Vessen véget a szorongásnak tippjeink segítségével!
Mindenki szorong néha. Ennek általában egyértelmű oka van: repülőút, nyilvános szereplés, új munkahely, tömegben való közlekedés… Gyakran elég, ha vesz néhány lassú, mély lélegzetet, vagy ha módja van rá, megnyugtató zenét hallgat. De ha úgy találja, hogy szinte mindennap szorong vagy idegeskedik, pedig nincs is rá kézenfekvő oka, akkor lehet, hogy pánikbetegségben szenved, amelynek egyebek közt szapora légzés és álmatlanság lehet a tünete. Ez súlyos betegség, amellyel feltétlenül érdemes orvoshoz fordulni. Az alábbi gyógyszereket kizárólag orvosi felügyelet mellett szedje. Ha a gyógyszerszedés mellett riasztó tüneteket, például öngyilkossági késztetést észlel, mielőbb keresse föl kezelőorvosát. Nézzük, milyen megoldások léteznek!
Antidepresszánsok
E gyógyszereket depresszió kezelésére használják a leggyakrabban, de általában velük próbálkoznak először pánikbetegség esetén is. Ennek az az oka, hogy hatásosak, és viszonylag kevés mellékhatásuk van. A vizsgálatok szerint az emberek többségénél a három leghatékonyabb az imipramin, a szervezetben elhúzódó hatású venlafaxin és a paroxetin.
Mennyire hatékonyak? Egy felmérés szerint a paroxetint nyolc héten át szedő pánikbetegek 72 százaléka tapasztalt javulást, 36 százalékuknál pedig megszűntek a tünetek.
Buspiron
Ez a gyógyszer nagyjából ugyanolyan hatásosan enyhíti a szorongást, mint a benzodiazepin-alapú feszültségoldó szerek, ám azoknál hosszabb ideig szedhető, és sokkal kisebb a függőség kialakulásának kockázata. Ha korábban benzodiazepint használt, feltétlenül várjon legalább 30 napot a szedés abbahagyásától számítva, mielőtt buspiront kezdene szedni, máskülönben gyengülhet a szer hatása. A buspiron hátránya viszont, hogy naponta háromszor kell bevenni, és nem enyhíti a depressziót sem, amely pedig gyakran kíséri a szorongásos rendellenességeket.
Kognitív viselkedésterápia
A pszichoterápiának ez a változata segít átértékelni, hogyan szemléli a világot, és megtanítja, miként tekinthet logikusabban az Önt aggasztó dolgokra. Ha például állandóan a pénz miatt idegeskedik, megtanulhatja reálisabban látni bevételeit és kiadásait. A vizsgálatok szerint hat hónap kognitív terápia után a gyógyulási arány 51 százalékos, és a rendelkezésre álló korlátozott számú adat alapján pánikbetegség kezelésére is javasolják ezt a terápiát a gyógyszerszedés kiegészítéseként. Általában négy hónapon át kell heti egy-két órás foglalkozásokra járni.
- Zöldségek édesen?
- Vesekövek, étrendi tanácsok
- Metabolikus szindrómám van. Ez hogyan gyógyítható?
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Kava
Ez a gyógynövény (Piper methysticum) a vényköteles szorongáscsökkentő gyógyszerekhez hasonlóan hat, ám azokkal ellentétben nem okozhat szellemi „lelassulást” vagy emlékezetzavarokat. Szakemberek 11, összesen több mint 600 betegre kiterjedő vizsgálat eredményeit összegezve megállapították, hogy a kava rövid távon a placebónál hatékonyabban enyhíti a szorongást. Standardizált, 70 százalék kavalaktont tartalmazó készítményt szedjen. A kava nem megfelelő alkalmazása károsíthatja a májat, máj betegek tehát kerüljék. Alkoholt ne fogyasszon egyidejűleg!
Alkalmazott relaxáció
E módszer alkalmazása során viszonylag egyszerű dolgokat kell végezni, például mélylégzést, progresszív izomlazítást, irányított vizualizációt és módszeres érzéketlenítést (ez utóbbi során apránként kell szembenézni a félelemmel). Egy öt hónapon át tartó vizsgálatban relaxációs módszereket alkalmazó és antidepresszánst szedő pánikbetegeket hasonlítottak össze, és azt találták, hogy mindkét csoportban nagyjából azonos mértékű volt a javulás.
Jóga
Több vizsgálat is kimutatta, hogy a jógázó pánikbetegekben alacsonyabb a kortizol nevű stresszhormon szintje, és kevesebb szorongáscsökkentő gyógyszerre van szükségük. a jóga többféle módon segít: a kontrollált légzés megkönnyíti az elme ellazítását és több energiával látja el a testet, a speciális pózok pedig ellazítják az izmokat és elterelik a figyelmet.
További lehetséges módszerek:
- Meditációk A meditáció hatását még nem tanulmányozták behatóan, de egy vizsgálat során azt találták, hogy azokban, akik nyolc héten át végeztek a jelenlétre koncentráló meditációt, kevésbé csökkent a szorongás, mint a 12 hetes kognitív terápián részt vettekben. Mindazonáltal mindkét módszer nagyjából azonos mértékben javította a hangulatot, az életminőséget és a mindennapi tevékenységek végzéséhez szükséges képességet.
- Virtuálisvalóság (VR)-kezelés E viszonylag új terápiás módszer során a fóbiás (valamilyen tárgy vagy helyzet miatt szorongó) betegek számítógépes szimuláció segítségével hozzászoknak a szorongást kiváltó dologhoz vagy helyzethez. a vizsgálatok szerint ez a megoldás hatékonyabb a pusztán a képzeletre hagyatkozó hasonló terápiánál, és ugyanolyan hatásos, mintha az adott helyzetet a valóságban tapasztalnák meg a páciensek. A javulás azonban csak átmeneti jellegűnek tűnik. Egy vizsgálat kimutatta, hogy hat hónap elteltével a VR-kezelés-ben részesült betegek állapota nem különbözött azokétól, akik placebót kaptak.
- Benzodiazepinek Ezek a feszültségoldók – például az alprazolam, a klórdiaze-poxid és a diazepam – voltak a szorongás kezelésére használt első gyógyszerek, s még ma is gyakran alkalmazzák őket. Hosszú távú szedésük azonban nem javasolható, bár sok orvos ennek ellenére több hónapra vagy akár évre fölírja őket. Két-három hetet meghaladó folyamatos szedésük függőséget, levertséget és emlékezet-zavarokat okozhat.
A tévhitekkel ellentétben nem eredményes:
Hagyományos pszichoterápia: A jól ismert „beszélgetős” kezelés, amelyben a gyermekkorra és egyéb, az életet megváltoztató eseményekre kell összpontosítani, nem sokat ér a szorongásos problémák ellen, mindössze a bertegek 4 százalékára van hatással.
Orbáncfű (Hypericum perforatum): Noha ez a gyógynövény viszonylag jól beválik depresszió ellen, nincs bizonyíték arra, hogy szorongásoldó hatása volna.
Macskagyökér (Valeriana officinalis): Egy csésze macskagyökértea vagy -kivonat segíthet annyira ellazulni, hogy tudjunk aludni, nincs bizonyíték viszont arra, hogy ez a gyógynövény jelentős hatással lenne a súlyos szorongásra (bár igaz, hogy a kipróbálása sem árthat).
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.