Takarmánykáposzta származása, alkozóelemei, élettani hátasi
A takarmánykáposzta a legékesebb bizonyítéka annak, hogy egy egyszerű étel is lehet egészséges. Mivel nem sok helyen termesztik, erről nehéz személyesen meggyőződni. Jó lenne, ha mindenki tudná, milyen fontos anyagok találhatók benne. Hatóanyagai messze felülmúlják a többi zöldségféléét. A takarmánykáposzta az abszolút elit kategóriába tartozik, ami kalcium-, béta-karotin-, folsav-, többféle B-vitamin-, valamint C- és E-vitamin-tartalmát illeti. Így természetes körkörös védelmet nyújt szervezetünk számára.
Honnan származik a takarmánykáposzta?
A takarmánykáposzta a keresztesvirágúak közé, a káposztafélék népes családjába tartozik. A tipikus káposztafélék mellett közelebbi rokonságához tartozik a kelkáposzta, a kelbimbó és a karalábé – ezek a növények mind a Földközi-tenger vidékéről származnak. A jelentéktelen külsejű takarmánykáposzta külsőre jelentős mértékben eltér rokonaitól: sötétzöld, bodros, tőből szerteágazó levelei vannak.
Csak akkor élvezhető – akár a kelbimbó -, amikor az első fagy már megcsípte, a hideg hatására egyrészt sejtszerkezete „felpuhul”, másrészt a keményítő cukorrá alakul át, s ez teszi a káposztát igazán ízletessé. 2 °C-on tárolva, betakarítás után fóliával letakarva 3 hónapig tárolható. A takarmánykáposzta – a legtöbb káposztafélétől eltérően – csak főzve fogyasztható.
Milyen alkotóelemekből áll?
Valamennyi káposztaféle közül a takarmánykáposztának legmagasabb a fehérje- és szénhidráttartalma, valamint a ballasztanyag-tartalma is. Ásványi anyagokat illetően is megelőzi a többieket: egyetlen zöldségféle sem dicsekedhet ilyen magas kalciumtartalommal. A kalciumtartalom ranglistáján a sajtok, az olajos szardínia és a szárított szójabab után a negyedik helyen áll. És ez még nem minden: kálium- és vastartalmát illetően is kiérdemli a kitűnő osztályzatot.
A nyomelemek kínálatát az antistressz hatású magnézium, a jód, a cink és a szelén teszi teljessé. A vitaminokat illetően minden igényt kielégít: egyetlen zöldségfélének sincs ilyen magas béta-karotin tartalma. Említésre méltó még C-vitamin- és többféle B-vitamin-tartalma.
Legfontosabb tudnivalók a takarmánykáposztáról dióhéjban
- Takarmánykáposztát többnyire piacon vagy speciális zöldségboltban kaphatunk. A biotermelők ugyancsak foglalkoznak termesztésével. Ha nem sikerül frisset vennünk, keressük a szupermarketek mélyhűtő pultjában.
- Valamennyi káposztaféléhez hasonlóan, ez is okozhat kellemetlen felfúvódást. Ennek megelőzésére vágjuk le a vastag szárvégeket, távolítsuk el a vastag ereket.
- Vásárláskor ügyeljünk, hogy friss levelű káposztát vegyünk. A hervadt, sárgás levél arra utal, hogy a káposzta nem friss.
- A kelbimbó és a karalábé is jó C-vitamin-forrás. A karalábé előnye, hogy nyersen is fogyasztható, így a vitaminokból semmi sem vész kárba. Még egy tipp: a legmagasabb C-vitamintartalma mindig a legbelső, kis leveleknek van.
A takarmánykáposzta egészségtani jelentősége
Tápanyagai a bodros zöld főzelékfélét önmagában is teljes értékű étellé teszik, minthogy (csaknem) minden megtalálható benne, amire szervezetünknek szüksége van. Az alapvető fontosságú fehérje és szénhidrát mellett van benne igen értékes ballasztanyag.
Ez utóbbi serkenti a bélműködést, így tehermentesíti a bélrendszert, és óv a vastagbélráktól. Minthogy a koleszterinszintet is csökkenti, véd a szívinfarktustól is. Jelentős kalciumtartalma segít elkerülni a csontritkulást, serkenti a vérkeringést, erősíti az izomtevékenységet.
Minthogy a kalciumhiány a magas vérnyomás kialakulásának egyik elsődleges oka, a takarmánykáposzta háromszorosan is véd a szív- és érrendszeri megbetegedésektől: a ballasztanyagok, a kalcium, valamint az A-, C- és E-vitamin segítségével. E hatásos antioxidánsoknak köszönhető, hogy a takarmánykáposzta rákmegelőző hatású, véd a korai öregedéstől, az érrendszeri megbetegedésektől, valamint a fertőzésektől.
A benne található B-vitamin a vassal együtt segíti a vérképzést, a fehérje beépülését, illetve lebontását. Kellő mennyiségű fogyasztásával elkerülhetők a hiánybetegségek, pl. a vérszegénység, a fáradtság és a koncentrációképesség csökkenése.
A takarmánykáposzta bodros levelein lerakódhat a kipufogógázból származó ólom, ezért mindig nagyon alaposan mossuk meg. Főzzük mindig puhára, de ne főzzük el, mert akkor sok vitamin teljesen kárba vész.
Káposztaleves
Hozzávalók (2 személyre)
50 dkg takarmánykáposzta, 2 fej vöröshagyma, 2 gerezd fokhagyma, 1 evőkanál olaj, 4 dl zöldségalaplé, 1 szem burgonya, 10 dkg paradicsom, só, őrölt bors, szárított kakukkfű, citromlé
Elkészítés
A káposztát megtisztítjuk, megmossuk, csíkokra vágjuk. A vöröshagymát és a fokhagymát megtisztítjuk, kockákra vágjuk, az olajon megpároljuk. Felöntjük az alaplével, beletesszük a káposztát, és 40 percig főzzük. A burgonyát meghámozzuk, a paradicsommal együtt kockákra vágjuk, a leveshez adjuk, további 15 percig főzzük. Sózzuk, borsozzuk, a kakukkfűvel és a citromlével ízesítjük.
Szerző: Szentgyörgyváry Lóránt
Szakmai gyakorlatok és tanulmányok: Életmód-tanácsadás, kiropraktika és reflexológia. Minden érdekel ami az egészséggel vagy annak megőrzésével kapcsolatos. Az oldalon rendszeresen publikálom a saját cikkeimet.