Egészségmegőrzés

Zöldségek édesen?

A természet furcsa fintora, hogy az igazán egészséges zöldségek némelyikét éppen az egészségvédő gyógyerejüket adó vegyületek teszik szinte élvezhetetlenül keserűvé. Ízlelőbimbóink már az egészen parányi keserű ízt is megérzik. A felnőttek mintegy negyede különösen érzékeny a keserű vegyületekre.

Ezt elsősorban genetikai okokkal magyarázzák, illetve azzal, hogy az ilyen személyeknek az átlagosnál hatszor több az ízlelőbimbójuk. A következmény: sokan nem vagy alig fogyasztják a ráktól és a szívbetegségektől védő zöldségeket, melyeket magas antioxidánstartalmuk miatt a tudomány a legegészségesebb termények között tart számon. Íme, néhány módszer a megédesítésükre, élvezetesebbé tételükre.

Cékla

A legyalult céklát keverjük össze citromlével, aranymazsolával és zellerrel, vagy dinszteljük meg balzsamecetben. A cékla bíborvörös színét adó festékanyag, a betacián semlegesíti a rákkeltő hatású méreganyagokat. A növény földes ízét és illatát a geozmin nevű vegyülettől kapja, amely szintén véd a daganatos betegségektől.

Brokkoli

A puhára párolt brokkolifejeket pépesítsük burgonyapürével, a növény szárát hámozzuk le és pirítsuk meg némi fokhagymás olívaolajon. A brokkoli kesernyés ízét adó egyik antioxidáns vegyület, a szulforafán kiűzi a szervezetből a rákkeltő (karcinogén) anyagokat, az indol-3-karbino pedig gátolja a daganatképződést, és visszafordítja a méhnyak sejtjeinek kezdeti stádiumban lévő rosszindulatú elfajulását.

Kelbimbó

Süssük össze cikkelyekre vágott vöröshagymával, majd forgassuk meg rizsecetben. A brokkolinak ez a közeli rokona tele van a keserű ízt adó szulforafánnal, amellett izotiocianátokat is nagy mennyiségben tartalmaz, melyek közömbösítik a rákkeltő anyagokat.

Káposzta

Dinszteljük meg hagyományos módon, vagy főzzük össze a lilakáposztát darabolt almával és mazsolával almalében, őrölt szegfűszeggel. Próbáljuk meg hetente néhányszor beiktatni az étrendbe ezt a növényt, mert gyakori fogyasztásával csökkenthető az emlő-, a prosztata-, a tüdő- és a vastagbélrák kialakulásának kockázata.

Padlizsán

Kenjük meg a szeleteket olívaolajjal, szórjunk rá szurokfűt (vadmajoránna, oregánó), és süssük meg őket. A padlizsán minden formában nagy mennyiségben tartalmazza a keserű klorogénsavat, mely a tudósok szerint védi a szívet, és a ráktól is óv.

Fodroskel

Keserűségét ellensúlyozza, ha megdinszteljük almalében vagy borban. Glükozinolátokat tartalmaz. E vegyületek az eddigi adatok szerint a máj enzimjeinek aktiválásával segítik a karcinogén vegyületek semlegesítését, vagyis gátolják a daganatos betegségek kialakulását.

Paraj

A zsenge parajlevél frissen és nyersen a legjobb. Készíthetünk belőle salátát, málnapép, málna- vagy balzsamecet és egy kevés olívaolaj elegyével megöntözve. A szokásos parajfőzeléknek is ott a helye az étrendben, főleg, ha kevés zsiradékkal, rántással vagy zsemlével készítik.

A zöldségek közül alighanem a spenót egészségvédő képessége a leghatékonyabb A-, Be-, C- és K-vitamin-, riboflavin- és folsavtartalmának köszönhetően. Mindemellett számos nyomelemet (mangánt, magnéziumot, vasat, kalciumot) is tartalmaz, illetve antioxidáns luteint, amely védi a szemet, javítja a látást.

Tibor Griffel

Szerző: Griffel Tibor

Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.