Fejfájás tünetei és kezelése gyermekkorban
Ez a gyerekkorban gyakran előforduló probléma még nyilvánvalóbbá válik, amikor a gyerek elkezd beszélni, s így el tudja mondani, mi baja van. Általában a migrén az első iskolás években szokott jelentkezni.
Okai
Sok gyermekkori fejfájás múlékony, gyakran családi eredetű és/vagy felső légúti fertőzésekhez kapcsolható. Néha visszavezethető vashiányra, illetve vérszegénységre. Szerepet játszhat benne a fölgyorsult életvitel, a mindennapi élet okozta stressz (iskola, sport, túlzásba vitt tévézés, videojátékok). A fejfájás lehet fiziológiai eredetű is: láz, orrmelléküreg-gyulladás, fogak kibújása vagy más, súlyosabb betegségek, mint pl. az érrendszer fejlődési rendellenessége, magas vérnyomás, agyhártyagyulladás vagy agydaganat kísérő tüneteként.
Tünetek
Különféle típusú fejfájások léteznek. A migrént az alábbiak közül legalább három jellemzi, a tünetek javulnak az alvással: hasfájás, hányás, hányinger, látászavarok (pontok, vonalak, csillagok), mozgásos és érzékelési (pl. zsibbadás) hiányosságok, zavarok a beszédben.
A migrénes fejfájás típusai
- Hétköznapi migrén: nem társulnak hozzá neurológiai tünetek. Pulzáló, kalapáló fájdalom a homlok tájékán, gyakran hányinger, hányás, időnként hasfájás és láz kíséri. Minimum 1-3 órán keresztül, de maximum 24 órán át tart.
- Klasszikus migrén: az első szakaszában rövid időn belül egy sor neurológiai zavar jelentkezik, mint pl. látászavar, szédülés, kábultság, amikhez a migrén szokásos tünetei társulnak.
- Összetett migrén: a zavarok fennállnak a fejfájás megszűnése után is: látásproblémák, a mozgáskoordináció romlása, szédülés, tudatmódosulás, mozgási hiányosságok.
A stresszes fejfájás általában valami feszültséggel terhes időszak után következik, és napokig, sőt hetekig tarthat. Tompa, kétoldali fájdalom jellemzi, általában rossz családi vagy baráti kapcsolatok, esetleg iskolai problémák okozzák. 8-13 éves kor között kezdődnek, a lányoknál gyakoribbak. A fejfájást nem előzi meg más tünet, és nem múlik el pihenés, alvás után sem. Az érrendszeri (lüktető) fejfájás kamaszkorban kezdődik, és fiúknál gyakoribb. Főként csak a fej egyik oldalát érinti, és egyoldali könnyezéssel jár. Visszatérő fájdalom, ami éjszaka kezdődik, és nem kíséri sem hányás, sem hányinger.
- Krónikus fejfájások és tünetei
- Akut fejfájások típusai és okai
- Rohamokban jelentkező fejfájások
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Diagnózis
Ahhoz, hogy azonosítani tudjuk, melyik típusú fejfájásban szenved a gyermekünk, alapos vizsgálat szükséges. Fordulhatunk neurológus vagy szemész szakorvoshoz, csak különleges esetekben kell radiológiai vizsgálatot, CT-t vagy MMR-t végezni.
Terápia
Szükség esetén fájdalomcsillapítót adhatunk (paracetamol) vagy erősebb, gyulladáscsökkentő szereket. Ritkán, amikor a gyereknek hetente 2-4 alkalommal fordul elő, vagy ha emiatt nem tud rendesen iskolába járni, érdemes megpróbálkozni szigorú orvosi ellenőrzés mellett egy hosszabb gyógyszeres terápiát beiktatni.
Javaslatok
A migrénes rohamok előfordulását kiváltó helyzetek a stressz és a szorongás, ezért törekedjünk arra, hogy a gyerek a lehető legnyugodtabb körülmények között éljen. A fejfájós gyereket ne tegyük ki felvillanó fényhatásoknak, napsugárzásnak, erős zajoknak. Jó, ha elkerüljük a fizikailag nagyon megerőltető munkát, csökkentsük minimálisra a csokoládék, a sajtok, a füstölt ételek, a felvágottak és a szárított gyümölcsök fogyasztását. A fejfájós kisgyermek gyakran 6-7 évesnél idősebb, és ha a körülmények érzelmi okokra utalnak, akkor inkább pszichológushoz kell fordulni, mintsem rögtön gyógyszerekkel orvosolni panaszait.
Homeopátia
Az orvos dönti el, hogy a fejfájós gyerek kaphat-e homeopátiás gyógyszert: a gyerekkel való nehéz kommunikáció miatt problémás kiválasztani a megfelelő gyógymódot. Általában az Anarcardium orientaie hatásos a fejfájós diáknak, aki a szeme körül nyomást érez, ami tanulás közben erősödik, evés közben pedig gyengül. A Bryonia akkor javasolt, ha a fej majd szétrobban, reggel rosszabbodik, és még elviselhetetlenebb szemmozgáskor, lélegzetvételkor, köhögéskor rosszabbodik, amikor leül, székletet ürít, eszik, és amikor a gyermeknek sötétben mozdulatlanul kell maradnia. A Calcarea phosphorica a kamaszkori fejlődés idején javasolt.
Az iris versicolor migrén vagy periodikus fejfájás esetére, hányással, ami reggel, reggeli után jelentkezik, gyors fejmozgatások után, a levegőn való sétálás után és a fejfájást a szem égése előzi meg. A Sanguinaria canaden is az erős migrénes esetekre javasolt, amelyek periodikusan (hétnaponta) jelentkeznek. Reggel kezdődik, délre felerősödik és estére legyengül. A fájdalom tarkótájról indul, majd kiterjed az egész fejre, aztán a jobb halántékon és a jobb szemen megáll. Erős lüktetést érzünk a fejben, és erős hányás fordulhat elő. Mozgás, fény, szagok és zaj hatására erősödik, csendben és félhomályban javul.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.