7 kockázati tényező a mindennapokból, Téged is érint!
1. Óvja bőrét a leégéstől!
A bőre nagyjából kétszer annyit nyom, mint az agya. Ez testünk legnagyobb szerve, amely védi a belső szöveteket a külső behatásoktól. Ámde minél világosabb bőrű ön, annál nagyobb az esélye arra, hogy csúnyán leégjen.
Bár a leégés tünetei általában átmeneti jellegűek, a bőr sok esetben maradandóan károsodik, és igen súlyos következményekkel is járhat, például idő előtti öregedéssel vagy bőrrákkal. Noha a külső bőrsejtjeink nagyjából 27 naponta lehámlanak és helyettük újak fejlődnek, a bőr mélyebb rétegeiben keletkezett károsodás csak évekkel később okoz problémákat.
A leégés egyébként kiterjedt gyulladást okoz, amelynek a szervezetre gyakorolt hatásai a bőr gyógyulása után még sokáig megmaradhatnak. Nem kell leégnie ahhoz, hogy a D-vitamin termeléséhez elegendő mennyiségű napfény érje a testét, viszont feltétlenül védenie kell bőrét a napsütés ibolyántúli sugárzásának ártalmas hatásaitól. Ne feledkezzen meg az olyan, nehezebben elérhető részekről sem, mint a füle felső része, a tarkója vagy a feje búbja (ez utóbbit védje fejfedővel)!
2. Az alváshiány betegséghez vezet
A rossz éjszakát rossz nappal követi. Mindannyian tudjuk, milyen hatása van ránk az alváshiánynak. Szeszélyessé válunk, az agyunk eltompul, romlik a produktivitásunk és a kreativitásunk, elviselhetetlenül fáradtnak érezzük magunkat, a mozgásunk pedig furcsán koordinálatlanná válik (egyesek szerint a súlyos alváshiány mozgásunkra gyakorolt hatása csak a részegséghez fogható). Ezek azonban csak a könnyen észrevehető tünetek. Amit ugyanis nem látunk, azok a biokémiai változások. Legyen elég annyi, hogy az alváshiány a jó közérzet ádáz ellensége, ellenszere -a pihentető alvás – pedig világunk meg nem énekelt hősei közé tartozik.
Bizonyított tény például, hogy az alvás határozhatja meg, mennyit eszünk, mennyire hízunk meg, képesek vagyunk-e hatékonyan küzdeni a fertőzések ellen, mennyire vagyunk kreatívak és éles látóak, mennyire emlékszünk jól, mennyire vagyunk képesek új dolgokat megtanulni, hogyan tudjuk kezelni a stresszt, és mennyire gyorsan dolgozzuk fel az információkat.
- Zöldségek édesen?
- Erős dohányos – CT-vizsgálat
- Vesekövek, étrendi tanácsok
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Az agy sokkal aktívabb éjszaka,mint nappal!
Ha csak másfél órával alszik kevesebbet annál, amire szervezetének egy éjszaka szüksége van, a nappali ébersége nagyjából a harmadával csökken. Sőt, tovább bírjuk ki evés nélkül, mint alvás nélkül. A rossz alvási szokásoknak számos mellékhatásuk van: magas vérnyomás, zavartság, emlékezetkiesés, tanulási zavar, elhízás, keringési betegség és depresszió. Ha pedig figyelembe vesszük a jelenlegi elhízási járvány és az egyre általánosabb alváshiány közti párhuzamot, akkor önkéntelenül is azon kezdünk gondolkozni: nem lehetséges, hogy a jó alvás lenne a legjobb diéta?
Az átlagos felnőtt a hétköznapokon 6,9 órát alszik, a hétvégéken pedig 7,5-öt, így a napi átlag 7 órának adódik. Ön mennyit alszik? Kevesebb álma van évi 1460-nál? Átlagosan ennyit álmodik ugyanis az, aki jól alszik.
Az sem meglepő, hogy az alváshiányunk robbanás-szerű növekedésre késztette az alvást segítő termékek iparát.
De jó dolog szedni valamit azért, hogy el tudjunk aludni? Vagy egy még jobb kérdés: valóban erre lett szükségünk a modern társadalomban, mivel már nem bízhatunk meg belső alvási mechanizmusainkban? (A alvás egyébként roppant természetes folyamat, mint minden más is, amit a szervezetünk a túlélés érdekében automatikusan tesz.)
3. Bánjon óvatosan a koffeinnel!
Az álmatlanságban vagy éjszakai felébredésekben szenvedők túlnyomó többsége újra – és segédeszközök nélkül – rátalálhatna az automatikus, álmot hozó alvásra, ha megtalálná a bűnöst, és bevezetne néhány olyan szokást, amelyek segítik a 100 százalékosan természetes alvást.
Ez azt jelenti, hogy oda kell figyelnie a koffein és az egyéb olyan anyagok bevitelére, amelyek akadályozzák az alvást, ha a nap folyamán túl későn fogyasztják őket; képesnek kell lennie kezelni a krónikus aggasztó gondolatokat; és szinte rögeszmésen kell ragaszkodnia ahhoz, hogy mindennap ugyanakkor feküdjön le, illetve keljen fel.
Nagyon fontos az ideális környezet is (például ne legyenek stimuláló hatású elektronikus eszközök a hálószobában; ezek jó része kék fényhullámokat bocsát ki, amelyek éber állapotba hozzák az agyat). Találja meg, hogyan tud minél kevesebb alvást segítő terméket használni: tartogassa azokat az olyan szélsőséges helyzetekre, amikor például több időzónán áthaladva utazik!
Azt sem árt megvizsgálnia, milyen körülmények között tud a legjobban aludni. Jobban kipiheni magát, ha nem a párjával egy ágyban tölti az éjszakát? Még mindig franciaágyban alszik az éjszaka folyton forgolódó párjával (aki ráadásul horkol is)? Hatvanéves korukra a férfiaknak 60, a nőknek pedig 40 százaléka horkol alvás közben. Mi zavarja meg az álmát?
Talán meglepő, de egyáltalán nem hihetetlen adat, hogy a párok több mint 30 százaléka nem alszik egy ágyban – vagy akár egy szobában sem.
4. Tűsarkú cipők és egyéb alattomos gyulladási források
A gyulladás normális, bár olykor túlzottan aktív biológiai válaszreakció egy ártalmas ingerre. A végső cél a gyógyulás elindítása, ám ha a gyulladás betegség vagy a tartós stressz miatt krónikussá válik, akkor már káros is lehet. A szakemberek már napjaink számos súlyos degeneratív betegsége – például a szívbetegség, az Alzheimer-kór, a rák, az autoimmun betegségek, a cukorbetegség és a felgyorsult öregedés -esetén találtak összefüggést a gyulladással.
Amikor mezítláb vagy kényelmetlen cipőben járkál, azzal szükségtelen gyulladást idéz elő a lábfejében, amely azután az egész szervezetére hatással lehet. Ha a cél az általános gyulladási szint, valamint az ízületeket és a derekat érő terhelés csökkentése, akkor arra nem ismerek jobb és egyszerűbb megoldást: vegyen kényelmes, a lábát jól megtámasztó cipőt!
5. Hetente több mint három adag vörös és/vagy feldolgozott hús elfogyasztása
Ha mértékkel fogyasztják őket, a vörös húsok nem feltétlenül ártalmasak, de a tanulmányok szerint heti három adagnál több már növelheti bizonyos betegségek és krónikus rendellenességek kialakulásának kockázatát. Arra vonatkozóan is bőven vannak adatok, hogy a feldolgozott húsok, például a felvágottak, a sonkák vagy a bacon árthatnak az egészségnek. Az egyik lehetséges magyarázat az, hogy e termékekben sok só vagy más vegyület van, és ezeknek tulajdoníthatóak az ártalmas hatások. Ezek fogyasztásában tehát szintén fontos a mértékletesség.
6. Vitaminok és táplálék kiegészítők
Ha megnézi az elmúlt néhány évtized ezer főnél több alany bevonásával végzett, a vitaminokra vonatkozó kutatásait, azt fogja látni, hogy sokuk szerint összefüggés fedezhető fel a vitamintartalmú táplálék kiegészítők szedése és az egyes betegségek, például a rák megnövekedett kockázata között, miközben az egészségre kedvező hatásuk alig van. Az eredmények egy része statisztikailag is jelentős volt, mások viszont nem.
A táplálék kiegészítők és a szervezet közti kölcsönhatások rendkívül összetettek, de egy egyszerű magyarázat talán az lehet, hogy a szervezet azért állít elő szabad gyököket, mert azokkal támadja a „rossz” sejteket – például a ráksejteket. Ha nagy mennyiségű vitamin szedésével megzavarja e mechanizmus működését, azzal szervezete természetes önszabályozó képességét gátolja. Egy élettani folyamatot gátol: olyan rendszert zavar meg, amelyet még nem is értünk teljesen.
7.Dohányzás
A tüdejének rengeteg dolga van, és egyáltalán nem hiányzik neki a dohányzás okozta gyulladás és irritáció. Naponta 8-9000 liter levegőt szív be egy szervbe, amelynek a belső felülete akkora, mint egy teniszpálya! Éppen elég kiszűrendő szennyeződés van a levegőben a dohányban lévő mérgek nélkül is.
Egyes helyeken ugyan már nem ütközik törvénybe a marihuána vásárlása és szívása, ez azonban nem jelenti azt, hogy a marihuána jót tenne az egészségének. Tudjuk, hogy a füvezés gyengítheti az immun-rendszert és növeli a légúti megbetegedések, a rákos daganatok és egyes mentális rendellenességek, például a depresszió és a memóriazavarok kockázatát.
Szerző: Szentgyörgyváry Lóránt
Szakmai gyakorlatok és tanulmányok: Életmód-tanácsadás, kiropraktika és reflexológia. Minden érdekel ami az egészséggel vagy annak megőrzésével kapcsolatos. Az oldalon rendszeresen publikálom a saját cikkeimet.