Sav-bázis egyensúly

Bázikus táplálkozás különleges élethelyzetekben – Legyen időnk rendesen étkezni

A következő kifogásokat hallani leggyakrabban a bázikus táplálkozásra átállás kapcsán: „A munkám nem engedi” és „Túl sokat vagyok úton és vendéglőkben kell ennem”. A következő cikkekből kiderül, miért nem elég nyomósak ezek az érvek.

Bázikus táplálkozás a hétköznapokban

Sokaknak nem teszi lehetővé a napirendjük, hogy reggel, délben és este intenzíven foglalkozzanak a táplálékkészítéssel. Ha azonban körültekintően tervezzük meg a hetünket, sok időt takaríthatunk meg, ugyanakkor javíthatjuk táplálkozásunk minőségét is: készleteink átgondolt feltöltésével, praktikus receptekkel és az előfőzött ételek, például egytálételek vagy szuflék adagonkénti lefagyasztásával időt nyerünk, melyet a bázikus főzésnek vagy a testedzésnek és a lazításnak szentelhetünk.

Használjuk a készleteinket!

A zöldségek és gyümölcsök mellett vannak olyan mélyhűtött készételek is, melyeket alkalmanként össze lehet egyeztetni a bázisorientált konyhával. Közéjük tartozik például a tavaszi tekercs, a spenót, a burgonyaleves, a burgonyafelfújt vagy a zöldségkeverékek.

A konzerv készételek, például a burgonyaleves, a lencse egytál vagy a bableves többnyire sajnos túl sok sót tartalmaznak. Friss fűszernövényekkel feljavítva ennek ellenére még mindig jobbak, mint a csokoládé vagy a hamburger.

Fontos: a választott termék lehetőleg ne tartalmazzon nagy mennyiségben savképző anyagokat.

Gyorsan, mégis bázikusan

Ha gyorsan kész kell lennünk a főzéssel, attól még nem kell lemondanunk a bázikus étkezésről! Az ázsiai konyha az inspirációk kiapadhatatlan tárházával szolgál.

  • Vékony csíkokra vagy kockákra vágva hamar megpuhul a zöldség, ezáltal nem mennek veszendőbe a benne lévő vitaminok. Felvághatjuk a zöldséget előző este és betehetjük éjszakára a hűtőbe vagy akár kivehetjük a mélyhűtőből is.
  • A levesek szerelmeseinek idő takarékos kedvence a frissen készült leves, melynek hozzávalóit percek alatt összevághatják a zöldséggyaluval
  • A kész zöldség kroketthez friss saláta vagy üveges zöldség illik, például vörös káposzta, bab, kukorica, borsó vagy répa. A burgonyánál ügyeljünk arra, hogy lehetőleg kis szemű legyen, így hamarabb megpuhul, vagy előző nap főzzünk meg egy adagot másnapra. A héjában főtt burgonya nyáron nagyon finom hidegen is salátának vagy levesnek.
  • A gyors konyhában nélkülözhetetlenek a friss fűszernövények, hogy az egyszerű ételeknek is megadjuk azt a bizonyos pluszt.
Ázsiai konyha
Az ázsiai konyha rejtélyei

„Maradékreceptek” – agyafúrt „tápláléklánc”

Tipp: Annak, akinek kevés ideje van a főzésre, a maradékreceptek lehetőséget kínálnak arra, hogy ennek ellenére változatosan és bázikusan étkezzen.

Egy egész fej saláta, egy egész dinnye, egy egész zellergumó: Ön is azon gondolkodik néha, hogy megéri-e megvenni egy egészet, pedig gusztusa lenne rá? Most következzék néhány praktikus receptsorozat-ötlet:

  • Burgonyalánc: héjában főtt burgonya uborkás-zöldfűszeres túróval. Másnap készítsünk krumplisalátát, kemencés burgonyát zöld-fűszertakaróban vagy sült burgonyát zöld salátával.
  • Cukkinilánc: cukkinisaláta fél cukkiniból. Másnap készítsünk sült cukkinit, cukkinis paradicsomlevest vagy spagettit cukkinis-zöldfű-szeres szósszal.
  • Zöldségláncok: Első nap együnk salátát, illetve nyers zöldségeket, másnap párolt, sült, marinírozott zöldségeket, illetve tegyük rá a zöldségeket pizzára vagy készítsünk belőlük köretet, levest, illetve szószt.

Bázikus élvezetek útközben – Ha nem vagyunk otthon, akkor is legyünk felszerelkezve!

Házon kívül sem kell lemondanunk a bázisorientált ételekről: mindenütt találunk bázisorientált élelmiszereket!

Étterem nyújtotta lehetőségek

Menjünk akár olasz, akár török vagy görög étterembe, a mediterrán ételeket kínáló étlap a kiadós húsételek mellett sok bázikus étket is tartogat. Manapság már sehol nem jelent gondot, ha más kombinációban rendelünk egy ételt, mint ahogy az étlapon szerepel.

Rendeljünk savasító köretek helyett bázisképzőket

Eddig tehát megvolnánk – de vajon mi a helyzet az étkezés édes befejezésével? Itt is találunk bázikus lehetőségeket. Ha viszont a kedvenc desszertünk a mousse au chocolat, és egész ebéd, illetve vacsora alatt az étkezésnek erre a meg-koronázására vártunk – hát akkor ne tagadjuk meg magunktól, és válasszunk lehetőleg bázikus elő- és főételt.

ettermi-taplalkozas
Az étteremben is tudunk egészségesen étkezni.

Igyunk eleget utazás közben is!

Aki rendszeresen túl keveset iszik, esetleg épp utazás közben érezheti igazán ennek következményeit: napszúrás, hólyaghurut, fejfájás, láz, izomfájdalom – ezekre a problémákra egyaránt hat a vízhiány és a túlsavasodás. Ezért mindig legyen egy üveg víz a kézipoggyászban!

Az étkezdében és a menzán

Az étkezdékre és menzákra gyakran jellemző előre összeállított menük többnyire erősen savképzők. De tálcánk megtöltésekor még itt is ügyelhetünk a lehetőleg bázikus étkezésre: ne kérjünk húst vagy kérjünk kisebb darabot, és több zöldséget vagy burgonyát. így növeljük az elfogyasztott ételben lévő bázisok arányát.

A müzli keverékekkel viszont tanácsos vigyázni:

Többnyire nagy tálakban kínálják a gabonaféléket, melyek hosszú ideig álltak a levegőn. Ezen kívül emészthetetlen anyagok is vannak a nyers magvak héjában (kivéve a zabot), amelyek esetleg gyomor-bél problémákat okozhatnak. Ha éjszakára vízbe áztatjuk a müzlit, a víz leépíti és ártalmatlanná teszi ezeket az anyagokat. Ha erre nincs mód, válasszunk durva szemű zabpelyhet – azt minden további nélkül fogyaszthatjuk.

Így étkezhetünk bázikusan a menzán:

Ha összeállítjuk ebédünket a menzán vagy az étkezdében, a savasító ételkombinációkat semlegessé vagy bázikussá alakíthatjuk. Következzék néhány példa arra, hogyan állíthatunk össze jellegzetes összetevőkből viszonylag kiegyensúlyozott menüket.

TÁBLÁZAT 88.oldal !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

A városban és vidéken:

A szabadidőnkben és ünnepnapokon számos olyan alkalom adódik, hogy házon kívül együnk, partnerünkkel vagy barátainkkal együtt, jó hangulatban. Csodás szabadidős elfoglaltság a piknik, amely a természetben végzett mozgás, a lazítás és a felszabadultság révén nagyban hozzájárul a sav-bázis háztartás harmonizálásához.

Vigyünk magunkkal savanyúságnak eltett zöldségeket, például padlizsánt vagy cukkinit, brokkoliból vagy sárgarépából készített zöldségsalátákat vagy a klasszikust, krumpli salátát – ennél bázikusabban már aligha lehetne étkezni.

Nem minden zsiradék egyforma! Amit még nem tudtál!

A növényi olajok nemcsak ízhordozók, hanem többszörösen telítetlen zsírsavakat is tartalmaznak, amelyek például részt vesznek az immunrendszer és a vércukorszint szabályozásában, megelőzik a szívbetegségeket.

A test a táplálékkal juthat hozzá ezekhez a zsírokhoz. Megtalálhatók a hidegen sajtolt növényi olajokban, például a napraforgó-, szója-, dió-és tökmagolajban, de a zsíros halakban is. A hőkezelt vagy kémiai eljárásokkal nyert olajok már nem tartalmaznak telítetlen zsírsavakat.

Az olívaolaj egyszeresen telítetlen zsírsavakat tartalmaz

Melyeket a test maga is elő tud állítani, de ezek a zsírsavak nem hatnak negatívan a koleszterinszintre. Minden természetes olaj közül ez tartalmazza a legtöbb másodlagos növényi anyagot.

A szezámolaj semlegesebb ízű az olívaolajnál. Ez az olaj is gyógyító hatású mindentudó szer. Az állati eredetű – például a tejszínben, vajban, sajtban, tojásban, húsban lévő – zsiradékok a növényi olajokkal ellentétben telített zsírsavakat tartalmaznak, melyeket a testünk maga is elő tud állítani.

Olaj
A növényi olajok nemcsak ízhordozók, hanem többszörösen telítetlen zsírsavakat is tartalmaznak.

A természetes olajok titka: az antioxidánsok

Aki az egészséges táplálkozással foglalkozik, minduntalan találkozik az antioxidáns és a szabad gyök fogalmával. Az antioxidánsok kémiai anyagok, mint például az A-, C-, E-vitamin, a béta-karotin, a cink vagy a szelén. A szabad gyökök olyan molekulák, amelyek szét tudják roncsolni a test fehérjéit, és más tényezők mellett vélhetően felelősek számos betegségért, köztük a rákért, az Alzheimer- és a Parkinson-kórért, a magas vérnyomásért, valamint az idő előtti öregedésért.

Só – minőség nagy mennyiségek helyett

A konyhasóra, tehát a nátrium-kloridra (NaCl) a só-víz háztartás szabályozásához van szüksége a testünknek, de naponta elég belőle 3-5 gramm.

Vigyázat! A legtöbb ember azonban háromszoros-négyszeres sómennyiséget vesz magához. Ez megterheli a szívet és a veséket. Hosszú távon gyengül a vesék működőképessége.

Aki hozzászokott ahhoz, hogy sok sóval fűszerezze az ételeket, annak fokozatosan csökkentenie kell a só-mennyiséget: így hozzászoknak az ízlelőbimbók a másfajta ízekhez, és már nem lesz szükség annyi sóra. Vegyünk természetes sót, például tengeri sót, kősót vagy kristályos sót, például Himalája-sót.

himalaya-so
Himalája só. Használjuk bátran!

Bázikus édesítés

Legyen szó fehér vagy barna kristálycukorról: az erősen finomított ipari cukor savképző hatást fejt ki a testben.

Vigyázat! Cukorfogyasztás után erősen megnő a gyomorsavtartalom, mert az édességek többnyire nem tartalmaznak bázikus hatású anyagokat, amelyek egyensúlyt teremthetnének.

Ennek eredményeképpen újból éhségérzet tör ránk, amire gyakran megint csokoládéval vagy cukorral válaszolunk – gyakran így kezdődik a túlsavasodás és a hízás.

Kedvenc ételek bázikus tálalásban

A sav-bázis egyensúly megteremtésének jegyében semmiképp nem kell sutba dobnunk valamennyi kedvenc receptünket: egyszerűen készítsük el bázikusabban a régi, jól bevált és hőn szeretett ételeket. Az ezerféleképpen elkészíthető burgonya mindig első osztályú választás. Még a közkedvelt hasábburgonya is megengedett, ha friss burgonyából készül és jó minőségű, nagyon forró olajban sütjük ki.

A fényezett rizst és a fehér tésztát helyettesíthetjük hántolatlan rizzsel és teljes kiőrlésű lisztből készült tésztával. Rizs helyett kipróbálhatjuk a kölest, a hajdinát és az amarántot is. Az olyan ételeket mint a spagetti szósszal, a palacsinta vagy a szuflé, lehetőleg készítsük teljes kiőrlésű lisztből, tálaljuk őket salátával és zöldségekkel, melyek harmonizáló bázisokat és vitaminokat juttatnak a szervezetbe.

Lóránt Szentgyörgyváry

Szerző: Szentgyörgyváry Lóránt

Szakmai gyakorlatok és tanulmányok:  Életmód-tanácsadás, kiropraktika és reflexológia. Minden érdekel ami az egészséggel vagy annak megőrzésével kapcsolatos. Az oldalon rendszeresen publikálom a saját cikkeimet.