Étkezés útközben! Mi hol és mikor együnk?
Az embernek gyakran, vagy akár napi rendszerességgel hosszú kilométereket kell utaznia munkahelyére vagy a munkájával kapcsolatban. Rengeteg időt töltenek vonaton, a kocsijukban, a repülőtéri váróteremben, vagy éppen a kontinenseket átszelő repülőkön.
A közlekedés a csúcsforgalomban már önmagában is feszültséggel jár, és ha ehhez még hozzájönnek a munkahelyi gondok, nem csoda, hogy a nap végére az ember teljesen kimerül. Aki állandóan úton van és emiatt nem eszik rendesen, annak a szervezete nem jut elegendő tápanyaghoz, és így a munkájával kapcsolatos követelményeknek sem tud eleget tenni.
Tartósan magas adrenalin
Akik naponta használnak tömegközlekedési eszközt, ismerik azt az érzést, amikor a feszültség szinte megállíthatatlanul növekszik bennük a késve érkező vagy a zsúfolásig megtelt járatok miatt. Mindezért az adrenalin, a stresszel teli helyzetekben a véráramba kerülő, támadó vagy védekező reakciót kiváltó hormon okolható. Ha csak egy-egy alkalommal „megy fel a gőz”, még nincs nagy baj – sőt, némely munkahelyi szituációban még jól is jöhet. A tartósan magas adrenalinszint viszont könnyen a szervezet energiatartalékainak kimerüléséhez vezethet.
A napi mozgás
Az ingázás
Semmit sem tehetünk az ellen, ha az adott stresszhelyzetben beindul az adrenalinképződés, sőt abba sincs beleszólásunk, hogy kimarad-e egy buszjárat. Közlekedési dugóba kerülve is teljesen tehetetlenek vagyunk. Viszont megtehetjük, hogy az efféle szituációkat, ha már benne vagyunk, megfelelően kezeljük. Induljunk el időben, az esetleges késedelemre is számítva, autóban hallgassunk megnyugtató zenét, a buszon olvassunk valami szórakoztatót, ne a munkánkkal kapcsolatos iratokat lapozgassuk.
A segítő ételek
Fontos tudni, hogy mely élelmiszerek segítenek megbirkózni a mindennapos utazás nyomasztó problémájával. Fertőzésekkel szembeni ellenálló képesség. A mindennapos, tömegben történő utazás sebezhetőbbé tesz a különféle vírusos és bakteriális fertőzésekkel szemben
- Egészséges életmód újratöltve – ezúttal hogyan ne add fel!
- Egészségtelen zsiradékok
- Káros élelmiszerek, túlzott só hatásai
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Az antioxidáns hatású vitaminok – a béta-karotin, a C- és E-vitamin -, valamint egyes ásványi anyagok – a cink és a szelén – nagymértékben hozzájárulnak az immunrendszer megerősödéséhez. Megfelelő mennyiségű antioxidáns vegyülethez sok gyümölcs és zöldség, dió- és mogyorófélék, magvak, tenger gyümölcsei, különösen kagyló fogyasztásával és a növényi olajok használatával juthatunk.
Energiaforrások
A B-vitaminok családjába tartozó tiamin (BT), riboflavin (B2) és niacin hozzájárulnak az elfogyasztott élelmiszerekben lévő energia felszabadulásához. Ezzel a stresszek, energiakészletétől megfosztott szervezet újra energiához jut. A B-vitaminokban gazdag élelmiszerek közé tartoznak a teljes kiőrlésű gabonatermékek, az élesztőkivonat, a tejtermékek, a lencse és egyéb hüvelyesek, a máj, a zöldfőzelékek, a tenger gyümölcsei, a húsfélék, a tojás, a mogyorófélék, a különféle magvak és az aszalt gyümölcsök.
Stresszcsökkentő nassolás
Egy csomag mogyoróféléből és aszalt gyümölcsökből álló ízletes keverék (pl. diákcsemege) elfér a táskánkban és útközben is lehet belőle diszkréten eszegetni.
Segély a szívnek
A napi ingázás megviselheti a szívet, ugyanis a stressz következtében a szívverés felgyorsul, és a vérnyomás megemelkedik. A zsíros húsú halak (szardínia, hering, szardella, makréla és lazac) heti kétszeri fogyasztásával azonban elkerülhetőek az ilyen természetű problémák. Ezek a halak mind nagy mennyiségben tartalmaznak Omega-3 zsírsavat, amelyet hatékonyan alkalmaznak szívbetegségek kezelésében.
Az értékes mogyorók
A sózatlan dió- és mogyorófélék rendszeres mérsékelt fogyasztásával 30-50 százalékkal csökkenthető a szívinfarktus kialakulásának veszélye.
Sóstop
A vérnyomás emelkedésével egyenes arányban nő a szélütés és a szívinfarktus veszélye. Akinek eleve magasabb a vérnyomása, feltétlenül csökkentse sófogyasztását.
Utazás vonaton
Az otthon elfogyasztott – egy pohár narancsléből, néhány banános muffinból, vagy egy tál vitaminnal dúsított müzliből álló – ízletes reggeli sokkal több energiával látja el a szervezetet, mint a vonaton a büfében vett és bekapott gyenge minőségű falatok. Hosszabb vonatutazásra vigyünk magunkkal egészséges rágcsálnivalókat: egy-egy banánt vagy almát, egy csomag mazsolát vagy sózatlan mandulát.
Segítség télen
Szagtalan fokhagymakapszulák és kasvirágkészítmények szedésével javítani lehet az immunrendszer állapotát. A kasvirág adagolását az első megfázásos tünetek jelentkezésekor kell elkezdeni: folyamatosan azonban nem szabad szedni, ugyanis a kasvirág a heveny betegségekkel szemben a leghatásosabb.
Stratégiák autóvezetőknek
Sokkal könnyebben megbirkózunk a vezetéssel járó feszültséggel, ha nem üres gyomorral ülünk be a kocsiba. Ha valami miatt mégsem tudunk reggelizni, vigyünk magunkkal az útra gyümölcsöt vagy müzliszeletet. Tartsunk az autóban egy csomag kekszet vagy ropit, aszalt gyümölcsöt és egy üveg vizet. A víz különösen nyáron fontos.
Az üzleti út
Annak, aki rendszeresen kényszerül hosszú távolságokat repülőgéppel megtenni, a repülés minden, csak nem élvezet. Az üzletemberek számára a repülőutak kiszáradást, kimerültséget és az időeltolódás okozta „jet lag” néven ismert kialvatlanságot jelentenek. Pedig megérkezésüket követően ugyanolyan hatékonyan kell végezniük munkájukat, mintha nem állna mögöttük hosszú, órákig tartó repülőút.
A klasszikus tünetek közé tartozik az álmosság, a fejfájás, a zavartság, a rossz emésztés, a koncentrációs képesség romlása, az ügyetlenkedés, az álmatlanság és az ingerlékenység. Minél több időzónát lép át az ember, annál kifejezettebbek ezek a tünetek. A rendszeresen sokat utazó üzletembereknek általában nincs idejük arra, hogy szervezetüket hozzászoktassák a megváltozott körülményekhez. Rendszerint már a repülőtérről egyenesen üzleti megbeszélésre kell sietniük. A repülőút gondos megtervezésével azonban csökkenthetők az időeltolódásból fakadó káros hatások
A kellemetlen hatások
Az időeltolódás okozta zavarok oka, hogy a szervezet belső órája a több időzónán való átrepülés következtében felborul. Ezt a kb. 24 órás ciklusú biológiai órát a nappalok és az éjszakák szabályos váltakozása vezérli.
Ha a célállomás időzónájában a nappal akkor van, amikor otthon éjszaka, az agysejtek nem termelnek elegendő melatonint (az alvás szabályozásáért felelős hormont), ez pedig letargia és depresszió kialakulásához vezethet.
Segítő ételek
Amikor az időzónák átlépése következtében a szervezetben kevesebb mclatonin termelődik, segíthetnek a triptofánban gazdag ételek. A triptofán nevű aminosav serkenti a melatonintermelést és JHb növeli az elalvást segítő szerotonin szintjét az agysejtekben. Sok triptofánt tartalmaz a baromfi- és a vadhús, a karfiol, a brokkoli, a tej, a sajt, a sovány vörös húsok, a tojás, a szójabab, az édeskömény, a banán és a vízitorma.
Mit válasszunk?
Ébren tartó reggeli
Együnk minél több fehérjét! Az első osztályon a reggeli étlapja általában a következő választási lehetőségeket kínálja: grillezett füstölt szalonna tojásrántottával, grillezett paradicsommal és burgonyapogácsával vagy melegen tálalt füstölt tőkehal tojással és vajjal.Válasszuk a szalonnát tojással és paradicsommal, mert magas fehérjetartalma segít ébren maradni! Kérjünk narancslevet is, viszont ne együk meg a burgonyapogácsát, mivel nagy mennyiségben tartalmaz álmosító szénhidrátot! Semmiképpen ne válasszuk a tőkehalat!
Könnyű vacsora
Kerüljük a zsíros ételeket! Ha előételként saláta és hideg kacsasült között lehet választani, akkor kérjük a salátát, lehetőleg energiaszegény öntettel.A főételek a következők lehetnek: grillezett csirkemell mangószósszal, édesburgonyával és cukorborsóval; vagy parázson sült lazac hollandi mártással, vajas újburgonyával és zöldségekkel; vagy tejszínes gombás ravioli sajtmártással.
Válasszuk a grillezett csirkét, esetleg a lazacot vagy a raviolit, de szósz nélkül! A cukrozott, magas zsírtartalmú desszertek helyett kérjünk valami egészen egyszerűt, például nyers gyümölcsöt! Igyunk gyógynövényteát vagy koffeinmentes kávét!
Üzleti ebédek és vacsorák
Semmi kétség: egy-egy kellemes ebéd vagy vacsora mellett jó üzleteket lehet kötni. Ám azok, akik gyakran vesznek részt ilyen étkezéseken, árthatnak egészségüknek, ha meggondolatlanul választanak az étlapról.
Ha munkánk megerőltető, és felelősségteljes beosztásban dolgozunk, nagyon fontos a tápanyagdús, kiegyensúlyozott étrend, mert segít semlegesíteni az elkerülhetetlen feszültségeket. Az ilyen étrendet elég nehéz összeegyeztetni a szinte mindennapos üzleti vacsorákkal. Aki sokévnyi hivatalos vendéglátás után is egészséges kíván maradni, annak oda kell figyelnie az emésztésére, a szív- és érrendszerére és a testsúlyára.
Nem árt megismerkedni a különböző országok konyhájával. Ezzel a tudással felfegyverkezve bármilyen étlap kerül az ember kezébe, magabiztosan tud választani a felsorolt ételek közül. Ki tudja szűrni a magas zsír- vagy sótartalmú ételeket, és felismeri, hogy mi az, amit bátran ehet.
Az egészséges egyensúly
A különböző fogások kiválasztásánál mindig ügyeljünk arra, hogy az egész étkezés arányaiban kiegyensúlyozott legyen. Legjobb, ha minél több szénhidrátban gazdag, tésztából, rizsből vagy burgonyából készült ételt eszünk. Fehér zsömle helyett inkább korpás bucit, vaj helyett pedig zsírszegény vajkrémet rendeljünk.
A magas szénhidráttartalmú főételt (tészta vagy rizottó) lehet egy kis adag fehérjetartalmú fogással párosítani. Előételnek például rendelhetünk halat. Ne feledkezzünk meg a kalóriák számontartásáról: ha a főétel magas kalóriaértékű, akkor előételként válasszunk zöld salátát alacsony kalóriájú öntettel (vagy anélkül), vagy zöldségből készült előételt. A magas kalóriatartalmú desszertek helyett együnk inkább friss gyümölcsöt vagy gyümölcssalátát. Sajtból, két-háromféléből együnk egy keveset! Ha az ebéd bőséges, akkor vacsorára már csak könnyű ételt fogyasszunk,
Elkészítési módok
- En papillote: szeletenként sütőpapírba vagy sütőfóliába csomagolt és sütőben megsütött fogás: tenger gyümölcsei, szárnyashús vagy zöldség. Bordás serpenyőben sütés/grillezés. Mindkét esetben rácson sül az étel, így a zsír le tud csöpögni. A bordás serpenyő esetében a hőforrás az étel alatt, a grillsütő esetében pedig az étel fölött van.
- Posírozás. Az étel megkeményedését elkerülő, alacsony hőfokon, zsírszegény, ízesített folyadékban történő főzési eljárás.
- Párolás. Forrásban lévő víz forró gőze fölött történő főzési eljárás, amely során a tápanyagok nem vesznek el, és az étel megőrzi a színét.
- Dinsztelés/egyben sütés. Mindkét eljárás során lassan sül/fő a hús csontlében vagy borban. A vörös húsok, a szárnyasok és rostos zöldségek így omlósabbak. Azonban az így elkészített hús zsíros is lehet.
A rákok királya
Ha egy jó étteremben homárt rendelünk, a rákot egészben szolgálják fel, és a feltöréséhez szükséges szerszám is az asztalra kerül.
Hogyan bánjuk a trükkös ételekkel?
Sokan nem tudják, hogyan kell egyes ételeket fogyasztani. A legtöbb gondot az alábbi fogások okozhatják:
- Homár. A homár testét és ollóját borító páncélt roppantsuk össze a hozzá adott speciális „célszerszámmal”, majd kézzel kinyitva, a rákevőeszköz segítségével fogyasszuk a rákhúst.
- Kagyló. Fogjuk meg a kagylót két ujjal, és villa segítségével vegyük ki a kagylóhúst a kagylóhéjak közül. Az üres kagylóhéjakat rakjuk a külön erre a célra odakészített tálba, vagy tegyük a tányérunk szélére. A szószt kanállal együk meg.
- Spárga. A spárgát kézzel illik enni. Lehetőleg ne magas zsírtartalmú szósszal rendeljük, mint amilyen a hollandi mártás, hanem inkább könnyű vinaigrette szósszal, vagy borssal fűszerezett olvasztott vajjal. A spárgákat egyenként mártogassuk a szószba, és harapjunk le egy-egy darabot. A fás, ehetetlen részeket hagyjuk a tányérunk szélén.
Alkohol és vendéglátás
Az üzleti ebédeken manapság már kevesen fogyasztanak alkoholt, inkább ásványvizet isznak. Ha mégis az alkohol mellett döntünk, csak mértékkel igyunk, nem illendő az üzleti megbeszélésen sokat inni. Rendeljünk ásványvizet is az ételek mellé, még akkor is, ha az asztal körül ülők közül mindenki bort iszik. Ha előre tudjuk, hogy az összejövetelen főleg italt
A jó házigazda
Üzleti kapcsolatainknak jót tehet, ha előre érdeklődünk partnereink étrendi szokásairól. Előfordulhat, hogy a vendég cukorbeteg vagy lisztérzékeny, esetleg vegetáriánus, vagy só-, illetve zsírszegény diétán van. Illendő figyelembe venni, hogy némely vallás étrendi tilalmakat vagy bizonyos időszakokban böjtöt ír elő hívei számára, illetve az étel elkészítésének és elfogyasztásának módját is megszabhatja. Ha nincs semmi információnk az üzleti partnerről, vigyük olyan étterembe, amelyet jól ismerünk, és tudjuk, hogy a kínálata sokféle igényt képes kielégíteni.
Mi van az étlapon?
Zsíros fogások
Legyünk óvatosak, az alábbi kifejezéseket tartalmazó ételek elkészítéséhez sok telített zsírsavat tartalmazó alapanyagot, például vajat, tejszínt és édes tésztát használnak fel:- a la king: tejszínes szószban főtt hűs és zöldség.
- alfredo: gazdag, tejszínes szószban, sonkával és gombával főzött hús.
- au beurre: vajjal vagy vajban készült fogás.
- beignet: zsírban vagy olajban kisütött tésztafélék.
- coulibiac: forrón tálalt, tésztába csomagolt fogás.
- croustade: tésztába csomagolt fogások.
- dauphinoise: tejszínben főtt, fokhagymás burgonya gruyére sajttal leöntve.
- en croéte: tésztába göngyölt hús vagy hal.
- forestiüre: szalonnával és sült burgonyával tálalt fogás.
- fricassée: tejszín alapú szószban főtt könnyű hús.
- hollandaise: tojásból és vajból készült mártás.
Rejtett veszélyek
Az alábbi kifejezések sok zsírt és cukrot tartalmazó fogásokra utalnak:- au gratin: az ételre kenyérmorzsát és reszelt sajtot szórnak, és így teszik a sütőbe. Kérjük sajt nélkül!
- crêpe: édes vagy sós palacsinta.
- créole: sok vajjal és tejszínnel készült fogás.
- dijonnaise: tejszínes mustárszósz.
- lyonnaise: hagymából és fűszernövényekből készült mártás.
- terrine: pástétomféle.
Az üzleti ebédek és vacsorák magas zsírtartalmú és kalóriaértékű fogásai veszélyeztethetik az egészséget. Az alábbi útmutatóból megtanulhatja mit takarnak az étlapon szereplő kifejezések, mely fogások tartalmaznak kevesebb zsírt, mi az, amit jobb, ha nem rendelünk.
Zsírszegény ételek
Ha az alábbi kifejezésekkel találkozunk, nyugodtan rendelhetünk az ételből:
- à la fermière: hús vagy szárnyas sült zöldséggel.
- à la florentine/fiorentina: spenótos fogás.
- à la grecque: görögösen, olívaolajjal, citrommal és fűszernövényekkel ízesített zöldségfogások.
- a la jardinière/giardino: kerti zöldségek.
- à la niçoise: paradicsommal, tonhallal, tojással, olajbogyóval és szardellával készült fogások.
- brochette: nyárson sült hús, hal vagy zöldség.
- chasseur: paradicsomos, gombás szárnyas-vagy vadhús, boros (rendszerint vörösboros) mártásban.
- coulis: ez általában gyümölcsszószt jelent.
- marinara: tésztához való paradicsomos tenger gyümölcsei mártás.
- provencale: paradicsomot, fokhagymát és más mediterrán hozzávalót, például olajbogyót tartalmazó fogás.
- ragoût: sült darálthús-, szárnyas- vagy vadétel.
- salsa: mexikói fűszeres szósz, gyakran paradicsomból.
- tagine: Marokkóból származó, húsból és zöldségekből álló pörkölt, gyakran tálalják kuszkusszal.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.