Tejcukor-érzékenység: 15 enyhítő ötlet
Előfordult már önnel, hogy megivott egy pohár tejet, és annyi gáz keletkezett a hasában, hogy majd kiröpült az ablakon? Vagy tapasztalta-e, hogy egy-egy fagylalt elfogyasztása után olyan hangosat kordult a gyomra, hogy akár az üstdobot is helyettesíthetné a nagyzenekarban? No és amikor a sajtos pizza akkora hasmenést okoz, mintha egy egész doboz hashajtót vett volna be?
Ha a fenti kérdésekre igen a válasz, akkor önnek valószínűleg tejcukor-, más néven laktózérzékenysége van. Más szóval: a vékonybeleiben nincs elegendő laktáz, egy enzim, amely elengedhetetlenül szükséges a tejtermékekben természetesen jelenlévő cukor, a tejcukor vagy laktóz megemésztéséhez. Aggodalomra semmi ok, ez nem veszélyes betegség.
Nem is ön az egyetlen, aki ebben szenved
Az emberiség zömét, kivéve azokat, akik eredetileg Európa északi részéből származnak, kisebb vagy nagyobb mértékben sújtja a laktózérzékenység, s ennek tünetei legkésőbb 20 éves koruk táján jelentkeznek, állítja dr. Seymour Sabesin gasztroenterológus. Nem kevesebb, mint 30 millió felnőtt amerikai küszködik bizonyos mértékű laktózérzékenységgel. Viszont van egy jó hírünk is. El lehet érni, hogy a kecske is jóllakjon, és a káposzta is megmaradjon, vagyis hogy ön jóllakjon tejtermékkel, és mégse szenvedjen a tünetektől.
Végeztessen toleranciavizsgálatot!
Mivel az érzékenység, vagyis a tolerancia szintje egyénenként más és más, először meg kell bizonyosodni róla, mennyi tejterméket visel el a szervezete. „Csak annyi önmegtartóztatásra van szükség, amennyi elengedhetetlen” – állítja dr. Theodor Bayless, a Johns Hopkins Egyetem kórházának gasztroenterológusa.
A kézenfekvő megoldás az, hogy csökkentse a tej és tejtermékek fogyasztását egészen addig, amíg a tünetek el nem múlnak. „Egyeseknél már az is bajt okoz, ha egy negyed pohár tejet megisznak -állítja dr. Bayless. – Az érintettek mintegy 30 százalékánál csak kb. 1 liter elfogyasztása után kezdődnek a problémák, 30-40 százalékuknál már egy pohár után is.”
- Hogyan együnk több tejet és sajtot?
- Zöldségek édesen?
- Vesekövek, étrendi tanácsok
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Ne feledkezzen meg a kalciumról!
a tejtermékek a kalcium egyik fő forrását jelentik. Márpedig ha valakinek mégis csökkentenie kell a fogyasztásukat, pótolnia kell az így kieső kalciumot szardíniával, spenóttal vagy brokkolival. Ajánlható továbbá kalciumtabletták szedése, laktáz enzimek bevitele tablettaformában vagy laktázzal előkezelt tej fogyasztása.
Soha ne igyon tejet önmagában!
„Számos beteg jelezte, hogy tünetei megszűnnek, ha a tejet csak étkezéshez fogyasztja” – mondja dr. Bayless.
Szoktassa hozzá a szervezetét!
Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy próbáljon a tejtermékekből naponta egészen kicsiny adagokat fogyasztani, majd emelni az adagokat, így fokozva a szervezet tűrőképességét javasolja dr. Bayless. Ha a tünetek újra megjelennek, vegyen vissza az adagból.
Egyen joghurtot!
Azok a mikroorganizmusok, amelyek a tejből joghurtot érlelnek, laktázt is termelnek, amely a joghurtban lévő laktózt bontja, így a joghurt általában nem jelent veszélyt, állítja dr. Naresh Jain, New York-i gasztroenterológus. „Az amúgy egészséges, de laktózintoleranciában szenvedő embereknek mintegy 70-80 százaléka káros következmények nélkül fogyaszthat joghurtot. Ráadásul a joghurtban lévő laktáz a vékonybélben is kifejtheti a hatását.”
Dr. Sabesin megjegyzi, hogy „a joghurtban az azonos mennyiségű tejben található laktózmennyiségnek csak 75 százaléka mutatható ki.” Szerinte ez a különbség pontosan elegendő ahhoz, hogy a szervezet elviselje az így bekerült tejcukrot. Másfél deci joghurt általában nem jár fokozott bélgáz-termelődéssel.
Néhány tipp a joghurttal kapcsolatban:
- Válasszon alacsony zsírtartalmút! „zsír hatására lelassul a gyomor kiürülése – állítja dr. Jain. – A magasabb zsírtartalmú joghurt tovább időzik a gyomorban, és így a gyomorsav nagyobb valószínűséggel tudja elpusztítani a benne lévő mikroorganizmusokat.”
- A baktériumok termelte laktáz is csak a vékonybélben tud hatni – ezért is fontos, hogy a gyomorból mielőbb idejusson a joghurt. Noha mindez egyelőre csak elmélet, hangsúlyozza dr. Jain, jobb ragaszkodni a kis zsírtartalmú joghurthoz.
- Egyen mindennap joghurtot! „Az egyik vizsgálatunkban betegeinknek rendszeresen, naponta adtunk joghurtot. Kiderült, hogy javítja az emésztésüket”, mondja dr. Jain.
- Fagylalt előtt egyen joghurtot! „Ha a fagylalt (vagy más tejtermék) fogyasztása előtt 5-15 perccel megeszik egy joghurtot, a tejcukor-érzékenység tünetei valószínűleg enyhébbek lesznek vagy ki sem alakulnak”, állítja dr. Jain.
Használjon szintetikus laktázt!
Vannak olyan országok, ahol a tejhez eleve adagolnak enzimet. Laktázt bárki maga is belekeverhet a tejbe, létezik folyadék és tabletta formájában. Ha a folyékony laktázból néhány cseppet ad fél liter tejhez, akkor a szokottnál kissé édesebb ízű tejet kap, mely azonban nem okoz haspuffadást. Mivel a tejcukor-érzékenység foka egyénenként változó, többszöri próbálkozással kell kikísérletezni, kinek-kinek milyen adag felel meg.
Próbálkozzon íróval!
A vaj köpülése után visszamaradt folyadék, az író általában jobban tolerálható, mint a tej, véli dr. Jain.
Tegyen próbát a sajttal is!
Dr. Jain szerint a sajtban kevesebb laktóz van, mint a tejben. Dr. Bayless pedig azt hangsúlyozza, hogy a kemény sajtok a legjobbak, mert azokat erjesztik a legtovább. Dr. Sabesin ehhez még hozzáfűzi, hogy a Gruyére vagy az igen érett Cheddar sajt csak nyomokban tartalmaz laktózt, ezért kisebb a valószínűsége, hogy emésztési panaszokat okozzon.
Az acidophilus nem segít
Noha az acidophilus baktériumok rendkívül jótékonyan hatnak az emésztőrendszerre, nem védenek a tejcukor-érzékenységgel szemben.
Legyen óvatos! A laktózt többféle gyógyszerben, táplálékkiegészítőben segédanyagként használják. Dr. Jain felhívja a figyelmet, hogy némelyik gyógyszerben lehet annyi laktóz, amennyi már érzékenységi tüneteket okoz. Olvassa el ezért figyelmesen a betegtájékoztatót.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.