Leégés: 37 hűsítő gyógymód
Behúzhatna magának egy jó nagyot, ha leégett a naptól. Talán meg is tenné, ha nem fájna már amúgy is annyira. De tényleg: lehetne jobb dolga is, mint hogy ilyennel zaklatja a bőrét. Nyilván hallott már a napernyőről, és arról, hogyan véd az öreg Nap káros sugárzásától. De hát óvatlan volt, és ezért most bőven megfizet sok kellemetlenséggel és átvirrasztott éjszakával. Remélhetőleg tanul a leckéből. Legközelebb majd felhúzza a napernyőjét. Addig is segítsen néhány jó tanács a szakértőinktől.
Vegyen be fájdalomcsillapítót!
„Az aszpirin enyhíti a mérsékelten vagy közepesen leégett bőr fájdalmát, viszketését és duzzadását. Négyóránként vegyen be két tablettát, tanácsolja dr. Rodney Basler belgyógyász. A hasonló mennyiségben szedett paracetamol is jó hatású. Vagy ha bírja a gyomra, vegyen be 8 óránként 3-4 tabletta ibuprofent.”
Előzze meg a bajt!
Ha érzi, hogy túl sok napot kapott, kezdjen el aszpirint szedni a bőrpír megjelenése előtt. „Egyes orvosok azt tanácsolják, hogy röviddel napozás után vegyen be 650 milligramm aszpirint (két tabletta). Ezt ismételje meg kétóránként, vagyis összesen 6 tablettát vegyen be” – mondja dr. Thomas Gosse farmakológus.
Alkalmazzon nyugtató borogatást!
Leégés után a bór begyullad. Próbálja meg lehűteni a következő borogatások valamelyikével. Ha kell, még egy ventilátort is irányítson a bőrére, hogy jobban hűljön.
Hideg víz. Normál csapvizet használjon, tehet bele néhány jégkockát is, mondja dr. Michael Schreiber bőrgyógyász. Mártson tiszta konyharuhát a hideg vízbe, és terítse az égett bőrre. Néhány percenként, ahogy a ruha felmelegszik, ismételje meg. Naponta többször is végezheti ezt a kezelést, minden alkalommal 10-15 percig.
- Égések ellátása (tűz, kémiai, nap)
- Napvédelem
- Napégés kezelése
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Sovány tej. A tejfehérje kellemesen nyugtatja a bőrt, állítja dr. Schreiber. Keverjen össze egy csésze sovány tejet négy csésze vízzel, és tegyen bele néhány jégkockát. Ezzel borogasson 2-4 óránként, alkalmanként 15-20 percig.
Alumínium-acetát. Ha nagyon viszket, javasolja dr. Gossel, próbálkozzon a gyógyszertárban frissen készített alumínium-acetát-oldattal. Áztasson tiszta ruhát az oldatba, és borogassa be vele az érintett bőrfelületet. Az alumínium-acetát védi a bőrt a kiszáradástól és ezáltal a viszketéstől.
Zabliszt. Dr. Frederick Haberman bőrgyógyász professzor azt tanácsolja, hogy zablisztes vízzel borogassa égett bőrét. Ehhez tegyen konyharuhába vagy gézbe egy kis zablisztet, folyasson át rajta hideg vizet, amit egy edényben felfog. Ebbe a lébe nyomkodja bele a borogatáshoz használt ruhát. 2-4 óránként ismételje meg a borogatást.
Varázsmogyoró. Nedvesítsen be egy ruhát varázsmogyoró főzettél, mondja dr. Haberman. Gyakran cserélgesse a borogatást, hogy enyhülést adjon. Ha csak kicsi bőrfelület égett le, áztasson egy kis vattapamacsot a folyadékba, és finoman simogassa vele.
Orvosi segítség
Ha nagyon leégett
Az erősebb leégés nagyon megviseli a szervezetet, állítja dr. Rodney Basler. Feltétlenül menjen orvoshoz, ha émelyeg, borzong, láza van, ájulás kerülgeti, nagyon legyengül, bőre nagyon felhólyagosodik, sötétvörös foltok jelennek meg rajta, vagy nagyon viszket. Azzal is tisztában kell lennie, hogy ha a leégés után még napokkal is terjed a bőrpír, valószínűleg fertőzés is tetézi a bajt, ilyenkor antibiotikumos kezelésre van szüksége.Vegyen hideg fürdőt!
A borogatás alternatívája lehet a jó hűvös fürdő, különösen ha nagy bőrfelületet érint a leégés. Időnként engedjen még vizet a kádba, hogy a kívánt hőmérsékletet tartani tudja. A fürdés után óvatosan nyomkodjon a bőréhez tiszta törülközőt, így szárítsa meg. A normális törülközés vagy dörzsölés azon túl, hogy nagyon fáj, csak tovább irritálja a gyulladt bőrt. A fürdővízbe tegyen a következő anyagok egyikéből, hogy jobban enyhítse a fájdalmat és a viszketést.
Ecet. Te gyen egycsészényi fehér ecetet egy kád hűvös fürdővízhez, ad újabb ötletet dr. Carl Korn, a Dél-Kaliforniai Egyetem bőrgyógyász adjunktusa.
Zabliszt. Ha a leégés nagy bőrfelületet érint, egy fél csésze zablisztet adjon egy kád hűvös fürdővízhez, és áztassa benne magát 15-20 percig.
Szódabikarbóna. Szórjon jó bőven szódabikarbónát egy kád langyos vízbe. Fürdés után ne törülközzön meg, hanem hagyja megszáradni a bőrét, tanácsolja dr. Haberman.
A természetgyógyász közbeszól
Gyógyszerek a konyhából
Ezek a minden konyhában megtalálható élelmiszerek hatásosan csillapítják a leégés okozta fájdalmat.Kukoricaliszt. Adjon annyi vizet a liszthez, hogy pépes masszát kapjon, ajánlja dr. Frederic Haaberman, és kenje egyenletesen a leégett bőrre.
Zöldségszeletkék. Van, akinek enyhülést hoz néhány karika friss uborka vagy vékony szelet burgonya. Kellemesen hűsítik az égett bőrt, és gyulladáscsökkentő hatásuk is van. Almaszeletkék is alkalmazhatók.
Fejes saláta. Lia Schorr, New York-i bőrspecialista a következő kiváló házi szert ajánlja: forraljon vizet, tegyen bele salátaleveleket, főzze egy darabig, majd szűrje le, és a levét tegye hűtőszekrénybe pár órára. Borogassa vele az égett bőrfelületet.
Joghurt. A natúr joghurt hűsíti és nyugtatja a bőrt. Mindenhová kenjen, ahol leégett. Később hűvös zuhany alatt öblítse le, és óvatosan törölgesse szárazra a bőrét.
Teafilter. Ha a szemhéja égett le, tegyen rá hideg vízbe áztatott teafiltert. Segít lelohasztani a duzzanatot, és enyhíti a fájdalmat.
A szappannal legyen óvatos!
A szappan szárítja és irritálhatja a leégett bőrt. Ha mindenképpen szappant akar használni, válasszon olyat, amelyben kevés az illatosító és színező adalék anyag. Még ezt is öblítse le minél gyorsabban. Szappanos, habfürdős vízben ne áztassa magát!
Hidratálja a bőrét!
A hűtőfürdő és a borogatás nagyon kellemesen hatnak, és pillanatnyi enyhülést hoznak, vallja dr. Basler, de ha nem használ utánuk testápoló szert, előfordulhat, hogy még szárazabb lesz a bőre. Szárítgassa meg a bőrét, és óvatosan kenje be valamilyen fürdőolajjal. Hagyja, hogy a bőre beszívja, és utána kenjen rá testápolótejet.
Hűtött testápolók
Még kellemesebb lesz a bőrápolás, ha használat előtt jól lehűti a testápolót.
Hidfokortizon
A bőrirritációt és -gyulladást remekül enyhíti a 0,05%-os hidrokortizon-kenőcs, -spray vagy a bőrápoló tej.
A csodálatos aloe
„A modern tudomány kezdi belátni, hogy az Aloe vera sebgyógyító hatásáról szóló régi feljegyzéseknek van reális alapjuk – mondja dr. Basler. Tépjen le egy levelet a növényről, és a nedvét kenje rá a bőrére. Először persze kis bőrterületen ajánlatos arról meggyőződni, hogy nem allergiás-e rá.”
Védje a sebet az elfertőződéstői!
Ha fennáll a fertőzés veszélye, vagy esetleg már jelentkeznek az erre utaló első tünetek, használjon valamilyen vény nélkül kapható antiszeptikus kenőcsöt, tanácsolja dr. Schreiber. A tünetek észlelésekor menjen mielőbb orvoshoz.
Alkalmazzon helyi érzéstelenítőt!
Ha mérsékelt fokú az égési sérülés, a gyógyszertárban vény nélkül kapható fájdalomcsillapító kenőcsök hatásosan enyhítik az égő fájdalmat és az utána jelentkező viszketést, mondja dr. Gossel. Olyan fajtát válasszon, amely benzocaint, benzil-alkoholt, lidokaint vagy difenhidramin-hidrokloridot tartalmaz. Az aeroszolos változatot könnyebb felvinni a fájdalmas bőrre, de vigyázzon, soha ne fújja közvetlenül az arcára. Szórjon egy keveset egy darab gézre vagy vattára, és úgy kenje fel, nehogy a szemébe menjen.
Próbálkozzon jeges borogatással
Ha nem túl komoly a leégése, a jeges borogatás szintén hasznos lehet. Pakolja be a jeget egy nedves ruhába és tegye rá az égett bőrfelületre. Szükség esetén egy zacskó mélyhűtött zöldborsó vagy egy zacskó hideg tej is tökéletesen megfelel a célnak. Csak az a fontos, hogy feltétlenül belecsavarja egy ruhába, ne tegye rá a jeges zacskót a forró bőrére.
Igyon sok folyadékot!
Igyon sok-sok vizet, hogy ezzel is ellensúlyozza a leégés kapcsán fellépett vízveszteséget.
Étkezzen helyesen!
Egyen könnyű, de tápláló ételeket, hogy a szervezete hozzájusson minden olyan hatóanyaghoz, amelyre szüksége lehet bőre regenerálásához.
Polcolja fel a lábát!
Ha leégett a lába, és a lábfeje feldagadt, polcolja fel, tanácsolja dr. Basler. Jobban fogja magát érezni.
Pihentető éjszakai alvás
Leégett bőrrel lefeküdni nem éppen leányálom, mégis ahhoz, hogy a szervezet regenerálódni tudjon az égés után, Sok pihenésre van szükség. Szórja be alaposan a lepedőjét hintőporral, hogy a súrlódás okozta kellemetlenséget a minimálisra csökkentse. A vízágy vagy levegővel töltött matrac megkönnyíti az alvást.
Mi a helyzet a fényérzékenységgel?
Az antibiotikumoknak, nyugtatóknak és a gombásodás elleni szereknek is lehet ilyen mellékhatásuk, figyelmeztet dr. Rodney Basler. Előfordul, hogy a fogamzásgátló tabletták, a vizelethajtók, a cukorbetegség gyógyszerei, sőt egyeseknél még a PABA-tartalmú naptejek is ilyen reakciókat okoznak. Mindig kérdezze meg kezelőorvosát, hogy milyen mellékhatásokkal járhat egy-egy szájon át szedett gyógyszer bevétele.
A legközönségesebb ételek is okozhatnak allergiás reakciót. „Ismerek két fiatal nőt, akik citromlével akarták egy kicsit világosítani a hajszínüket – mondja dr. Basler. – Álmukban sem gondolták volna, hogy a citromlé fényérzékenységi reakcióra hajlamosít, amíg meg nem tapasztalták: borzalmas bőrgyulladás alakult ki az arcukon, a karjukon, mindenütt, ahol a citromlé a bőrüket érte.”
Vigyázzon a hólyagosodással
Ha felhólyagosodik a bőre, ez azt jelenti, hogy alaposan leégett. Ha csak kis területen vannak hólyagok, talán házilag is sikerül őket kezelni. Vigyázzon, soha ne tépkedje le a felső, foszladozó bőrréteget, mert ez védelmet nyújt. Nem fog annyira fájni és viszketni, sőt csökken a fertőzés veszélye is, ha rajta marad, és nem éri levegő az érzékeny idegvégződéseket.
A hólyagokban lévő folyadékot lehetőleg ne csapolja le. Ha viszont ez elkerülhetetlen, leengedéséhez először fertőtlenítsen egy tűt gyufa lángja felett. Szúrja ki vele a hólyagot, majd óvatosan nyomja meg a tetejét, hogy kijöjjön belőle a folyadék. Az első 24 óra alatt ezt ismételje meg háromszor, javasolja dr. Basler. Aztán ne nyúljon többet hozzá.
Óvakodjon a jégtől és a hótól!
„A tél sem veszélytelen évszak a leégés szempontjából” – figyelmeztet dr. Butch Farabee, az amerikai nemzeti parkok elsősegély-szolgálatának koordinátora. – A hóról és jégről visszaverődő napsugaraktól nagyon csúnyán le lehet égni. Nekem még a szám belseje is leégett egyszer, miközben felfelé másztam a havas hegyoldalon, és a nagy erőlködéstől nyitott szájjal vettem a levegőt.” Szóval, gondosan öltözzön fel és viseljen napellenzőt, vagy használjon napvédő krémet.
Ne kövesse el kétszer ugyanazt a hibát!
A leégés után legalább 3-6 hétnek kell eltelni ahhoz, hogy a bőr teljesen regenerálódjék, mondja dr. Schreiber. A lehámlott bőr helyén képződött új bőr rendkívül érzékeny. Ez azt jelenti, hogy sokkal könnyebben leég, mint az előző, tehát legyen nagyon óvatos.
Tartsa be a szabályokat!
Dr. Norman Levine bőrgyógyász néhány pontban összefoglalja azokat a teendőket, amelyekről sohasem szabad megfeledkezni:
- Fél órával azelőtt, hogy kimegy a szabadba, kenje be magát napvédő krémmel, akkor is, ha egy kicsit felhős az ég. (A veszélyes UV-sugárzás áthatol a felhőrétegen.) Mindig gondosan védje az ajkát, a kezét, a fülét és hátul a nyakát. Fürdés vagy erős izzadás után újra kenje be magát.
- Legyen fokozottan óvatos délelőtt 10 és délután 3 óra között, amikor a legerősebben süt a nap (a nyári időszámítás szerint ez 11 és 4 óra közé esik).
- Ha mindenáron napozni akar, legyen óvatos, és fokozatosan növelje a na-pozási időt. Először csak 15 percre feküdjön ki a napra, és alkalmanként csak néhány perccel növelje a napozás időtartamát.
- Amikor éppen nem úszik vagy napozik, viseljen védőöltözéket. A kalap, a sűrű szövésű anyagok, a hosszú ujjú ingek távol tartják bőrétől a túl sok napsugárzást.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.