Tej fejése a koraszülött gyerek számára
A koraszülött baba szoptatásáról való döntés nem könnyű, még azoknak a kismamáknak sem, akik szoptatást terveztek. A szoptatás legfőbb vonzereje, a közeli anya-gyerek kapcsolat általában hiányzik, legalábbis eleinte. Ehelyett egy hideg, személytelen pumpa áll egy bensőséges élmény útjában, és a szoptatásból anya-gép-gyerek folyamat lesz.
Bár csaknem minden kismama kimerítőnek és időpocsékolásnak tartja a mellszívást, a legtöbben kitartanak, mivel tudják, hogy ez az egyetlen mód, amivel a gyerek jóllétéhez hozzájárulhatnak, hiszen a gondozásból kizárva érzik magukat.
A következő ötletek segíthetnek a koraszülött baba optimális etetésében:
- Érdeklődjünk a kórházban, hogy milyen készülékek állnak a rendelkezésükre a mellszíváshoz. A legtöbb kórházban speciális szobát alakítottak ki (kényelmes székekkel és elektromos mellszívóval) a kismamák számára.
- Kezdjük meg a tej fejesét a szülés után a lehető leghamarabb, még ha a kisbabánk nem is áll készen a fogyasztására. Fejjük le a tejet minden második-harmadik órában (olyan gyakran, ahogy az újszülöttet szoptatnánk), ha a kisbaba a tejet el tudja fogyasztani; és nagyjából minden negyedik órában, ha a tejet későbbi használatra lefagyasztják. Van, aki felkel éjszaka közepén egy mellszívás kedvéért, hogy segítse a tej termelődés kialakulását; van, aki az egész éjszakai alvást többre értékeli.
- Nagyon valószínű, hogy több tejet tudunk majd lefejni, mint amennyit az apróság képes elfogyasztani. Ne fogjuk vissza abban a hiszemben, hogy úgyis pocsékba megy. A rendszeres mellszívás most segít megalapozni a bőséges tej-utánpótlást akkor, amikor a gép helyébe végre belép a kisbaba. A felesleges tejet dátumozva le lehet fagyasztani későbbi felhasználásra.
- Az se baj, ha napi vagy órás ingadozásokat tapasztalunk a tej termelődésben. Ilyen eltérések természetesek, bár ha közvetlenül a gyereket szoptatnánk, ennek nem volnánk tudatában. Az is természetes, hogy gépi úton történő fejés esetén néhány hét után nyilvánvalóan nem megfelelő tej termelődés és/vagy csökkenés tapasztalható. A kisbaba sokkal hatékonyabban stimulálja a tej termelődést, mint a leghatékonyabb gép. Amikor ténylegesen elkezdődik a szoptatás, a tej termelődés csaknem bizonyosan gyorsan növekedni fog.
- Amikor a kisbaba készen áll, hogy szájon keresztül befogadja a táplálékot, próbáljuk meg először szoptatni, és csak azután kapjon cumisüveget. Vizsgálatok szerint a kis születési súlyú csecsemők könnyebben szoknak rá az anyamellre, mint a cumisüvegre. De ne aggódjunk, ha a mi picinyünk a cumisüveget szereti jobban – használjuk addig, amíg a kisbaba meg nem tanulja a szopás minden csínját-bínját (az etetéseket szoptatással kezdjük, majd adjunk cumisüveget), vagy használjunk Kiegészítő Táplálási Rendszert.
Anyatej
Az anyatej nemcsak a teljes időre született csecsemőknek a legjobb. A szakértők többsége koraszülötteknél több szempontból is előnyben részesíti az anyatejet a tápszerrel szemben. Először is, a fogyasztó igényei szerint, a koraszülöttek speciális táplálkozási szükségleteit elégíti ki. A koraszülött babának életet adó kismama teje különbözik azoktól az anyákétól, akik teljes időre szültek. Több fehérjét, nátriumot, kalciumot és más tápanyagokat tartalmaz, mint a teljes időre szült anyukák teje, viszont kevesebbet, mint amennyi a tápszerben található.
Ez a koraszülöttekre szabott egyensúly megakadályozza, hogy az apró babák túl sok folyadékot veszítsenek, ezáltal segíti a stabil testhőmérséklet fenntartását. Emészteni is könnyebb, és a babák gyorsabban fejlődnek tőle. Másodszor, az anyatej olyan fontos anyagokat tartalmaz, amelyek a tápszerben nem találhatók meg. Az előtej (korai anyatej) rendkívül gazdag a fertőzések elleni küzdelemben segítő ellenanyagokban és sejtekben. Ez különösen fontos, ha a babák betegek vagy koraszülöttek, és nagyobb az esélye fertőzéseknek.
Bélfertőzés esélye csökken!
Vizsgálatok eredményei igazolták, hogy anyatejjel szoptatott koraszülötteknél kisebb a veszélye a kizárólag koraszülötteknél előforduló, nekrotizáló enterocolitis elnevezésű bélfertőzésnek az etetések jobban tolerálhatok, kisebb az allergia veszélye és kielégítőbb a fejlődés; ezenfelül a kicsik mindazon előnyökben részesülnek, amelyekben a teljes időre született babák az anyatej révén. Amíg a baba kórházban van, akkor is kapjon anyatejet, ha a mama nem tervezte sokáig szoptatni, mert így a gyerek a kezdet kezdetén a lehető legjobb indítást kapja – még ha ez a kezdet túl korán történt is.
Ahhoz, hogy a kisbaba elegendő táplálékot kapjon a szoptatás korai időszakában (amikor a szopása még gyenge, vagy az anyatej nem termelődik elegendő mennyiségben), az orvossal megbeszélve válasszunk a következő, kiegészítő táplálási módszerek közül, amelyek nem zavarják a szoptatást:
- Szoptatás, amikor a szonda még a helyén van.
- Kiegészítő Táplálási Rendszer.
- Az ujjainkhoz csatlakoztatott etetési rendszer alkalmazása (ujjból etetés).
- Csészéből etetés speciálisan tervezett csészékkel.
- Fecskendővel etetés.
- Cumisüvegből etetés lassan folyó cumival.
Dúsított anyatej
Néha még a koraszülött baba édesanyjának a teje sem megfelelő a koraszülöttnek. Mivel egyes babáknak, különösen a nagyon apróknak még koncentráltabb táplálékra van szükségük – például több zsírra, fehérjére, cukrokra, kalciumra és foszforra, és lehetőség szerint több olyan egyéb tápanyagra, mint a cink, a magnézium, a réz és a B6-vita-min -, a csövön vagy üvegből etetett anyatej szükség esetén anyatej dúsítóval sűríthető. Ez lehet por alakban, amely anyatejjel keverhető, vagy folyékony formában, ami akkor előnyös, ha nem áll a rendelkezésünkre megfelelő mennyiségű anyatej.
Tápszer
A kisbabák akkor is gyarapodnak, ha speciálisan koraszülöttekre tervezett tápszerrel etetik őket. Még a szoptatott kisbaba is kaphat kiegészítő táplálékot üvegből vagy Kiegészítő Táplálási Rendszeren keresztül. A koraszülötteket köbcentiméteres (cc) vagy milliliteres (ml) beosztású, kis, műanyag üvegekből etetik. A cumit speciálisan tervezték, és kisebb szopási erőt kíván a babától. Kérjük meg a nővért, hogy mutassa meg, milyen az optimális pozíció a koraszülött cumisüvegből való etetéséhez – ez kissé eltérhet a teljes időre született babák helyzetétől.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.