Szívritmuszavar – aritmea okai és kezelése
Szív nélkül nincs élet. Naponta több mint százezer összehúzódással pumpálja a vért szervezetünk minden sejtjéhez. Ha azonban összehúzódásában zavar lép fel, az egész közérzetünkre rányomja bélyegét, és akár életveszélyes helyzetet is eredményezhet.
Milyen tünetekkel jár a szívritmuszavar?
- Erős, lüktető szívdobogás-érzés.
- Szabálytalan szívverés.
- Szédülés, fáradtság.
- Légszomj, gyengeség, mellkasban tapasztalt fájdalmak.
- Nem ritka, hogy teljesen tünetmentes, és csak valamilyen rutinvizsgálat során derül fény rá.
Mikor érdemes orvoshoz fordulni?
- Hirtelen gyengeségérzet, szédülés, szabálytalan szívverés esetén.
- Abban az esetben, ha környezetünkben valaki súlyos mellkasi fájdalomra panaszkodik, elveszíti eszméletét, vagy légszomjjal küzd, azonnal a mentőket kell hívni. A lélekjelenléten életek múlhatnak.
A betegség leírása
A szívritmuszavarnak többféle formája ismeretes. Elégtelen folyadékbevitel hatására is kialakulhatnak extra összehúzódások, ám ezek a folyadékháztartás rendezésével elmúlnak. Súlyosabb esetben hosszú időn keresztül tart a szabálytalan ütemű ritmus, ez pedig annyira megterhelheti a szervet, hogy az képtelen feladatának tökéletes ellátására.
Mi okozza a szívritmuszavart?
Az aritmia többféle okra is visszavezethető. Előfordul, hogy a szív izomrostjai betegednek meg. Egyes betegségek, a pajzsmiriggyel és a vesével kapcsolatos betegségek éppen úgy ritmuszavarhoz vezethetnek, mint a sóháztartás zavarai vagy egyes gyógyszerek szedése. A koffein fogyasztásának és a dohányzásnak a hatására is szaporábbá válik a szív összehúzódása, de az alkohol szintén rossz hatással van a szív munkájára.
Milyen táplálék-kiegészítőket érdemes szedni?
Az aritmia súlyos betegség bizonyos esetekben, és a gyógyszeres kezelés nélkülözhetetlen. Ilyen esetben nem szabad változtatni a kezelés módján, vagy arról mindenképpen az orvossal kell konzultálni. Természetesen a szervezet mikrotápanyagokkal történő ellátása is rendkívül fontos, így ezekkel nem árthatunk a helyzetnek.
Ajánlott gyógykészítmények |
|
---|---|
Magnézium | Adagolás: Naponta kétszer 400 mg. Figyelmeztetés: Vesebetegség esetén ne szedje. |
Galagonya | Adagolás: Naponta háromszor 100-150 mg. Ajánlat: Az engedélyezett készítmény legalább 1 ,8% vitexint tartalmaz. |
Q-10 koenzim | Adagolás: Naponta kétszer 50 mg kivonat. Ajánlat: A jobb felszívódás érdekében fogyassza étkezés közben. és biotin, 400 µg folsav és az összes többi B-vitaminból 50 mg van. |
Halolajak | Adagolás: Naponta háromszor 1000 mg. Figyelmeztetés: Cukorbetegek ne lépjék túl a megállapított adagot. Ajánlat Csak akkor használja, ha nem fogyaszt hetente legalább kétszer halat. |
Mangán | Adagolás: Minden reggel 20 mg. Ajánlat: Gyakran előfordul multivitamin- vagy ásványianyag-készítményekben. |
Aminosavak | Adagolás: Naponta kétszer 1500 mg L-taurin és háromszor 500 mg L-karnidn. Figyelmeztetés: Terhesség és szoptatás alatt ne szedje. Ajánlat: Tartós használat esetén komplex aminosav készítményt szedjen. |
Magnéziumot manapság szinte mindenkinek kellene szedni, hiszen a táplálkozással sokszor nem jut elegendőhöz a szervezet. A szív összehúzódását, az idegek és izmok működését elősegítő magnézium mellett a galagonya is remek választásnak bizonyul. A szívritmus szabályossá válása Q-10 koenzim segítségével is elősegíthető. Mindezek infarktus után is jó szolgálatot tesznek. Ahalolaj szintén remek választás, hatékonyságát számtalanszor bebizonyította már.
- A szívbetegség alternatív terápiás gyógyítása
- Szívbetegek gyógyszeres terápiája
- Szívbetegség – rehabilitáció, diéta, szex
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Az idegsejtek mangán segítségével erősíthetőek, a szív oxigénellátását pedig karnitin és taurin szedésével javíthatjuk. A gyógyteák közül a csűdfűtea javasolt. A friss zöldségek és gyümölcsök is nélkülözhetetlenek, ezek egyébként a testsúly alakulására is jótékony hatással vannak, ami a szív-, és érrendszer állapotán is megmutatkozik majd.
Mit lehet még tenni a szív egészsége érdekében?
- Az alkohol és a kávé fogyasztását érdemes minimálisra csökkenteni.
- A dohányzás károsítja a szívet is. Sajnos tény, hogy hiába a táplálék-kiegészítők szedése, azok nem tudják a dohányzás káros hatásait ellensúlyozni.
- A rendszeres, szabad levegőn végzett testmozgás erősíti a szívet.
- A stressz kerülése, valamint a feszültség enyhítése szintén jótékonyan hat a szív állapotára, működésére.
A gyógyteák fogyasztásával érdemes körültekintőnek lenni. Egyes fajták mennyisége ugyanis korlátozást igényel. A csűdfűtea esetében napi három csésze bőven elegendőnek bizonyul.
Vannak, akik nem kedvelik a csűdfű ízét, számukra a borbolya, vagy a kerti mahónia ajánlottak. A páfrányfenyő és a galagonya elősegítik a szív jobb vérellátását.
A halolaj természetes formában makréla, hering és szardínia fogyasztásával vihető be a szervezetbe. A hideg vízi halak rengeteg omega-3 zsírsavat tartalmaznak, érdemes ezeket is beiktatni a mindennapokba.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.