Hogyan tudunk a legjobban friss élelmiszert beszerezni?
Sok olyan zöldség, gyümölcs és romlékony élelmiszer van, amely a begyűjtés pillanatában veszíteni kezd tápértékéből. Ha vásárláskor a ,,friss, helyi, évszakhoz illő” hármas vezérelvet követjük, s az ilyen élelmiszereket mielőbb elfogyasztjuk, akkor jóízű és egészséges ételeket ehetünk, miközben pénzt takarítunk meg, s a környezetet is kíméljük
A frisseség tíz pontja
- Úgy juthatunk a legfrissebb terményekhez, hogy magunk termesztjük azokat. Ha erre nincs mód, vásároljunk friss, helyi terményeket! Minél tovább tárolják, és minél messzebbről szállítják az árut, annál kisebb lesz a tápértéke. Amíg a termőföldről az asztalunkra kerül, nagyjából 10 százalékot veszít – különösen a C-vitamin-tartalmából.
- Mindig az évszaknak megfelelő élelmiszereket vegyünk! Tanuljuk meg, mi terem az egyes hónapokban, így elkerülhetjük azokat az árukat, amelyeket hosszú ideig tároltak hűtőházakban.
- Kis mennyiségű élelmiszert vegyünk, és használjuk fel mielőbb! Ha így teszünk, mindig a lehető legfrissebb és legtáplálóbb ennivalót fogyaszthatjuk.
- Bánjunk óvatosan az érzékeny zöldségekkel, fűszernövényekkel, mert könnyen megsérülnek, s úgy gyorsan romlik a minőségük.
- Nem árt, ha feleleveníthetjük a helyes tárolásra vonatkozó ismereteinket, mivel ezek is segítenek a frissesség megőrzésében.
- A zöldségféléket fogyasztás vagy főzés előtt készítsük elő! Ha már felvágtuk őket, veszíteni kezdenek vitamintartalmukból. A feldarabolt zöldségek beáztatása sem segít, mert kiáznak belőlük a fontos tápanyagok. A felvágott, de el nem használt darabokat csomagoljuk műanyag zacskóba, és tegyük a hűtőbe!
- A gyümölcsöket szobahőmérsékleten, de ne a napon érleljük, mivel az tönkreteszi az A-vitamin előanyagait, a karotinoidokat és a C-vitamint!
- A friss húst és halat a vásárlástól számított 2 napon belül készítsük el és együk meg! A halakat a lehető leggyorsabban tegyük a hűtőbe vagy a fagyasztóba, mert magas zsírsavtartalmuk igen gyorsan bomlani kezd. A húst és a halat a hűtőszekrény legalsó rekeszébe tegyük, hogy levük ne csöpögjön más árura!
- Vásárlás előtt gondoljuk át a heti étrendet! Úgy tervezzük meg, hogy először a legromlandóbb élelmiszereket fogyasszuk el! A leveles zöldségek és a fűszernövények sok vizet tartalmaznak, ezért hamar megfonnyadnak, s veszítenek ropogósságukból. A gyökérzöldségek, a tök, a brokkoli, az alma és a narancs könnyen kezelhetők, és megfelelő tárolással sokáig elállnak.
- A friss zöldség- és gyümölcsleveket a préselés után 3-4 órán belül igyuk meg! Minél tovább hagyjuk őket a levegőn, annál inkább oxidálódnak, s annál többet veszítenek fontos tápanyagaikból. Érdemes a gyümölcshúst is hozzákeverni, mert sok élelmi rostot tartalmaz.
Pro-kontra
Élelmiszer- besugárzás
Az élelmiszerek tartósítására és eltarthatóságuk meg-hosszabbítására is használnak sugárkezelést. Az eljárás során a termékeket radioaktív sugárforrás közelébe helyezik, amely elpusztítja a különféle mikroorganizmusokat például az élesztő- és penészgombákat vagy a különféle baktériumokat. Az étel nem kerül közvetlen kapcsolatba a sugárforrással, így nem is válhat radioaktívvá, ugyanakkor egyes vizsgálatokból úgy tűnik, hogy az eljárás bizonyos ételekben csökkenti azoknak a tápanyagoknak a mennyiségét, amelyek védelmet nyújtanak a rák és más megbetegedések ellen. A sugár-kezelés emellett megváltoztathatja az ételek ízét, állagát, valamint a színét is.
Az élelmiszerek tartósítására és eltarthatóságuk meg-hosszabbítására is használnak sugárkezelést. Az eljárás során a termékeket radioaktív sugárforrás közelébe helyezik, amely elpusztítja a különféle mikroorganizmusokat például az élesztő- és penészgombákat vagy a különféle baktériumokat. Az étel nem kerül közvetlen kapcsolatba a sugárforrással, így nem is válhat radioaktívvá, ugyanakkor egyes vizsgálatokból úgy tűnik, hogy az eljárás bizonyos ételekben csökkenti azoknak a tápanyagoknak a mennyiségét, amelyek védelmet nyújtanak a rák és más megbetegedések ellen. A sugár-kezelés emellett megváltoztathatja az ételek ízét, állagát, valamint a színét is.
Jó ötlet
Vigyünk magunkkal hűtőtáskát az autó csomagtartójában, hogy a romlandó ételek, mint például a hús, a hal, a tejtermékek és a fűszernövények ne menjenek tönkre az úton! Tegyünk be néhány jégakkut is, amelyek segítségével a táskában egyenletesen alacsony marad a hőmérséklet!
Ha nem friss…
Noha nincs jobb a friss árunál, beszerzése nem mindig megoldható.
- A friss zöldség legjobb alternatívája valószínűleg a fagyasztott zöldség. A zöldségféléket nem sokkal a szedés után gyorsfagyasztják, ezért vitamintartalmuk megközelíti a friss terményekét.
- A konzervek hozzáadott sót vagy cukrot tartalmazhatnak. A befőtteket gyakran sűrű cukorszirupban árulják, a zöldségkonzervekben pedig sok lehet a nátrium. Olyat vegyünk, amely nem tartalmaz hozzáadott cukrot, illetve sót!
- A konzerválás során a zöldségeket és gyümölcsöket magas hőmérsékletre hevítik, és ez tönkretehet bizonyos vitaminokat. Ha konzervet veszünk, ügyeljünk rá, hogy ne halmozzunk fel túl nagy készletet! Ellenkező esetben mindig régit kell fogyasztanunk! A konzervek tápértéke a tárolás során évi 5-10 százalékkal csökken.
- Finomításkor a gabonafélék élelmirost-tartalmának jelentős része elvész. Az élelmi rostok azonban nélkülözhetetlenek az emésztő-rendszeri daganatok, például a vastagbélrák megelőzéséhez. A finomított gabonatermékek ráadásul kevesebb létfontosságú tápanyagot – például vasat, krómot, magnéziumot, E- és B-vitamint -tartalmaznak.
- A száraz hüvelyesekből és gabonafélékből egyszerre csak keveset vásároljunk, s azt is a hűtőben tároljuk, hogy minél tovább frissek maradjanak! Párás levegőjű vidéken ezeket a terményeket molyok támadhatják meg, és a minőségük is gyorsabban romlik.
- Az aszalt gyümölcsök viszonylag sokáig elállnak, koncentrált vas- és káliumforrásként szolgálnak, s akár be is áztathatok, hogy ízletes desszertet készítsünk belőlük. Áztassunk aszalt sárgabarackot, almát, szilvát és egy fahéj darabot vízben vagy almalében egy éjszakán át, majd másnap tálaljuk ricotta sajttal!
- A sózással vagy savanyítással tartósított élelmiszerek növelik a rák kockázatát. Fogyasztás előtt mossuk le a felesleges só egy részét!
- A nagyobb zsírtartalmú húskészítmények (szalámi, angolszalonna, pácolt sonka, hot dog) fogyasztása növeli bizonyos rákos megbetegedések kialakulásának kockázatát.
- Érdemes a fűszereket egészben vásárolni – ezek olcsóbbak, az ízük teljesebb, és tovább maradnak frissek, mint a csomagoltak. A megőrlésükhöz használjunk mozsarat vagy csak e célra tartott kávédarálót.
- Az olajos magvakat érdemes hű-tőben tárolni, hogy tovább frissek maradjanak, és ne avasodjanak meg.
Szerző: Szentgyörgyváry Lóránt
Szakmai gyakorlatok és tanulmányok: Életmód-tanácsadás, kiropraktika és reflexológia. Minden érdekel ami az egészséggel vagy annak megőrzésével kapcsolatos. Az oldalon rendszeresen publikálom a saját cikkeimet.