Magyal összetevői, hatásai, gyógyászatai használata
Magyal története, általános ismertetése
A magyal Európában őshonos, és egészen Norvégia partvidékéig megtalálható. Gyakran fordul elő az erdőkben, főként a tölgy- és bükkerdőkben, valamint a cserjésekben. A mérsékelt éghajlatú területeken gyakran nő a kertekben és parkokban.
A magyal legendás növény, használata a pogány időkig vezethető vissza, amikor a gonosz erők, mérgek, villámok és vadállatok elleni védelemre használták. A férfiak körében szerencsehozó növényként tartották számon, ahogy a nőknél a borostyánt. Legelőször a druidák díszítették a házaikat magyallal. A fagyöngyhöz hasonlóan a magyal is minden jónak jelképe a zöld leveleinek és vörös bogyóinak köszönhetően, amelyek az életet szimbolizálják a tél közepén, amikor minden más szunnyad. A bogyóiról azt tartották, hogy a boszorkányokkal szemben védelmet nyújtanak.
A rómaiak ünnepeken használták a magyalt, mint például a Saturnalia ünnepen decemberben, amikor a barátoknak adott ajándékokat magyal ágakkal díszítették. Néhány ilyen szokást a keresztények is átvettek a karácsony ünneplésére. Hagyományosan még ma is bogyós magyallal díszítik a karácsonyi pudingot tálaláskor. Elterjedt legenda, hogy a magyal először Krisztus lábnyomában jelent meg; a tüskés levelek és a vörös bogyók a szenvedést és a sebeket jelképezték, innen jön egyik angol neve: Christ’s thorn, azaz „Krisztus tövise”.
- Örökzöld cserje vagy fa, ami 3-15 méter magasra nő; talajtól függetlenül lassú a növekedése; nagyon jól tolerálja a különböző környezeti tényezőket, de a kavicsos vályogtalajon érzi magát a legjobban.
- Vessünk magvakat; a zöld bogyóból egy év, a vörösből két év alatt fog csírázni.
- A fiatal növényeket, amikor elérték a 45 centiméteres magasságot, ősszel ültessük át cserépbe, humuszban gazdag földbe.
- Sötétzöld, kemény, fényes levelei vannak, éles tüskékkel.
- Szép sövényt alkot.
Kézművesség
A magyal fája kemény, sűrűn erezett, majdnem fehér, ami alkalmassá teszi fehér sakkfigurák készítésére (a feketéket ébenfából szokták csinálni). Intarziák, sétapálca és fogantyú is készülhet belőle. Az 1800-as években a szövőszékekben használták, de aztán felhagytak vele, mert gyakran tönkretette a cérnát a fa. Néhány hangszer is magyalból készül.
- Virginiai csukóka
- Festő csülleng
- Gileád balzsama
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Társnövény
A magyal megbízható sövénynövény, ami jó menedéket biztosít télen, és árnyékot nyújt nyáron. A lombozatot az állati takarmányban hasznosították. A tüskés levelek jó tápanyagot biztosítanak a szarvasoknak télen. A virágai kora tavaszi nektárt termelnek, ami fontos a méheknek és a lepkéknek. A növény a madarak számára is fontos, mert télen, amikor kevés a táplálék, a madarak szívesen fogyasztják a bogyókat.
Gyógyászat
A magyalt a gyógyászatban ritkán használják, de vizelethajtó és izzasztó hatású. Csak a májusban és júniusban begyűjtött leveleit használták fel, megfázás, köhögés, influenza, hurut, hörghurut és mellhártyagyulladás ellen. A Bach-virágterápia túlérzékenységre használja.
Figyelmeztetés
A bogyók alkaloidokat, koffeint és teobromint tartalmaznak, és mérgezők, így nem fogyaszthatók.
Szerző: Szentgyörgyváry Lóránt
Szakmai gyakorlatok és tanulmányok: Életmód-tanácsadás, kiropraktika és reflexológia. Minden érdekel ami az egészséggel vagy annak megőrzésével kapcsolatos. Az oldalon rendszeresen publikálom a saját cikkeimet.