Hátfájás ellen a gyógyító manuálterápiával
A masszázs és a kiropraktika jól ismert formái a manuálterápiának, de ilyen a Pilates-, a Rolfing-, az Alexander- vagy a Trager-módszer is. A manuálterápia rendszerint, mint komplementer (kiegészítő) terápia használatos az izomfeszülés és izomgörcs csökkentésére, a relaxációs állapot fokozására, és a fájdalom mérséklésére különböző kórképekben, mint pl. a fibromyalgia vagy az ízületi gyulladások (arthritis).
Mit jelent a masszázsterápia?
A masszázs filozófiájának lényege az, hogy segít a testnek meggyógyítani önmagát, ezáltal fokozza az egészség és a jó közérzet érzését. A masszázs alapvető közvetítője az emberi érintés, illetve annak különböző módjai, technikái, melyek elsősorban kézzel történnek.
Ezek a következők: simítás, dörzsölés, gyúrás, ütögetés, fogás, nyomogatás, vibráció. A masszázsterapeuták vagy masszőrök használhatják munka közben könyöküket, alkarjukat, öklüket vagy éppen lábukat is ahhoz, hogy a test szerkezetét segítsenek helyreállítani. Ezek a technikák befolyásolhatják a szervezet csont-, ízület- és izomrendszerét, vér- és nyirokkeringési rendszerét, az idegrendszert és más szervrendszereket is.
Hogyan hat?
Amikor a terapeuta a szervezet lágyszöveti rendszerein dolgozik, az javítja a csont-, az izom-, a vérkeringési és az idegrendszer működését, továbbá megkönnyíti a nyirokkeringési rendszer munkáját azzal, hogy segít eltávolítani a felhalmozódott bomlástermékeket és maradványokat a szövetekből.
A dopamint gyakran, mint az agy örömhormonját emlegetik, a kellemes érzetek közvetítésében betöltött szerepe miatt. A szerotonin az agy egyik neurotranszmittere, amely általánosságban az elégedettség és a jó közérzet érzéséért felelős.
Néhány kutató azt gondolja, hogy az oxitocin nevű hormon termelődése masszázs után szintén fokozódik. Az oxitocin leginkább a szülés megindításában betöltött szerepéről ismert. Ha az agyba kerül, ismereteink szerint pozitív szociális viselkedést és megnyugvást, nyugodt lelkiállapotot vált ki. Emberben az oxitocin szoptatás alatt felelős a tejkiválasztásért, a szülés alatt a méh összehúzódásaiért, az orgazmus során pedig mind a férfiakban, mind a nőkben nagyobb mennyiségben termelődik.
Ezek az új kutatások azt mutatják, hogy a megnövekedett oxitocinszint csökkentheti a kortizonszintet és mérsékelheti a szorongást.
A gerincfájdalmakra kifejtett hatás.
A masszázsterápia megszabadít a gerincfájdalmaktól, növeli az ízületek mozgástartományát, csökkenti az izmok merevségét és görcseit, javítja a keringést, ez pedig segíti az izmok regenerálódását sérülés vagy intenzív fizikai aktivitás kifejtését követően. Néhány új tanulmány szerint a masszázs befolyásolja az alvásmintát, ez pedig csökkenti a fájdalomért felelős P-anyag szintjét.
A masszázs révén az enkefalinok és a velük rokon kémiai vegyületek, az endorfinok agyban történő termelődése fokozódik (az endorfinok és az enkefalinok részei az agy fájdalomcsökkentő és stresszválasz-rendszerének). Ezek a vegyületek szabályozzák és elnyomják a fájdalmas vagy stressz által kiváltott jeleket az agyban.
A masszázsterápia ellenjavallatai:
- Vénagyulladás
- Fertőző betegségek
- Egyes rosszindulatú daganatos betegsége
- A bőr néhány kóros állapota
- Bizonyos szívproblémák
Hogyan végezzük a gerincdörzsölést?
Ha Önnek olyan derékfájdalma van, melyre a különböző manuálterápiás eljárások jó hatással vannak, próbálja meg egyik barátját vagy családtagját rábeszélni arra, hogy végezzen Önnél egy gyengéd gerincmasszázst, hogy javítsa a vérkeringést és fokozza a relaxációt.
Következzék erre néhány tipp:
- A masszírozni kívánt személy feküdjön hason egy kényelmes szőnyegen. Használjunk könnyű masszázsolajat, mint pl. szezám, levendula, citrom. A masszázst kezdjük a deréktájon, alkalmazzunk gyengéd, felületes simításokat a szív felé folyó véráramlással egy irányba. Ha gyengéd nyomást is kifejtünk eközben, az mindig a szív felé irányuljon, és ne az ellenkező irányba.
- Masszírozzuk az izmokat apró, körkörös mozdulatokkal, melyek egy kicsit mélyebben hatolnak a bőrbe, mint a kezdeti simítások.
- Gyors simításokat használva kissé dörzsöljük meg a masszírozni kívánt területet, hogy az felmelegedjen.
- Masszírozzunk kissé mélyebben az izmokba hatolva, folytatva a simításokat. Eközben használjuk tenyerünket vagy ujjbegyünket.
- Fejezzük be a masszázst finom, felületes, simító mozdulatokkal, a hátat puha törülközővel szárítsuk meg, vagy helyette a fájdalom és a merevség csökkentésére használjunk egy meleg-nedves pakolást a gerincre 15 percig.
Népszerű masszázsterápiák
Az Egyesült Államokban általánosan elterjedt a masszázs több formája is, most következzen ezekből négy:
Svéd masszázs
A svéd masszázs a legnépszerűbb masszázstechnika. E technika alapja a nagyon ritmusos és szinkronizált simításokból álló masszázs. A svéd masszázs ezen túlmenően hosszú simításokat, gyúrást, az izmok felületes rétegének szét-dörzsölését és az ízületek mozgatását is magában foglalja.
Az ízületek mozgatása lehet passzív vagy aktív, a használt masszázsolaj pedig segíti a test gyúrását, ezáltal a keringésre és az anyagcserére serkentő hatású. A terapeuta a szívhez tartó véráramlás irányával megegyező irányban nyomja, dörzsöli az izmokat. A svéd masszázs továbbá segíti a szöveteket a tejsavtól, a húgysavtól és más anyagcseretermékektől megszabadítani, és úgy javítja a keringést, hogy nem növeli a szív ebből fakadó megterhelését.
Neuromuszkuláris masszázs
A gerincfájdalmakra használt masszázsmódszerek egyik nagyon elterjedt formája a neuromuszkuláris masszázs, más néven triggerpont-kezelés (a trigger pontok olyan, megfeszült izmokból álló csomók, amelyek a test más részeiből származó fájdalmat képviselik). Ez a masszázstípus azokra a pontokra koncentrál, ahol a túlfeszülés vagy túlerőltetés miatt a sérült izomszálak összetapadnak vagy a környező szövethez, esetleg csonthoz tapadnak, ez pedig azt eredményezi, hogy az izomrostok ezután nem megfelelő módon nyúlnak meg és húzódnak össze.
A keleti masszázsterápiák alapelveinek kombinációja egy különleges mélyszöveti kezeléssel, melyet a terapeuták az izomgörcsök és a krónikus izom-, vagy a myofasciális (lágyszöveti) fájdalom csökkentésére használnak. A neuromuszkuláris masszázst az egyes izmokra alkalmazzák azért, hogy a véráramlást növelje, a trigger pontokat kioldja, és csökkentse a lágy szövetek idegekre gyakorolt nyomását. A shiatsu és az akupresszúra a legelterjedtebb formái a triggerpont-terápiának, vagy más néven neuromuszkuláris masszázsnak.
Mélyszöveti masszázs
Ez a masszázsforma nagyobb nyomással és mélyebb izomrétegekkel dolgozik, mint a svéd masszázs. Krónikus izomfeszülések kioldására használják, lassú simításokat, direkt nyomásokat és dörzsöléseket alkalmazva. A mozdulatok gyakran merőlegesek az izomrostokra, és az ujjal, a könyökkel vagy a hüvelykujjal történnek.
Mozgásintegráció
Ez a technika egyesíti magában a mély masszázsból azokat a vonásokat, amelyek a szövetek hosszának és tónusának megváltoztatásával helyreállítja a test eredeti szerkezetét. A módszer azon az alapfeltevésen nyugszik, hogy a legtöbb ember a gravitáció következtében nem az ideális pozícióban helyezkedik el, a mozgásintegráció pedig a test különböző szerkezeti elemeinek az újrarendezésével ennek az állapotnak a természetes gyógyulását segíti elő.
A terapeuta a könyökét, az öklét vagy az ujjait használja ahhoz, hogy a test szerkezeti elemeit a helyes állásba hozza vissza. A mély nyomás segít megnyújtani az izmokat és a fasciát (a fascia vékony kötőszövetes lemez, mely befedi és összetartja, megtámasztja az izmokat, az inakat és a csontokat, növelve ezzel rugalmasságukat.)
Hogyan hat a masszázs a szervezetre?
Egy 30 perces masszázs befolyásolni képes:
- az idegrendszert,
- a vázizomrendszert
- a szív- és érrendszert
- a légzőrendszert
- az emésztőrendszert
- a nyirokrendszert
A manuálterápia néhány módszere
Alexander-módszer
A módszer segít oldani a gerincfájdalmat, és megakadályozza visszatérését úgy, hogy korrigálja a rossz testtartást, és megfelelő mozgástechnikákat tanít meg. Képes feloldani a fájdalmas izomfeszüléseket, javítani a testtartást, csökkenteni a stresszt és a fáradtságot azáltal, hogy a szervezetnek újratanítja a mozgásérzékelést. Mivel a technika alkalmazása során Ön aktív résztvevő, megtanulhatja azt, hogyan lehet hatásosan a rossz beidegződéseket megváltoztatni.
Feldenkrais-módszer
A Feldenkrais-terapeuta elsősorban a rugalmasság, a koordináció és a mozgások egyszerű módszerekkel megtanítható javítására koncentrál, s teszi ezt sorozatos, finom, apró mozgásokkal, melyek elsősorban az ízületek, izmok mozgástartományát növelik. A Feldenkrais-módszer elsősorban arról ismert, hogy képes javítani a tartást, a rugalmasságot, csökkenteni az izomfeszülést és a fájdalmat egy egyedülálló, ülés-, állás- és mozgásmódból álló technikával, amely megtanítja, hogyan használjuk ki a gravitációt ahelyett, hogy ellene dolgoznánk.
Egy Feldenkrais-foglalkozássorozat megtanítja Önnek, hogyan javítsa testtartását, és hogyan váljon rugalmassá, lazává. A tudatalatti mozgásformák a módszer által tudatosulnak, majd Ön megtanulja, hogyan lehet ezeket oldani és újra helyreállítani az egészséges viszonyt testünk és szellemünk között.
Hellerwork-módszer
Alapelve a test szerkezeti elemeinek újrarendezése. A manuálterápiának ez a módja elsősorban az akut gerincfájdalmak, fájdalmas izomfeszülések esetén hatásos, de segít a helyes testtartás kialakításában is. A Hellerwork-módszer során a képzett terapeuta kombinálja a masszázst, a mozgást, és beszélgetést kezdeményez a pácienssel azért, hogy segítsen oldani a merevséget és a felgyülemlett stresszt. Ahelyett, hogy csak a tüneteket, vagyis pl. az izomfeszülést vagy a fájdalmat kezelné, a Hellerwork-terapeuta az egész test egyensúlyba hozásán dolgozik, visszatérítve azt egy rendezettebb, relaxáltabb és fiatalosabb állapotba.
Polaritásterápia
E módszer alapelmélete szerint az energiamezők mindenütt léteznek a természetben, így az emberi testben is. Többek között a stressz, a feszültség, a krónikus fájdalom vagy a környezeti ingerek befolyásolhatják, megzavarhatják ezen energiák áramlását, ami pedig betegséget okoz. A terapeuta gyengéd, kézzel végzett mozgatás és bizonyos nyomási pontok masszírozása által segít helyreállítani testünk természetes energiaáramlását. A terapeuta ezenkívül táplálkozási és testgyakorlási tanácsokkal segít kialakítani és fenntartani a világhoz való pozitív hozzáállást, mely energiamezőinket egyensúlyban tartja.
Reiki
A reiki, hasonlóan a taj csihoz és az akupunktúrához, bizonyos energetikai alapelveken alapszik, és ennek megfelelően nem igazi fizikoterápia, de nem is valódi beavatkozás. A reikiterapeuták úgy hiszik, hogy a világegyetem életenergiái az ő kezükön keresztül testünkhöz vezethetők, ezáltal segítve testünk energiával való feltöltését és a belső gyógyulási folyamatok felgyorsulását.
A reiki nyugtató, kiegyensúlyozó hatású, és segít helyreállítani a szervezet egyensúlyát. Egy reikifoglalkozás alatt Ön felöltözve hanyatt fekszik egy masszázsasztalon. A reikigyógyító nyugodtan, finoman, egy meghatározott sorrend szerint kezét a test különböző részeire – a fejre, a hasra, a lábakra, a gerincre – helyezi. A kb. 1 óráig tartó kezelés alatt kellemes, meleg érzés tölt el.
Rolf-módszer (rolfing)
Az Ida Rolfról elnevezett technika a szerkezeti integrációs módszerek egyik példája. A manuálterápia filozófiája szerint a rossz tartás befolyásolja fizikális és érzelmi közérzetünket. Ez a szervezetünk diszorganizációjához vezet, amely állapot pedig több energiát igényel a függőleges testtartás megtartásához. Idővel ebben az állapotban a szervezet elveszti egyensúlyát, a fokozódó tartási problémák pedig fájdalmat és stresszt okoznak.
A rolfing-terapeuta segít helyreállítani a szervezet egyensúlyát a mozgásintegráció módszerével, amely többek között a kötőszövetek, a fasciák mély manipulációját jelenti. Segítségével oldjuk a rossz szerkezeti, tartási problémákat és hagyjuk, hogy a test önmagát korrigálja. Ha az izmok és a kötőszövetek egyensúlyba kerülnek, a szervezet ismét optimálisan tud működni, és az immunrendszer hatékonyabbá válik.
Shiatsu
A shiatsu, mint az akupresszúra vagy a tű nélküli akupunktúra japán formája, a legtöbb nyugati típusú masszázstól jelentősen különbözik. Nem használ sem olajakat, sem simításokat. Ehelyett a terapeuta kezével, könyökével, térdével, időnként még a lábával is a testen keresztül húzódó 12 energiavonal különböző pontjaira gyakorol nyomást. Ezek az energiavonalak a meridiánok, és a szervezet energiaegyensúlyának (Csi) megtartásáért felelősek, ez pedig a szervezet jó egészségének és erejének fenntartásához nélkülözhetetlen.
A terapeuta a meridiánok megfelelő pontjaira, a tsubókia, helyenként gyenge, másutt erős nyomást gyakorol. A nyomást néhány másodpercig tartja fenn, és többször megismétli, mielőtt másik tsubót kezd kezelni. A nyomás segíthet a szervezet endorfintermelését fokozni, ami nyugtató hatású, vagy segíthet az izmokat ellazítani és javítani a vérkeringést. A shiatsu során a terapeuta alkalmazhat különböző irányú simításokat, tapintásokat, dörzsöléseket, préseléseket a test szöveteinek befolyásolására.
Sokan úgy gondolják, hogy a shiatsu a hatás-ellenhatás fizikai törvényén alapul, amely azt állítja, hogy ha egy testre ható erővel szemben egy egyenlő nagyságú, de ellenkező irányú ellenerő is fellép, akkor a test nyugalomban marad. A shiatsu-ban, mikor a terapeuta a test egy pontjára hatást gyakorol, mindegy, hogy ez nyomás, dörzsölés vagy gyúrás, a szervezet bizonyos belső válaszokkal reagál. A terapeuta a nyomás mértékét és helyét ritmikusan, dinamikusan váltogatja, így a kezelt beteg egyszerre érzi a különböző stimulációk és nyomások összetett eredményét.
Akupresszúra
Az akupresszúra, a kínai gyógyítás egyik formája érintések által feloldja a test belső energiáinak, a chi-nek útjában álló akadályokat, ezáltal az a meridiánokon keresztül ismét szabadon tud áramlani. Mivel az akupresszúrát még az akupunktúra előtt fedezték fel és kezdték alkalmazni, az akupresszúra a test ugyanazon pontjait használja, de tűk nélkül. Ezek a pontok különböző testrészeknek, biológiai funkcióknak felelnek meg, így például egy a kézen lévő pont a fejfájásért, a bokán lévő pont a megfelelő máj működésért, míg egy másik, csuklón lévő a hányinger megállításáért felelős.
Az akupresszúra hívei szerint az energiapontok egyidejűleg történő serkentése segít feloldani az energiacsatornákat elzáró akadályokat.
Sokan mondják, hogy az akupresszúra rendszeres használata segít kiváltani a relaxációs választ, azt a fiziológiás állapotot, amelyet a melegség érzete és egy nyugodt, kiegyensúlyozott szellemi éberség állapota jellemez.
Trager-módszer
A Trager-módszer során a terapeuta a testben lévő feszültségek oldására először óvatos hajlításokat, majd nyújtásokat végez, ezután pedig mozgástanítás következik, hogy a beteg azokat otthon is végezhesse. A terapeuta helyenként finom, másutt erősebb, gördítő, hajlító mozgásokat végez az ízületi letapadások oldására és az ízületi relaxáció elérésére.
A nyomás és a nyújtás alkalmazásával eléri a betegnél a szellemi, belső feszültségek és az izomfeszülések oldását, ezáltal mély relaxációs állapotba juttatja őt. A Trager-módszernek része a házi feladat is, mely elsősorban a Mentastics nevű feladatsorból áll. Ez a gyakorlatsor az ízületek kirázogatásából, így nagyobb fokú ízületi mozgásszabadság és lazaság eléréséből áll. A Trager-módszer egyik legfontosabb célja megtanítani azt hogyan lehetséges a mély relaxáció, a nyugalom érzését újra és újra elérni, és hogy milyen érzés is az, amikor ízületeink szabadon, könnyedén mozognak.
Akupresszúra, endorfinok, fájdalom
A kutatók szerint az akupresszúra és az akupunktúra az endorfinok és monominok fokozott termelődéséhez vezet. Ezek az anyagok blokkolhatják a fájdalmat közvetítő idegimpulzusok útját a gerincvelőben és az agyban. Az endorfinrendszer vegyületei az agyi idegsejtek egyik olyan csoportjának az aktivitását szabályozzák, melyek az izmok el lazításáért, a fájdalom tompításáért, a szorongás és az ijedtség csökkentéséért felelősek.
Ezek az ősi manuálterápiás módszerek más hormonok fokozott termelődéséhez is vezethetnek, pl. a szerotonin, amely a nyugodtságért és higgadtságért felelős, vagy pedig a kortizol, amely mint gyulladáscsökkentő anyag ismert. Az akupresszúra révén Ön nem csak a különböző trigger pontok előnyös hatását élvezheti, hanem a kezelésnek a belső feszültség csökkentésére és a vérkeringés javulására kifejtett jótékony hatásait is.
A Pilates-módszer
A Pilates-módszer, mely erősítő és nyújtógyakorlatokból áll, rendkívül nagy népszerűségnek örvend mindenütt Amerikában, ahol több mint 500 Pilates-stúdió működik. A módszert Joseph Pilâtes német tornász és bokszoló fejlesztette ki a 20. század elején. A koncepció lényege az, hogy a szervezet „erőművét”, a medencét és az alhast körülvevő izmok rendszerét nagyon fontos megerősíteni. Pilâtes úgy gondolta, hogy ha ezek az izmok megfeszülnek, akkor más ízületek és izmok is dolgoznak.
A Pilates végezhető egy szőnyegen, esetleg különböző speciális kiegészítőkkel együtt. A Pilates hívei szerint a módszer segít abban, hogy jobban tudatosuljon bennünk tartásunk, egész mozgásunk, ahogy ülünk vagy állunk.
Sok krónikus gerincfájdalomtól szenvedő beteg panaszai teljesen megszűntek, miután elsajátította ezt a módszert. A Pilates az egész test szinergikus együttműködésével dolgozik ahelyett, hogy az egyes nagyobb izomcsoportokat külön-külön dolgoztatná. A gyakorlatok közben teljes koncentrációra van szükség, mert csak így érhető el a kívánt hatás.
Speciális gerincgyógyító manipulációs terápiák
Kiropraktika
Ahelyett, hogy az egyes tüneteket (pl. derékfájdalom) kezelnék, a kiropraktikával foglalkozó orvosok a gerinc szerkezetét próbálják meg helyreállítani úgy, hogy egy adott irányú és erősségű nyomással, lökéssel, a stressz, a trauma vagy más ok által érintett csigolyát eredeti, normál pozíciójába hozzák vissza.
Bár a kiropraktorok nem orvosdoktorok, oktatásuk speciális iskolákban történik, különös tekintettel a vázizomrendszer betegségeinek kezelésére, ami magában foglalja a különböző fizikoterápiás és manuálterápiás módszereket, a masszázst, a tornagyakorlatokat, a manipulációs gyakorlatokat és a táplálkozást is.
Hogyan hat?
A kiropraktika gyakorlói szerint az idegrendszer a szervezet minden működését befolyásolja. Az agyból induló üzenetek a gerincvelőn keresztül futnak ki az idegekhez és a test meghatározott részeihez, aztán pedig vissza, a gerincvelőn keresztül fel az agyig. A kiropraktika elmélete szerint a gerincet alkotó csontok normálistól eltérő helyzete befolyásolhatja ezen üzenetek továbbítását, és gyakori oka lehet sok különböző, egészségünkkel kapcsolatos problémának. A kiropraktikával foglalkozó orvos gyakran ajánl olyan rehabilitációs programot, amely stabilizálja az ízületeket, megerősíti az izmokat, a szalagokat, és egyensúlyba hozza az idegi impulzusokat.
A módszer haszna gerincfájdalommal küzdő betegek számára
A kiropraktika egy gyógyszer nélkül gyógyító manuálterápia, amely az egészség megőrzését és fenntartását célozza a test ízületeinek és a gerinc finom, óvatos helyreigazításával, hogy ezáltal normalizálja az idegi működéseket. A kiropraktika manapság egyre népszerűbb az akut gerincfájdalom kezelésében.
Csontgyógyászat, csontmasszázs
A csontgyógyászat olyan holisztikus gyógyítási filozófia, mely az egészség fejlesztésére, a betegségek megelőzésére helyezi a hangsúlyt.
A csontgyógyászok képzésük során finom tapintásérzéket fejlesztenek ki magukban, mellyel meg tudják becsülni a beteg szöveteinek esetleges kóros működéseit. Az izomfájdalmak oldására és a betegségekből való felgyógyulás elősegítésére a szövetekben történő véráramlás javítását használják, ezt pedig az úgynevezett csontgyógyászati manipulációs kezelés (Osteopathic Manipulative Treatment – OMT) segítségével érik el.
A csontgyógyászatot az 1800-as évek végén dr. Andrew Taylor Still fejlesztette ki.
Ma a csontgyógyászat már a gyógyítás és az orvosi filozófia teljes részét képezi, mely továbbra is a szervezetben lévő idegek, izmok, csontok és egyéb szervek közötti kapcsolatra, vagyis a teljes egészségre helyezi a hangsúlyt.
Hogyan hat?
A csontgyógyászat szakemberei teljes körű orvosi képzésben részesülnek, emellé pedig csontgyógyászati képesítést is szereznek. A diagnózis felállítása gyakran oly módon történik, hogy az orvos a beteg testén mozgatja a kezét, így tapintja ki a test anatómiáját, érzékeli a szövetek mozgását és textúráját, szerkezeti felépítését, a folyadékok mozgását, és olyan területek után kutat, melyek kissé duzzadtabbak vagy feszesebbek egy krónikus betegség miatt. A csontgyógyász orvosok szerint a beteg különböző betegségei vagy fizikális traumái, sérülései kiolvashatók a test szerkezetéből.
A módszer előnyei
A csontgyógyász orvos fejlett tapintóérzékével olyan problémákat is képes felfedezni, melyek röntgennel vagy más képalkotó eljárással nem láthatók.
Koncentráljunk a gerincre!
Bár van jó néhány különbség a csontgyógyászat és a kiropraktika között, mindkét gyógyító módszer alapja az, hogy a csontok, különösen a gerinc területén előforduló szerkezeti eltérések, apró elmozdulások forrásai lehetnek a különböző fájdalmaknak és betegségeknek.
A manipuláció során a terapeuta az ízületet annak normál mozgástartományán túl mozgatja. Ilyenkor gyakran hallható egy pattanó vagy reccsenő hang a mozgatás során, de ne ijedjünk meg, az orvos tudja, mit csinál.
Rövid távon a manuálterápia hatásai jók lehetnek
Az Egyesült Államokban a kiropraktikus kezelések nagyon népszerűek, kb. 40 millió amerikai részesül rendszeresen ilyen kezelésben. Azonban a manuálterápia hosszú távú hatásai számos tanulmány szerint rendkívül csekélyek. Egy 1998-ban megjelent tanulmány 321, több mint 7 napja fennálló derékfájdalommal küzdő beteg sorsát tekintette át. Ezeket a betegeket vagy kiropraktikus manipulációkkal, vagy más fizikoterápiás módszerrel kezelték, illetve volt, aki csak egy kis füzetet kapott utasításokkal arra, hogyan csökkentheti gerincfájdalmait.
Hét alapvető tudnivaló a csontgyógyászatról
- Az egészség a test, a szellem és a környezet holisztikus egységének eredménye.
- A test szerkezete és funkciója elválaszthatatlan egymástól.
- Ha testünk egy része nem működik megfelelően, betegség alakulhat ki.
- A megfelelő vérkeringés elengedhetetlen a gyógyuláshoz.
- Szervezetünk folyamatosan újrahangolja működéseit, hogy a gyengébben működő területeket egyensúlyba hozza a jól működőkkel.
- A szervezet veleszületett képességgel rendelkezik saját maga gyógyítására.
- A megelőzés kulcsfontosságú egészségünk megőrzésében.
Akupunktúra
Az akupunktúra a legrégibb, leggyakrabban használt orvosi beavatkozások egyike a világon. Nagyon sok krónikus fájdalommal foglalkozó kórházban elérhető az Egyesült Államokban.
A hagyományos kínai orvoslásból származó kezelés, mely több mint 2000 évvel ezelőtt született Kínában, azon a teórián alapul, hogy az életenergia (Csi vagy Qi vagy Chi) testünkben bizonyos csatornákon, úgynevezett meridiánokon keresztül áramlik. Ha az életenergia útja nem akadálytalan, betegség lép fel.
Az akupunktúrás kezelés során a kezelő egy vagy több apró, száraz tűt szúr a bőrbe a meghatározott pontokon. Ezen pontok ingerlése történhet nyomással (akupresszúra), lézerrel, ultrahanggal, meleggel (moxibuszció – ennek során a bőrre helyezett kúp vagy henger alakú gyertya meggyújtásával ingereljük a bőrt), vagy elektromossággal (elektroakupunktúra).
Hogyan hat?
A kezelés megkezdése alatt a beteg hanyatt fekszik az asztalon, vagy székben ül úgy, hogy a kezelő hozzáférjen a meghatározott pontokhoz a bőrön. Ezután a terapeuta acéltűket szúr a bőr megfelelő pontjaira, melyek a test mélyebben fekvő területeinek, bizonyos szerveknek felelnek meg. Amikor az apró tűt a test egy bizonyos pontjába szúrjuk, az ingerli az alatta fekvő izmokban futó idegeket.
Az impulzusok eljutnak a középagyba és a hipofízisbe is. Időnként a tűket egy időre a bőrben hagyják, azonban általában óvatosan mozgatják őket kissé forgatva vagy pumpálva.
Hatása a gerincfájdalomra
Kutatások szerint az akupunktúra pozitívan befolyásolja az agyban zajló kémiai folyamatokat oly módon, hogy fokozza a neurotranszmitterek felszabadulását. Ezek a biokémiai anyagok serkentik vagy gátolják azokat az agyiideg-impulzusokat, melyek a külső környezetből származó ingerek, érzetek, mint pl. a fájdalom, agyba juttatásáért felelősek.
Az akupunktúra szintén dokumentáltan hat a központi idegrendszer azon részeire, amelyek a különböző érzetek és nem akaratlagos biológiai funkciók, úgymint immunműködések, vérnyomás, vérkeringés, testhőmérséklet, szabályozásáért felelősek. Mivel az akupunktúra az idegek és az izmok ingerlésének egyik módja, néhány kutató szerint felelős lehet más neurotranszmitterek, pl. az opioid fehérjemolekulák és a szerotonin termelődésért is.
Tények tömören
Az amerikai vezető egészségügyi intézet állásfoglalása szerint az akupunktúra bizonyos típusú fájdalmak kezelésében hatékony módszer. Több mint 40 államban 14 ezer akupunktúrás terapeutának van engedélye, ez a szám 2005-ben mintegy 21 ezerre nő. Egy komplett kezelés 6-12 terápiás foglalkozásból áll, melyek mindegyike kb. 30 percig tart.
Fizikoterápia, munka-egészségügyi terápia
A fizikoterápia, más néven fizioterápia és a munka-egészségügyi terápia elválaszthatatlan részei a gerincfájdalmak kezelésének. A fizikoterápia során a képzett kezelő, aki lehet gyógytornász és/vagy fizikoterapeutás asszisztens, manuálterápiát és különböző gyakorlatokat végez, illetve végeztet, de emellett jeget, meleget, ultrahangot vagy egyéb módszereket is alkalmaz a gyógyulás elősegítése és a gerincfájdalom csökkentése érdekében.
Nedves-meleg kezelés
A nedves-meleg kezelés egy gyakran használt módszer a sajgó, duzzadt ízületek és izmok fájdalmának csökkentésére, de a különböző gyakorlatokra történő bemelegítés része is lehet. Mélyizom-masszázzsal együtt alkalmazva a nedves-meleg kezelés növeli a mozgástartományt és a mozgáskészséget. A hidegkezelések, melyek történhetnek pl. jégzselé használatával, csökkenthetik az izomgörcsöket, melyek ízületi vagy idegi problémákból eredhetnek.
A fizikoterapeuták és gyógytornászok a kezelések megkezdése előtt felmérik a betegek vázizomrendszerének állapotát, az izmok erejét, az ízületek mozgástartományát és a testtartást. A tartási gyakorlatok, az egyéb testgyakorlatok és a tanácsadás kombinációjával a terapeuta segít csökkenteni a gerincre nehezedő, mindennapi tevékenységekből (mint pl. sétálás, ülés, állás, emelés, fekvés) eredő külön terhelést.
Ha az Ön gerincében osteoarthritises folyamat zajlik, a gyógytornásztól megtanulhatja, hogyan emeljen vagy álljon hosszabb ideig anélkül, hogy ezzel gerincét külön megterhelné. Az, hogy megtanulunk együtt élni krónikus gerincfájdalmunkkal, nagyon fontos ahhoz, hogy elkerüljük a fájdalom fellángolásait.
A munka-egészségügyi terapeuta beszélgetés, megfigyelés és a funkciók felmérése révén értékeli a betegeket, majd megtervez számukra egy hatékony kezelési tervet, mellyel lehetővé válik a mindennapi, valamint a munkahelyi tevékenységek további fájdalom vagy sérülés nélküli elvégzése. Egy munkaegészségügyi terapeuta segíthet pl. a megfelelő számítógépes munkakörnyezet kialakításában. A terapeuta megmutatja, hogyan végezzük az olyan napi feladatainkat, mint öltözködés, fürdés, főzés, anélkül hogy félnünk kellene az eleséstől, illetve hogy izmainkra és ízületeinkre további szükségtelen terheket rónánk.
Ultrahang
Az ultrahang hanghullámokat használ ahhoz, hogy a fájdalmas izmokat és inakat fellazítsa. Használható akut sérülések vagy a lágy szövetek akut sérüléseinek kezelésére, esetleg olyan lágyszöveti fájdalmak gyógyítására, melyek krónikussá váltak.
TEIS és PEIS
A gerincfájdalmak egyes eseteiben a bőrön át történő elektromos idegingerlés (transzkután elektromos idegstimuláció – TEIS) hasznos lehet. Ez a kezelés kevésbé használatos ma már, de ha segít csökkenteni a fájdalmat, továbbra is biztonságosan alkalmazható.
A TEIS során a fizikoterapeuta összeköti Önt a TEIS-készülékkel. Négy, gerincre helyezett elektródán keresztül a kis, hordozható elemmel vagy hálózatról működtethető készülékből folyamatosan elektromos impulzusok érkeznek. Ezek az impulzusok különböző érzetet kelthetnek, úgymint enyhe vibrálás, rángás vagy masszírozás, és arra szolgálnak, hogy a test külső, perifériás részei felől a központi idegrendszer felé futó, fájdalmat közvetítő idegimpulzusokat megszakítsák.
A bőr átszúrásával történő elektromos idegingerlés (perkután elektromos idegstimuláció – PEIS) olyan technika, mely az akupunktúrában is használatos tűket helyez a lágy szövetekbe és/vagy izmokba a bőrön át, és így ingerli a perifériás érzőidegeket a megfelelő erősséggel. Sokan úgy gondolják, hogy a PEIS állandó gerincfájdalmakkal küzdő betegeknél hatékonyabb lehet, mint a TEIS, vagy a testmozgás és a tornagyakorlatok.
A manuálterápia tényleg hatásos
A manuálterápiás módszereket kiterjedt klinikai vizsgálatoknak, teszteknek vetették alá. Az eredmények rendkívül pozitívak:
- Egy 2001-ben megjelent tanulmány szerint 66 derékfájós betegnél shiatsu masszázst végeztek. Mindegyik személy szorongás- és fájdalomszintjét meghatározták a kezelések előtt és után. A shiatsu kezelés után két nappal a betegeket megkérték, hogy értékeljék fájdalmuk erősségét. A kutatók arra a következtetésre jutottak, hogy a shiatsu kimutathatóan csökkentette a derékfájdalmat és egyúttal a betegek szorongását is.
- Egy 1996-ban megjelent tanulmány kimutatható javulást talált a fájdalom mértékében, a fájdalom jelentkezésének gyakoriságában és a fájdalomcsillapítók iránti igényben olyan gerincfájdalomtól szenvedő betegeknél, akik többféle kezelési technikát alkalmazó gyógyításban részesültek. A módszerek között volt akupunktúra, kiropraktika és Alexander-módszer. A kutatók azt találták, hogy a betegek hat hónappal a kezelés befejezése után is jelentős mértékben lecsökkent fájdalomról számoltak be.
- Egy 2002-es tanulmányban arról olvashatunk, hogy a masszázsterápiáknak és a különböző egyéb manuálterápiáknak a használhatósága meglehetősen jó, különösen akkor, ha egy komplex kezelési program részeként használják őket. A kutatók szerint a manuálterápiás módszerek különösen jól alkalmazhatók fájdalmakkal járó állapotok kezelésére, mivel képesek megtörni a fájdalom ciklusát és növelni az elvégezhető mozgásmennyiséget.
- Német kutatók az akupunktúra krónikus nyaki fájdalmakra, pl. több mint 5 évig tartó myofasciális fájdalomszindrómával bajlódó betegekre gyakorolt hatását vizsgálták (a myofasciális fájdalomszindróma a test egyes részein jelentkező izomfájdalom, melyet fizikális vagy emocionális feszültség okozhat). 2001-ben publikált eredményeik szerint már egy héttel az akupunktúrás kezelések után a kezeltek nagyobbik fele a fájdalom több mint 50%-os csökkenéséről számolt be.
Még ma egyeztessen időpontot!
Vajon hatásos lesz a manuálterápia az Ön gerincfájdalmára? Vajon a rendszeres masszázs csökkenti fájdalmát és szorongását, javítja az alvását, és újra aktív állapotba kerül? Az egyetlen módja annak, hogy választ kapjon ezekre a kérdésekre, ha megbeszél egy időpontot egy masszázsterápiás központban.
Manuálterápiás javaslatok
Tekintse át a különböző manuálterápiás módszereket, és ez alapján döntse el, melyik módszer tűnik az Ön gerincfájdalmára a legjobban alkalmazhatónak. Beszéljen orvosával a különböző manuálterápiás módszerekről, hogy megbizonyosodjon arról, az Ön által választott módszer jó hatású lesz, és nem fog semmilyen kárt okozni Önnek.
Kérje meg orvosát, hogy irányítsa Önt egy tapasztalt és képzett, engedéllyel rendelkező masszázsterapeutához. Beszéljen meg egy időpontot, a terápia után pedig értékelje, hogyan érezte magát a masszázskezelés alatt és után. Amennyiben orvosa egyetért Önnel, gondolkozzon el kiropraktikával foglalkozó szakember vagy csontgyógyász orvos igénybevételén.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.