Magas vérnyomás okai kezelése és megelőzése
Miért kell fokozottan ügyelnünk a magas vérnyomásra?
A magas vérnyomás (hipertónia) jelentősége a szív- és érrendszeri betegségek között a bekövetkező szövődmények miatt jelentős. A betegek nagy része nem tud betegségéről, így nem is kerülhet az orvosok kezelésébe, viszont a kezeltek száma így is egyre több. Ugyanakkor az alacsony vérnyomás nem rizikó betegségekre. A nők jelentős része alacsony vérnyomású, általában tünetmentes.
Miért veszélyes?
A hipertónia önmagában is betegség, de rizikófaktor is egyéb betegségekre nézve, elsősorban agyi vaszkuláris (érbetegség eredetű) katasztrófára, enyhébb fokban koszorúér-betegségre. A hipertónia kezdeti szakaszában, tehát mikor a beteg még panaszmentes, teljes szellemi-fizikai képességgel bír, a magas vérnyomás fokozott veszélyt jelent egyéb szervek megbetegedésére nézve. A vérnyomás az az erő, amellyel az áramló vér az erek falára nyomást fejt ki. A nyomást a szív pumpafunkciója biztosítja, értékét a kapillárisok (hajszálerek) ellenállása határozza meg a vértérfogat mellett. A vérnyomást szabályozó mechanizmus eléggé jól ismert, nagy szerepe van a szimpatikus idegrendszernek, a folyadék-elektrolit, és az úgynevezett reninangiotenzin rendszernek.
A normális vérnyomás értéket önkényesen, de klinikai tapasztalaton alapulva adjuk meg. A korábbi normális érték változott az utóbbi időben, már nem az életkor +100 az elfogadott érték, hanem az alábbi beosztás:
Osztályozás Szisztolés Diasztolés (Hgmm)
- optimális <120 <80
- normális 120-129 80-84
- magas normális 130-139 85-89
- stádium hipertónia 140-159 90-99
- stádium hipertónia 160-179 100-109
- stádium hipertónia> 180 110
Mitől lesz valakinek magas a vérnyomása?
Az esetek 90%-ában nem találunk kiváltó betegséget, ilyen esetben a hipertóniát „esszenciálisnak” nevezzük. Ezen esetekben hajlamosító tényezőket találunk: családi (öröklött) hajlam, túlzott só fogyasztás, alkohol, testsúlytöbblet, dohányzás, stressz, ülő életmód. Az esetek körülbelül 10%-ában a magas vérnyomás hátterében vesebetegséget, hormonális eltérést, neurológiai okot, ritkán gyógyszerek szedését találjuk.
A magas vérnyomás alattomosan kialakuló betegség, „néma gyilkos”. Ezeknek a betegeknek a kiszűrése nagyon fontos.
- A szívbetegség alternatív terápiás gyógyítása
- Szívbetegek gyógyszeres terápiája
- Szívbetegség – rehabilitáció, diéta, szex
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Mikor gyanakodhatunk magas vérnyomásra?
Ha a fejünk, mellkasunk, fulladunk, fáradékonyabbak vagyunk, szédülünk. Vérnyomásméréssel pontosan megállapíthatjuk, hogy betegek vagyunk-e.
A vérnyomásmérésnél az aktuális, véletlenszerű meghatározás előtérbe került a folyamatos (24 órás) ambuláns (ABPM) mérés, mely során beprogramozott idő szerint automatikusan méri, rögzíti az értékeket a műszer. Ezekből az adatokból számítógép segítségével különböző indexek számíthatóak, melyek jellemzik az egyes betegek vérnyomását, segítik a vérnyomás kezelését, „beállítását”. Az orvosi rendelőben általában magasabb vérnyomásértékeket mérünk a betegnél, ez az úgynevezett fehérköpeny-hipertónia, emiatt fontos az otthoni saját mérés megvalósítása is.
A magas vérnyomás a szívizomzatot károsítja, balkamra-túltengés, – megnagyobbodás jön létre, majd végül szívelégtelenség alakul ki. A korai balkamra-terhelést echocardiographiával, EKG-val mutathatjuk ki legkönnyebben. A koronáriabetegek infarktusos halálozása magasabb, mint a normotenziósoké. A prognózist javíthatjuk, ha olyan gyógyszereket adunk a betegnek, melyek megakadályozzák a bal-kamra-túltengést.
Az elhízás és a hipertónia kapcsolata
A hipertónia kialakulásában szerepet játszó elhízás megelőzése lényeges. A hipertóniások 3/4-e túlsúlyos, 1/3-a elhízott, ezen belül a betegek 3/4 része abdominalis típusú elhízott (a haskörfogat nő). 10 kg-os fogyás a vérnyomást önmagában csökkentheti 10-20 Hgmm-el. A hipertónia hátterében levő túlzott só fogyasztás jelentősége változó intenzitással jelenik meg az irodalomban. A só fogyasztás folyadékterhelést jelent a keringésre, szívre. Figyelembe kell venni a só iránti nagy egyéni érzékenységkülönbséget.
Só fogyasztás és megelőzés
A fejlett országokban a só terhelés fokozódik a modern élelmiszeripar technológiája miatt.
A jelenlegi átlagos sófogyasztást felére kellene csökkentem, amivel nemcsak a hipertóniások számát lehetne csökkenteni, hanem a koszorúér-betegség, stroke (guta-ütés) gyakoriságát is. Mely ételek tartalmaznak sok sót? Sózott rágcsálni valók, sós mogyoró, chips, füstölt, sózott halak, felvágottak, hentesáruk. A sóbevitel csökkentése mellett a káliumbevitel fokozása viszont javíthatja az életkilátásokat. Helyes, ha fokozzuk a zöldségfélék fogyasztását, de nem mondunk le teljes egészében az ember „mindenevő” beállítottságáról.
Mely ételek fogyasztása csökkentheti a hipertónia, szívbetegség kifejlődését, kialakulását?
A helytelen táplálkozás és életmód következményei
Ezek a jelenségek korunk – mondhatni – leggyakoribb egészségügyi problémái, melyek a fejlett országokban egyre fiatalabb korosztályokat fenyegetnek, és egyaránt érintik a gazdagokat és a szegényeket is. A kövérség oka legtöbbször az, hogy a felvett táplálék kalóriatartalma nincs arányban a fizikai aktivitással, de befolyásolja az öröklött hajlam, genetikai háttér is.
Mennyi az ideális testsúly?
Testtömegindex (BMI):
normális: 18-25 kg/m2 túlsúlyos: 25-30 kg/ m2 elhízás:> 30 kg/m2
A derék/csípő arány szintén jól használható paraméter. A derék/csípő arány értéke nők esetén 0,85, férfiak esetén 0,9 felett centrális típusú elhízást jelent mely egyértelműen kóros.
A szívbetegek zöme elhízott. A zsírfogyasztás hazánkban jelentős, különösen az úgynevezett telített zsíroké (a vegyületben a szénatomok hidrogénnel lekötöttek). Az elmúlt évtizedben az anyagcsere-vizsgálatok lényeges előretörést hoztak a kardiovaszkuláris betegségek megelőzésében. Az egyik új ismeret az ómega zsírsavak jelentősége.
Mi mindenre jó az ómega?
Az ómega zsírsavakon belül az omega-3 fogyasztását kell fokozni. Ez a felismerés az eszkimók vizsgálatából adódott, akik sok zsírt fogyasztanak, de kevés a koronária beteg közöttük. Viszont sok halat fogyasztanak, mely omega-3 zsírsavat tartalmaz.
A növényi eredetű omega-3 zsírsav tartalmú (pl. mustármagolaj) margarin fogyasztásával csökkenthető a szívbetegség, hirtelen halálozás is. Általában a gabonafélék fogyasztását is bővíteni kell.
Rosttartalmú ételek jótékony hatása
A rosttartalmú ételek képesek felszínükön megkötni a zsírokat, szénhidrátokat, ezzel a felszívódás már csökken, az elhízás lehetőségével együtt. A hagyományos, magyaros ételek általában zsírosak, s míg 5 évvel ezelőtt az átlag magyar „ledolgozta” fizikai munkája során, addig ma kevesebb fizikai munkát végzünk, de többet, gyakrabban eszünk. A fiatalok is elhízottak, ugyanakkor fogyni szeretnének, mert a mintaképek a médiában a vékony alkatú nők, férfiak.
Szoktassuk rá a gyereket a főzelékre!
A helyes táplálkozást csecsemőkorban, sőt terhesség alatt el kell kezdeni, hogy gyermekeink kedvvel egyék a tökfőzeléket az iskolai menzán, s ne rohanjanak főzelékes napon a büfébe rágcsálnivalót venni. Az alkohol szerepe kettős, ugyanis kevés alkohol fogyasztása – főleg a vörös borok – csökkenti a koszorúér-betegség rizikóját, emeli a jó koleszterin szintjét (HDL), feltehetően a benne levő antioxidáns hatású flavonoidok miatt. Míg 9 g alkohol javít, 30 g feletti alkoholfogyasztása már fokozza a kardiovaszkuláris betegség rizikóját.
Szívbetegségek megelőzése
A szívbetegségek megelőzésében fontos a helyesen végzett fizikai munka, torna, mozgás
Másként kell sportolnia annak, aki egészséges, mint aki már beteg. Egészségesek esetén az erősebb fizikai aktivitás bír védő hatással súlyosabb betegség ellen, a csak „erőteljesebb séta” kevésnek látszik. Az intenzívebb tréning véd a később bekövetkezhető károsodás, a szívizomelhalás mértéke, nagysága, valamint a kialakuló rosszindulatú ritmuszavarok ellen. A már kialakult koronáriabetegségben a heti 2-3 alkalommal végzett 20-30 perces erőltetett séta javasolt. Úgy kell gyalogolnunk, hogy kicsit megizzadjunk, „lihegjünk”, szívünk, tüdőnk is érezze, hogy sportolunk. Pulzusszámunk pedig érjen el ilyenkor 120-130-at percenként. A lábak nagyobb
izomtömege miatt jobb az alsó végtagok dolgoztatása, mint a karoké. Az ilyen sétáknak nem a fogyás a célja, hanem a szívfrekvencia emelése.
Mik azok a szabad gyökök?
A emberi szervezetben zajló biokémiai reakciók úgynevezett szabad gyökök képződését eredményezik melyek a sejtjeinkre mérgezőleg hatnak. Az antioxidánsok meggátolják ezeket a káros folyamatokat, mert redukáló hatással bírnak. Ha a termelődő szabad gyökök
A fizikai terhelés jót tesz a szívnek, izületeknek, túlterhelik a szervezetet, csökken a védekezőképesség betegségek gyakorisága figyelhető meg.
Számos anyag képes ezt az oxidációt megállítani: vitaminok (A,B1-2-6-12, C, E ), nyomelemek (szelén, cink, magnézium, réz, vas, glutamin stb.), flavonidok ( piros szőlő). Az oxidatív stressz markere (malondialdehid) jól mérhető laboratóriumban, melynek a dohányosoknál egyértelműen mért magasabb értéke jelzi a dohányzás káros hatását. Viszont gyümölcsök, vitaminok fogyasztásával a marker értéke csökken, ami védő hatást bizonyít az oxidatív stressz ellen.
Olívaolaj jótékony hatása
A hidegen sajtolt olívaolaj sok E-vitamint tartalmaz, csakúgy, mint az alma héja. A koleszterinszintet is csökkentik az antioxidánsok. A csokoládéban levő anyagok is csökkenthetik a szív- és érrendszeri kockázatot, élénkítő hatásúak (teobromintartalom), de figyelembe kell venni energiatartalmukat is, ha nem akarunk elhízni.
A koronáriabetegségek megelőzésében számos gyógyszert ismerünk, melyek képesek a betegség kialakulását megelőzni, késleltetni, a kimenetelt enyhíteni.
Aszpirinnel megelőzhető az infarktus?
Az aszpirin a legismertebb, legjobban bevált készítmény a megelőzésben. Egy nagyobb tanulmány után az aszpirin, mint „szuper-aszpirin” jelent meg az infarktus megelőzésében. Évtizedekkel korábban a meghűléses, lázas állapotok gyógyszereként terjedt el, jelenleg pedig másodvirágzását éli a kardiovaszkuláris betegségek megelőzésében. A trombózis kialakulását akadályozza meg azzal, hogy a véralvadás mechanizmusában a vérlemezkék összecsapódását akadályozza meg, de a lokális
izmoknak, és jó a felesleges kilók ellen is gyulladásos folyamatokra is kedvezően hat. A gyógyszerből kis mennyiséget kell szednünk tartósan (75-150 mg/nap), különösen hatékonynak látszik a szekunder profilaxisban, az infarktuson átesett betegek újabb attakjának megelőzésében.
A hatékonyság hatványozottan jelentkezik a súlyosabb, több rizikófaktoros betegcsoportban.
Aszpirin-érzékenységről tudni kell
Aszpirin-érzékenység, – hatástalanság (rezisztencia) esetén az aszpirint helyettesíthetjük ticlopidin, clopidogrel készítményekkel. Koronária intervenció (ballonos értágítás, sztent beültetése) esetén aszpirin és ticlopidin (clopidogrel) kombináció hatékonyabb az újabb elzáródás kivédésében. A gyógyszerek mellékhatásként vérzékenységet, vérzést okozhatnak.
A kumarin nem elsősorban koronáriatrombózis megelőző gyógyszer, de nagyon sok betegnek kell szednie, hogy ne alakuljon ki szövődményként trombózis, embólia a szív üregeiben, a nyaki, agyi és végtagerekben, vénákban.
A béta-blokkolók az elmúlt 3 évtizedben a szívbetegségek egyik bázisgyógyszerévé váltak. A koronáriabetegség mellett használjuk hipertóniában, ritmuszavarokban, heveny szívinfarktusban, infarktusmegelőzésben, keringési elégtelenségben. Csökkentik a szívizom oxigén igényét, megelőzik az anginát, csökkentik az infarktus nagyságát azzal a hatásukkal, hogy csökkentik a szimpatikus idegrendszer túlsúlyát (csökkenti a pulzusszámot, vérnyomást stb).
Hogyan véd a gyógyszer?
A gyógyszer akkor véd, ha valóban „leviszi a pulzust”, megelőzi a vérnyomáskiugrást és szapora szívverést. Helytelen, ha a beteg abbahagyja a gyógyszer szedését, mert fekve 50/min a pulzusa, s egyébként panaszmentes. Korábban cukorbetegeknek, keringési elégtelenségben szenvedőknek nem adtunk béta-blokkolót, most pedig adnunk kell, nem hagyhatjuk ki ezeket a betegeket a gyógyszer kedvező védőhatásából.
Angiotenzin-konvertáló enzimgátlók a hipertónia kezelésében nélkülözhetetlenek, de ma már számos egyéb betegség kezelésére, megelőzésére használja az orvostudomány. Nemcsak hipertóniában és stroke megelőzése céljából kötelező adni, de infarktusban és szívelégtelenségben is.
Jótékony hatása is lehet a zsírnak?
Zsír- (lipid) csökkentő szerek az antilipémiás hatékonyság mellett kedvezően befolyásolják a véralvadási folyamatokat, gyulladáscsökkentőek, javítják az endothel (az érfal belső rétege) funkcióját, hosszú távon mérséklik a koszorúér-elmeszesedést. A magyarországi átlag vérzsírérték sajnos eleve magas, így majdnem minden magyarnak előbb diétás, s ennek eredménytelensége esetén gyógyszeres kezelésben kellene részesülnie. A magasabb vérzsírszintre már külső jelek is figyelmeztethetik a beteget: zsírkristályok lerakódása a szemhéjakon, bőrön.
Szerző: Szentgyörgyváry Lóránt
Szakmai gyakorlatok és tanulmányok: Életmód-tanácsadás, kiropraktika és reflexológia. Minden érdekel ami az egészséggel vagy annak megőrzésével kapcsolatos. Az oldalon rendszeresen publikálom a saját cikkeimet.