Orvosi tanácsok

Tíz tanács a jobb emésztésért

A székrekedés, a gyomorrontás és a gyomorégés egyáltalán nem kellemes, és biztosak lehetünk benne, hogy életünk folyamán részünk lesz valamelyikben. Ilyenkor rendszerint nincs a háttérben komolyabb probléma, de nem árt megtanulni néhány kíméletes módszert, amellyel enyhíthetők a tünetek.

Tíz tanács a jobb emésztésért

  1. A tej a bűnös? Lehetséges, hogy emésztési zavaraink hátterében laktózérzékenység áll. Tej helyett fogyasszunk rizs- vagy szójatejet!
  2. Ellenőrizzük a gyógyszereinket! Sokféle orvosság okozhat emésztési zavarokat, például egyes antihisztaminok és antidepresszánsok is. A gyomorégés és a gyomorrontás enyhítése érdekében oldjunk fel I -2 teáskanál vörösszilport egy pohár langyos vízben, és vegyük be!
  3. Az antibiotikumok nemcsak az ártalmas baktériumokat pusztítják el, hanem a bélben élő és az emésztést segítő hasznos baktériumokat is. Ezek pótlására fogyasszunk probiotikus- készítményeket! Az erjesztett tejes italok és egyes élőflórás joghurtok egyaránt kiválóan megfelelnek.
  4. Elég vizet iszunk? A felnőtteknek naponta legalább 2 liter folyadékra van szükségük ahhoz, hogy emésztésük és kiválasztásuk megfelelő hatékonysággal működjön.
  5. Fontosak a rostok. Az ajánlott napi 30 gramm bevitele nem nehéz, ha jól állítjuk össze az étrendünket. Együnk friss és aszalt gyümölcsöket, zöldségeket, olajos magvakat, főtt hüvelyeseket, hántolatlan gabonakészítményeket! (A bevitelt lassan növeljük, hogy elkerüljük a fokozott bélgázképződést!)
  6. Mozogjunk! A mozgásszegény életmód az emésztést is lelassítja, a mozgás viszont felgyorsítja az ételek áthaladását a tápcsatornán.
  7. Amint szükségét érezzük, menjünk ki a WC-re! A késztetés elfojtása székrekedést okozhat.
  8. Nevessünk! Ez serkenti a bélfal mozgását, és ellensúlyozza a bélműködést renyhévé tevő stresszt.
  9. Az étkezések után fogyasszunk ananászt vagy kivit, mivel ezek emésztést segítő enzimeket tartalmaznak. Az is jó, ha kardamom vagy köménymagot rágcsálunk. Az ételeket rozmaringgal és mentával ízesítsük, s időnként együnk vízitormát vagy articsókát is!
  10. Ne fogyasszunk túl sok koffeint, s kerüljük az üdítőitalokat és a zsíros ételeket is – ezek különböző módon ugyan, de mind emésztési zavarokat idézhetnek elő.

Jó ötlet

Székrekedés ellen vegyünk be egy adag psylliummagot – ez a természetes, a széklet térfogatát növelő szer a bioboltokban kapható. íztelen, olcsó és teljesen biztonságos, még akkor is, ha tartósan szedjük. Keverjünk össze 2 rész psylliummagot 1 rész lenmaggal és 1 rész aprított aszalt fügével vagy szilvával! A keverékből esténként, lefekvés előtt vegyünk be 1 evőkanálnyit, joghurtba keverve!

Gyorssegély csuklásra

A csuklás nem annyira orvosi probléma, inkább csak kellemetlenség, amelyet a rekeszizom görcsös összehúzódása okoz. Sokféle kiváltó oka lehet, az idegességtől kezdve a túl sok levegő nyelésén át egészen a túl gyors evésig.

  • Együnk egy teáskanál cukrot!
  • Hajoljunk előre, és igyunk meg egy pohár vizet ebben a helyzetben!
  • Szopogassunk egy citromszeletet!
  • Lélegezzünk be és ki egy barna papír zacskóba tízszer, gyors egymásutánban!
  • Tartsuk vissza a lélegzetünket, s nyeljünk egyet, amikor érezzük, csuklani kezdünk!
  • Felfúvódás, émelygés és gyomorrontás esetén rágcsáljunk koriandermagot, vagy igyunk korianderteát!

Hasmenés

A hasmenés enyhítésére próbálkozzunk az itt leírt kíméletes módszerekkel, de ha állapotunk két nap után sem javul, ha a hasmenést láz és heves hasfájás kíséri, vagy ha a székletben vér vagy nyálka van, forduljunk orvoshoz! Kisgyermek és idős beteg esetén ne kísérletezzünk házilag, ők könnyen kiszáradnak, és hamar súlyos állapotba kerülhetnek.

  • Növeljük a rostbevitelt! Fogyasszunk almát, zabkását s vörös babot!
  • Áztassunk 2 teáskanál szárított köménymagot 5-10 percig 2 dl forrásban lévő vízben, majd szűrjük le, és igyuk meg! A kömény enyhén fertőtlenítő hatású, és segít a has-menést gyakran kísérő görcsös fájdalom enyhítésében is.
  • Áztassunk I evőkanál árpát 20 percig 2 dl forrásban lévő vízben, majd szűrjük le, és igyuk meg! Régi, jól bevált, kíméletes módszer a gyomorbántalmak és a hasmenés ellen.
  • A hányás és a hasmenés során fontos tápanyagok, például kálium, nátrium és glükóz ürülhet ki a szervezetből. Az alábbi házi rehidráló keverékkel kiválthatjuk a drága bolti elektrolitkeverékeket: keverjünk hígított gyümölcslébe (káliumot tartalmaz) 1/2 teáskanál mézet (a glükóz forrása) és egy csipetnyi sót (a nátriumot pótolja)!

Gyomorégés

Ha a savas gyomornedvek visszafelé áramlanak a gyomorból, az kellemetlen, égő érzést okoz a szájüreg és a gyomor között húzódó nyelőcsőben. A „tűzoltásban” a környezetbarát házipatika alábbi készítményei segíthetnek.

  • Szedjünk gyömbértablettát vagy -kapszulát! A gyömbér megköti a savat, emellett nyugtató hatású is.
  • A vörös szil hatására a tápcsatorna falát sűrű, ragacsos nyálka vonja be, amely védőrétegként hat. Étkezés előtt vegyünk be I kanál vörös-szilport némi banánnal keverve!
  • Próbáljuk ki az almaecetet – ez is azon hagyományos gyógymódok közé tartozik, amelyek hatnak. Keverjünk 1/2 teáskanálnyi ecetet 1 pohár vízbe, és étkezés közben igyuk meg!

Irritális bél szindróma (IBS)

Az IBS során a bél egyes szakaszai túl gyorsan húzódnak össze. Tünete lehet székrekedés, hasmenés, hasi görcsök és felfúvódás is.

  • A stressz súlyosbíthatja az IBS-t, ezért ha nagy nyomás nehezedik ránk, végezzünk relaxáló gyakorlatokat, például jógázzunk! Az is segít, ha mély, a rekeszizmot is alaposan megmozgató légzést végzünk.
  • Lehetőleg kerüljük a kávét, a fűszeres ételeket és az olyan savas ételeket, mint a narancs, a paradicsom vagy az ecetes salátaöntetek -ezek súlyosbíthatják az IBS tüneteit.
  • Próbáljunk psylliummagot szedni: biztonságos, természetes hashajtó.
  • Kerüljük a zsíros ételeket, melyek összehúzódásra késztetik a beleket!
  • Vezessünk naplót! Így könnyebben azonosíthatjuk, mi váltja ki az IBS tüneteit – például bizonyos ételek, stressz vagy hormonális változások.
  • A szorbitol nevű édesítőszert tartalmazó termékek megzavarhatják az emésztést, sőt az IBS tüneteit is súlyosbíthatják. Kerüljük őket!
Lóránt Szentgyörgyváry

Szerző: Szentgyörgyváry Lóránt

Szakmai gyakorlatok és tanulmányok:  Életmód-tanácsadás, kiropraktika és reflexológia. Minden érdekel ami az egészséggel vagy annak megőrzésével kapcsolatos. Az oldalon rendszeresen publikálom a saját cikkeimet.