliumban szegény étrendet zöldségekkel lehet a legtökéletesebben kiegészíteni – persze csak úgy, ha nem sütve, és nem vajas, tejszínes vagy sajtos mártással fogyasztjuk őket. (A nátrium és kálium megfelelő arányára a vérnyomás szabályozásának szempontjából van szükség.) A zöldségek többnyire sok rostot tartalmaznak, ami elősegíti a bél egészséges működését, megelőzi a divertikulózist, és segít a magas koleszterinszint csökkentésében. Sőt, a rostok még a vastagbélráktól is megvédenek. A nyers vagy enyhén megpárolt zöldségek emellett C-vitaminban gazdagok.
A zöldségekben sok a folsav is, amely véd a fejlődési rendellenességektől, segít a vastagbélrák megelőzésében, és csökkenti a vér ho-mociszteinszintjét (a túl magas szint komoly kockázat a keringési betegségek szempontjából). Sok zöldség tartalmaz folsavat, de különösen sok van belőle a sötét színű levélzöldségekben, pl. a parajban. (A folsavban a latin eredetű „fol” a levél szó megfelelője.)
A zöldségek színét adó különféle festékanyagok egészségessé teszik ezeket az élelmiszereket – ezért fessük velük minél színesebbre a tányérunkat! A sötét színű levélzöldségek, mint a paraj vagy a kelkáposzta sok luteint tartalmaznak, ami védelmet nyújt a daganatok ellen. A zöld, sárga, narancssárga és piros zöldségek nagyszerű karotinoid-források. A karotinoidok megvédenek a szíves érrendszeri betegségektől és bizonyos rákos daganatoktól, és csökkentik a szemben a sárgatest-elfajulás veszélyét, amely a 65 év felettieknél a látásromlás leggyakoribb oka. A paradicsom – főleg főzve – igen gazdag likopinban: ez is egy karotinoid, amely csökkenti a rák és a szív- és érrendszeri betegségek kockázatát.
A káposztafélékben található izitiocianá-tok arra ösztönzik a szervezetet, hogy megszabaduljon a rákkeltő vegyületektől. A vörös-, a mogyoró-, a póré-, a metélőhagyma és a fokhagyma különösen gazdag olyan kéntartalmú vegyületekben, amelyek védenek a rák és a keringési betegségek ellen. A zellerben és a paszternákban található ftalidok szintén rákellenes hatásúnak bizonyultak.
- Zöldségek édesen?
- Zöldség és gyümölcs az étrendben – miért egészséges?
- Zöldségek, fagyasztott és bio zöldségek fogyasztása
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Mérhető előnyök
A zöldségekre úgy kell tekinteni, mint a súlyos betegségek elleni védelem biztosítékaira. Egyre több kutatási eredmény igazolja, hogy a zöldségek jelentősen csökkenthetik a következő betegségek rendellenességek kockázatát:
- Rák. Számos tanulmány mutatott ki összefüggést a bőséges zöldségfogyasztás és a különféle daganatos betegségek ritkább előfordulása között. A legjobb védelmet a hagyma- és káposztafélék nyújtják, de igen hatékony a sárgarépa, a zeller, a levélzöldségek, a petrezselyem, a paprika és a paradicsom is. Egyre több a bizonyíték arra vonatkozóan, hogy a zöldségek segíthetnek az emlőrák megelőzésében is. Egy felmérésből az derült ki, hogy azoknál a nőknél, akik naponta négy-öt adag zöldséget fogyasztottak, 46%-kai kisebb volt a betegség valószínűsége, mint azoknál, akiknek az étrendjében a zöldségek meny-nyisége nem érte el a napi két adagot. Egy másik vizsgálat szerint azok a nők, akik hetente legalább kétszer ettek sárgarépát vagy parajt, kisebb valószínűséggel kaptak emlőrákot, mint azok, akik ritkábban fogyasztottak ilyen zöldségeket.
- Magas vérnyomás. Több tanulmány jelzi, hogy a sok zöldséget (és gyümölcsöt) fogyasztóknak általában alacsonyabb a vérnyomásuk, mint azoknak, akik csak ritkán fogyasztanak főzelékfélét. Magas vérnyomású betegek körében végzett felmérések mutatják, hogy a zöldségekben, gyümölcsökben és alacsony zsírtartalmú tejtermékekben gazdag étrend jelentősen csökkenti a vérnyomást.
- Szélütés. A zöldségek a vérnyomás csökkentése révén a szélütés megelőzésében is segíthetnek. A sok zöldséget és gyümölcsöt fogyasztóknak 59%-kai kisebb az esélyük a szélütésre.
- Keringési betegségek. Noha az összefüggés itt nem olyan egyértelmű, a bizonyítékok arra utalnak, hogy nagy mennyiségű zöldség fogyasztása segíthet a koszorúérbetegség kockázatának csökkentésében. A zöldségekben lévő rostok, folsav, C-vitamin, karotinoidok és flavonoidok mind szerepet játszhatnak e hatásban. Holland kutatók megállapították, hogy a flavonoidokban (ezek főként a vöröshagymában, a brokkoliban, a zöldbabban és a kelkáposz tában, valamint egyes gyümölcsökben vannak jelen nagyobb mennyiségben) gazdag étrenden élő idősebb férfiaknak 60%-kai kisebb esélyük van arra, hogy szívbetegségben haljanak meg, mint azoknak, akik keveset esznek ezekből a zöldségekből. Egy má sik tanulmány azt mutatja, hogy a legtöbb sárgarépát és zöldfélét fogyasztó nőknél a legkisebb a szívinfarktus valószínűsége.
Nyersen vagy főzve?
A főzés nem mindig hátrányos. A karotinoidoknak (növényi színanyagok, pl. béta-karotin) és a likopinnak (a paradicsom piros színanyagának) kifejezetten jót tesz. A főzés során szétesnek a növényi sejtfalak, így a tápanyagok könnyebben hozzáférhetővé válnak a szervezet számára. A főtt paradicsom mellé egy kevéske zsiradékot is fogyasszunk: ez elősegíti a likopin felszívódását.
Egészség a kertből
Az élelmiszer-áruházakban egyre változatosabb a zöldségkínálat, és az őstermelői piacok is egyre népszerűbbek. A nagyobb tápérték biztosítása érdekében a napi zöldségfogyasztásunknak minél változatosabbnak kell lennie – a burgonya és a kukorica messze nem elég, hiszen ezek tápértéke más zöldségekhez viszonyítva alacsony, különösen ha az olyan „rekorderekkel” hasonlítjuk össze őket, mint a kelkáposzta, a paraj, az édesburgonya, a sárgarépa, a sütőtök, a brokkoli, a kelbimbó.
Ami a salátaféléket illeti, a jégsalátát nem érdemes fogyasztani, mivel szinte egyáltalán nincsenek benne hasznos tápanyagok. Mások – pl. a római saláta – már sokkal táplálóbbak. A vízitorma még egészségesebb, s mivel a keresztesvirágúak családjába tartozik, a rák elleni védelemben is segít. Tehát amellett hogy mindennap elfogyasztjuk az ajánlott zöldségmennyiséget, az is fontos, hogy válasz-szuk a minél sötétebb zöld színűeket, és törekedjünk minél nagyobb változatosságra.
Az ételek elkészítésének módjára is figyeljünk. A zsiradékban sütött zöldségek kerülendők: a padlizsán szivacsként szívja magába az olajat, így egy adag sült padlizsán zsírosabb, mint egy nagy szelet marhasült. És míg a héjában sült burgonya sok káliumot, de kevés nátriumot és zsírt tartalmaz, a hasábburgonya valóságos zsír- és nátriumbomba.
A vízben oldódó tápanyagok, pl. a C-vitamin elvesztését elkerülendő a zöldségeket főzés helyett inkább a mikrosütőben vagy párolással készítsük el. Ha mégis főzzük őket, akkor hagyjuk egyben, vagy csak néhány darabra vágjuk szét a zöldségeket, mivel a kisebb darabokból több tápanyag vész el. Minden zöldséget mossunk meg alaposan hideg folyó vízben. A salátáról és a káposztáról tépjük le a külső leveleket, a sárgarépát hámozzuk meg, az egyéb gyökérzöldségeket pedig sikáljuk tisztára.
Csábító csírák
A csírák világának jelenlegi sztárjai a brokkolicsírák. Bár a háromnapos csírák jóval kevesebb vitamint, rostot és folsavat tartalmaznak, mint a kifejlett növény, a kiváló rákellenes tulajdonságokkal rendelkező’szulforafánból viszont 20-50-szer többet.
30-60 g csíra elfogyasztásával annyit veszünk magunkhoz e vegyületből, mintha 900 g brokkolit ennénk meg. Az a legjobb, ha a csírát szendvicsre és salátára szórjuk, de azért a kifejlett brokkolit és a többi keresztesvirágú növénytói származó levélzöldséget se hagyjuk ki étrendünkből. Itt is nagyon fontos a változatosság.
A távlatok.
Szerző: Szentgyörgyváry Lóránt
Szakmai gyakorlatok és tanulmányok: Életmód-tanácsadás, kiropraktika és reflexológia. Minden érdekel ami az egészséggel vagy annak megőrzésével kapcsolatos. Az oldalon rendszeresen publikálom a saját cikkeimet.