Az E-számokról őszintén – Élelmiszereink árnyoldalai
Hatalmas átalakulás tanúi lehetünk. A modernizáció felgyorsította az élettempót, és ezzel kevéssé átlátható események láncolata kezdődött el. A fejlett társadalmakban a polgárok kiszolgálása, jólétük biztosítása az elsődleges szempont. Ennek köszönhetően az emberből fogyasztó lett, aki kedve szerint választhat az érte „fáradozó” gyártók szebbnél szebb termékei között. A helyes választáshoz azonban kiforrott és megalapozott szemléletmód szükséges.
A civilizált polgár életvezetése éppen ezt teszi lehetetlenné: a jó döntéshez az információk rendszerezésére, helyes kiértékelésére van szükség, a rohanó életvitel azonban e legfontosabbat bénítja meg. Nincs időnk gondolkodni, tanulságokat levonni, hiszen örülünk, ha időben elvégezve a napi teendőinket, marad egy fél óránk a hírek meghallgatására.
A táplálék élvezeti értéke
Az ösztönszerű „életvezetés” védtelenné, kiszolgáltatottá tesz bennünket. Ez a törvényszerűség az élelmiszer-vásárlás és -fogyasztás területén is nyomon követhető. A hétköznapok „nyomorúságából” késő délután hazatérő, fáradt és gondterhelt embernek már szinte csak egy öröme marad: az evés. Ilyenkor nem a táplálkozástani érték a döntő, hanem az ún. élvezeti érték. Ezt a kiszolgáltatottságot sajnos nagyon könnyű kihasználni.
Az élelmiszeripar felismerte az ebben rejlő lehetőséget, és saját érdekeinek szolgálatába állította. Lassan, fokozatosan, okosan és – legnagyobb részben – törvényesen. A legalitás és az erkölcsiség azonban számos esetben különválik, de számunkra az előbbi mellett az utóbbi is fontos, sőt mérvadó. Különösen az élelmiszeripar, ezen belül is az adalékanyagok terén kellene érvényesülnie a jogszerűség mellett az erkölcsiségnek. Évente több mint fél tonna élelmiszer halad át a tápcsatornánkon.
Élelmiszerek összetétele
Nem mindegy, milyen összetételű ez az élelem. (A betegségek 40-60 százaléka táplálkozásfüggő.) Hazai viszonylatban jövedelmünk harmadrészét táplálékra költjük. Nem közömbös, mire fordítódik ez a jelentékeny hányad. Tudnunk kell, mit veszünk, és mit eszünk. Felelősek vagyunk önmagunkért és családunkért.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.