Étkezési savak, citromsav felhasználási módja
Az étkezési savak olyan anyagok, amelyek növelik az élelmiszer savasságát, és savanyú ízt adnak. E csoport mellett létezik még az ún. savanyúságot szabályozó anyagok csoportja is, amelyek képesek beállítani, szabályozni a kémhatást.
Citromsav
Az étkezési savak között a citromsav (E 330) a legismertebb, és legtöbbet vitatott vegyület. Természetes élelmekben (citrusfélék, alma stb.) is megtalálható mint ízkomponens és savanyúságot hordozó anyag.
A citromsav és sói (E 331-333, cifrátok) számtalan termékben megtalálhatók, felhasználják pl. gyümölcsnektárban, italokban, lekvárban, dzsemben, mártásokban, gyümölcs- és zöldségkonzervekben, jégkrémekben, fagylaltokban, édesipari krémekben és cukorkákban, mártások alapjául szolgáló olajokban, darált húsban, előre csomagolt kenyerekben és sörben. Elterjedtsége olyan széles körű, hogy gyakorlatilag a legtöbb iparágban alkalmazzák, a húsipartól kezdve a tej- és édesiparon át a gyümölcs- és zöldségkészítmények előállításáig.
Fokozza az antioxidánsok hatékonyságát, gátolja az enzimes barnulási folyamatokat gyümölcsök és fehér fűszerek esetén, megelőzi a méz kristályosodását. Mivel 4,5 pH-érték alatt kórokozó, spórás baktériumok jelenlétével nem kell számolni, így érthető, miért élnek sok terméknél a citromsav pH-csökkentő hatásával.
Az utóbbi időben egyre több szó esik a citromsav feltételezett károsító hatásairól. Az Egyesült Államokban több mint száz éve használják élelmiszer-adalékanyagként, az FDA a citromsavat és sóit az „ártalmatlannak ismert vegyületek” közé sorolta (GRAS-lista). Az ilyen régóta alkalmazott, természetben is jellemzően előforduló adalékanyagok esetén a GRAS-listára való „felvétel” szinte automatikusan megtörtént annak idején.
Az évtizedes tapasztalatok nem jeleztek egészségügyi ártalmakat, ezért – úgy gondolták – toxikológiai vizsgálatokra szinte nincs is szükség. Valóban igaz, hogy a citromsav természetes élelmek alkotórésze, azonban a szintetikusan gyártott vegyület adalékként való, nagyobb mennyiségű alkalmazása – az aszkorbinsavhoz hasonlóan – problémákat vetett fel.
A citromsav a légzési ciklus fontos komponense, az emésztési folyamat során segíti a nyál- és enzimképződést, valamint szabályozza a kalcium-anyagcserét. Az emberi szervezetnek állandó alkotórésze, folyamatosan képződik az anyagcsere folyamán. Természetes jelenléte létfontosságú a szervezet működése szempontjából, és talán ebből is adódik, hogy természetellenes adagolásakor a szervezet maga sem tudja, mi történik.
A vizsgálatok szerint a fölösleges, fel nem használt citromsav megköti a vérben található kalcium egy részét, így görcsöt okozhat. A vér citromsav-szintjének emelkedésekor csökken a vér kalciumszintje, és gátlódik a kalcium csontba való beépülése is.A tapasztalatok szerint fokozza a hízékonyságot és a zsírok lerakódását a szervezetben. Túlzott fogyasztása elősegítheti a fogszuvasodást. A citromsav koncentrációjának növekedésekor megfigyelték a dentin demineralizációs (ásványianyag-kivonással járó) folyamatának beindulását.
A citromsav az iparban
Elmondható tehát, hogy ami az iparban hasznos – vagyis a citromsav rendkívüli komplexképző és pH-szabályozó hatása, amire az egész felhasználás épül -, az a szervezetben nem előnyös, ugyanis kalciumkivonó és egyéb hatások adódnak.
Rákkeltő vagy egyéb toxikus hatásokról azonban nincs megbízható információ, és tiszta formában előállított citromsav esetén ez nem is valószínű. Ilyen feltevések akkor adódhatnak, ha acitromsav-előállítás alapanyagai agyártás során melléktermékeket képeznek, amelyek szennyezik a végterméket. Mivel citromsav sokféle minőségű és fajtájú „alapanyagból” készülhet, így elvileg más élettani hatások lehetősége is fennállhat.
A fermentációs eljárásnál keletkező kis molekulájú vegyületek, a nem elégséges tisztítás, illetve a termékben maradt spórák és egyéb szennyezők szintén befolyásoló hatásúak lehetnek. Mindenképpen érdemes minimálisra csökkenteni a hozzáadott citromsav mennyiségét, az átlagosnál nagyobb aggodalom viszont még nem indokolt az elegendő tudományos bizonyíték hiányában.
Egyéb savak hatása
Az élelmiszerekhez adagolható egyéb savak között szerepel az almasav (E 296), afumársav (E 297), a borkősav (E 334), az ecetsav (E 260), a tejsav (E 270), a foszforsav (E 338), a borostyánkősav (E 363) illetve ezek sói. Nagy részükkel kapcsolatban még vizsgálatok is alig folytak, hiszen természetes élelmiszerekben és a szervezetben is képződnek ilyen anyagok.
Az utóbbi időben az ecetsav, a tejsav és a foszforsav hatásai kerültek kissé előtérbe, feltételezett allergén, illetve irritábilis (ecetsav, tejsav), valamint a csontritkulás elősegítésében játszott szerepük (foszforsav) miatt. A foszforsav és sói az ásványianyag-egyensúlyt befolyásolják a szervezetben, a létfontosságú ásványok megkötődési és felszívódási tulajdonságainak megváltoztatása által. 1963-ban kerültek fel az adalékanyagok FAO/WHO által elfogadott listájára mint savanyúságot szabályozó, antioxidáns hatást erősítő anyagok.
Bár a szakirodalmak szerint a szintetikus antioxidánsok (BHA, BHT) szinergistájaként bevált citromsav, aszkorbinsav és foszforsav alkalmazása nem vet fel problémákat, ez utóbbi esetében mégis szükségessé váltak az akut és krónikus toxikológiai vizsgálatok. Az eredmények szerint élettani hatásuk függ a só fajtájától és az adott élelmiszermátrixtól (állományi összetétel).
Az akut vizsgálatok nem jeleztek mérhető változásokat, a krónikus (hosszú távú) toxikológiai kutatások azonban bizonyos belső szervek működési rendellenességeit észlelték a kísérleti állatoknál. Adott mennyiség felett (1 százalék) az étrendhez adagolt foszfátok vesekárosodást és káros meszesedési folyamatokat indukáltak a patkányoknál. Az 5 százalékban adagolt foszfátok már szívműködésbeli, növekedési, szaporodási és életidő-csökkenést eredményező változásokat okoztak hosszabb távon.
A szakemberek szerint azonban ilyen mennyiségek nem kerülhetnek a szervezetbe az élelmiszerrel, így nem is jelentkeznek kimutatható módon az előbb leírt folyamatok. Számos tanulmány eredményei nem mutattak ki káros reakciókat a szokványos mennyiségek mellett, ebből adódóan a foszforsav és sói általános használata megmaradt az élelmiszeriparban. A tapasztalatok szerint azonban mégis érdemes mértéket tartani az ilyen adalékanyagot tartalmazó termékek fogyasztásában is.
Ilyenek:
Gyümölcskészítmények, tejporok, natúr és ömlesztett sajtok, sterilezett és UHT-kezelt tej, tejszínhab, húskészítmények, sportitalok, étrendi kiegészítők, desszertek, desszertporok, tartós pékáruk, előkevert, sütőportartalmú lisztek, instant teák, mártások, szószok, levesalapok, rágógumi, szárított-porított élelmiszerek, tejalapú csokoládéitalok, reggeli cereália-termékek, snackek, cukorkák, porcukor, metélt tészták, kávéalapú italok (automatákban), kólafélék.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.