Cukorbetegség (diabétesz): 51 módszer a betegség karbantartására
Inzulin asszony, igazi házasságközvetítőhöz illően addig noszogatja az elfogódott, még agglegény cukormolekulát, Glükóz urat, míg fel nem keresik együtt Sejt kisasszonyt. A vénlány persze ajtót nyit Inzulinnak, aki végül is összehozza a partit. A végén Glükóz úr és Sejt kisasszony boldog nászban forrnak össze, melynek gyümölcse az az energia, amely a szervezet működéséhez elengedhetetlenül szükséges.
A kis szemléltető történet azt hivatott bemutatni, mi a feltétele annak, hogy az emberi test energiatermeléséhez szükséges cukor bejusson a sejtekbe. A felnőtt lakosság tíz százalékánál ez a mechanizmus nem működik. Az eredmény: nő a vércukorszint, ennek ellenére a sejtek nem jutnak hozzá a működéshez szükséges glükózhoz. Ennek oka vagy az, hogy a szervezet nem termel inzulint (ez a helyzet a fiatalkori vagy I. Típusú – inzulinfüggő – cukorbajban), vagy azért, mert a sejtek nem elég érzékenyek az inzulinra (ekkor beszélünk időskori vagy II. Típusú diabéteszről).
A cukorbetegeknek számolniuk kell azzal, hogy másoknál jobban ki vannak téve a szívbetegség, az érelmeszesedés, idegbántalmak, fertőzések, a vesebetegség és az esetenként vaksághoz vezető szemkárosodás veszélyének. Ezért esetükben a folyamatos orvosi ellenőrzés elengedhetetlen, és jobban oda kell figyelniük életvezetésükre. Az alábbi tanácsok elsősorban a II. típusú cukorbajban szenvedőknek szólnak, az I. típusú cukorbetegek kezelése teljes egészében orvosi feladat.
A II. típusú cukorbetegek esetében is mindenképpen az a cél, hogy az érintettek vércukor- és vérzsírértékeit a normálishoz közelítsék. Elsősorban három dologra kell odafigyelni: a táplálkozásra, a testsúlyra és a testmozgásra. Az orvosi segítséggel kidolgozott életmód-változtatás segítségével a betegséget kordában lehet tartani, szövődményeit meg lehet előzni. A fejezet számos hasznos tanáccsal szolgál, ha azonban megszokott életrendjén változtatni kíván, konzultáljon erről először kezelőorvosával.
Kezdje a diétával!
Bár az étrendre vonatkozó ismeretek folyamatosan bővülnek, az alapelvekben minden szakember megegyezik. Dr. Marion Franz, a minnesotai Minneapolisban működő cukorbeteg-gondozó intézet szakembere leszögezi, hogy a diétát az egyéni igényeknek megfelelően kell kialakítani. A cukorbetegek diétája az alábbi vezérelvekre épül:
- Áttörés a 2-es típusú cukorbetegségben szenvedők számára
- A cukorbetegség típusai és kezelése
- A cukorbetegség és hatása az érrendszerre
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Fogyasszon sok összetett szénhidrátot! A II. típusú cukorbetegségben szenvedők energiaszükségletének 50-60 százaléka összetett szénhidrát fogyasztásából fedezendő. A szakemberek valahol 50 százalék körül jelölik meg az optimális arányt. A szénhidrátok grammjának energiatartalma 4 kalória.
Bánjon óvatosan a fehérjékkel! A bevitt fehérjék fedezzék a szervezet energiaszükségletének 12-20 százalékát. Minden egyes gramm fehérje 4 kalória energiát termel.
A zsír árthat. A zsírfogyasztásból származó energia nem haladhatja meg az energiabevitel 30 százalékát. Egy gramm zsír 9 kalóriát tartalmaz. Ha csak teheti, helyettesítse az érelmeszesedést fokozó telített zsírokat többszörösen telítetlen, vagy ami még jobb, egyszeresen telítetlen zsírokkal, esetleg összetett szénhidrátokkal, javasolja dr. Franz.
Fogyasszon rostos ételeket! Az élelmiszerek természetes rosttartalma mindenkinél kedvező hatású, de cukorbetegek számára a rostok még sokkal fontosabbak. Fokozatosan el kell érni a napi 40 grammnyi bevitelt. A teljes kiőrlésű gabonatermékek, az árpa, a zab, a hüvelyesek, a zöldségek és gyümölcsök a rostok legjobb forrásai, és emellett még fontos tápanyagokban is gazdagok.
A cukorbetegek esetében a rostbevitel egyik haszna az, hogy csökkenti a koleszterinszintet. Az említett növényekben lévő vízoldékony rostok az emésztőrendszerben megkötik a zsírokat. Ahhoz is hozzájárulnak, hogy a bélből a cukor lassabban, de folyamatosan szívódjon fel a vérbe, és így a vércukorszint kevésbé ingadozzon.
A rostok az éhségérzetet is csökkentik. A dietetikus ezt azzal magyarázza, hogy a rostos ételek ballasztanyagként teltségérzetet kölcsönöznek; a II. Típusú diabéteszben szenvedők jól hasznosíthatják ezt a hatást az elhízás elleni küzdelemben. Az említett, kedvező hatásokon túl a rostban gazdag tápanyagok még sok vitamint és ásványi anyagot is tartalmaznak.
Csökkentse vére koleszterinszintjét!
A szakemberek szerint nem tanácsos a napi 300 mg-ot meghaladó koleszterinbevitel. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy kerülendő a belsőségek és a tojássárgája fogyasztása. A húsféleségeket és a zsíros tejtermékeket ugyancsak hátrébb kell szorítani az étrendben; szerepüket a rostos ételek vegyék át.
A cukrot helyettesítse mással!
Kutatások kimutatták, hogy a répacukor, ha keményítőfélékkel azonos mennyiségben kerül a szervezetbe, nem emeli jobban a vércukorszintet, mint a keményítők önmagukban (pl. Burgonya- és gabonakeményítő). A cukorbetegek diétájában így vala mennyi finomított cukor is szerepelhet, ha egyébként a cukorbeteg állapota stabil és a beteg nem túlsúlyos. Nem árt azonban egyéb, ártalmatlan édesítőszerek után nézni.
Orvosi segítség
A cukorbetegeket fenyegető három veszély
Három olyan vészhelyzet állhat elő, amikor a betegnek orvosi segítséget kell igénybe venni: a túl alacsony és a túl magas vércukorszint, illetve baleset. Az influenza is kockázati tényező lehet, ilyenkor sem árt konzultálni a kezelőorvossal.A hipoglikémia szaknyelven a vércukorszint leesését jelenti. Enyhébb esetekben a beteg maga is beavatkozhat. A komolyabb tünetek közé tartozik a fejfájás, zavartság, agresszív magatartás és a tudatvesztés. Ilyenkor azonnal fel kell keresni a legközelebbi orvosi ügyeletet, ahol injekcióban glükózt juttatnak a szervezetbe. Ha valakinél gyakran bekövetkezik a hipoglikémia, mindenképpen beszélje ezt meg kezelőorvosával, mert lehet, hogy gyógyszerein, inzulinadagján, életrendjén, diétáján változtatni kell, figyelmeztet dr. Kari Sussman, az Amerikai Diabétesz Társaság korábbi elnöke.
A hiperglikémia rendellenesen magas vércukorszintet jelent. Enyhébb esetekben fokozott vizeletkiválasztás, túlzott étvágy és szomjúság, látászavar és szédülés jelentkezhet. Dr. Sussman kiemeli, hogy bizonyos esetekben a tünetek annyira szegényesek, hogy az ember nem is tudja, hogy hiperglikémiás, egészen addig, amíg a vércukorvizsgálatok ezt ki nem mutatják. A súlyosabb tünetek közé az étvágytalanság, hasfájás, émelygés, hányinger, kiszáradás, fáradtság, szapora légzés tartoznak, melyek akár tudatzavarhoz, kómához is vezethetnek.
A cukorbetegeknél a sebek és sérülések, különösen a lábon és lábfejen könnyen elfertőződnek, kezelésük szakorvosra tartozik. Ha valaki influenzásnak érzi magát, forduljon azonnal orvoshoz, ha pedig az alábbi tüneteket észleli, hívjon mentőt:
- Hány vagy hasi fájdalmai vannak.
- Vizeletében nagy mennyiségű cukor és ketonok vannak.
- Vércukorszintje meghaladja a 11 mmol/l értéket.
- Láza 37,5 fok fölé emelkedik.
Figyeljen a lábára!
Fogyjon! Ha még egy érvre van szüksége a fogyáshoz, gondoljon arra, mekkora terhet cipelnek a lábai. „Nyilvánvaló, ha a test alvázának a lábat tekintjük, és a test túlsúlyos, a láb is hamarabb kopik – magyarázza dr. Brenner. – A lábfájósok között jóval több az elhízott ember, mint a sovány.”
Vizsgálgassa a lábát! „Valahányszor felhúzza vagy leveti a zokniját, harisnyáját, vegye szemügyre a lábát – tanácsolja dr. Brenner. – Ha nem lát jól, kérjen meg valakit, hogy nézze meg, nincs-e a lábán kivörösödés, zúzódás, vágás, vízhólyag vagy felrepedés, sérülés, duzzanat, vagy elfertőződés.”Tartsa be a higiéniás rendszabályokat! Mossa naponta a lábát semleges kémhatású szappannal, és alaposan szárítsa meg.
Óvatosan az édesítőszerekkel!
A stabil állapotú cukorbetegek cukor helyett minden további nélkül fogyaszthatnak fruktózt és szorbitolt. A fruktóz emeli egyébként legkevésbé a vércukorszintet a kalóriatartalmú édesítők közül. Dr. Stanley Mirsky, New York-i szakértő, a Mount Sinai orvosegyetem klinikai docense arra azért felhívja a figyelmet, hogy a „vérzsírszintet a fruktóz valamennyire feltornázhatja”. Nagy mennyiségben pedig, csakúgy, mint a szorbitol, hasmenést okozhat.
Ne feledje a kalóriatartalmat!
A fruktóz (gyümölcscukor) és a szervezetben fruktózzá átalakuló szorbitol kalóriát tartalmaz, és a diétában nem egyenértékű a kalóriamentes édesítőkkel, mint amilyen a szacharin. Amikor egyikről a másikra vált, ezt vegye számításba.
Tartsa szárazon a lábát! Szórjon lábhintőport a lábujjai közé és váltson gyakran zoknit vagy harisnyát.
Rendszeresen ápolja a lábát! Lábkörmeit vágja rövidre és egyenesre. Ha a lábujjai között kipállást vagy más kisebb rendellenességet észlel, azonnal kezdje el kezelni. Sohase járjon mezítláb. A bőrkeményedéseket dörzsölje le habkővel. Ne áztassa a lábát hosszú ideig.
Tartsa a lábát melegen! Ne használjon azonban lábmelegítő palackot és hőpárnát, mert égési sérülést okozhatnak.
Viseljen megfelelő méretű cipőt! A vizsgálatok azt igazolják, hogy az edzőcipők jobban védik a lábat, mint a drága gyógycipők. Dr. Brenner is ugyanerre a következtetésre jut, amikor leszögezi: „Az edző- és gyaloglócipők gyártását alapos tervező- és kutatómunkával készítik elő, ezért kiválóan alkalmasak a láb és a test biomechanikai elveken alapuló megtámasztására.”
Viseljen mindig zoknit vagy harisnyát! Mielőtt belebújna korszerű, tudományos alapon megtervezett cipőjébe, válasszon hozzá megfelelő zoknit is. A sportoláshoz, kocogáshoz, gyalogláshoz hordott lábbelihez speciális sportzoknit ajánl a szakember. Vastag, emelt sarokrészük és a lábujjak alatti párnák kielégítően védik a cukorbetegek lábfejét.
Többször egyen keveset!
A cukorbetegek szervezete kisebb mennyiségekkel könnyebben boldogul, mert az adott pillanatban kevesebb inzulinra van szüksége a szervezetnek, és így a vércukorszint is stabilabb. Van aki napi háromszori étkezést ajánl, mások három könnyű főétkezést és ezek között pár harapásnyi tízórait és/vagy uzsonnát.
Dr. Franz úgy véli, hogy jobb, ha rövidebb időközönként fogyaszt a beteg kis adagokat, mert ha túl hosszú idő telik el az étkezések között, jóval nehezebb az önmegtartóztatás. Az étkezések között egy-egy szem gyümölcsöt, vagy darab sós kekszet is engedélyez.
Bánjon csínján az alkohollal!
Hetenként looml-nél több alkoholt ne fogyasszon, azt is legalább három külön alkalommal. Ez a mennyiség égetett szeszből 3 stampedlinek (85 ml), borból 3 kis pohárnak (225 ml), sörből 3 pohárnak (680 ml) felel meg. Legjobb, ha csak étkezések alkalmával fogyaszt alkoholt. Az alacsony alkoholtartalmú sör és a száraz bor kevesebb gondot okoz, mert ezek szénhidrátban szegények.
A szeszes ital olyan, mint a zsír
Nem árt tudni, hogy az alkohol kalóriatartalma a zsírokéval egyenértékű.
Ne fogyasszon halolajat!
Az omega-3 zsírsavat tartalmazó kapszulák ugyan hasznosak az érelmeszesedés megelőzésében, ami a cukorbetegség egyik szövődménye, de ha sok ómega-3 zsírsav kerül a szervezetbe, ez emelheti a vérzsírszintet, mivel sok kalóriát tartalmaz, int elővigyázatosságra dr. Ronald Hoffmann, aki a médiában is hasznos tanácsokkal szolgál különféle diétákkal kapcsolatban. Egy tanulmány kimutatta, hogy 5,5 g omega-3 zsírsav napi fogyasztása az anyagcsere gyors romlásához vezethet. Zsíros halat ennek ellenére bátran lehet fogyasztani.
Adja le felesleges kilóit!
A normális testsúly fenntartásának fontosságát hangsúlyozza dr. Mirsky, és felhívja a figyelmet, hogy a II. Típusú cukorbajban szenvedők 80 százaléka túlsúlyos, ami a mozgásszegény életmódnak és a sok evésnek köszönhető. Túlsúlyosság esetén csökken a sejtek inzulin iránti érzékenysége, így az inzulin nem tudja kifejteni a hatását, a cukor nem kerül a sejtekbe, hanem a vérben marad. Ha valaki több kilót cipel a kelleténél, a megfelelő étrend és a testmozgás segít a fogyásban és a vércukor normális szinten tartásában. Néha 4-5 kiló leadása is elegendő a jó közérzet biztosításához.
Ne essen túlzásokba!
Sokan vannak, akik már mindenféle diétát kipróbáltak, szorgalmasan koplaltak és mégsem fogynak le. Dr. Franz ad némi felmentést a cukorbetegeknek, mert bizonyos jelek arra mutatnak, hogy ők nehezebben tudnak megszabadulni felesleges kilóiktól, mint az egészségesek. Ezért a doktor inkább a testsúly szinten tartását javasolja, amely nem feltétlenül fogyókúrát jelent. Tudatos táplálkozással és testmozgással a cukorbetegek kordában tudják tartani a vércukor- és vérzsírszintjüket.
Mi a teendő enyhe hipoglikéma esetén?
Dr. Sussman azt javasolja, hogy ilyenkor a betegek a lehető leggyorsabban vegyenek magukhoz cukrot. A célnak megfelel valamilyen cukros üdítő is, de a legjobb az, ha mindig tartanak maguknál egy-két szem kockacukrot, amit a szájban kell elszopogatni a minél gyorsabb hatás érdekében.
A szakember óv mindenkit, hogy kétségbeesésében az éppen divatos fogyókúrák valamelyikéhez folyamodjon. Ha ezek a csodamódszerek hatásosak lennének, nem lenne szükség mindig újakra. A legtöbbjük nemcsak kétes hatékonyságú, de többnyire betarthatatlan is, és egyáltalán nem célozza a helytelen étkezési szokások megváltoztatását.
A nem inzulinnal élő, vagy szájon át szedhető antidiabetikus gyógyszereket nem fogyasztó II. Típusú cukorbetegek számára egy-egy napi koplalás semmivel sem veszélyesebb, mint bárki másnak. Ha a beteg betartja a tudatosan kialakított diétát és rendszeres testmozgást is végez, a koplalás nem fog ártani neki, de valószínűleg segíteni sem. Még egy fél kiló zsírt sem lehet leadni, ha egy napig nem eszik valaki, viszont a másnapi fokozott étvágy gondoskodik a visszapótlásról. A rendszertelen evés nem fogyaszt, a mini-fogyókúrák sora csak árthat. Többen elspórolják a reggelit és az ebédet, majd este hatalmas lakomát csapnak. Ezek a helytelen módszerek csak arra jók, hogy a cukorbeteg végleg elveszítse kontrollját betegsége fölött.
Vonja be a családtagjait is
Ha a család nem partner a korszerű étkezésben és az optimális testsúly megtartásában, a cukorbeteg magára marad, és egyedül képtelen lesz megküzdeni a fegyelmezettséget követelő és lemondással járó étrendi megszorításokkal.
Mozogjon sokat!
A rendszeres testmozgás mindenkinek használ, nem csak a cukorbetegeknek. Nekik azonban még fontosabb a karjuk, lábuk átmozgatása és a szívük karbantartása. A testedzés erősíti a szívet, csökkenti a vércukorszintet és javítja a szövetek vérellátását. Csökkenti a koleszterin- és trigliceridszintet, emelve egyúttal a szív- és érrendszert védő, „jó koleszterinnek” nevezett, nagy sűrűségű lipoproteinek szintjét. Fokozza a szervezet ellenálló képességét, hozzájárul a fölösleges kilók leadásához és javítja az alvást. Állhatatosságra nevel, hangulatjavító, és gátat vet a depressziós hajlamoknak, összegzi a pozitív hatásokat dr. Paula Hartman-Stein ohiói pszichológus.
A rendszeres testmozgás bizonyítottan emeli a sejtek inzulinreceptorainak számát, ami azt jelenti, hogy az inzulin hatására a vércukorszint sokkal hatékonyabban tud csökkenni. A cukorbeteg számára az intenzív fizikai igénybevétel valójában felér egy adag inzulinnal.
Az ismétlődő, ritmikus, a karok és a lábak izmait megmozgató gyakorlatok a leghasznosabbak. Ezt el lehet érni gyaloglással, kocogással, úszással, evezéssel vagy kerékpározással. A szakemberek szerint hetente legalább háromszori, 20-30 perces mozgás már jó hatású, viszont már két-három napi kihagyás is ronthat az elért eredményen.
Sétára fel!
„A cukorbetegeknek javasolt mozgásfajták közül a tempós séta a leghasznosabb – szögezi le dr. Henry Dolger.
A természetgyógyász közbeszól
A diéta kiegészítői
Bár az orvosok által előírt étrend nagymértékben tekintetbe veszi a vitaminok és ásványi anyagok szerepét, a természetgyógyászok szerint a cukorbetegek fokozottan igénylik olyan táplálékkiegészítők fogyasztását, amelyek segítenek a vércukorszint stabilan tartásában és a szövődmények megelőzésében.Az egyéni igényektől függően a beteg többet vagy kevesebbet szedhet az alábbiakban felsorolt készítményekből. Kevés kivétellel, közvetlenül étkezés után kell őket bevenni. A vitaminok és nyomelemek túlzott adagjai mérgezést okozhatnak, ezért szedésük csak a kezelőorvossal folytatott folyamatos egyeztetés mellett megengedett.
GTF-fokozó króm: A GTF a glükóztolerancia-faktort jelenti, oldja fel a betűszót dr. Hoffmann. A króm segíti az inzulin hatását. A nyomelem a szervezet számára króm-pikolinát formájában a legjobban hasznosítható. A króm több vegyülete jelen van a sörélesztőben, de aki allergiás rá, annak nem ajánlott ez a krómforrás.
Niacin: Ez a fontos B-vitamin a króm hatását erősíti. Étkezés közben kell bevenni, de vigyázva, mert a túl sok niacin árthat a cukorbetegeknek. Az orvosi ellenőrzés mindenképpen szükséges, figyelmeztet dr. Hoffmann.
Inozitol: Egy másik B-vitamin-fajta, jellemzően az idegi károsodás ellen véd.
Antociánsav: Az áfonyából kivont készítmény a vércukorszint csökkentésében játszhat szerepet.
Aki rendszeresen gyalogol, annál az elfogyasztott táplálék hasznosulása is jóval kedvezőbb, és garantált a kellemes közérzet. Egy-két plusz kilométer tempós megtétele száz kalóriát éget el, és aki ezt naponta megteszi, egy év alatt több mint öt kilót leadhat.
Konzultáljon kezelőorvosával!
Ha diabétesze nincs egyensúlyban tartva és már kialakultak szövődmények, a testmozgás inkább ronthat a helyzeten. Az esetleges magas vérnyomást is rendezni kell. Ilyenkor az orvos terheléses vizsgálat elvégzését javasolhatja és számba veszi a gyógyszerek és a sportolás egymásra gyakorolt hatását.
C-vitamin: A fertőzések leküzdésében, a sebgyógyulásban és a kollagénképződésben segít. A kollagén a kötőszövet szerkezetét biztosító fontos fehérje.
Cink: Igen fontos elem a cukorbetegek számára, mivel immunerősítő és szövetregeneráló hatású. Dr. Hoffmann a cink-pikolinátot és a cink-glukonátot javasolja.
Magnézium: A cukorbetegek a fokozott vizeletkiválasztás kapcsán sok magnéziumot veszítenek. A sejtek enzimeinek működéséhez igen fontos ez a fém; kelátvegyületek formájában a leghatékonyabb.
B6-vitamin: Többféle sejt működésében vesz részt, a diabéteszesek fokozottan igénylik. Szedése orvosi ellenőrzés mellett folytatható, mert nagyobb mennyiségben mérgező.
Tiamin (B-vitamin): Szerepe a cukoranyagcserében jelentős.
Fokhagyma: A cukorbetegek hajlamosabbak az élesztőgombák okozta fertőzésekre, egyrészt mert ezek legjobb táptalaja éppen a cukor, másrészt mert a cukorbetegek védekezőképessége gyengébb. A fokhagyma, melyből a szagtalanított kapszulaforma az ajánlott, gátolja az élesztőgombák szaporodását.
Acidophilus: Ez a baktérium helyreállítja a bélrendszer mikroorganizmusainak normális egyensúlyát. Kapszulás kiszerelésben kapható.
Ügyeljen a fogaira!
A cukorbeteg szájürege kórokozóktól mentes kell legyen, mondja a fogorvos dr. Roger P. Levin, a Baltimore-i Általános Fogászati Akadémia elnöke. Mivel a cukorbetegek amúgy is fogékonyabbak a fertőzésekre, a baktériumok okozta ínybetegségektől is tartaniuk kell, ezért az általában megkívántnál jobban kell ápolniuk fogsorukat. Számukra (is) javasolt a félévenkénti fogorvosi ellenőrzés, illetve a plakkok és a fogkő eltávolítása.
A pótlások illesztése
Dr. Levin hangsúlyozza, hogy a laza, rosszul illeszkedő pótlások, koronák és hidak felsérthetik a szájüreg nyálkahártyáját és az ínyt. Ez igen káros lehet, mert a cukorbetegek sebei lassabban gyógyulnak. A nagyobb műtéteket igénylő modern implantátumok pedig nem ajánlhatók cukorbetegeknek.
Éljen stresszmentesen!
„A stressz és a szorongás két módon is felboríthatja a cukorbetegek anyagcseréjét – hangsúlyozza dr. Hartman-Stein. – Egyesek vércukra az egekbe szökik, míg másoké leesik. A feszült, szorongásos állapot nem kedvez a sok megkötéssel járó életrend betartásának.”
A vigaszkeresés könnyen zsírban és cukorban gazdag ételek fogyasztásához vezethet. A maximális odafigyelést igénylő cukorbaj kikezdi a lelki tartást is. Ha valakinek az élete tele van stresszel, és nehezen birkózik meg az ismétlődő kihívásokkal, kérje pszichológus segítségét, javasolja dr. Hartman-Stein. Néhány módszert azonban a beteg maga is kipróbálhat.
Lazítson! Dr. Hartman-Stein a relaxációs és kognitív terápiákra vonatkozó tesztek sorát elemezte, és arra a következtetésre jutott, hogy az említett technikák segítenek a cukorbetegeknek. A relaxációs módszer a légzés és a vizuális észlelés kontrollját célozza, a technika szakemberektől megtanulható vagy szakkönyvekből megismerhető.
Gondolkodjon pozitívan! A kognitív terápia a közérzetre, lelkiállapotra is ható gondolkodás tudatossá tételét jelenti. „A cukorbeteg búsulhat azon, hogy az inzulininjekciók helye elcsúfítja a lábát, vagy kiborulhat attól, hogy állandóan ellenőriznie kell a vizeletét, írja le a negatív hozzáállást a doktornő. – Megfelelő gyakorlással azonban a borús gondolatokat a racionalitás síkjára lehet terelni: átfogalmazhatjuk a fenti vélekedéseket úgy is, hogy a kis sebeket mások észre sem veszik, a vizelet ellenőrzése pedig nem más, mint egy kémiai kísérlet.”
Ne lássa túl sötéten a világot! Ön azért nem elsősorban cukorbeteg. „Néhány ember túl sokat foglalkozik az állapotával. A betegség áldozatának tekinti magát, és ez az érzés egész létezését áthatja – írja le a pesszimista típust dr. Hartman-Stein. – Erre semmi szükség sincsen. Az igaz, hogy a mindennapi élet és az étrend az átlagnál több fegyelmet kíván, de ez a kis hátrány nem nyomhatja rá mindenre a bélyegét. Vidítsa fel magát, terelje el figyelmét az állapotáról.
A diabéteszesek sajnos nem vigasztalódhatnak egy doboz desszerttel, ez igaz. Egy hölgy mesélte nekem, ha elesettnek érzi magát, hazavisz a kölcsönzőből néhány videokazettát és így könnyebben szabadul meg a rosszkedvétől. Keressen ilyenkor valami élvezetes elfoglaltságot, hívja fel rég nem hallott barátját, áldozzon apró kedvteléseinek – nem kell mindezt hetekre előre megtervezni, engedjen a spontán ötleteknek.”
Ellenőrizze vércukorszintjét!
A vércukorszint rendszeres el lenőrzése megterhelő lehet, különösen akkor, ha a műveletet az előírt napi négy alkalommal kell elvégezni. Nagyon megéri azonban nemcsak az I., de a II. Típusú cukorbetegek számára is, mivel a vizeletteszt meglehetősen megbízhatatlan. Ugyanis csak akkor jelzi a magas vércukorszintet, ha a cukor már a vizeletbe kerül. A hiperglikémia, a magas vércukorszint egyértelműen csak vérvizsgálattal igazolható, ugyanis a rendellenesség nem okvetlenül jár tünetekkel. Enyhébb vagy stabil II. Típusú cukorbaj esetén nem szükséges a napi négyszeri ellenőrzés, az viszont fontos, hogy a beteg tudja, milyen gyakran és hogyan ellenőrizze magát.
Ügyeljen a gyógyszerekre!
Néhány gyógyszer ugyanis, amit más okból szed, cukrot vagy egyéb olyan hatóanyagot tartalmaz, amely befolyásolhatja a vércukorszintet. Dr. Mirsky azt javasolja, hogy amikor bármilyen gyógyszert bevesz, ellenőrizze a címkét és a betegtájékoztatót, van-e valami utalás a cukorbetegségre. Ha nem érezné egyértelműnek a leírást, kérdezze meg a gyógyszerészt. A szedés után figyelje az esetleges ártalmas mellékhatásokat, és konzultáljon kezelőorvosával.
Néhány kockázatosabb, gyakrabban vásárolt szerről az alábbiakban tájékoztatjuk:
Aszpirin: Az idült fájdalmakra szedett aszpirin nagyobb mennyisége csökkentheti a vércukorszintet. Alkalmi kisebb adagok, például egy-két tabletta fejfájás ellen nem okozhat problémát.
Koffein: A kereskedelemben kapható étvágycsökkentők fő hatóanyaga a koffein, amely nagy mennyiségben beszedve emelheti a vércukorszintet. Több fejfájás és megfázás elleni szer is koffeintartalmú.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.