Élelmiszerek

Fogassüllő származása, alkotóelemei, egészségügyi hatásai

Egy sporthorgász számára igazi kihívást jelent, ha azt szeretné, hogy fogas akadjon a hor­gára. A konyhában viszont ennél sokkal egyszerűbb a dolgunk, az ínyencek pedig szinte el sem tudnak képzelni ennél finomabb falatot, ami édesvízből a tányérjukra kerülhet. Tö­mör fehér, szálkamentes, rendkívül ízletes húsa miatt igazi különlegesség a halételek kö­zött. A süllőfélékhez tartozó hal fehérjét, egy kevés zsírt, sokféle B-vitamint és ásványi anyagot kínál számunkra – egyszóval igazán egészséges étkezést.

Honnan származik a fogassüllő?

A fogas, hivatalos nevén fogassüllő a süllőfélék rendjébe tartozik. Eredetileg Keleten és Észak-Európában volt ho­nos, később a tenyésztési eljárásoknak és fiatal példányok más vizekbe történt betelepítésének köszönhetően egész Közép-Európában elterjedt ez a tipikusan édesvízben élő halfajta. Ritkán előfordul a Keleti-tenger kevéssé sós part menti, sekély öbleiben is. Élőhelyei továbbá az Aral-tótól a Fekete-tengeren át a Duna felső folyásáig találhatók, va­lamint Magyarországon a Balatonban. Halgazdaságokban is foglalkoznak kisebb mennyiségű tenyésztésével.

Alakja hosszúkás, elnyúlt, kissé hasonlít a csukára, feje keskeny, háta sötétzöldes-ezüstszürkés, oldala világosabb színű, hasa fehéres. Egy 20 éves fogas 130 cm nagyságúra és 19 kilósra is megnőhet. Tipikus ragadozó hal, amely ap­ró halakkal táplálkozik. Az étkezési szokásokat illetően Ausztriában és Magyarországon különösképpen nagy becsben tartják, melegen drága éttermek finom fogása­ként, hidegen elegáns fogadások, rendezvények díszeként szervírozzák.

Milyen alkotóelemekből áll?

A fogassüllő a sovány halak közé tartozik, zsírtartalma 1%-nál kevesebb. Átlagosan 80% vizet tartalmaz, a ma­radék 19% fehérje. Az ásványi anyagok közül kalciumot, magnéziumot és foszfort, a nyomelemek közül vasat, cinket, rezet és fluort tartalmaz, és minimális mennyiségű jó­dot. A vitaminokat illetően elsősorban vízben oldódó B-vi­taminokat találunk benne, konkrétan B1-et, B2-t és B6-ot, továbbá jelentős mennyiségű B12-t és niacint. A zsírban oldódó vitaminok közül E-vitamin tartalma jelentős.

Legfontosabb tudnivalók a fogassüllőről dióhéjban

  • Friss fogast a többi édesvízi halhoz, a csukához és a sügérhez hasonlóan álta­lában szeptember és február között áru­sítanak.
  • A Balaton legismertebb hala a köves tófenéket kedvelő fogassüllő, a Balaton csúcsragadozója. A több búvóhelyet kí­náló mélyebb, nyílt vizeket kedveli. Táplálékát az esti-éjszakai órákban a part menti vizekben vagy a vízfelszín közelében szerzi.
  • A Balatonnál a másfél kilón alulit süllő­nek, az ennél nagyobbat fogasnak ne­vezik.
  • A balatoni fogas külföldön is jól értéke­síthető, keresett cikk.

A fogassüllő egészségtani jelentősége

20 dkg fogassüllő fogyasztásával biztosíthatjuk napi fe­hérjeszükségletünk 90%-át. Igen alacsony zsírtartalma következtében a sovány halak közé tartozik, 100 g hal mindössze 83 kilokalóriát tartalmaz. Zsírtartalmának egyharmada kevésbé értékes telített zsírsavakból áll, a to­vábbi kétharmad fele-fele arányban tartalmaz egyszerű, illetve összetett telítetlen zsírsavakat – ez az arány épp egybeesik a táplálkozástudományi szakemberek ajánlá­saival. Kalciumtartalma segíti a csontváz és a fogak ás­ványianyag-tartalmának biztosítását, a fluor pedig védi a fogzománcot, azaz segít megelőzni a fogszuvasodást. A B-vitaminok sokféle feladatot látnak el szervezetünk­ben, serkentik az anyagcsere-folyamatokat, támogatják az idegrendszert, valamint a vassal és a rézzel együtt­működve részt vesznek a vörös vértestek képzésében. Az E-vitamin a cinkkel karöltve megköti a szabad gyököket, csökkenti a gyulladásos megbetegedések veszélyét, és se­gít elkerülni az érelmeszesedést.

Ha a mélyhűtött halon, a csomagoláson be­lül zúzmarát látunk, az biztos jele annak, hogy a hűtőlánc megszakadt, azaz a hal nem tökéletes minőségű.

Fogasfilé sárgarépával

Hozzávalók (2 személyre)

35 dkg sárgarépa, 1 körte, 2 evőkanál olí­vaolaj, 1/2 dl zöldségalapié, 3 evőkanál cit­romlé, 1 evőkanál turbolyalevél, só, őrölt bors, 2 szelet fogasfilé (bőr nélkül), garam masala (indiai fűszerkeverék)

Elkészítés

A sárgarépát megmossuk, megtisztítjuk, hosszában négyfelé vágjuk. A megmosott körtét felnegyedeljük, magházát eltávolítjuk, vékonyan felszeleteljük. A sárgarépát és a körtét egy evőkanál forró olajon megpárol­juk, kanalanként hozzáadjuk a zöldségalap­levet, amíg megpuhulnak. A tűzhelyről levé­ve hozzákeverjük a citromlevet, 1 evőkanál olajat és a turbolyát, sózzuk, borsozzuk. A haldarabokat leöblítjük, szárazra töröljük, fűszerezzük. A maradék forró olajon mind­két oldalukon 2-2 percig sütjük, majd a kör­tés sárgarépával körítve tálaljuk.

Lóránt Szentgyörgyváry

Szerző: Szentgyörgyváry Lóránt

Szakmai gyakorlatok és tanulmányok:  Életmód-tanácsadás, kiropraktika és reflexológia. Minden érdekel ami az egészséggel vagy annak megőrzésével kapcsolatos. Az oldalon rendszeresen publikálom a saját cikkeimet.