Vesekövesség: 12 védekezési mód
„Valaha azt hittem, hogy nagyon jól tűröm a fájdalmat. Fogfúráskor általában nem kérek fájdalomcsillapítást, de amikor a vesekövem begörcsölt, sírtam a fájdalomtól”, mondja Norman Ellis őrnagy, az Egyesült Államok légierejének nyugalmazott tisztje.
Noha az orvosok nem mindig tudják, hogy egyes embereknél miért alakulnak ki ezek a kis só- és ásványianyag-kristályok, egy dolog biztos: fájdalmat okoznak. Néhány embernél hónapokig tart, míg egy-egy követ ki tud üríteni. Remélhetőleg ön nem tartozik közéjük. Ma már az orvosoknak számtalan módszer áll a rendelkezésükre, hogy a betegeiket megszabadítsák a kövektől. Van azonban valami, amit nem tudnak garantálni: azt hogy nem alakul ki újabb.
„Ha egyszer már volt köve, valamivel nagyobb az esélye arra, hogy újabb kialakuljon. Ha már kétszer is volt köve, a következő kő esélye már jelentősen nagyobb” – mondja dr. Leroy Nyberg urológus.
Mielőtt azonban változtatna az életmódján, fel kell hívni a figyelmét, hogy sokféle vesekő létezik, és csak az orvos tudja biztonsággal megkülönböztetni egyiket a másiktól. Ha már az orvosa megállapította, hogy milyen típusú veseköve van, az alábbi tippek segíthetnek csökkenteni a következő kő kialakulásának valószínűségét.
A természetgyógyász közbeszól
Miért használ az áfonyáié?
A néphagyomány szerint az áfonyalének jó hatása van a vesére és a vesekövekre. Mi az igazság?„Úgy gondolom, hogy az áfonyáié savanyú vegyhatású, ezért savanyítja a vizeletet, ami gátolja a kalciumtartalmú kövek kialakulását. Kétlem azonban azt, hogy valaki annyit tudna inni, hogy savanyú legyen tőle a vizelete” – véli dr. Péter D. Fugelso.
Ez azt jelenti, hogy az áfonyáié fogyasztásának egyáltalán nincs jó hatása? Nem teljesen. „Mivel ez is folyadék, azt gondolom, hogy hasznos” -teszi hozzá dr. Fugelso, habár a tiszta víz ugyanazt a célt szolgálja, kevesebb kalóriával.
Igyon sok folyadékot!
Függetlenül attól, hogy milyen veseköve van, „az egyik legfontosabb megelőzési módszer a folyadékfogyasztás növelése” – mondja dr. Stevan Streem, a vesekövek szakértője. A folyadék hígítja a vizeletet és segít megelőzni, hogy nagy koncentráció alakuljon ki azokból a sókból és ásványokból, melyek összeállva a köveket létrehozzák.
- Vesekövek, étrendi tanácsok
- A vese- és hólyagkő természetes gyógymódja
- Mik a vesekövesség tünetei? Hogyan előzhető meg?
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Mennyi folyadékot kell meginni?
„Annyit, amennyi naponta legalább két liter vizeletet eredményez – tanácsolja dr. Péter D. Fugelso, a kaliforniai Burbankben a St. Joseph egészségügyi központ vesekövekkel foglalkozó részlegének orvosigazgatója. – Ha egész nap a kertben forró napsütésben dolgozik, legalább 6-7 litert kell meginnia. Valójában az számít, hogy ebből mennyi vizelet képződik.” Azt ajánlja, gyűjtse a vizeletét egy üres befőttesüvegben, és mérje meg a kiürített mennyiséget.
Mérsékelje a kalcium fogyasztását!
„Az összes általunk kezelt eset 92 százalékában a kő kalciumot vagy kalciumvegyületet tartalmazott” – mondja dr. Fugelso. Ha az orvosa azt mondta, hogy az utoljára ürített köve kalciumot tartalmazott, felül kell vizsgálnia a kalciumfogyasztását. Ha valamilyen táplálékkiegészítőt szed, az első dolog, hogy kérdezze meg az orvosát, hogy valóban szükséges-e az önnek.
A következő, hogy ellenőrizze a kalciumot bőségesen tartalmazó ételek, például a tej, a sajt, a vaj és egyéb tejtermékek arányát a naponta rendszeresen fogyasztott ételeiben. A cél, hogy csak csökkentse, de ne iktassa ki a kalciumot tartalmazó ételeket az étrendjéből. „Az étrendben található kalcium szinte teljes egészében a tejtermékekből származik” – mondja dr. Fugelso.
Ellenőrizze a gyomorbántalmakra szedett gyógyszereit!
Bizonyos népszerű savkötők igen jelentős mennyiségben tartalmaznak kalciumot, figyelmeztet dr. Fugelso. Ha kalciumtartalmú köve van, és közben savkötőket is szed, ellenőrizze, hogy az összetevők között szerepel-e a kalcium. Ha igen, válaszon egy másik fajtát.
Ne egyen túl sok oxalátot tartalmazó ételt!
Az összes ismert kő 60 százaléka kalcium-oxalátból áll, mondja Brian L. G. Morgan kutató. Ha a szervezetében minden rendben működik, a zöldségekkel és gyümölcsökkel elfogyasztott oxalátot kiüríti. De ha kalcium-oxalát kövei vannak, a dolgok nyilvánvalóan nem működnek teljesen zavartalanul, ezért csökkentenie kell az oxalátban gazdag ételek fogyasztását. Ezek közé tartozik a borsó, a cékla, a fekete áfonya, a zeller, a csokoládé, a szőlő, a zöldpaprika, a petrezselyem, a spenót, a földieper, a cukkini és a tea.
Próbálja ki a magnéziumot és a B6-vitamint!
A kutatók azt feltételezik, hogy a magnézium azért hatásos, mert a kalciumhoz hasonlóan hozzákapcsolódhat az oxaláthoz. A kalcium-oxalát-kötéssel ellentétben ez a molekula kisebb valószínűséggel áll össze fájdalmat okozó kővé. A B6-vitamin azonban valóban csökkenti az oxalát mennyiségét a vizeletben. Egy vizsgálatban úgy találták, hogy napi 10 mg szedése hatásos.
Egyen A-vitaminban gazdag ételeket!
Mindegy, hogy milyen típusú köve van, A-vitaminra szüksége van a vizeletelvezető rendszer épségéhez és további kövek kialakulásának megakadályozásához. „Naponta fogyasszon 5000 nemzetközi egységnyi A-vitamint, ennyi a felnőttek ajánlott napi adagja” – javasolja dr. Morgan. Ezt nem túl nehéz elérni. Egy adag párolt sárgarépában 10 500 nemzetközi egységnyi A-vitamin van. Más ételek is nagy mennyiségben tartalmazzák, például a sárgabarack, a brokkoli, a sárgadinnye, a sütőtök, az édesburgonya és a marhamáj.
Maradjon aktív!
„Az inaktív emberek vérkeringésében nagyobb valószínűséggel halmozódik fel kalcium” – állítja dr. Nyberg. – Az aktivitás segít visszajuttatni a kalciumot a csontokba, ahová való.” Más szavakkal, ha hajlamos arra, hogy kalciumkövek alakuljanak ki önnél, ne üljön egész nap, és várja, míg ez bekövetkezik. Kerekedjen fel, tegyen egy sétát, röptessen papírsárkányt vagy biciklizzen.
Ügyeljen a fehérjefogyasztására!
„Közvetlen kapcsolat van a vesekövek előfordulása és az elfogyasztott fehérje mennyisége között” -mutat rá dr. Morgan.
A fehérjefogyasztás hozzájárul a vizeletben a húgysav, a kalcium és a foszfor szintjének a megemeléséhez, ami néhány embernél kövek kialakulásához vezet. Mérsékelje a túlzott fehérjefogyasztást, ha kalciumköve van, ha pedig húgysav- vagy cisztinkövei vannak, akkor ez különösen fontos. Csökkentse a fehérjében gazdag ételek fogyasztását napi 175 grammra, mondja dr. Morgan. Ezek közé tartozik a hús, a sajt, a szárnyas és a hal.
Orvosi segítség
Három jó ok, hogy felkeresse orvosát
Ha már volt veseköve, és újból észleli a fájdalmat, lehetséges, hogy egy másik kő alakult ki. Menjen orvoshoz, hogy biztos legyen a dolgában.Ez különösen fontos erős fájdalom esetén, vagy ha a vizeletben vér van. Ha követ ürített, vigye el az orvoshoz laboratóriumi vizsgálatra. Ha kiderítik, hogy milyen típusú a kő, az segít a következő kialakulásának megelőzésében.
Az orvos megnézheti röntgenvizsgálattal, hogy milyen nagy a kő. A nagy kövek jelentős akadályt, és akár fertőzést is okozhatnak” – jegyzi meg dr. Streem. Ultrahangos vagy lézeres zúzással, ami viszonylag nem nagy beavatkozással járó módszer, szerencsés esetben megszabadulhat a kőtől. A későbbiekben újabb kövek kialakulását gyógyszerek szedésével lehet megelőzni.
Szokjon le a sóról!
Ha kalciumkövei vannak, ideje, hogy visszafogja a sófogyasztást. „Csökkentse le a sóbevitelt napi 2-3 grammra” – javasolja dr. Morgan. Ez azt jelenti, hogy csökkenteni kell az asztali só, a savanyúságok, a füstölt hús, a chips és az ömlesztett sajt fogyasztását.
Óvatosan a C-Vitaminnal!
„Ha kalciumkövekre hajlamos, csökkentenie kell a C-vitamin-fogyasztását is – hívja fel a figyelmet dr. Morgan. A nagy mennyiségű, napi 3-4 grammnál több C-vitamin fokozza az oxaláttermelést és növeli a kövek kialakulásának a veszélyét. Nem valószínű, hogy a túlzott mennyiségű C-vitamin ételekből származna (naponta 37 narancsot kellene elfogyasztania hozzá), ezért inkább a nagy hatású táplálékkiegészítőkben kell a bűnöst keresni. Legjobb, ha egyáltalán nem szed ilyen készítményt.
Ne fogyasszon túl sok D-vitamint!
„Túlságosan sok D-vitamin bevitele magas kalciumszintet eredményezhet a szervezet minden részében” – figyelmeztet dr. Morgan. – Soha ne fogyasszon belőle a napi ajánlott 400 nemzetközi egységnél többet.”
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.