Diverticulitis fájdalmai és tünetei
Váratlanul iszonyú fájdalom nyilall hasa bal oldalába, amelyről A nyolcadik utas a halál születési jelenete jut eszébe? Vagy enyhe fájdalmat érez, amely hol gyengül, hol erősödik, vagy napról napra rosszabbodik? Netán érzékeny a hasa, lázas és émelyeg, vagy hasmenése van, esetleg éppen székrekedése? Ha e tünetek bármelyike ismerősnek tűnik, lehetséges, hogy diverticulitise (ejtsd: divertikulitisz) van, azaz elfertőződtek a vastagbél falában kialakuló apró kitüremkedések, a diverticulumok (ejtsd: divertikulumok).
Hogyan alakul ki?
Ilyen kis tasakok sokunknál alakulnak ki 40 éves kor fölött anélkül, hogy tudnánk róla, valószínűleg, mert megváltozik a bél falának ereje és rugalmassága. A folyamat a következőképpen zajlik le: a vastagbél falának egyes pontjai – főleg a végbél környékén – a kemény széklet és az erőlködés miatti feszülés következtében meggyengülnek. Egy idő után aztán engednek a belülről ható nyomásnak, így nagyjából üveggolyónyi kitüremkedések alakulnak ki a bélfalban. Az igazi gondot nem is ez jelenti, hanem az, hogy a továbbra is fennálló nagy nyomás miatt elvékonyodik ezeknek a kitüremkedéseknek a fala, és elszaporodnak a bennük pangó székletben élő baktériumok – ez gyulladáshoz és fájdalomhoz vezethet.
Kockázati okok
A fertőzés veszélyét növelő tényezők között említést érdemel az életkor, a rostban szegény étrend, ezenkívül a kellő testmozgás hiánya. A Marylandi Egyetem Orvostudományi Központjának kutatói szerint a mind gyakoribbá váló elhízás miatt egyre több fiatal páciens fordul hozzájuk diverticulitises problémával. Az állapot akár krónikussá is válhat. „Ha valakinek volt már ilyen problémája, nagy valószínűséggel meg fog ismétlődni – mondja dr. Eamonn Quigley, az írországi Corki Egyetem orvostudományt és élettant tanító professzora. – Az okot illetően olyan elképzelés is létezik, amely szerint a krónikus tüneteket talán alacsony szintű gyulladás okozza.”
Az első teendők
A diverticulitis súlyos, sőt életveszélyes is lehet, tehát ha megmagyarázhatatlan hasi fájdalmat érez, fontos a gyors cselekvés a következők szerint.
1. Vizsgáltassa ki tüneteit!
Ha fájdalmat érez hasa bal oldalán, lázas, émelyeg, székrekedése vagy hasmenése van, keresse föl háziorvosát. A ritkább tünetek közt említést érdemel a hányás, a felfúvódás, a végbélvérzés és a gyakori vagy fájdalmas vizeletürítés is.
- Az arc fájdalma
- Rohamokban jelentkező fejfájások
- Hirtelen látászavar tünetei
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
2. Tegye kímélőbbé étrendjét!
Amíg nem jut el orvosához, addig csak lágy ételeket egyen, és igyon jó sok folyadékot.
3. Vegyen be vény nélkül kapható fájdalomcsillapítót!
A paracetamol vagy az ibuprofen átmenetileg enyhítheti a fájdalmat.
Mit tehet az orvos?
Orvosa először is megállapítja, hogy tüneteit a diverticulumok betegsége okozza-e, mivel a diverticulitis tünetei hasonlíthatnak más betegségekéihez, ilyen például a vakbélgyulladás, a medencei gyulladásos betegségek vagy az irritábilis bél szindróma. Utána ellenőrzi, érzékeny-e a hasa, és valószínűleg elvégeztet egy vérvizsgálatot is, mivel a fehérvérsejtszámból kiderülhet, van-e gyulladás a szervezetében. Emellett képalkotó vizsgálatokat is kérhet – így kontrasztanyagos vastagbélvizsgálatot, illetve béltükrözést -, és CT-felvételt is készíttethet a vastagbeléről.
Antibiotikumok. Miután a szakember megállapítja, hogy valóban diverticulitise van, és a fertőzés enyhe, lehet, hogy antibiotikum-receptet kap tőle, s a gyógyszert 7-10 napig kell szednie. Emellett javasolhatja, hogy használja tovább a vény nélkül kapható fájdalomcsillapítót.
Folyékony étrend. Némi pihenőhöz juttathatja vastagbelét, ha néhány napig csak cseppfolyós táplálékot vesz magához.
Segítsen magán!
Az, hogy mit érdemes tennie a fájdalom ellen – a vény nélkül kapható fájdalomcsillapítók szedésén kívül -, attól függ, mennyire súlyos a fájdalom. Íme néhány javaslat.
Lágy ételek. Orvosa azt tanácsolja majd, hogy az antibiotikumok szedése mellett „kényeztesse” egy kicsit vastagbelét, és csak folyadékokat és/ vagy puha ételeket vegyen magához. Ettől lágyabb lesz a széklete is, így csökken a belek falára nehezedő nyomás.
Egészségesebb szokások. Ha hagyja, hogy a széklet sokáig a szervezetében maradjon, akkor az beszárad, emiatt nehezebb lesz megszabadulni tőle, és ez nagyobb nyomást gyakorol az elfertőződött diverticulumokra. Szokjon rá, hogy az egyes étkezések után fél órával elmegy a vécére, különösen, ha hajlamos a székrekedésre.
Több rost. A fájdalom emléke a gyógyulás után is arra fogja késztetni, hogy tegyen a diverticulitis kiújulása ellen. Erre a legjobb módszer, hogy több rosthoz jut, például szemes gabonát tartalmazó termékek, zöldségek és gyümölcsök fogyasztásával. Igyekezzen naponta legalább 25-30 gramm rostot bevinni szervezetébe. A cellulóznak nevezett oldhatatlan rost segít megvédeni a belek falait a károsodástól.
Folyadékok. A több rost mellé igyon is többet, folyadék nélkül ugyanis a rost még szárazabbá teszi a székletet. Ha fájdalma van, kerülje a kávét, a teát és az alkoholt, amelyek irritáló hatásúak lehetnek.
Testmozgás. Gyógyulása után próbálja meg elérni a napi 30 perc testmozgást. A torna segít a normális bélműködés fenntartásában.
Ha nagyobb a baj
Ritkán ugyan, de előfordulhat, hogy orvosa az alábbiakat javasolja.
Kórházi kezelés. Amennyiben a fertőzés súlyos, és a szakember megítélése szerint fennáll a komoly szövődmények veszélye, a kórházban infúziós antibiotikum-kezelést alkalmazhatnak.
Műtét. Ha a beleiben a kilyukadó diverticulumok miatt tályog alakult ki, vagy ha ismétlődő diverticulitises panaszai vannak, orvosa a vastagbél beteg szakaszának eltávolítását javasolhatja.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.