Szöszös ökörfarkkóró, vértisztítás természetesen
Hazánkban 16 Verbascum faj él, kereszteződhetnek is egymással. Gyógynövényként a legtöbb faj virága felhasználható, csak azoké nem, melyek virágaiban a porzókon lila szőrképletek találhatók. A szöszös ökörfarkkóró a tátogatok (Scrophulariaceae) családjába tartozó kétéves növény. Fényigényes, szárazságtűrő. Erdőirtásokban, folyóvizek mentén, homokos, kavicsos talajon él.
A Scrophulariaceae családba tartozó ökörfarkkóró nemzetség a hajlások feltűnő, magasba nyúló ökörfark alakjáról kapta nevét. A kétéves növények életük második évében hozzák nagyméretű, akár 2 m magas virágos hajtásaikat. A gyógyászatban legelterjedtebben használt, ökörfarkkóró fajok (szöszös, molyhos és dúsvirágú ökörfarkkóró) Elő-Azsiában. Észak-Afrikában és Európában honosak, sziromlevelük sárga színű. Nem csak megjelenésükben, hanem tartalomanyagaikban is hasonlóak, felhasználásuk pedig azonos. Elsősorban gyógynövényként ismertek, de gyakorta alkalmazzák teakeverékek dekorálására, valamint likőrök ízesítésére is az említett fajokat.
A Verbasci flos Ph. Hg. VIII. (ökörfarkkóró virágpárta) drogot a molyhos ökörfarkkóró (Verbascum thapsus L.), a dúsvirágú ökörfarkkóró (V. densiflorum Bertol.. syn. V. thapsiforme Schrad.) és a szöszös ökörfarkkóró (V. phlomoidcs L.) szárított, kinyílt pártája és a hozzánőtt porzótája adja. Íze kellemes, édeskés és nyálkás.
Hogyan ismerhetjük fel
Kozmopolita faj. Gyökere vastag, elágazó, orsó alakú. Szára 1,5-2 m magas, a második évben jelenik meg, egyenes, ritkán elágazó, vastag, erőteljes, kétélű, szőrképletekkel borított. Színe szürkés vagy szürkéssárga. Tőlevélrózsát fejleszt az első évben. A tőlevelek 10-30 cm hosszúak, 4-10 cm szélesek, dúsan szőrözöttek. Alakjuk lándzsa vagy tojásdad. Színük szürkészöld vagy sárgás, a levélszél csipkés. A szárlevelek a tőlevelekhez öt porzó különböző méretű és alakú, az alapjuk hasonlóak, a felső levelek nyeletlenek, kisebbek, a pártához forrt. Júniustól szeptemberig nyílnak. Minden levél bársonyos a sok csillagos fedőszőr Termése toktermés, lem átmérőjű, gömbölyű, apró miatt.
A virágok a szár csúcsán, a murvalevelek magokkal. A növény csésze nélküli pártáját júliustól hónaljban fejlődnek, 3-5 cm átmérőjűek. A csészék szeptemberig, száraz időben, délelőtt gyűjtik, ötcimpájúak, a párta öt fényes, aranysárga színű. Hivatalos drog a magyar gyógyszerkönyvben. Gyors alsó részén összeforrt, aszimmetrikus sziromból áll. Szárítást igényel, csak így őrzi meg élénksárga színét. A virágok fonáka szintén szőrökkel borított. A barnult virág hatóanyagokban szegény.
- Virginiai csukóka
- Festő csülleng
- Gileád balzsama
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Jellemző vegyületek, hatóanyagok
A drog 10% invertcukrot, 3-8% nyálkát, iridoidokat, kávésav-származékokat, triterpén-szaponinokat tartalmaz. Ezen kívül találhatók benne karotinoidtípusú festékanyagok (krocetin), kb. 1,5-4% flavonoid (fő komponensek heszperidin, rutin), illóolaj.
Farmakológia, gyógyászati alkalmazás
Hagyományos alkalmazás
A népi gyógyászatban az ökörfarkkórót felső légúti betegségek, köhögés, reuma, hólyag-és vesebetegségek, illetve gasztrointesztinális panaszok esetén alkalmazták. Külsőleg különféle bőrpanaszok kezelésére használták.
Preklinikai vizsgálatok
A különböző ökörfarkkóró fajok hatását, hatásmódját a drogokkal, illetve a tartalomanyagokkal elvégzett preklinikai vizsgálatok igazolják. Az ökörfarkkóró virágpárta nyálkatartalma révén mérsékli a köhögést; a szaponinok a nervus vagus közvetítésével expektoráns hatást fejtenek ki. Az ökörfarkkóróban található iridoidok (pl. aukubin) gyulladáscsökkentő hatásúak.
Humán bizonyítékok
Az ökörfarkkóróval modern klinikai vizsgálatokat nem végeztek, gyógyászati alkalmazása tradicionális felhasználásán és a tartalomanyagokkal kapcsolatos farmakológiai ismereteken alapul. Köhögéscsillapító, köptető és gyulladáscsökkentő hatása révén jól mérsékli a felső légúti hurutos betegségek tüneteit.
Indikációk, adagolás
A drog légúti hurutok kezelésére alkalmazható. Kellemes íze, enyhe hatása miatt a gyermekgyógyászatban is jól használható. Napi adagja 3-4 g, ami forrázat formájában több részletben fogyasztható.
Nemkívánatos hatások, ellenjavallatok, interakciók
Specifikus mellékhatások, interakciók nem ismertek.
Hatás:
Nyálkahártya-bevonó, köhögési ingert csillapító, köptető, nyákoldó, izzasztó, vértisztító, vízhajtó, antibakteriális.
Alkalmazás:
Teáját szabály szerint készítik. Légutak gyulladásos megbetegedéseinél nyugtatja a nyálkahártyát, ugyanakkor segíti a kiköhögést. Az ökörfarkkóró-virág használatának előnye, hogy együtt található a köhögésre ható nyálka és szaponin (a nyálka köhögésiinger-csillapító, a szaponin köptető, nyákoldó vegyület). Az akubintartalom révén gátolja a baktériumok szaporodását. Hasonló hatású növényekkel társítható: fehérmályva, kankalin. Nehéz légzés, rekedtséggel járó száraz köhögés, megfázás, vizelettartási problémák esetén használhatjuk. Salaktalanító, vízhajtó, fogyasztó teakeverékek alkotórésze. Naponta 3-4 csésze tea lassú, kortyonkénti elfogyasztása javasolt.
Külsőleg:
A virágok forrázatának gőzét fülfájás ellen alkalmazzák. A meleg, de nem forró gőz oldja a füljáratokban lerakódott váladékot. A virágok főzete hajszőkítő hatású, a szőke hajnak szép árnyalatot és fényt kölcsönöz, ha hajmosás után az utolsó öblítést ökörfarkkóróvirág-teával végezzük.
Szerző: Szentgyörgyváry Lóránt
Szakmai gyakorlatok és tanulmányok: Életmód-tanácsadás, kiropraktika és reflexológia. Minden érdekel ami az egészséggel vagy annak megőrzésével kapcsolatos. Az oldalon rendszeresen publikálom a saját cikkeimet.