Makacs székrekedés gyermeknél, mi a teendő?
Székrekedés esetén a széklet kemény, száraz, nagyméretű. A székletürítések között eltelt idő lehet normális vagy hosszú. Egy gyerek, ha kétnaponta ürít, attól még nem székrekedései, ha egyébként nincsenek nehézségei a kakilásnál, és a széklete szabályos állagú. Ellenben székrekedésről beszélhetünk, ha bár naponta kakil, de a széklete kemény és száraz.
Okai
Szervi székrekedésről akkor beszélünk, ha valamilyen anyagcsere-, neurológiai-, izom- vagy bélbetegség váltja ki Általában a kétévesnél fiatalabbakat érinti. Leggyakoribb a Hirschsprung betegség, amikor a vastagbél egy hosszabb vagy rövidebb szakaszából hiányzik az összehangolt működést biztosító ideghálózat, ezért nem működik jól a bélmozgás, és nem tudja továbbítani a salakanyagokat egy bizonyos szakaszon.
Funkcionális székrekedésről beszélünk, ha lélektani, környezeti és étrendi tényezők zavarják meg a bél mozgást, illetve a székletürítést. Ez a családi körülményektől, a nem megfelelő étkezési szokásoktól függ de okozhatja az is, hogy nincs kellően higiénikus hely, ahol a gyermek elvégezhetné a dolgát. Szorongásos állapotok (nem tud beilleszkedni az óvoda vagy az iskola életébe) is gyakran okoznak székrekedést. A csecsemők esetében előfordulhat, hogy a székrekedést a rosszul feloldott tápszer okozza.
A probléma a normál étrendre való átszoktatáskor enyhül, amikor már zöldségek, gyümölcsök és növényi rostok lágyítják a székletet. Az anyatejjel táplált gyerekeknél nagyon ritka a székrekedés. A nem kiürített széklet megkeményedik, ezért a székelés fájdalmas és nehéz lesz. A végbélnyílás körül sebek alakulnak ki, és ördögi kör kezdődik: a székrekedés fájdalmat okoz, ami miatt a gyermek visszatartja a székletét.
- A libidó csökkenése és okai
- A szexuális fejlődés visszamaradásának okai
- Vizelési panaszok okai
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Székrekedés: tanácsok a bili használatához
Tünetek
A funkcionális és az organikus tünetek különbözőek (lásd a táblázatot.)
Diagnózis
Nagyon fontos a kétféle székrekedés megkülönböztetése, hogy utána a megfelelő kezelést választhassuk: az esetek nagy részében a gyermek kórtörténete, az orvosi vizsgálat megkönnyíti a diagnózist.
Terápia
A kezelés a kiváltó okok megszüntetéséből áll. A Hirschsprung betegség és a többi szervi betegség esetében sebészeti beavatkozás szükséges.
A funkcionális székrekedéskor viszont a következőket javasoljuk:
- csecsemőknél a tápszert jól oldjuk föl
- 4-5 hónaposnál az étrendjébe tegyünk homogenizált szilvapépet vagy reszelt körtét. Kerüljük az almát és a banánt.
- Ha a gyerek nagyobbacska, adjunk neki több rostos ételt: zöldséget, gyümölcsöt (főleg körtét, szilvát, almakompótot, epret, kivit), hüvelyeseket, gabonafélét (tészta, kenyér, pirítós; jó, ha teljes kiőrlésű gabonából készülnek).
- Neveljük rá a gyermeket arra, hogy naponta kétszer menjen vécére, érezze ott jól magát; ezért a vécé legyen tiszta, és könnyen, egyedül is tudja használni a kisgyermek.
Ne alkalmazzunk túlságosan gyakran végbélkúpot a székelés megindítására, mert a bél könnyen hozzászokik a külső ösztönzéshez, és elrenyhül. Elegendő három nappal az utolsó székletürítés után adni. Makacs székrekedés esetén forduljunk gyerekorvoshoz, aki laktóz alapú gyógyszereket ír fel, a nagyobbaknak szirupot, a kisebbeknek a tápszerhez keverendő port.
Ezek a gyógyszerek nem szívódnak fel a bélből, hanem vizet vonnak magukhoz, ami a székletet lágyabbá teszi, ezzel könnyítve meg az ürítést. Mindenképpen forduljunk gyerekorvoshoz, ha vér van a székletben, ha hasfájás jelentkezik, vagy akaratlan bekakilás fordul elő, ami valamilyen pszichés eredetű problémára utalhat.
Hogyan szoktassuk bilire a gyermeket?
- A bilit kétéves kor körül kezdjük el használni. Meg kell tanítani a gyereknek, hogy felismerje a székelési ingert.
- Lehetőleg evés után ültessük bilire 5-10 percre, közben pihenésképpen meséljünk neki, és dicsérjük meg, ha sikerrel jár. A vécészűkítők használata nem módosítja lényegében a gyermek testhelyzetét, ilyenkor javasolt egy kis sámlit tenni a gyerek lába alá, hogy a térdét szét tudja tenni, és a talpán megtámaszkodhasson.
- Ha a kisgyermek visszautasítja a bili használatát, de már elhagyta a pelenkát, mert a pisilését már tudja kontrollálni, rövid időre vissza lehet rá adni a pelenkát, ha láthatóan kakilnia kell. Ezzel megakadályozzuk a felesleges székletvisszatartást, amivel tovább romlik a helyzetet.
- Ne undorodjunk a széklet látványától és a kakilástól, mert a gyerek negatív képet társít hozzá, ami később problémákat okozhat.
Megelőzés
A napi étrendben legalább 30-35 gramm rostnak kell lennie. Rostokban gazdag ételek: zöldségleves, darabokra vágott zöldség, teljes kiőrlésű kenyér, friss vagy főtt gyümölcs, lehetőleg éhgyomorra (fél órával az étkezés előtt vagy egy órával étkezés után), joghurt, kifacsart gyümölcslé. Fontos, hogy bőségesen fogyasszon vizet, ha lehetséges, az étkezések között. A sószegény étrend és rendszeres testmozgás segíti a rendszeres székletürítést.
Homeopátia
Használhatunk Bryonia 5CH-t, ha a széklet száraz, kemény, sötét és nagy, és komoly erőkifejtéssel nyomta ki, továbbá a has duzzadt, és a tünetek mozdulatlanság esetén javulnak. A Lycopodium 5CH akkor javasolt, ha a gyermeknek puffadt a hasa, sokat mozgolódik, széklete kemény és nagy erőkifejtéssel ürít, ha emésztési nehézségei vannak és a tünetek délután (17 óra körül) rosszabbodnak. A Nux vomica 5CH akkor adható, ha a gyerek úgy érzi, kakilnia kell, de nem sikerül neki. A Plumbum metallicum 5CH, ha a székrekedés hasi görcsökkel jár.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.