Gyógynövények

Homoki és nyálkás útifű

 (Plantago indica, Plantago afra) Története, alkalmazott drogjai

A modern civilizációs betegségek – emésztési és anyagcserezavarok, szív- és érrendszeri megbetegedések – megelőzésének és kezelésének tradicionális gyógynövénydrogja a nyál­kás és homoki útifüvek (Plantaginaceae) magja, amely növények vadon és termesztett állományokban, legnagyobb mennyiségben a Földközi-tenger vidékén és Ázsiában fordul­nak elő. A magok népi gyógyászati megfigyeléseken alapuló hatásainak döntő hányadát kiterjedt preklinikai és klinikai vizsgálatok igazolták, ennek eredményeként a drogok több országban gyógyszerként is forgalomban vannak. Készítményeik nem csak Európában, hanem az USA-ban is igen népszerűek és elterjedtek.

A nyálkás útifű (Plantago afra L., syn. P psyllum L.) a Földközi-tenger vidékén, Dél­nyugat-Ázsiában honos, 10-40 cm magas egynyári útifűféle; magjai 2-3 mm hosszúak, 0,8-1,0 mm szélesek, hosszúkás elliptikusak, világosbarna-feketésbarna színűek, felületük sima és fényes. A homoki útifű (Plantago indica L., syn. P arenaria Waldstein et Kitaibel) a Földközi-tenger vidékén, Ázsiában honos, hazánkban gyér állományokban előforduló egynyári növény; magjai 2-3 mm hosszúak, legfeljebb 1,5 mm szélesek, a nyálkás útifű magjainál kevésbé fényesek.

A gyógyászatban a két faj érett, egész, megszárított magját alkalmazzák, készítményekben általában porított formában. A VIII. Magyar Gyógyszer­könyvben a nyálkás útifű (más néven bolhamag) és a homoki útifű magja Psyllii semen (nyálkás és homoki útifű mag) néven hivatalos. A Gyógyszerkönyv által előírt duzzadási értéke legalább 10.

Jellemző vegyületek, hatóanyagok

A nyálkás és homoki útifű magok terápiás hatásáért felelős jellemző anyagok poliszacha-rid-szerkezetűek (10-12%). A különböző móltömegű és szerkezetű, savanyú poliszacha-ridok sűrűn elágazó alapláncát xilóz alkotja, oldalláncai főként arabinózt, ramnózt, xilózt és galakturonsavat tartalmaznak. A növények keményítőmentes magja ezen kívül fehérjét, zsírosolajat, fitoszterineket, triszacharidot (planteóz), triterpéneket, iridoid-glikozidot (aukubin) és alkaloidokat (plantagonin, indikam, indikamin) tartalmaz.

Farmakológia, gyógyászati alkalmazás

Hagyományos alkalmazás

A nyálkás és homoki útifű magjait székrekedés kezelésére, bőrbetegségek, hasmenés, aranyér, húgyhólyag-problémák és magas vérnyomás gyógyítására alkalmazták a tradicio­nális gyógyászatban mind a Földközi-tenger vidékén, mind Délnyugat-Azsia területén.

Preklinikai vizsgálatok

Farmakológiai vizsgálatok igazolják, hogy a homoki és nyálkás útifű magja, mint növé­nyi rost, az emésztőtraktus felső szakaszán emésztetlenül, felszívódás nélkül halad át, az alsó szakasz bélbaktériumai is csak a teljes bevett mennyiségnek egy részét bontják le. Folyadékmegkötő képességük révén a magok megnövelik a béltartalmat és a széklet­mennyiséget.

Hatásukra nő az intraluminális nyomás, és vele együtt csökken a tranzitidő.

Hasmenés esetén a nyálkás és homoki útifű magja folyadékmegkötő hatásának köszönhe­tően megnő a béltartalom viszkozitása, normalizálódik a tranzitidő és a székletürítés gyako­risága. Állatkísérletekben a drog szignifikáns mértékben csökkentette a szérum koleszterin és LDL-szintjét a HDL- és trigliceridszint egyidejű, szignifikáns megváltoztatása nélkül. In vitro és in vivo kísérletekben igazolást nyert, hogy a nyálkás és homoki útifüvek magja a bél­ben történő cukorabszorpció késleltetése révén csökkenti a vércukorszintet.

Mivel gyorsítja a bélpasszázst, csökken a karcinogén vegyületek felszívódása a béltarta­lomból, ezért feltételezik, hogy a homoki és nyálkás útifű magja daganatpreventív hatású.

Humán bizonyítékok

Kettős vak, placebókontrollal végzett vizsgálatban a nyálkás és homoki útifű magjai nyolc hetes kezelést követően szignifikáns mértékben csökkentették az szérumkoleszterin-szin­tet és az LDL-szintet; a vizsgálat eredményét nagyszámú klinikai vizsgálat eredménye erősíti meg.

A székletben megjelenő, a kolorektális daganatok kialakulását elősegítő, szé­rum-koleszterinszintet megemelő epesavak mennyisége klinikai vizsgálatban a magok adá­sát követően, szignifikáns mértékben, nemkívánatos hatások jelentkezése nélkül csökkent.

Randomizált, placebókontroll mellett végzett vizsgálatban idiopátiás székrekedésben szenvedő betegeknél a homoki és nyálkás útifűmagok hatására kedvezően változott a széklet konzisztenciája, szignifikáns mértékben nőtt a székletürítés gyakorisága, a széklet mennyisége.

Indikációk, adagolás

A nyálkás és homoki útifű magja alkalmankénti székrekedés kezelésére, könnyű széklet­ürítés elősegítésére – végbélberepedések és aranyeres csomók esetén, végbélműtétek utáni időszakban, várandósság idején -, rostbevitel fokozására, illetve különböző okú hasmené­sek kiegészítő terápiájára alkalmazható szer. A drog alkalmazása enyhítheti az irritábilis colon szindróma és a Crohn-betegség tüneteit. Napi adagja felnőtteknek és 12 éven felüli gyermekeknek hashajtóként 10-30 g, hasmenés kiegészítő terápiájában legfeljebb napi 40 g, mindkét esetben 2-3 részre elosztva. 6-12 éves életkorban a felnőtt adag fele adható.

Nemkívánatos hatások, ellenjavallatok, interakciók

Mellékhatások 1 mellkasi feszítő érzés, akadályozott nyelés — leggyakrabban a nem meg­felelő bevételekor lépnek fel. A por formájú készítményekből egyenletes eloszlású szusz­penziót kell készíteni (1 g drogra legalább 30 ml folyadék), fokozott figyelmet kell for­dítani a bevétel utáni elegendő mennyiségű folyadékbevitelre; a szereket nem tanácsos közvetlenül lefekvés előtt bevenni. Mellékhatásként jelentkezhet fokozott gázképződés, puffadás, amely rendszerint a kezelés előrehaladtával fokozatosan megszűnik. Túlérzé­keny egyéneknél ritkán allergiás reakciók fordulhatnak elő.

A drog szedése ellenjavallt 6 éves életkor alatt, allergia valamint erős székletdugulás, bélelzáródás (ileus, subileus, erős, bélelzáródáshoz vezető sztenózis) esetén. Nem alkalmazható azokban az esetekben, amikor váratlanul, több mint 2 héten át tartóan, megváltozott a bélrendszer viselkedése, nem diagnosztizált vérzések lépnek fel székletürítéskor, illetve ha tartós (3-4 nap) has­hajtó alkalmazás sem eredményezett székletürítést.

A homoki és nyálkás útifüvek magja, mint térfogatkitöltő, duzzadó szer csökkentheti bizonyos anyagok felszívódását: ásványi sók (pl. lítium, vas), vitaminok (pl. B12), egyes gyógyszerek (digitaloidok, kumarin tí­pusú antikoagulánsok, karbamazepin, pajzsmirigyhormonok). Ezeket a szereket a drog, illetve készítményeinek alkalmazása előtt vagy után legalább fél-egy órával kell bevenni. Inzulinfüggő diabétesz esetén ügyelni kell arra, hogy a homoki és nyálkás útifű magok lassíthatják a bélcsatornából a glükóz felszívódását, ezáltal az inzulinszükséglet nagysága változhat.

Lóránt Szentgyörgyváry

Szerző: Szentgyörgyváry Lóránt

Szakmai gyakorlatok és tanulmányok:  Életmód-tanácsadás, kiropraktika és reflexológia. Minden érdekel ami az egészséggel vagy annak megőrzésével kapcsolatos. Az oldalon rendszeresen publikálom a saját cikkeimet.