Fekete nadálytő, a csontregeneráló csodaszer
Az érdeslevelűek (Boraginaceae) családjába tartozik. Nedves, nyirkos réteken, időszakosan vízzel borított ártereken, folyók, csatornák menti nádasokban, ligeterdőkben, árkokban gyakori
A fekete nadálytő Európában és Ázsia mérsékelt égövi területein honos. Nyirkos, árnyékos helyeken nő vadon, folyópartokon, patak mentén és mocsarakban. Valószínűleg a visszatérő keresztesek vitték be Britanniába, akik tanúi voltak gyógyító erejének. Onnan vitték Észak-Amerika gyógynövénykertjeibe; a kertekből elterjedt, és meghonosodott vadon is.
A nemzetségnév, Symphytum, a görög symphysis (törött csontok összenövése) szóból származik; az officináié, mint „mindig”, itt is azt jelenti, hogy hivatalosan is a gyógynövények közé sorolják. Dioszkoridész a Matéria Medicában törött csontok és sebek gyógyítására javasolja a fekete nadálytőt. Angol neve, a comfreya latin confera, „összeköt” szóból származik, és más köznyelvi nevei – forrasztófű, összeplántálófű – is értékes orvosi használatára utalnak.
A fekete nadálytő allantoint, B12-vitamint tartalmaz, és a szójához hasonló mennyiségű fehérjét, viszont a kutatók felfedezték, hogy a nadálytő fogyasztása károsíthatja a májat. Már több országban betiltották belsőleges használatát, de külsőleg még mindig biztonságosnak vélik.
Gyöktörzse hengeres, 1-3 ujjnyi vastag, ebből erednek az ujjnyi vastag arasznyi gyökerek. Frissen kívül sötétbarna, szárítva fekete, belül fehér színű. Szára 50-120 cm magas, terebélyes. Kedvező körülmények között elérheti a 250 cm magasságot is. Egyenes, elágazó. Levelei: a tőlevelek hosszú nyelűek, a levélnyelek szárnyasak, 20-30 cm hosszúak, tojásdadok. A szárlevelek levélnyele rövid, hosszan a szárra lefutó, alakjuk lándzsa, szórt állásúak. A levélszél hullámos.
- Virginiai csukóka
- Festő csülleng
- Gileád balzsama
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Virágzata 5-15 virágú, a párta harang alakú, kb. 10-15 mm hosszú, a levelek hónaljában, rövid kocsányon fejlődnek. Az érdeslevelűekre jellemző a színváltó virágzat. A fekete nadálytő virágai bimbóként bíborszínűek, nyíláskor (májustól júliusig) rózsaszínek vagy kékek, néha fehérek vagy sárgásfehérek. A párta torkában a porzókkal váltakozva torokfüggelékek találhatók – szintén a család sajátsága. Termése négy, szürkésbarna, fényes makkocska. Az egész növény szőröktől érdes.
A gyökérben találhatóak a hatóanyagok. A levelek is gyűjthetőek (július-augusztusban), de nálunk nem forgalmazzák. A gyökereket októbertől áprilisig gyűjtik, olyan példányokét, melyek virágos szárat még nem hoztak. Alapos tisztítás után 10-15 cm-es darabokra vágják, majd műszárítón 50 °C-on szárítják.
- Magról is lehet nevelni, de sokkal egyszerűbb és gyorsabb gyökérdugványról vagy tőosztással szaporítani akár tavasszal, akár ősszel.
- Ez a fagytűrő, lágyszárú évelő kedveli a nyirkos talajt, napon vagy árnyékban.
- Gyorsan terjed, elnyomhatja a többi növényt.
- Virágzás után vágjuk vissza, még mielőtt a magokat elszórná.
Kémiai alkotórészek:
cserzőanyag, glikozid, allantoin (sejtregenerációt segítő anyag], nyálka, triterpének, szitoszterol, alkaloidok (pirrolizidin-vázas alkaloid, amely májkárosító], növényi savak, gumi, nyomokban illóolaj.
Hatás:
hámosító, csonterősítő, csontregeneráló – csonttöréskor segíti a hegesedést.
Konyha
A fiatal leveleket péksüteménybe tölthetjük, de nagyszerűek pakoratésztában sütve is. Módjával fogyasszuk, és csak a fiatal leveleket.
Háztartás
A fekete nadálytő korán virágzik, és a nektárja csábítja a méheket. Vízben erjesztéssel tápoldatot készíthetünk belőle, amely – bár kissé szagos – kiváló nitrogén- és káliumforrás. A tápot a burgonya földjébe kell forgatni, vagy paradicsomtápozásra is fel lehet használni.
Figyelmeztetés
Mikor fekete nadálytővel dolgozunk, viseljünk kesztyűt, mert irritálhatja a bőrt.
Gyógyászat
Leveleit virágzás előtt szedjük. Jó a visszerekre, rándulásra, duzzanatokra, égésre, sebekre, vágásokra, horzsolásra és fájdalmas területekre borogatásnak. A fekete nadály-tőből készült kenőcs segít gyógyítani a törött csontokat, keléseket, aranyeret és a reumát
Alkalmazás:
Külsőleg a gyökereket frissen is használják, vagy szárítva borogatást, meleg pakolást készítenek. 100 g gyökeret 500 ml vízben 5 percig főznek, szűrik, majd steril vászonzsákokba töltik. Az átnedvesedett vásznakat lábszárfekélyre helyezik. Éjszakára megfelelő módon rögzítve, száraz fáslival átkötve a seben hagyható (a kúra hat hétig tartson). Meleg pakolást alkalmaznak köszvényes, reumás fájdalmak, érgörcs, íngyulladás esetén. A pakolás fokozza a vérkeringést, és a végtagok fájdalma gyorsan enyhül. A fekete nadálytő krém, illetve tinktúra formájában is kapható. Visszérgyulladás esetén csökkenti a gyulladásos folyamatot, így mérséklődik a fájdalom. Használható zúzódás, rándulás, ficam, zanatok, véraláfutások, helyi bőrgyulladások, csontsérülések ellen – naponta többször kezelve a beteg testrészt.
Szerző: Szentgyörgyváry Lóránt
Szakmai gyakorlatok és tanulmányok: Életmód-tanácsadás, kiropraktika és reflexológia. Minden érdekel ami az egészséggel vagy annak megőrzésével kapcsolatos. Az oldalon rendszeresen publikálom a saját cikkeimet.