Rovarcsípések: 38 tanács a fájdalom enyhítésére
Amikor Hamlet az élet nyűgein s nyilain elmélkedett, a tengernyi fájdalmon, amit a védtelen testnek ki kell állnia, a méhecskét meg sem említette. A medúzát sem. Ennél sokkal súlyosabb terhek nyomasztották a lelkét, és az élet nagy kérdéseiben kellett döntést hoznia. Amikor azonban épp most csípte meg egy fullánkos szerzet, ön is komoly döntés előtt áll: a fájdalom áldozata kíván „lenni vagy nem lenni”. Válassza inkább a „nem lenni”-t, és kövesse az alábbi tanácsainkat:
Méhek, darazsak és rokonaik
Ezek a rovarok csípéskor mérget fecskendeznek a bőrbe, amitől a csípés helye fájdalmassá, pirossá és duzzadttá válik. A kellemetlenség akár több napig is eltarthat attól függően, hogy milyen és hány rovar csípte meg.
Azonosítsa támadóját!
Jó, ha tudja, hogy mi csípte meg, mert úgy könnyebb megfelelően kezelni a csípést – és elkerülni az újabbakat. Az aranybarna színű méhecske csak egyszer tud csípni. A fullánkja bennmarad a bőrben, ő pedig ettől elpusztul. A darazsak és lódarazsak ezzel szemben többször is támadnak, így hát legyen résen!
Cselekedjen gyorsan!
A siker titka az azonnali cselekvés. Minél hamarabb tudja valamiféle elsősegélyben részesíteni a csípés helyét, annál inkább elkerülheti a fájdalmat és a feldagadást.
Távolítsa el a fullánkot!
Ha méh csípte meg, akkor amilyen gyorsan csak lehet, vegye ki a fullánkot, mert különben a rajta lévő méregzacskó még 2-3 percig a bőrbe pumpálja a benne lévő mérget. Vigyázzon, nehogy megnyomja a fullánkot vagy a méregzacskót, mert ezáltal még több méreg kerül a szervezetébe. Óvatosan ki kell húzni a fullánkot, magyarázza dr. Edgár Raffensperger, a Cornell Egyetem rovartani tanszékének professzora. Körmével vagy akár egy hitelkártya szélével óvatosan nyúljon a fullánk alá, és lassan húzza ki.
- Az arc fájdalma
- A libidó csökkenése és okai
- A szexuális fejlődés visszamaradásának okai
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Fertőtlenítse a csípés helyét és a környékét!
A darazsak és rokonaik dögökön is lakmároznak, ezért mérgükben mindenféle nemkívánatos baktérium lehet, mondja Jeff Rusteen tűzoltó elsősegélynyújtó. Mossa meg alaposan a csípést szappannal és bő vízzel, majd fertőtlenítse.
Csillapítsa a fájdalmat!
Amikor a seb még lüktet, jó lenne gyorsan megszüntetni a fájdalmat. Az alább felsoroltak már bizonyították hatékonyságukat – de hogy segíteni tudjanak, azonnal kell alkalmazni őket.
- Hideg borogatás, de már a csípésre helyezett egyetlen jégkocka is megakadályozza, hogy a méreg szétterjedjen, és a csípés helye csúnyán feldagadjon, állítja dr. Herbert Luscombe bőrgyógyász.
- Érdekes módon a meleg is jótékony hatású, mivel közömbösítheti a gyulladáskeltő vegyületet. Fogja a hajszárítót és irányítsa a csípés helyére.
- Az egyik legegyszerűbb és legnagyszerűbb dolog, amit ebben a helyzetben tehet, hogy aszpirinnal kezeli a sebet. Nedvesítse meg a csípést, és dörzsölje be egy tabletta aszpirinnel. Az aszpirin csillapítja a méreganyag hatására bekövetkező gyulladást. Ezt a kezelést azok persze ne próbálják ki, akik allergiásak vagy érzékenyek az aszpirinre.
- Ammónia. „Néha a háztartási ammónia (szalmiákszesz) csodákat művel – mondja dr. Luscombe -, szinte azonnal hat. Nyomogassa rá a csípésre.” A régi népi gyógyszer, a vizelet is ammóniatartalma révén hat.
- Szódabikarbóna. Az észak-karolinai allergológus szakorvos, dr. Claude Frazier azt tanácsolja, hogy vízzel elkevert szódabikarbónát tegyen a csípésre.
- Húspuhító. „Az enzimes húspuhító szer lebontja a rovarmérget alkotó fehérjéket – állítja dr. Dávid Golden, a Johns Hopkins Egyetem adjunktusa -, de csak akkor használ, ha a csípés után azonnal alkalmazza.”
- Aktív szén „Az aktívszén-porból készült massza gyorsan kiszívja a csípésből a mérget, így az meg sem duzzad, és nem is fáj – mondja dr. Richárd Hansen. – Óvatosan nyisson ki néhány szénkapszulát, és öntse ki belőlük a port. Keverje össze egy csepp vízzel, és kenje a csípésre. Gézzel vagy ragtapasszal rögzítse és tartsa nedvesen, mert a szén nedves állapotban a leghatékonyabb.”
- Sár. Ha nincsen kéznél semmi más, agyagból és vízből csináljon sárpépet, és azt kenje rá a csípésre úgy, mint az aktív szenet. Kösse be, ha más nincs, papír zsebkendővel, és hagyja fent, amíg a sár meg nem szárad.
Vegyen be antihisztamint!
A szájon át szedhető antihisztamin-tartalmú szerek igen hatásosan csillapítják a fájdalmat. Dr. Rusteen gyakran tanácsolja a szülőknek, hogy rovarcsípés esetén adjanak be gyermeküknek antihisztamin-tartalmú, köhögés elleni szirupot. „Az antihisztamin egyrészt csillapítja a rovarméreg okozta duzzanatot, vörösséget és lüktető fájdalmat, másrészt nyugtató hatású. Felnőttek részére is hatásos.”
Legjobb, ha nem csípi meg semmi
Az óvatos megelőzés sok későbbi kellemetlenségtől mentheti meg. A következők segíthetnek minimálisra csökkenteni a csípésveszélyt.
- Viseljen fehér ruhát! „A rovarok a sötét színekre mennek – mondja dr. Raffensperger. – Ezért viselnek a méhészek általában bézs, fehér vagy valamilyen világos színű ruhát.”
- Ne legyen túl kellemes az illataiét használjon parfümöt, borotválkozás utáni arcszeszt és egyéb illatosítószert, amitől egy méhecske összetéveszthetné önt egy nektárdús virágszállal” – teszi hozzá dr. Raffensperger.
- Növelje cinkfogyasztását „Azok az emberek, akiknek a vérében kevesebb a cink, vonzóak a rovarok számára”, mondja dr. George Shambaugh fül-orr-gégész professzor. „Azt szoktam tanácsolni a betegeimnek, hogy egész évben szedjenek napi 60 mg cinket. A nővéremnek rengeteg problémája volt a méhekkel, mielőtt elkezdte szedni a cinket. Azóta egyszer sem csípték meg.” (Kizárólag a kezelőorvosa tudtával és egyetértésével emelje a napi cinkadagját!)
- Olajozza be magát! Egyik-másik fürdőolaj illata elriasztja a csípős rovarokat. Kenje be velük a bőrét, mielőtt kimegy a szabadba.
- Meneküljön biztos helyre! Ha egy csapat zümmögő veszedelem üldözőbe venné, szaladjon be a házba vagy ugorjon be a vízbe. Az is jó ötlet lehet, hogy bemenekül az erdőbe. A csípős rovarok nehezen tudják követni áldozatukat a sűrű erdőben, állítják a Cornell Egyetem kutatócsoportjában dolgozó szakértők.
- Kezdjen el festeni! Ha semmi más nem segít, beállhat szobafestőnek, őket ugyanis soha nem csípik meg a rovarok, mert nem szeretik a terpentin szagát.
Medúza
A medúzák és nagy testvéreik, a portugál gályák (hólyagmedúzák) a legelterjedtebb csípős tengeri állatok. Hosszú karjaikon csalánsejtek vannak. Amikor hozzájuk ér, a sejtek a bőrébe fecskendezik a mérgüket. Csúnya sebeket tudnak ejteni. Ha összetalálkozik egy ilyen tengeri szörnnyel, a következőket teheti:
Öblítse le azonnal!
Azonnal öblítse le a sebet sós vízzel, tanácsolja dr. Arthur Jacknowits gyógyszerész professzor. Soha ne használjon édes vizet, mert attól aktiválódnak azok a méregsejtek is, amelyek addig nem szakadtak fel. Ugyanebből a meggondolásból ne dörzsölgesse a bőrét.
Semlegesítse a csípősejteket!
A fájdalom enyhítése érdekében öblögesse a sebet az alábbi szerek valamelyikével. Minél hamarabb elkezdi, annál jobb. Tudnia kell azonban, hogy a fájdalomcsökkentő hatás csak egy-két óráig tart, ezért többször ismételje meg a kezelést.
Alkohol Löttyintsen egy kis alkoholt az érintett felületre, tanácsolja dr. Jacknowitz. Bár az izopropil-alkohol lenne a legmegfelelőbb, bort, pálinkát vagy bármilyen egyéb, a keze ügyébe akadó alkoholtartalmú folyadékot is nyugodtan használhat.
Ammónia A doktor véleménye szerint az ammónia is hatásos.
Húspuhító A húspuhító szerben van egy enzim, amely hatástalanítja a méreganyagot alkotó fehérjét, és megakadályozhatja a méregsejtek felszakadását, állítja dr. Jacknowitz. Oldja fel sós vízben, és ecsetelje be vele a csípés helyét.
Orvosi segítség
A súlyos reakció tünetei
Méhcsípéstől többen halnak meg, mint kígyómarástól, hívja fel a figyelmet dr. Herbert Luscombe. Normális esetben a méhcsípés csak rövid ideig okoz fájdalmat, és a csípés okozta duzzanat is lelohad néhány óra alatt. Ha ennél súlyosabb tüneteket okoz, akkor valószínűleg súlyos allergiás reakcióról van szó, amely akár halállal végződő anafilaxiás sokkhoz is vezethet. A légszomj, a szénanátha, hányinger, hányás, asztmás roham, rekedtség, szédülés, nyelv- és/vagy arcbedagadás, ájulás vagy sokkos állapot erre utaló jelek. Minél gyorsabban alakulnak ki a tünetek, annál nagyobb az életveszély.Ha ezek a tünetek megjelennek, figyelmeztet dr. Claude Frazier, az előírásoknak megfelelően használja a rovarcsípés esetére szolgáló elsősegély-készletét, majd rohanjon a beteggel a legközelebbi kórházba, vagy hívjon mentőt. Ha nincs kéznél ilyen készlet, akkor tegyen a csípésre jeget (ha van), és siessen segítségért.
Súlyosabb medúzacsípések esetén a következő tünetek léphetnek fel: fejfájás, izomgörcs, köhögés, légszomj, hányinger és hányás, mondja dr. Jacknowitz. Ha a tünetek hosszan fennállnak vagy súlyosbodnak, azonnal forduljon orvoshoz vagy hívjon mentőt.
Távolítsa el a bennszakadt medúzakarokat!
Ha a bőréből leszakadt medúzadarabkák állnak ki, távolítsa el őket. Semmiképpen se nyúljon hozzájuk szabad kézzel. Ehelyett inkább próbálkozzon a következő módszerek valamelyikével:
- Csavarjon vastagon egy törülközőt a kezére, és azzal törölje le a kiálló darabokat, tanácsolja dr. Stephen Rosenberg.
- Kenjen rá borotvakrémet, és óvatosan borotválja le a területet.
- Ha ez nem kivitelezhető, mondja, akkor kenjen rá tengervizes homokpépet, és egy késsel vagy műanyag bankkártyával vagy bármi más éles tárggyal kaparja le az egészet.
- Vagy kenjen fel tengervízzel készített szódabikarbóna-pépet, teszi hozzá, és a fent említett módon távolítsa el vele a medúzacsápokat.
Mivel lehet kezelni a csípés helyét?
A viszketést és a gyulladást különféle gyógyszerekkel ápolja, ajánlja dr. Jacknowitz.
- a viszkető bőrt kezelje antihisztaminnal.
- a duzzadást hidrokortizon-krémmel enyhítheti.
- Ha sokáig nem csökken a fájdalom, vegyen be fájdalomcsillapítót.
Kérjen tetanuszoltást!
A sós tengervíz ugyan tisztán tartja a csípés helyét, a sebet mégsem sterilizálja. Ha nem kapott öt éven belül tetanusz elleni oltást, adassa be magának.
A búvárruha abszolút védelmet biztosít
Ha biztosra akar menni, viseljen búvárruhát az úszáshoz, ez garantáltan megvédi, állítja dr. Luscombe.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.