Búbos lonc összetevői, hatásai, gyógyászatai használata
Búbos lonc története, általános ismertetője
A búbos loncot megtalálhatjuk Észak-Európában, Nyugat-Ázsiában és Észak-Amerikában is. Angol köznyelvi neve honeysuckle illetve sweet-suckle, ami arra utal, hogy a rovarok kiszívják a nektárt a csőszerű virágokból. A nemzetség nevét egy svéd botanikus, Carl Linnaeus adta, hogy a 16. századi német botanikus, Adam Lonicer előtt tisztelegjen, aki népszerű könyvet írt a növények szokatlan és érdekes tulajdonságairól.
A búbos lonc Angliában woodbine néven is ismert, és nyáron nyíló virágai rendkívül illatozók.
A periclymenum a növény kúszó tulajdonságára vonatkozik – „indákkal csavarodik körbe” -, és hasznos kerti növény, mert eltakarja a kevésbé szép falakat és épületeket. A növények nyelvén két ember egyesülését jelképezi szeretetben és odaadásban. A lonc régóta a hűség és a szeretet szimbóluma.
Dante Gábriel Rossetti angol költő és preraffaelita festő Búbos lonc című verse egy erotikus példabeszéd, amelyet halála után adtak ki 1882-ben.
- Virginiai csukóka
- Festő csülleng
- Gileád balzsama
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
A néphiedelem szerint, ha a növényt hagyják a bejárat körül nőni, megvéd a boszorkányoktól. Ha a házban helyezik el, pénzt hoz az ott lakóknak. A virágokat a homlokhoz dörzsölték, hogy növeljék a fizikai erőt.
- Fagytűrő, lombhullató, évelő növény, ami hét méter magasra nő, és ötven évig is elél.
- Az illatos sárga virágok kora nyártól az ősz közepéig jelennek meg, amelyeket aztán mérgező, vörös bogyók követnek.
- Magról szaporítható ősszel;
- a gyorsabb csírázás érdekében a magvakat ne fedjük le földdel. A csírázás így is két évbe telik; a virágtalan hajtásokról szedett dugványokról sokkal gyorsabban szaporítható.
- Bujtással is szaporítható.
Konyha
A virágokat tea, lekvár, zselék és ecetek készítésére használják. Gyakran díszítenek vele tortákat és desszerteket, és különösen jók a vidéki borok készítéséhez.
Kozmetika
A búbos loncot a kozmetikában és parfümkészítésnél is használják. A virágaiból készült testápoló bőrtisztító és tonizáló hatású.
Gyógyászat
A búbos lonc fertőtlenítő, vízhajtó és köptető tulajdonságú, A virágait főként köhögésre használt gyógyszerekben alkalmazták. A történelem során a leveleket a fejfájás, a láz, a reumás és ízületi fájdalmak csillapítására használták.
Szerző: Szentgyörgyváry Lóránt
Szakmai gyakorlatok és tanulmányok: Életmód-tanácsadás, kiropraktika és reflexológia. Minden érdekel ami az egészséggel vagy annak megőrzésével kapcsolatos. Az oldalon rendszeresen publikálom a saját cikkeimet.