Mezei katáng, a természetes májtisztító
A fészkesvirágzatúak (Asteraceae) családjába tartozik. Eurázsiái síkságok, hegyvidékek évelő növénye. Katángkórónak is nevezik. Utak mentén, legelőkön, árterek gyomtársulásaiban él. Termesztik is. A növény minden része tejnedvet tartalmaz.
A katángkóró Európában őshonos, de sok más országba is eljutott már, például az Egyesült Államokban is elterjedt. Útszéleken, mezőkön és pusztákon nő. Már ősidők óta termesztik a leveleiért, gyökeréért és virágáért.
Az egyiptomiak a leveleit és virágait salátákban használták, gyökerét pedig zöldségként készítették el. Pliniusz és Theophrasztosz írásai szerint mára görög és római civilizációk is használták fűszerként. A franciák évszázadok óta termesztik; hosszú gyökereit kiszárították, megőrölték és kávéba keverték, hogy ellensúlyozzák a koffein stimuláló hatását. Hosszú ideje használják a kávé helyettesítőjeként.
A svéd botanikus, Linnaeus a híres uppsalai virágóráján a katángkórót is felhasználta, mert a virágok, ahogy a nap felkel, kinyílnak, dél körül viszont összezárulnak. Néphiedelmekben is
szerepel, mert varázserőt tulajdonítottak neki; a virágokat vízbe áztatták, és segítségével beleláthattak a jövőbe, sőt a látást is javította
Gyöktörzse rövid, mely orsó alakú gyökérben folytatódik. A gyökér kb. 10-30 cm hosszú, karószerű, ujjnyi vastagságú, alig elágazó. Kívül szürkésbarna, belül fehér. Szagtalan, kesernyés ízű. Szára 1,5 m magasra is megnő, elágazó, szétterülő, kemény, érdes. Levelei szórt állásúak, a tőlevelek 20-30 cm hosszúak, nyelesek, lándzsa alakúak, öblösen fogazottak, fonákuk serteszőrös. A szár felső részén a levelek kisebbek, ülők, tojásdadok, illetve lándzsásak. Virágai egyenként vagy kettesével képződnek a felső levelek hónaljában. Kétivarúak, nyelvesek, a csúcsukon ötfogúak, csöves virágot nem tartalmaznak. Színük kék, ritkán rózsaszín vagy fehér. Csak napos időben nyílnak, főleg a reggeli órákban. Nyár közepétől szeptemberig virágzik. Termése kaszat, apró pikkelyekből álló bóbitákkal (szőrképletek nélkül).
- Virginiai csukóka
- Festő csülleng
- Gileád balzsama
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
A növény gyökere és virágzó hajtásvége tartalmazza a hatóanyagokat. A gyökeret késő ősszel (esetleg kora tavasszal), a hajtásvégeket a virágzás kezdetén gyűjtik. A drog keserű ízű.
Kémiai alkotórészek:
a gyökérben fruktóz, inulin, pektin, cseranyagok, tejnedv, gyanta, intibin, pentozán, kolin, gumi; a hajtásban inulin, fruktóz, kolin, gyanta, cianidinszármazék, keserűanyag található.
Hatás:
epehajtó, étvágyjavító, enyhe hashajtó, tisztítja a májat, a lépet, a vesét.
Alkalmazás:
Teáját étvágytalanság, máj-, epebetegségek (epehólyag-gyulladás), a gyomor elnyálkásodása, magas vérnyomás ellen fogyasztják. Székrekedésre való hajlam esetén kíméletes szer. Hosszú időn át használható a szabálynak megfelelően elkészítve. Cukorbetegség elleni teakeverékek alkotórésze.
Külsőleg:
szemkötőhártya-gyulladás, szem sérülés kezelésére borogatószert készítenek belőle. Levelei salátaként is fogyaszthatóak.
Háztartás
A katángkóró leveleiből kék festéket főztek. Takarmányozási céllal is termesztették. A sörfőzők gyakran keverték a barna sörbe, hogy kávészerű ízt adjon neki.
Gyógyászat
Vizelet- és hashajtó hatása miatt tisztítja a szervezetet. A gyökereket részben hólyagproblémák kezelésére is használják. Keserű íze hajtja az epét, tonikumként használatos a máj számára és epekő esetén. Vízhajtó tulajdonságának köszönhetően jó gyógynövény a reuma és a köszvény ellen, mert kiválasztja a húgysavat a testből.
Konyha
A vad katángkóró levelei általában keserűek. Használjunk fiatal leveleket, bimbókat és szirmokat a salátákba. A kiszárított, megőrölt gyökér pótkávéként használható. A gyökereket elfogyaszthatjuk frissen, főzve vagy szósszal köretként.
Figyelmeztetés
A cikória túlzott fogyasztása retinafunkciók károsodásához vezethet.
Szerző: Szentgyörgyváry Lóránt
Szakmai gyakorlatok és tanulmányok: Életmód-tanácsadás, kiropraktika és reflexológia. Minden érdekel ami az egészséggel vagy annak megőrzésével kapcsolatos. Az oldalon rendszeresen publikálom a saját cikkeimet.