Kanadai aranygyökér – hatóanyagai, gyógyászatai alkamazása, mellékhatásai
Kanadai aranygyökér (Hydrastis canadensis) története, alkalmazott drogjai
A kanadai aranygyökeret az Észak-Amerikai indiánok már az európai hódítások elkezdő-désekor ismerték és széles körben alkalmazták gyógy- és festőnövényként. A faj az 1830-as évektől kezdve lelhető fel a hivatalos gyógyászatban is. Magyarországon a III. és IV Magyar Gyógyszerkönyvben a gyökér és folyékony kivonata volt hivatalos.
A Hydrastis Európában a kevésbé jelentős gyógynövények közé tartozik, azonban az USÁ-ban – Echinaceávdl és cink-kloriddal kombinálva – a legnépszerűbb megfázás elleni készítmények közé tartozik. A kábítószerfogyasztók körében azért kelendő, mert – alaptalanul – azt feltételezik, hogy gyorsítja a heroin és kokain kiürülését. A növény iránti tudományos érdeklődés az utóbbi bő másfél-két évtizedben a hatóanyagaival kapcsolatos újabb eredmények miatt lendült fel.
A Hydrastis canadensis L. a Ranunculaceae, azaz a boglárkafélék családjába tartozó évelő, kúszó rizómájú növény. Délkelet-Kanadában és Észak-Amerika északkeleti területein honos és ott termesztik is. Szára a talajfelszín fölött liláspiros, alatta sárga, 30-40 cm hosszú, gyökerei vékonyak.
A Hydrastis rhizoma (kanadai aranygyökér gyökértörzs) a VIII. Magyar Gyógyszerkönyv meghatározásában a kanadai aranygyökér egész vagy aprított, szárított gyökértörzse és gyökere. Tartalmi kritériumként a Gyógyszerkönyv szárított drogra vonatkoztatva legalább 2,5% hidrasztin- és legalább 3% berbermtartalmat ír elő. A drog íze nagyon keserű.
A botanikai-természetvédelmi szempontokhoz tartozik, hogy a faj a túlzásba vitt gyűjtés és a természetes élőhelyének számító erdőségek kiterjedt irtása következtében felkerült a veszélyeztetett fajok listájára. Helyettesítésére – különösen ipari célú felhasználás esetén – gyakran más berberintartalmú drogokat, így a kínai aranyfonál gyökértörzsét (Coptis chinensis), a zellerlevelű sárgagyökeret (Xanthorrhiza apiijolia) és a közönséges vagy kerti mahónia gyökerét (Mabonia aquijolium) alkalmazzák.
- Virginiai csukóka
- Festő csülleng
- Gileád balzsama
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Jellemző vegyületek, hatóanyagok
2,5-6% izokinolinvázas alkaloid-keveréket tartalmaz (1,5-5,0% hidrasztin, 0,5-4,5% ber-berin, 0,5-1% kanadin).
Farmakológia, gyógyászati alkalmazás
Hagyományos alkalmazás
Tradicionális alkalmazása különböző funkcionális emésztési rendellenességekre (krónikus obstipáció, epepanaszok) és bőrproblémákra (ekcéma) terjed ki, ezeken túlmenően különböző nőgyógyászati, húgyúti panaszokra is javallottak. Az észak-amerikai indiánok körében daganatos megbetegedésekben, szemgyulladás esetén, sőt gonorrhoea esetén is használatos volt.
Preklinikai vizsgálatok
A drog kivonatával viszonylag kevés vizsgálatot végeztek, alkaloidjaival, a hidrasztinnal és a berberinnel kapcsolatban viszont több kísérletes adat áll rendelkezésre.
A berberin fokozza az epeelválasztást, a bélben görcsoldó hatását figyelték meg. A ber-berinről és a kanadinról is kimutatták, hogy egyedülálló módon csökkentik a koleszterinszintet a hepatikus alacsony denzitású lipoprotein-receptor (LDLR) upregulációjával.A drog kivonata és fő alkaloidjai számos baktériumfajjal szemben antimikróbás sajátságúak.A berberin a multidrog-rezisztens Mycobacterium tuberculosis ellen is hatékony in vitro.
Ez az alkaloid a drogban található flavonoidokkal közösen felelős az aranygyökér antibakteriális hatásáért Streptococcus mutáns és Fusobacterium nucleatum (szájüregi kórokozók) törzseken vizsgálva. A berberinnel, valamint a hidrasztinnal szemben a Helicobacter pylori is jelentős érzékenységet mutatott in vitro körülmények között. A vegyület önmagában gyengébb antimikrobiális hatással bír, mint a teljes drog vagy annak összkivonata.
A berberin számos kardiovaszkuláris hatását dokumentálták: pozitív inotróp, negatív kronotróp, antiaritmiás és vazodilatáns aktivitású, emellett megnyújtja a kamrai akciós potenciál lezajlásának idejét, valamint gátolni képes a késői K+-csatornákat és serkenteni a Na+-Ca2+-cserélő pumpát. A berberin és a hidrasztin állatkísérletekben vérnyomáscsökkentő hatású volt, ugyanakkor a hidrasztin nagyobb dózisban emelte a vérnyomást.
A berberint egér és humán malignus melanóma sejtvonalakkal szemben citosztatikusnak találták.
Humán bizonyítékok
A növénnyel kevés klinikai vizsgálatot végeztek, tartalomanyagával, a berbermnel viszont annál többet.
A berberin kolagóg hatását humán vizsgálati eredmények is alátámasztják.
A vegyület hasmenésellenes hatását több humán vizsgálat eredménye visszaigazolta. Számos kórokozó (pl. Escherichia coli, Salmonella paratyphi, Vibrio cholerac, Shigella dysenteriae) által kiváltott akut hasmenés kezelésében hatásosnak mutatkozott a növény alkaloidja.
Berberinnel végzett helyi kezeléssel gyógyítani lehetett a Chlamydia trachomatis által okozott fertőző szembetegséget, a trachomát, amely a fejlődő országokban a látásromlás és -vesztés leggyakoribb oka.
Indikációk, adagolás
A kanadai aranygyökér étvágy és emésztésfokozóként (keserű íze miatt), valamint epeelválasztás fokozására alkalmazható. A drog napi adagja 1,5-3 g, vagy ennek megfelelő kivonat.
Az Amerikai Egyesült Államokban alkalmazása jóval szélesebb körű. Elsősorban megfázás kezelésére, megelőzésére használják, de adsztringensként, nyálkahártya-gyulladások kezelésére is alkalmazzák. Antimikrobiális hatása külsőlegesen is kihasználható. Gyakran más, vénákra ható növényekkel kombinációban, például csodamogyoróval (Hamamelis vir-giniana) együtt, aranyér, visszeres panaszok és a lábfájás kezelésére is alkalmazzák.
Nemkívánatos hatások, ellenjavallatok, interakciók
A kanadai aranygyökér nagy mennyiségben mérgező, magas vérnyomást, hallucinációkat és idegrendszeri görcsöket okoz. Hosszú távú alkalmazás esetén székrekedés, emésztési panaszok jelentkezhetnek. A toxikológiai vizsgálatok a farmakológiai kísérletekhez hasonlóan a berberinre és a hidrasztinra irányultak. A berberin halálos adagját ember esetén – 30 mg/ttkg-ra becsülik. Bár állatkísérletben a drog nem okozott fejlődési rendellenességet, terhesség és szoptatás alatti alkalmazása ellenjavallt.
Mivel a növény biztonságossága hosszú távú alkalmazás esetén nem igazolt, csak terápiás dózisban és csak rövidebb ideig célszerű alkalmazni. A drog és kivonatai külsőleges alkalmazása esetén fototoxikus reakciók és allergia kialakulhat. Keratinocitákon végzett vizsgálatokkal megállapították, hogy a fototoxikus reakciók kialakulásáért a berberin felelős.
Szerző: Szentgyörgyváry Lóránt
Szakmai gyakorlatok és tanulmányok: Életmód-tanácsadás, kiropraktika és reflexológia. Minden érdekel ami az egészséggel vagy annak megőrzésével kapcsolatos. Az oldalon rendszeresen publikálom a saját cikkeimet.